بازرسی فنی

بازرسی فنی چیست ؟

بازرسی فنی ، یعنی بررسی مشخصات فنی یک قطعه و آزمایش و تست های است که انجام می شود به سبب اینکه معین شودبه چه میزان یک قطعه با استاندارهای معین هم خوانی دارد. معمولا، حین استفاده از یک قطعه، آزمایش وامتحان هایی روی آن انجام میدهند تا معلوم شود که آیا قطعه برای استفاده بهتر کاربرد دارد یا نه. این امتحان ها به وسیله سازمان های خاص بازرسی فنی انجام میشود که نتایج شان این سازمان ها مورد تایید است.

شرکت تایکو علاوه بر بازرسی فنی در زمینه بازرسی کالا هم فعالیت دارد وگواهی نامه لازم در این زمینه را برای شما عزیزان صادر میکند. کارها و عملیاتی که در بازرسی فنی انجام میشود شامل انواع اندازه گیری، امتحان، آزمایش و ارزیابی و در آخر مقایسه است که در صورت تمام شدن این مواد میتوان، با تایید نتیجه هایی که از این ازمایش ها گرفته می شود آن قطعه را برای سیستم مورد نظر استفاده میکنند.

در حال حاضر ”بازرسي فني“ بازرسی از مراحل قبل از ساخت ، حين ساخت و بعد از ساخت دستگاه‌ها، و قطعات و …است که به وسیله بازرسان مورد تایید شرکت های بازرسی مانند شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران انجام میشود و این کار از مهمترين فعاليت‍‌ها در کلیه واحدهاي صنعتي و… مي‌باشد و به خاطر اهميت ويژه ‍‌اي كه از نظر عملياتي، امنیت و همچنین اقتصادي دارد هميشه به عنوان يكي از واحدهاي فعال در صنايع مختلف مخصوصا صنعت نفت ًو پتروشيمي و پالايشگاه مطرح است.

هم اکنون کلیه قسمت های واحدهاي صنعتي در صنعت نفت، مورد ”بازرسي فني“، است که به صورت علمي ودوره اي انجام می شود تا بهترين شرايط را از نظر استفاده و امنیت درست کند. به صورتکلی مقصد عمومي و هدف ”بازرسي فني“ شناخت نواقص و ایرادات و ارائه دستورالعمل‌هاي تجربي و علمي براي دستگاه‌ها و قطعات صنعتي و … است كه با استفاده از اين دستورالعمل هزينه تعميرات و نگهداري خیلی کمتر میشود.

کار يك بازرس فني در مجتمع صنعتي شناخت عيوب، اعم از داخلي يا خارجي، سطحي يا ساختاري و فني يا غير فني و صادر کردن دستورالعمل‍‌هاي تعميراتي، مناسب با شرايط و امكانات است .به همین علت بازرس فنی را میتوان بعنوان پزشك دستگاه‍‌ها و ماشين‌آلات نام برد .

بازرسي فني با دادن راه های سیستمی، دلائل خراب شدن يك دستگاه يا قطعه را مشخص کرده و با ارائه راه کارهای مناسب و درست ، امكان استفاده بهينه از دستگاه را فراهم میکند..

در صنايعي كه قطعات و ماشين‌آلات با كاربردهاي صنعتي و غير صنعتي را تولید میکنندو يا صنايع توليد ورق‍‌ها يا شمش‍‌هاي فلزي، يك بازرس فني کارش علاوه بر نظارت بر دستگاه‌ها، كنترل كيفي محصولات توليدي را نيز انجام می دهد تا محصولات مطابق با استانداردهاي لازم دراختیار عموم قرار گیرد. دربیشتر صنايع بزرگ در جهان مخصوصاً صنعت نفت، بازرس فني نظارت میکند تا از لحظه طراحي دستگاه تا پايان كليه مراحل ساخت و نصب آن، ایراد ها را پیدا کرده و آنها را رفع کند بنابراین بديهي است كه بايد شناخت كافي از تمامي اجزاء دستگاه‌ها، کارکرد آنها و استانداردهاي مربوط به آنها داشته باشد.

از وظیفه های دیگر يك بازرس فني موفق، این است که باید آگاهي کامل از فن‌آوري روز و ارتباط مستمر و مؤثر با مراكز علمي و پژوهشي جهت تقويت بنيه علمي لازم براي كار داشته باشد.

يك بازرس فني توانمند بايد همواره استانداردها وموارد مربوط به دستگاه‍‌ها را مطالعه کند تا بتواند بخوبي نقش خود را به عنوان پزشكي با تجربه و كارآزموده براي دستگاه‍‌ها ايفا کرده باشد. همچنين يك بازرس فني حرفه ای بايد دقت و توجه مخصوصی به گرد آوری تمام مدارك که به دستگاه‌ها مرتبط است مانند نقشه ها، گواهينامه ها، اسناد و سوابق فني را داشته باشد.

بازرس فني بايد اشراف كامل بر انواع ایرادها و نيز روش‌هاي شناخت آنها مانند روش هاي مخرب و آزمايشگاهي يا راه های غير مخرب و هنگام عمليات داشته باشدکه بتواند سلامت يا نقص يك دستگاه را مشخص کند و نقاط ضعف هر قطعه يا ماشين را قبل از بوجود آمدن خطرات جاني و مالي حل کند.

از ديگر وظايف بازرسي فني این است که بازرس باید ميزان فرسودگي دستگاه ‍‌ها را برای پيش ‍‌بيني عمر مجاز دستگاه و نيز برآورد ميزان وسايل يدكي مورد نياز، جنس و اندازه آنها و سفارش به موقع براي خريد يا تعويض آنها همچنين كاهش زمان تعطيلي دستگاه‌‍‌ها جهت تعميرات اساسی انجام دهد.

در پایان باید بدانید که ضروريست كه بازرس فني موفق مهندسي است كه علاوه بر آشنايي با چرخه‌هاي عمليات و عملیات دستگاه‍ها ، مواد و مصالح بكار رفته درساختمان یا دستگاه ها و خواص آنها را علم کافی داشته باشد و بر ساختار و ويژگي‌هاي مكانيكي دستگاه‍ها هم واقف باشد.

فرایندهایی که در بازرسی فنی انجام میشود

  • مشخصات قطعات و استانداردهای انها
  • تایید بازرسی های انجام شده توسط تولید کننده
  • بازرسی موارد اولیه
  • بازرسی در حین کار گذاشتن و استفاده از قطعات
  • تایید مدارک و آزمون های فنی انجام شده

این عملیات یعنی بازرسی فنی توسط بازرسان شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران انجام میشود که مورد تایید استاندارد های بین المللی می باشد.

برای مشاوره با ما در تماس باشید.
02174612 __ 02174551101-4

سطوح بازرسی

به دلیل اینکه کیفیت همه کالا ها و مورد مصرفشان یکی نیست، پس باید قبل از استفاده در چند مرحله بررسی و بازرسی شود ایرادهای احتمالی شان رفع گردد. تا به هنگام کار مشکل خاصی بوجود نیاید. سطوح بازرسی به 4 سطح تقسیم میشوند:

  • بازرسی هنگام ساخت : در این مرحله ، کیفیت مواد، صلاحیت جوشکاران، عملیات سند پلاست، آزمایش های مکانیکی، کیفیت خط تولید و سخت افزار و آزمایش های مخرب و غیر مخرب بازرسی و بررسی میشود و گواهینامه لازم صادر میشود.
  • بازرسی هنگام ساخت: در این مرحله ، کیفیت مواد، صلاحیت جوشکاران، عملیات سند پلاست، آزمایش های مکانیکی، کیفیت خط تولید و سخت افزار و آزمایش های مخرب و غیر مخرب بازرسی و بررسی میشود و گواهینامه لازم صادر میشود.
  • بازرسی پایانی و انجام دادن آزمایش : این بازرسی مخصوص برای کالاهای دست شده است که در آن ، چند نمونه از قطعات به صورت اتفاقی انتخاب می شود کیفیت شان مورد بررسی قرار میگیرد. در این مرحله مواردی مانند کنترل اجزا، بازرسی اجزا، بازرسی ابعاد، صدور گواهینامه تایید محصول، بازرسی نهایی و.... انجام میگیرد.
  • بازرسی و کنترل نهایی کالا : در این مرحله، مدارک و گواهینامه های تست های انجام شده بررسی می شود و همچنین عملیاتی مثل بررسی گزارش های نهایی فنی، کنترل کیفیت و کمیت، بررسی گواهینامه صادر شده، بازرسی رنگ و پوشش و بازرسی بسته بندی و صدور گواهینامه برای حمل نیز انجام میگیرد.

بنابراین با نگاهی به این گفته ها نتیجه میگیریم که بازرسی فنی، یکی از مهم ترین و ضروری ترین کارها در محیط های صنعتی است که اگر که بازرس دانش علمی لازم در این زمینه نداشته باشد، کار فنی با موفقیت انجام نخواهد شد. همچنین، مدیریت بازرسی فنی مسئولیت بزرگ و تلاشمندی است و فردی که این مسئولیت را دارد باید با کلیه اصول و تکنیک ها فنی و انواع سطوح بازرسی و کنترل کیفیت آشنا بوده و با در نظر گرفتن آنها قطعات را تایید کندو مجوز استاندارد را ارایه دهد. شرکت بازرسی تایکو تمام تلاش خود را در زمینه بازرسی فنی توسط بازرسان موفق انجام می دهد تا بتوان برای کسانی که نیاز دارند کمکی کرده باشد.

برای مشاوره با ما در تماس باشید.
02174612 __ 02174551101-4