امروز : 1401/07/06
بازرسی کالا در (واردات+صادرات)
بازرسی کالا در (واردات+صادرات)

بازرسی کالا

در تجارت های جهانی یکی از مهمترین نگرانی ها هنگام خرید و فروش، این است که فروشنده بتواند متعهد شود تا کالا مطابق قراداد با همان کیفیت و کمیتی ارسال شود . برای اینکه از هر نوع مشکل و مغایرتی جلوگیری شود شرکت های بازرسی با عنوان شرکت بازرسی کالا وجود دارد که کالا را از هر لحاظ بررسی میکنند.

به طور کلی بازرسی کالا یعنی تمام عملیات بازرسی، نمونه‌برداری، آزمایش، اندازه‌گیری و دیگر عملیاتی که توسط شرکت بازرسی کننده برای تعیین کمیت و کیفیت محصولات انجام می‌شود .

اولین قدم برای شناسایی تجهیزات پرخطر،انجام فعالیت‌های درست، بازرسی ریسک است. پس اگر در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی فعالیت میکنید برای کاهش خطر و ایمنی بیشتر میتوانید از بازرسی ریسک کمک بگیرید تا با اطمینان کامل فعالیت های خود را انجام دهید.

در این مقاله انواع بازرسی کالا ،زمان و مکان بازرسی و مرحله ارزیابی ، آمده است با مطالعه آن باشد که مورد توجه قرار گیرد.که در ادامه به توصیف بازرسی قبل از حمل، بازرسی در حین تولید یا ساخت، بازرسی در مبدا، بازرسی در مقصد، بازرسی استاندارد اجباری خواهیم پرداخت.


چگونگی فعالیت شرکت های بازرسی کالا

شرکت های بازرسی کالا بطور مستقل فعالیت میکنند. به این صورت که شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران از جمله یکی از این شرکت ها در این حوزه می باشد.

برای اینکه از هرنوع اختلاف میان خریدار و فروشنده بر کالای مبادله شده که ممکن است در هر یک از مراحل ساخت و تولید، پیش از حمل، در مبدا و یا مقصد ایجاد شود ، با درخواست شرکت خریدار نظارت و بازرسی را انجام میدهند.

این بازرسی کالا انواع کالای وارداتی و صادراتی، انواع مواد معدنی و صنعتی، بازرسی های بانکی و همچنین نمونه برداری از واحدهای تولیدی در داخل کشور را شامل میشود.

هر کشوری لیستی از استانداردهای لازم و ضروری برای کالاهای وارداتی دارد. اگر کد شناسایی کالای مذکور در آن لیست باشد باید استاندارد مربوطه در کشور مقصد هم رعایت شود. همچنین آزمایشگاه هایی در کشور وجود دارند که مورد تایید سازمان استاندارد است و وظیفه آنها نمونه گیری و آزمایش کالاها است.

نتایج این آزمایشگاه ها مورد استناد شرکت های بازرسی کالا قرار می گیرد. در نهایت کلیه بازرسی ها، گواهی بازرسی کالا بوسیله شرکت های بازرسی داده میشود و امکان ترخیص کالا از گمرک آماده میشود.


بازرسی های کنترل کیفیت

بازرسان شرکت های بازرسی همچون شرکت تایکو در موضوع بازرسی کالا ،کیفیت و کمیت کالا را با قوانینی که در استاندارد ها وجود دارند تأیید می کنند.

بازرسی کالا برای جلوگیری از کمتر شدن عمر کالا و همچنین زودتر شدن زمان عرضه به بازار است تا کیفیت کالا افزایش پیدا کند. هنگامی که کالا مشخصات کیفی مطابق پذیرش بازار نداشته باشد، باعث تاخیر در ارسال، مواد هدر رفته و خطر احتمالی محصول شود.به همین علت بازرسی کالا لازمه ی هر تجارتی است .


مزایای بازرسی کنترل کیفیت

بازرسی کالا از لحاظ کنترل کیفیت در مراحل مختلف عملیات تولید می تواند به شما کمک کند تا مطمئن شویدکه نظارت بر کیفیت محصول و انجام الزامات و پشتیبانی از تحویل به موقع است.

انجام روشهای مناسب بازرسی‌های کنترل کیفیت،کمک میکند تا بتوانید کیفیت کالا را برای موارد مورد بازرسی بازرسان قرار دهید:

 • کمتر شدن خطر
 • بهتر شدن کارایی و مطمئن بودن از یکی بودن کالا با الزامات قراردادی یا نظارتی
 • ساختن یک کسب‌وکار قوی‌تر

تا انتظاری که از کالای مصرفی دارید به بهترین شکل میسر شود.

مشتریان خواهان محصولاتی هستند که از نظربهداشتی و امنیت عالی باشد.پس برای آن باید :

 • مطمئن شوید که هر کاری در مرحله تولید به خوبی پیش می رود.
 • کیفیت کالا را بررسی کنید و برای کالاهای خراب پولی هزینه نکنید.
 • دیر کرد در تولید و ارسال را پیش بینی کنید.
 • بودجه کنترل کیفیت خود را کمتر کنید.

بازرسی کالا از لحاظ کنترل کیفیت

بازرسی کالا از لحاظ کنترل کیفیت چهار مرحله استکه به محصول، تجربه شما با تامین کننده و سایر عوامل وابسته است که برای رفع نیاز های شما در تجارت گذاشته شده است.در ادامه مراحل بازرسی کالا از نظر کنترل و کیفیت آمده است:

 • بازرسی کالا قبل از تولید
 • بازرسی کالادر طول تولید
 • بازرسی کالا قبل از حمل و نقل
 • بازرسی کالا به صورت قطعه به قطعه
 • بازرسی کالا هنگام بارگیری کانتینر

بازرسی کالا قبل از تولید

قبل از تولیدکالا ، بازرسی کنترل کیفیت از مواد اولیه و اجزاء، نشان می دهد که آیا این مواد با مشخصات موجود مطابقت دارند و به اندازه ی کافی برای تولید در دسترس هستند یا نه؟بازرسی کالا قبل از تولید یک بررسی با فایده است زیرا در آن مشکلات موجود در مواد ویا قطعات مشاهده میشود و در همان ابتدا مشکل را رفع میکنند.


بازرسی کالا در طول تولید

در هنگام تولید ، کالا بازرسی می شوند تا بررسی شود که الزامات و مشخصات کیفی برآورده شده است. این عملیات در مواردی که عیب های زیادی در تولید تکرار میشود مفید است. چون می تواند به شناسایی محل مشکل کمک کرده راه حل هایی برای حل اشکالات و ایراد های تولید ارائه دهد.


بازرسی کالا قبل از حمل و نقل

پس از اتمام تولید، بازرسی قبل از حمل و نقل می تواند انجام شود تا بررسی شود که کالای ارسال شده مطابق با نیاز شما ساخته شده است. این رایج ترین سرویسی است که سفارش داده شده است و با تامین کنندگانی که قبلاً با آنها تجربه دارید، به خوبی کار می کند.


بازرسی کالا به صورت قطعه به قطعه (یا بازرسی مرتب سازی)

بازرسی قطعه به قطعه کالا، قبل یا بعد از بسته بندی انجام می شود. برای بررسی ظاهر کلی، عملکرد، ، امنیت و ، یک بازرسی قطعه به قطعه بر روی هر کالا انجام می شود.


بازرسی بارگیری کانتینر

بازرسی بارگیری کانتینر ضمانت می کند که کارکنان فنی کل فرآیند بارگیری را زیر نظر دارند. بازرسان بررسی می کنند که سفارش شما پیش از ارسال ،کامل و ایمن و سالم در کانتینر بارگیری شوند. این آخرین فرصت برای تأیید یکی بودن با الزامات شما از نظر کمیت، و بسته بندی است.


چرا بازرسی های کنترل کیفیت مهم هستند؟

انتظارات کیفیت و گستره الزامات ایمنی که باید به آنها دست یابید روز به روز پیچیده تر می شوند. وقتی محصول شما نتواند انتظارات کیفی را در بازار برآورده کند، نتیجه می تواند از دست دادن اراده خوب، محصول و درآمد، مشتریان، تاخیر در ارسال، مواد هدر رفته و خطر بالقوه فراخوان محصول باشد.

HQTS دارای سیستم‌ها، فرآیندها و رویه‌های مناسبی است که به شما کمک می‌کند تا نیازهای خود را برآورده کنید و محصولات با کیفیت را به موقع ارائه دهید.


بازرسی کالا

شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران با تکیه بر توان فنی، نیروهای متخصص و کاربلد و تجربه ی علمی و تحقیقاتی در خصوص تدوین و اجرای استاندارد، آماده ارائه خدمات مشاوره استانداردسازی و بازرسی در زمینه بازرسی کالا (وارداتی و صادراتی)، بازرسی دیگ بخار و مخازن تحت فشار، بازرسی جرثقیل و تجهیزات بالابری، بازرسی آسانسور، بازرسی چاه ارت و سیستم ارتینگ، بازرسی ماشین آلات، بازرسی جوش و تست غیرمخرب (NDT) و بازرسی مخازن کرایوژنیک به متقاضیان گرامی است.

همانطور که قبلا هم گفته شد بازرسی کالا همان کنترل و نظارت بر کالا های وارداتی و صادراتی است که توسط در خواست فروشنده انجام میشود که هنگام خرید توسط تاجران کالای مطابق با دستور العمل های استاندارد ارائه شود و شرکت بازرسی تایکو همه ی این عملیات را انجام می دهد و به عنوان شرکت بازرسی بین المللی شناخته شده است .

طبق گفته های قبل انواع بازرسی کالا که عبارتند از بازرسی قبل از حمل، بازرسی در حین تولید یا ساخت، بازرسی در مبدا، بازرسی در مقصد، بازرسی استاندارد اجباری که تا حدودی به توصیف آنها پرداختیم ولی علاوه بر این بازرسی ها دو نوع بازرسی دیگر وجود دارد که صرفا برای اعتماد خریدار از قیمت کالا و صحت و اصالت فروشنده است که عبارتند از : بازرسی قیمت یا ارزش پروفرما و بازرسی اصالت فروشنده .هر یکی از این انواع بازرسی شرایط خاص خود و مزایایی دارد که در ادامه توضیحات بیشتری ارائه خواهیم داد.


بازرسی قیمت یا ارزش پروفرما چیست؟

پروفرما یا پیش فاکتور (proforma invoice) سندی است که بوسیله فروشنده صادر میشود که در آن نام و نشانی فروشنده و خریدار، نوع، مقدار و تعداد کالا، قیمت واحد کالا و قیمت کل، شرایط پرداخت، زمان تحویل کالا، مدت اعتبار پروفرما و مبدا کالا درج شده است. در تولید و واردات بعصی کالا های مخصوص ، لازم است قبل از عملیاتی شدن و اختصاص ارز، ارزش پروفرما مورد بررسی قرار بگیرد. از طریق این پیش فاکتور، افراد از حدود تقریبی قیمت ها مطلع شده و در صورتی که قیمت مورد تایید خریدار باشد، قرارداد بین فروشنده و خریدار منعقد می شود.

این سند در مراحل مختلف واردات کالا مانند ثبت سفارش، گشایش اعتبار اسنادی و ترخیص کالا از گمرک کاربرد زیاد دارد. خریدار کالا برای گرفتن ارز دولتی یا دریافت مجوز برای واردات کالا باید پروفرما و یا همان پیش فاکتور را داشته باشد.همچنین تاجران برای بستن قراردادهای صادراتی در مزایدات از آن استفاده می کنند.

هر چند برای صدور پیش فاکتور ، به دریافت مجوز احتاج نیست؛ بلکه فقط نیاز است اقدامات اولیه ای که فروشنده در خصوص نحوه پرداخت در نظر گرفته را به خریدار ابلاغ کند و خریدار شرایط مورد نظر خود را در خصوص نحوه انجام معامله و قوانین داخلی کشور خود اعلام کند تا فروشنده مطابق با قوانین هر دو کشور و شرایط طرفین معامله این سند را تنظیم کرده و به طور قانونی به ثبت رساند.

وظیفه شرکت های بازرسی کالا جهت اطمینان دادن به خریداران است تا قبل از عملیاتی شدن قرارداد و اختصاص ارز، ارزش پروفرما و یا قیمت کالای مزبور را بررسی و بازرسی کنند و در صورت تایید، شرکت های خریدار با آسودگی بیشتر میتوانند قرارداد های خود را ببندندو کالای خود را وارد کنند.


بازرسی اصالت فروشنده چیست؟

شرکت بازرسی در بازرسی اصالت فروشنده، وظیفه تأیید هویت و ماهیت فروشنده و بررسی توانایی های او در انجام تعهدات دارد. بازرگانان و تجار به دلیل ضرورت و لزوم قوانین بانک مرکزی به طرف استفاده از این نوع بازرسی ها پیش می روند. بازرسی اصالت فروشنده و بازرسی قیمت و ارزش پروفرما همزمان با هم به وسیله ی شرکت بازرسی انجام می شود و گواهی بازرسی هر دو همزمان صادر می شود. پس از صدور گواهی بازرسی، خریدار آن را به بانک یا موسسه مالی مورد نظر تحویل می دهد و با اطمینان خاطر می تواند سراغ عقد قرارداد با شرکت های فروشنده برود.

تا اینجا به انواع سطوح بازرسی پرداختیم که برای کالاهای وارداتی و صادراتی انجام می شود.برای گرفتن اطلاعات بیشتر درباره روند بازرسی کالا و دریافت گواهی های مربوط کلیک کنید. ما در شرکت بازرسی تایکو تمامی انواع بازرسی را توسط بازرسان با تجربه انجام داده و گواهی های لازم را صادر میکنیم تا تاجران بتوانند کالای خود را وارد یا صادر کنند.


جمع بندی

شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران به عنوان شرکت بازرسی کالا در ایران دارای دانش عمیق و عالی در مورد بازرسی و فرآیندهای کنترل کیفیت است. همچنین این شرکت دارای کلیه گواهینامه های لازم برای تجارت های بین المللی می باشد.تایکو با داشتن بازرسان شناخته شده و حرفه ای ، قادربه خدمات بازرسی کالا را در هر جای دنیا است و گزارش بازرسی و آزمایش را در کمترین زمان ممکن ارائه می دهد.

مهم نیست که در چه صنعتی هستید، نساجی پوشاک، اسباب بازی و محصولات کودکان، کفش، کالاهای سخت، مواد غذایی، محصولات الکترونیکی و الکتریکی، لوازم خانگی، خودرو، ساخت و ساز و ساختمان، ماشین آلات و تجهیزات، خواه تجاری یا مصرف کننده، تایکو با بازرسی کالا مطمئن به شما کمک می کند تا کیفیت، ایمنی و استانداردهای اخلاقی لازم خود را در سراسر زنجیره تامین خود به دست آورید، در نتیجه رقابت و کارایی شما را در بازار جهانی بهتر شود.

جهت مشاوره واخذ اطلاعات لازم با شماره های زیر تماس حاصل فرمائید.

📞 02174612

☎️ 02174551101-4

برچسب ها