بازرسی کالا

بازرسی کالا چیست؟

به طور کلی بازرسی کالا یعنی تمام عملیات بازرسی، نمونه‌برداری، آزمایش، اندازه‌گیری و دیگر عملیاتی که توسط شرکت بازرسی کننده برای تعیین کمیت و کیفیت محصولات انجام می‌شود .

در تجارت های جهانی یکی از مهمترین نگرانی ها هنگام خرید و فروش، این است که فروشنده بتواند متعهد شود تا کالا مطابق قراداد با همان کیفیت و کمیتی ارسال شود . برای اینکه از هر نوع مشکل و مغایرتی جلوگیری شود شرکت های بازرسی با عنوان شرکت بازرسی کالا وجود دارد که کالا را از هر لحاظ بررسی میکنند.

اولین قدم برای شناسایی تجهیزات پرخطر ،انجام فعالیت‌های درست، بازرسی ریسک است. پس اگر در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی فعالیت میکنید برای کاهش خطر و ایمنی بیشتر میتوانید از بازرسی ریسک کمک بگیرید تا با اطمینان کامل فعالیت های خود را انجام دهید.

در این مقاله انواع بازرسی کالا ،زمان و مکان بازرسی و مرحله ارزیابی ، آمده است با مطالعه آن باشد که مورد توجه قرار گیرد.که در ادامه به توصیف بازرسی قبل از حمل، بازرسی در حین تولید یا ساخت، بازرسی در مبدا، بازرسی در مقصد، بازرسی استاندارد اجباری خواهیم پرداخت.

شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران با تکیه بر توان فنی، نیروهای متخصص و کاربلد و تجربه ی علمی و تحقیقاتی در خصوص تدوین و اجرای استاندارد، آماده ارائه خدمات مشاوره استانداردسازی و بازرسی در زمینه بازرسی کالا (وارداتی و صادراتی)، بازرسی دیگ بخار و مخازن تحت فشار، بازرسی جرثقیل و تجهیزات بالابری، بازرسی آسانسور، بازرسی چاه ارت و سیستم ارتینگ، بازرسی ماشین آلات، بازرسی جوش و تست غیرمخرب (NDT) و بازرسی مخازن کرایوژنیک به متقاضیان گرامی است.

همانطور که قبلا هم گفته شد بازرسی کالا همان کنترل و نظارت بر کالا های وارداتی و صادراتی است که توسط در خواست فروشنده انجام میشود که هنگام خرید توسط تاجران کالای مطابق با دستور العمل های استاندارد ارائه شود و شرکت بازرسی تایکو همه ی این عملیات را انجام می دهد و به عنوان شرکت بازرسی بین المللی شناخته شده است .

طبق گفته های قبل انواع بازرسی کالا که عبارتند از بازرسی قبل از حمل، بازرسی در حین تولید یا ساخت، بازرسی در مبدا، بازرسی در مقصد، بازرسی استاندارد اجباری که تا حدودی به توصیف آنها پرداختیم ولی علاوه بر این بازرسی ها دو نوع بازرسی دیگر وجود دارد که صرفا برای اعتماد خریدار از قیمت کالا و صحت و اصالت فروشنده است که عبارتند از : بازرسی قیمت یا ارزش پروفرما و بازرسی اصالت فروشنده .هر یکی از این انواع بازرسی شرایط خاص خود و مزایایی دارد که در ادامه توضیحات بیشتری ارائه خواهیم داد.

فعالیت شرکت های بازرسی کالا

شرکت های بازرسی کالا بطور مستقل فعالیت میکنند. به این صورت که شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران از جمله یکی از این شرکت ها در این حوزه می باشد. برای اینکه از هرنوع اختلاف میان خریدار و فروشنده بر کالای مبادله شده که ممکن است در هر یک از مراحل ساخت و تولید، پیش از حمل، در مبدا و یا مقصد ایجاد شود ، با درخواست شرکت خریدار نظارت و بازرسی را انجام میدهند.

این بازرسی کالا انواع کالای وارداتی و صادراتی، انواع مواد معدنی و صنعتی، بازرسی های بانکی و همچنین نمونه برداری از واحدهای تولیدی در داخل کشور را شامل میشود.

هر کشوری لیستی از استانداردهای لازم و ضروری برای کالاهای وارداتی دارد. اگر کد شناسایی کالای مذکور در آن لیست باشد باید استاندارد مربوطه در کشور مقصد هم رعایت شود. همچنین آزمایشگاه هایی در کشور وجود دارند که مورد تایید سازمان استاندارد است و وظیفه آنها نمونه گیری و آزمایش کالاها است. نتایج این آزمایشگاه ها مورد استناد شرکت های بازرسی کالا قرار می گیرد. در نهایت کلیه بازرسی ها، گواهی بازرسی کالا بوسیله شرکت های بازرسی داده میشود و امکان ترخیص کالا از گمرک آماده میشود.

وظایف شرکت‌های بازرسی کالا

شرکت‌های بازرسی کالا از جمله شرکت خبرگان بین المللی تهران وظایف مشخصی دارند. که برخی از مهم‌ترین وظایف این شرکت ها عبارتند از :

1 بررسی توانایی‌های کیفی و صلاحیت صادرکننده کالا
2 بررسی کالا جهت تطابق کیفیت کالای سفارش گرفته و کالای تحویل شده
3 ارزیابی کمیت کالا و تایید میزان کالای سفارش شده
4 بررسی سال ساخت کالا و اطمینان از نو یا مستعمل‌ بودن آن
5 تایید محل تولید کالا یا کشور سازنده آن
6 بررسی نوع و نحوه بسته ‌بندی کالا و تایید آن
7 تایید وسیله حمل و نقل
برای مشاوره با ما در تماس باشید.
02174612 __ 02174551101-4

بازرسی کالا در تجارت بین‌المللی

یکی از کار های مهم و پر اهمیت برای واردات و صادرات بازرسی کالا است تا اندازه ای که برای تاجران به یک دغدغه تبدیل شده است.

بعضی از بازرگانان درمورد پایبندی کشور مبدا به تعهداتش در خصوص کیفیت و کمیت کالا، مطابقت محصول با استانداردهای جهانی برای صادر کننده، کسب اطمینان از کیفیت کالای خریداری شده برای وارد کننده و عدم اطمینان به طرف مقابل در هنگام انجام معاملات بین¬ الملل، تردید دارند که این ها به یکی از چالش‌های اصلی تجارت تبدیل شده است.پس فرآیند بازرسی کالا همه موارد گفته شده را پوشش داده و باعث کسب اعتماد و امنیت خاطر بازرگانان شده است.

بنابراین برای انجام شدن آسان بازرسی کالا، کمیته جهانی استاندارد (ایزو) ، دستورالعمل‌هایی در زمینه بازرسی کالا مقرر کرده است که کشورهای مختلف جهان باید بر طبق آن بازرسی را بر روی کالاها انجام دهند.

بعد از انجام بازرسی کالا در شرکت تجارت بین المللی، سندی به نام گواهی بازرسی کالا صادر و به تاجران اهدا می شود. در تجارت بین المللی، شرکت هایی در کشورهای مختلفی وجود دارند، که به عنوان شرکت های بازرسی کالا شناخته میشوند و کار بازرسی کالا را به خوبی و بطور کامل انجام می دهند و معیارهای کمی و کیفی مرسوله ها را مطابقت می دهند؛

با انجام بازرسی کالا در مبدا و قبل از شروع حمل و نقل میتوان از بوجود آمدن بسیاری از اختلافات و مشکلات جلوگیری کرد و خرید و فروش مطمئن تری را بین دو طرف تجارت ایجاد کرد. پس تاجر می تواند از بین بسیاری از شرکت های بازرسی کالا در ایران و سایر نقاط جهان، آن شرکتی را انتخاب کند که همکاری و اعتبار بیشتری دارند. و به این ترتیب در هنگام بوجود آمدن هرنوع مشکل، خریدار مدارک و شواهد لازم برای اثبات ادعاهای خود و ارائه به مراجع مربوطه را خواهد داشت.

پس با توجه به توضیحات بالا می توان نتیجه گرفت که بازرسی در تجارت بین الملل یا به اختصار PSI به چه علت تا به این اندازه مهم و تعیین کننده است.

بازرسی کالا ممکن است در زمان و مکان های مختلفی صورت پذیرد، این یعنی شرکت بازرسی می تواند محصولات را پیش از بسته بندی، پس از آن، قبل از ارسال، حین و یا بعد از آن مورد بررسی قرار دهد و مدارک مرتبط با آنها را تنظیم و گزارشات را در اختیار خریدار قرار دهد. شرکت خبرگان بین المللی تهران در انجام بازرسی کالا یکی از شرکت های معتبر در ایران است که در تجارت بین المللی هم به انجام بازرسی اقدام میکند و به تاجران در این راه کمک میکند.

همانطور که قبلا هم گفته شد مهمترین دغدغه بیشتر تاجران، دولت ها و افرادی که در تجارت فعال هستند، مطمئن شدن از کیفیت کالا است. امروزه بر طبق قوانین سازمان ملی استاندارد، بازرسی کالا به جزء جدایی ناپذیر از واردات و صادرات تبدیل شده است.

با توجه به این که بازرسی کالا یک امر مهم و پیچیده به شمار می رود ، کمیته استاندارد جهانی قوانین و مقرراتی را برای این خدمات به تصویب رسانده که مانند مرجع برای کشورهای متعددی است.

اهمیت بازرسی کالا در تجارت بین المللی

از آنجایی که تاجران ، در رابطه با کیفیت، تعداد و کارایی محصولات خود نگرانی هایی دارند، پس به همین دلیل لازم می دانند که کالا ها را مورد بررسی قرار دهند و سپس تعهدات پرداختی و مالی را انجام دهند. این کار وظیفه شرکت بازرسی کالاست. در تجارت امکان حذف مرحله بازرسی کالا وجود ندارد یعنی نمیتوان بازرسی کالا را نادیده گرفت و این کار در هر شرایطی باید انجام گیرد.

امروزه شرکت های بازرسی زیادی در سراسر دنیا در حال فعالیت هستند که دارای رزومه های متفاوتی هستند؛ ولی همه ی فعالیت های شرکت ها ی مختلف زیر نظر نهادهای مرتبط داخلی و قوانین تعیین شده توسط نهادهای جهانی صورت میگیرد. تمام مراحل بازرسی کالا براساس توافقاتی بین خریدار و فروشنده صورت می پذیرد و کاری بیشتر و یا کمتر از توافقات انجام نمی شود.

شرکت خبرگان بین المللی تهران در تجارت بین المللی به انجام بازرسی کالا توسط کارشناساتن متخصص میپردازد که تمام این فعالیت هلا براساس قوانین بین المللی مقرر صورت میگیرد.

در تجارت بین الملل بازرسی کالا امری ضروری و دارای اهمیتی است به همین دلیل امروزه در تجارت های جهانی ، مصرف‌کنندگان، تولیدکنندگان، بازرگانان بین‌المللی، سازمان‌های فروش و فروشندگان به طور زیادی به بازرسی کالاها احتیاج دارند تا به این طریق بتوانند اطمینان کسب کنند که تامین‌کنندگان به تعهدات قرارداد خود عمل کرده‌اند.

برای انجام این امور در تجارت های بین المللی و برایدرست پیش رفتن معاملات بین المللی، شرکت های بازرسی بوجود آمده اند. که این شرکت ها به بررسی کیفیت، کمیت و بسته بندی کالا در مبدا و مقصد و صدور گواهینامه می پردازند که از مهمترین وظایف آنها می باشد.

باید توجه کرد که سازمان های بین المللی به طور تقریبی دستورالعمل ها و مسئولیت های شرکت بازرسی را مشخص می کنند.

در حال حاضر تغییرات زیاد و با اهمیت و اساسی در سیستم صادرات و واردات کشور به وجود آمده است. به همین دلیل شرکت های بازرسی کالا در امر صادرات و واردات و به صورت کلی درتجارت‌های بین‌المللی تشکیل شده اند.

علاوه بر این با توجه به آنچه که اطلاع دارید یک سری از کالاهای وارداتی نیازمند استانداردهای اجباری هستند که همین امر باعث شده تا براساس تعرفه و نظر سازمان استاندارد کشور، بازرسی آن‌ها پیش از ترخیص لازم و ضروری باشد. بنابراین خریدار موظف است تا شرکت بازرسی کننده معتبر و موردنظر خود را معرفی و هزینه را به عهده بگیرد.

با توجه به موارد گفته شده می توان این چنین استنباط کرد که بازرسی و شرکت بازرسی کالا اهمیت قابل توجهی برای تاجران دارند.

بازرسی کالا در کنترل کیفیت

بازرسان شرکت های بازرسی همچون شرکت تایکو در موضوع بازرسی کالا ،کیفیت و کمیت کالا را با قوانینی که در استاندارد ها وجود دارند تأیید می کنند.

بازرسی کالا برای جلوگیری از کمتر شدن عمر کالا و همچنین زودتر شدن زمان عرضه به بازار است تا کیفیت کالا افزایش پیدا کند. هنگامی که کالا مشخصات کیفی مطابق پذیرش بازار نداشته باشد، باعث تاخیر در ارسال، مواد هدر رفته و خطر احتمالی محصول شود.به همین علت بازرسی کالا لازمه ی هر تجارتی است .

بازرسی کالا از لحاظ کنترل کیفیت چهار مرحله استکه به محصول، تجربه شما با تامین کننده و سایر عوامل وابسته است که برای رفع نیاز های شما در تجارت گذاشته شده است.در ادامه مراحل بازرسی کالا از نظر کنترل و کیفیت آمده است:

 • بازرسی کالا قبل از تولید
 • بازرسی کالادر طول تولید
 • بازرسی کالا به صورت قطعه به قطعه
 • بازرسی کالا هنگام بارگیری کانتینر
 • بازرسی کالا قبل از حمل و نقل

مزایای بازرسی کنترل کیفیت

بازرسی کالا از لحاظ کنترل کیفیت در مراحل مختلف عملیات تولید می تواند به شما کمک کند تا مطمئن شویدکه نظارت بر کیفیت محصول و انجام الزامات و پشتیبانی از تحویل به موقع است.

چرا بازرسی های کنترل کیفیت مهم هستند؟

انتظارات کیفیت و گستره الزامات ایمنی که باید به آنها دست یابید روز به روز پیچیده تر می شوند. وقتی محصول شما نتواند انتظارات کیفی را در بازار برآورده کند، نتیجه می تواند از دست دادن اراده خوب، محصول و درآمد، مشتریان، تاخیر در ارسال، مواد هدر رفته و خطر بالقوه فراخوان محصول باشد.

HQTS دارای سیستم‌ها، فرآیندها و رویه‌های مناسبی است که به شما کمک می‌کند تا نیازهای خود را برآورده کنید و محصولات با کیفیت را به موقع ارائه دهید.

انجام روشهای مناسب بازرسی‌های کنترل کیفیت،کمک میکند تا بتوانید کیفیت کالا را برای موارد مورد بازرسی بازرسان قرار دهید:

1 کمتر شدن خطر
2 بهتر شدن کارایی و مطمئن بودن از یکی بودن کالا با الزامات قراردادی یا نظارتی
3 ساختن یک کسب‌وکار قوی‌تر

تا انتظاری که از کالای مصرفی دارید به بهترین شکل میسر شود. مشتریان خواهان محصولاتی هستند که از نظربهداشتی و امنیت عالی باشد.پس برای آن باید :

1 مطمئن شوید که هر کاری در مرحله تولید به خوبی پیش می رود.
2 کیفیت کالا را بررسی کنید و برای کالاهای خراب پولی هزینه نکنید.
3 دیر کرد در تولید و ارسال را پیش بینی کنید.
3 بودجه کنترل کیفیت خود را کمتر کنید.

بازرسی کالا قبل از تولید

قبل از تولیدکالا ، بازرسی کنترل کیفیت از مواد اولیه و اجزاء، نشان می دهد که آیا این مواد با مشخصات موجود مطابقت دارند و به اندازه ی کافی برای تولید در دسترس هستند یا نه؟بازرسی کالا قبل از تولید یک بررسی با فایده است زیرا در آن مشکلات موجود در مواد ویا قطعات مشاهده میشود و در همان ابتدا مشکل را رفع میکنند.

بازرسی کالا در طول تولید

در هنگام تولید ، کالا بازرسی می شوند تا بررسی شود که الزامات و مشخصات کیفی برآورده شده است. این عملیات در مواردی که عیب های زیادی در تولید تکرار میشود مفید است. چون می تواند به شناسایی محل مشکل کمک کرده راه حل هایی برای حل اشکالات و ایراد های تولید ارائه دهد.

بازرسی کالا به صورت قطعه به قطعه (یا بازرسی مرتب سازی)

بازرسی قطعه به قطعه کالا، قبل یا بعد از بسته بندی انجام می شود. برای بررسی ظاهر کلی، عملکرد، ، امنیت و ، یک بازرسی قطعه به قطعه بر روی هر کالا انجام می شود.

بازرسی قبل از حمل

پس از اتمام تولید، بازرسی قبل از حمل و نقل می تواند انجام شود تا بررسی شود که کالای ارسال شده مطابق با نیاز شما ساخته شده است. این رایج ترین سرویسی است که سفارش داده شده است و با تامین کنندگانی که قبلاً با آنها تجربه دارید، به خوبی کار می کند.

بازرسی در حین تولید یا ساخت

بازرسی حین ساخت برای بررسی محصول در حین فرآیند ساخت از ابتدا تا نتیجه آن انجام میشود که به منظور افزایش کیفیت محصول تولیدی و کسب اطمینان از اینکه از روش‌های درست و مطابق با استانداردهای جهانی در فرآیند تولید، استفاده میشود،صورت میپذیرد.

با توجه به اینکه عوامل متعددی از جمله، مواد اولیه ، فرآیندهای تولیدی، ماشین آلات، نیروی انسانی و فرآیندهای کنترلی در کیفیت محصول تولید شده تاثیر میگذارند، بنابراین تنها راه چیدا کردن تمامی ویژگی‌های کیفی و فنی یک محصول انجام بازرسی و نظارت در مراحل تولید آن است.

شرکت خبرگان بین المللی تهران با داشتن متخصصان در زمینه بازرسی کالا ،اقدام به انجام بازرسی در حین ساخت میکند تا کیفیت محصول را از همان ابتدا بررسی کرده و کالا های با کیفیت در اختیار افراد قرار دهد.

در بعضی از محصولات مانند مانند تولیدات لوازم آرایشی، یا مواد غذایی، ماشین آلات و تجهیزات که بازرسی آن پس از تولید امکان ندارد و یا با مشکلات و هزینه های بالا انجام میشود،پس در این مواقع برای اینکه از محصول اطمینان کسب کرد لازم است تا بازرسی حین تولید انجام شود.

بازرسی حین ساخت از همان روش های سنتی بازدید میدانی همراه با چک لیست در حال انجام است.تمامی اطلاعاتی که طی چند روز بازرسی به دست می آید جمع آوری و به شکل یک گزارش نهایی تدوین و منتشر میشود و طی این امر در صورت وجود، عدم تطابق ها شناسایی شده و اقدامات لازم انجام میشود.

پس شرکت‌های بازرسی برای اینکه از مطابق بودن کلیه ی ویژگی‌های یک کالا با الزامات مورد نظر، مطمئن شود .اقدام به انجام بازرسی‌های حین ساخت می‌کند. بنابراین انتخاب شرکت‌های بازرسی به معنی تعیین نماینده‌ای متخصص و قابل اعتماد برای حمایت از منافع تاجران در قراردادهای ملی و بین‌المللی محسوب میشود.

شرکت خبرگان بین المللی تهران به عنوان یکی از معتبر ترین شرکت های بازرسی کالا در ایران مشغول فعالیت است که با داشتن پروانه بازرسی از سازمان ملی استاندارد ایران امکان ارائه انواع خدمات بازرسی را دارا می‌باشد.

بازرسی در مبدا

یکی از روش های بازرسی ،بازرسی کالا در مبدا است. که این کار توسط شرکت بازرسی کالا با درخواست خریدار و کشور مقصد، قبل از حمل کالا انجام میگیرد. بازرسی در مبدا باعث میشود تا منافع واردکننده تامین شود و همچنین می تواند پروفرما و اصالت فروشنده را نیز تایید کند.

شرکت تایکو از جمله شرکت های بازرسی معتبر در ایران هست که به انجام امور بازرسی کالا میپردازد و این شرکت در هنگام انجام کارهای خود از روش های بازرسی در مبدا نیز استفاده میکند.

روش انجام بازرسی کالا در مبدا

از آنجایی که بازرسی در مبدا یکی از کارهای پراهمیت است بایستی شرکت های بازرسی کننده کالا دارای صلاحیت فنی و شایستگی های لازم باشند تا بتوانند از بازرسی کالا گزارش دقیق فنی ارائه دهند. در این روشاز بازرسی کالا، کمیت و کیفیت کالا درست عین آنچه در قرارداد گفته شده توسط کارشناسان مجرب و ماهر شرکت بازرسی کالا مورد بررسی قرار میگیرد تا از بوجود آمدن مشکلات احتمالی جلوگیری شود و همچنین اطمینان خریدار را بدست آورد .

اگر چنانچه خریدار بخواهد، بسته بندی، بارگیری و حمل و نقل کالا هم مورد بازرسی قرار می گیرد.در صورتی که مشخصات مربوط به بسته بندی، شرکت بازرسی کالا،گفته نشود .شرکت بازرسی مربوطه، بازرسی در مبدا را مطابق با استاندارد ها و عرف جاری تولید کننده و یا فروشنده بررسی می کند.

لازم است تا چگونگی زمان و مکان بازرسی کالا در اعتبارات اسنادی به صورت واضح و دقیق ذکر شود، در غیر این صورت، کالا نمی تواند از گمرک ترخیص شود.تمامی مشخصاتی که برای بررسی از لحاظ کمیت و کیفیت و بسته بندی و … مورد نظر است باید در بازرسی کالا در مبدا انجام گیرد و هر گونه تغییرات و موارد انجام نشده بایستی توسط شرکت های ترخیص کالا هر چه سریعتر به اطلاع شرکت بازرسی کالا برسد.

علاوه بر این بعضی کالاها طبق دسته بندی سازمان ملی استاندارد، مشمول استاندارد اجباری می شوند که باید کیفیت شان با استانداردهای اعلام شده این سازمان در کشور مقصد یکی باشد و در صورتی که این بازرسی در مبدا انجام شود؛ شرکت بازرسی کالا، گواهی COI (certificate of inspection) در مبدا را صادر می کند.

شرکت تایکو با ارائه خدمات در راستای بازرسی در مبدا برای کالا ها،به تاجران این اطمینان را میدهد که از کیفیت کالا های خود اطمینان حاصل کنند.

بازرسی در مقصد

بسیاری از تاجران و تولید کننگان کالا به دلیل لزوم برای سریع شدن فرایند واردات و ترخیص کالا و به جهت اینکه کالا به مشتریان و یا واحدهای صنعتی زودتر ارائه شود و برای اینکه خط تولید متوقف نشود، بازرسی در مبدا را انجام نمیدهند و نسبت به حمل کالا مبادرت میکنند .که در این صورت بایستی پیش از اظهار کالا در گمرکات نسبت به انجام بازرسی در مقصد اقدام کنند. شرکت بازرسی تایکو با داشتن شعب و نمایندگی‌های گسترده در تمام استانهای ایران و گمرکات کشوری، امکان انجام بازرسی کالا در مقصد و صدور گواهینامه COI و IC را دارد.

بازرسی کالا در مقصد بیشتر به منظور تشریفات گمرکی و دستورالعمل های بانکی انجام میشود کهاین کار به جهت اطمینان کسب کردن از موجود بودن کالا به اندازه ی ذکر شده در اسناد تجاری صورت می گیرد.

بنابراین هنگام بازرسی کالا در مقصد با درخواست خریدار، کالا از نظر کمیت (تعداد) و کیفیت (استاندارد) تحت بررسی و ارزیابی قرار میگیرد و سپس گواهی بازرسی در مقصد از سوی شرکت بازرسی از جمله تایکو صادر می شود معمولا بازرسی در مقصد به شکل کمی صورت میپذیرد که گواهی IC برای آن صادر می شود.

مراحل بازرسی کالا در مقصد عبارتند از:

 • دریافت فرم درخواست برای بازرسی مقصد
 • ارزیابی فرم درخواست
 • مشاوره مالی برای جزئیات هزینه های بازرسی مقصد
 • انجام بازرسی و نمونه برداری
 • تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی
 • صدور مجوز ترخیص

پس در صورتی که نیاز به بازرسی کالا در مقصد داشته باشید پیشنهاد میکنیم از شرکت بازرسی تایکو کمک بگیرید و تمامی امور ارزیابی را به این شرکت بسپارید .

بازرسی استاندارد اجباری

گرفتن مجوز و استاندارد های اجباری یکی از مهمترین مواردی است که همیشه در فرآیند بازرسی کالا وجود دارد. برای اخذ این گواهی‌ها که برای کالا های مختلف متفاوت است، بایستی کالای موردنظر بوسیله ی مؤسسات استاندارد بررسی و آزمایش شده ویا به عبارت دیگر تحت بازرسی قرار گیرد و در صورت تائید مجوز مربوطه صادر میشود. این مراکز کیفیت، کمیت، سیستم، کارایی و دیگر مسائل کالا را بدون جانب‌داری و بر طبق قوانین و اصول استاندارد مورد سنجش و بررسی قرار خواهند داد.

شرکت تایکو از جمله این موسسات میباشد که به بازرسی و ارزیابی کالا های مختلف میپردازد و در صورت تایید کالا از هر لحاظ گواهی استاندارد صادر میکنند.

انواع استاندارد

انواع استاندارد با توجه به اینکه در کشور های مختلف جهان ،قوانین تجارت متفاوت با یکدیگر است، به همین دلیل استانداردهای مختلفی ایجاد شده است. پس در هنگام خرید و فروش تابعیت و ملیت خریدار و فروشنده تعیین کننده نوع مجوزها و استانداردهای لازم است. به صورت کلی همه استانداردها در بازرسی کالا از 4 بخش تشکیل شده اند

استاندارد ملی

استاندارد ملی در یک کشور تهیه می شود و به منظور حمایت از مصرف کنندگان داخلی، تصویب قوانین مشخص برای تولید و ... مورد استفاده قرار میگیرد.

به عنوان مثال در ایران سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی متولی این امر بوده و استانداردهای ملی ایران با مخفف ایزیری (ISIRI) شناخته می شود. سازمان استاندارد به شکل دوره ای اقدام به کنترل و آزمایش محصولات شرکت هایی که استاندارد دارند می کنند تا از سلامت محصول اطمینان حاصل کنند.شرکت تایکو به عنوان یکی از شرکت های معتبر در زمینه بازرسی کالا ،بررسی و ارزیابی های لازم را بر طبق استاندارد ملی انجام میدهد.

استاندارد منطقه‌ای

این استانداردهای توسط گروهی از کشورها و برای بهتر شدن روابط با سایر کشور ها تهیه می شود، به عنوان نمونه استاندارد مرتبط با اتحادیه اروپا یا استاندارد کشورهای افریقایی

استاندارد بین‌المللی

استاندارد بین المللی با هدف راحت تر کردن ارتباط بین کشورها و مبادلات آنها تشکیل شده است و مورد تایید همه ی کشورهای دنیا است. یکی از بزرگترین نهادهای تدوین استانداردهای بین المللی سازمان ایزو می باشد که از کشورهای مختلف در آن عضو هستند و برای مسائل گوناگون استانداردهای مختلفی را تدوین می کنند.شرکت تایکو در انجام بازرسی کالا از استاندارد بین المللی بهره میگیرد.

استاندارد اینکوترمز به معنای اصطلاحات بین‌المللی بازرگانی است. قواعد و مقررات این استاندارد در زمینه‌های مختلف نظیر هزینه‌های حمل کالا یا بیمه، ترخیص کالا، ریسک و نقطه انتقال ریسک و غیره توسط اتاق بازرگانی بین‌المللی تدوین شده است.

با توجه به اینکه اینکوترمز یک استاندارد بین‌المللی است، مورد قبول افراد کشورهای مختلف است که هنگام خرید و فروش این افراد مطابق این قوانین انجام میدهند. FOB, CIF و C&F از معروف‌ترین اصطلاحات اینکوترمز به شمار می‌آیند.شرکت تایکو هنگامی که کالا ها را تحت ارزیابی قرار میدهد و یا به عبارتی دیگر هنگامی که بازرسی کالا انجام میدهد،از استاندارد اینکوترمز استفاده میکند.

استاندارد اینکوترمز

استاندارد اینکوترمز به معنای اصطلاحات بین‌المللی بازرگانی است. قواعد و مقررات این استاندارد در زمینه‌های مختلف نظیر هزینه‌های حمل کالا یا بیمه، ترخیص کالا، ریسک و نقطه انتقال ریسک و غیره توسط اتاق بازرگانی بین‌المللی تدوین شده است.

با توجه به اینکه اینکوترمز یک استاندارد بین‌المللی است، مورد قبول افراد کشورهای مختلف است که هنگام خرید و فروش این افراد مطابق این قوانین انجام میدهند. FOB, CIF و C&F از معروف‌ترین اصطلاحات اینکوترمز به شمار می‌آیند.شرکت تایکو هنگامی که کالا ها را تحت ارزیابی قرار میدهد و یا به عبارتی دیگر هنگامی که بازرسی کالا انجام میدهد،از استاندارد اینکوترمز استفاده میکند.

مزایای استفاده از استاندارد ها در هنگام بازرسی کالا برای تولید کنندگان عبارتند از:

1 بیشتر شدن سطح تولید
2 صرفه جویی در مصرف مواد، انرژی و نیروی انسانی
3 کمتر شدن تنوع
4 تقلیل ضایعات
5 وسیع شدن و افزایش بازرگانی داخلی و خارجی
6 آسان شدن امور انبار داری
7 تسهیل در حمل و نقل
8 بهتر شدن کیفیت فرآورده

مزایای استفاده از استاندارد ها هنگام بازرسی کالا برای مصرف کنندگان عبارتند از:

1 پرداخت هزینه کمتر
2 مرغوبیت محصول
3 اطمينان خاطر از لحاظ ایمنی و کارایی
4 دسترسی آسان به قطعات و وسایل قابل تعویض
5 بازرسی استاندارد اجباری

با توجه به اینکه مهمترین و پیچیده ترین نوع بازرسی، بازرسی استاندارد اجباری است. در این نوع بازرسی، شرکت تایکو به جانشینی از طرف سازمان استاندارد در محل خروج کالا از دید فروشنده آن را مورد بازرسی و ارزیابی قرار میدهد. این بازرسی و آزمون در آزمایشگاه مجاز و تحت نظارت این شرکت بازرس کالا صورت میگیرد. در نتیجه شرکت تایکو بعد از انجام بازرسی ها ،گواهی بازرسی به همراه گزارش آزمون و اظهارنامه تامین کننده صادر میکند و بعد از ارائه به اداره استاندارد گواهینامه انطباق برای کالا صادر میشود.

بازرسی به علت اهمیت زیادی که دارد روز به روز گسترده تر شده ودر کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. این موضوع به اندازه ای مهم است که در اینکوترمز مورد بررسی قرار گرفته و بعنوان یکی از ۱۰ تعهد مهم طرفین مورد تحلیل و ارزیابی قرار می گیرد.

شرکتهای بازرسی همانند تایکو در ابتدای کار فقط به عنوان نماینده خریدار و ایجاد اطمینان از مناسب بودن کیفیت، کمیت و قیمت کالا فعالیت میکردند. ولی هم اکنون این شرکتها الزامات استاندارد اجباری کالاها راهم مورد ارزیابی قرار میدهند و در حقیقت قسمتی از وظایف موسسه استاندارد را که اطمینان از تطابق کالای مورد نظر با استانداردهای مقرر است را هم انجام می دهند.

پس بصورت کاملا ساده میتوان گفت، بازرسی عبارت است از بررسی و کنترل کالا یا ویژگیهای آن که توسط شرکت بازرس و از سوی خریدار صورت میگیرد. از آنجایی که خریداران بیشتر وقتها و به دلایل مختلف قادر به حضور در مبداء نیستند و برای اینکه این کار از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست و حتی اغلب اوقات خریدار قادر به ارزیابی کیفی کالاها نمی باشند. شرکت بازرسی تایکو در حقیقت به عنوان نماینده خریدار وظایف ذکر شده را بر عهده میگیرد و بازرسی کالا با توجه به استاندارد اجباری را با دریافت کارمزد انجام می دهد.

برای اینکه شرکت بازرسی تایکو گواهی‌نامه استاندارد اجباری را صادر کند ، بایستی بررسی‌هایی را به یکی از روش‌های زیر به انجام رساند:

 • کنترل اظهارنامه، فاکتور، صاحب کالا، وکیل صاحب کالا (ترخیص کالا) متن ارزیابی توسط ارزیاب گمرک و نحوه ارجاع به آزمایشگاه گمرک
 • کنترل تعهدنامه صاحب کالا، کنترل MD ، کنترل مبدأ ساخت کالا و کنترل استاندارد یا استانداردهای ساخت کالا (حسب مورد)
 • کنترل گواهینامه ثبت کالا و اعتبار آن، کنترل مبدأ ساخت کالا و سایر موارد مورد نیاز
 • بررسی اعتبار گواهی بازرسی، انطباق آن با اسناد خرید، کنترل نتیجه آزمون همراه گواهی، کنترل MD همراه گواهی، کنترل مبدأ ساخت کالا و سایر موارد مورد نیاز.

تمامی آزمایش‌ها برای بررسی باید در آزمایشگاه‌های استاندارد شرکت بازرسی کالا، یا آزمایشگاه های موسسه استاندارد انجام بگیرد تا مورد قبول واقع شوند.

در پایان باید گفته شود که اگر در امور تجاری خود نیازمند بازرسی کالا هستید پیشنهاد میکنیم تا از شرکت تایکو کمک بگیرید زیرا بازرسی هایی که توسط این شرکت انجام میشود بر طبق استاندارد های اجباری صورت میگیرد پس با خیال راحت میتوان به بازرسی این شرکت اطمینان کرد.

بازرسی قیمت یا تایید ارزش پروفرما

پروفرما یا پیش فاکتور (proforma invoice) سندی است که بوسیله فروشنده صادر میشود که در آن نام و نشانی فروشنده و خریدار، نوع، مقدار و تعداد کالا، قیمت واحد کالا و قیمت کل، شرایط پرداخت، زمان تحویل کالا، مدت اعتبار پروفرما و مبدا کالا درج شده است. در تولید و واردات بعصی کالا های مخصوص ، لازم است قبل از عملیاتی شدن و اختصاص ارز، ارزش پروفرما مورد بررسی قرار بگیرد. از طریق این پیش فاکتور، افراد از حدود تقریبی قیمت ها مطلع شده و در صورتی که قیمت مورد تایید خریدار باشد، قرارداد بین فروشنده و خریدار منعقد می شود.

این سند در مراحل مختلف واردات کالا مانند ثبت سفارش، گشایش اعتبار اسنادی و ترخیص کالا از گمرک کاربرد زیاد دارد. خریدار کالا برای گرفتن ارز دولتی یا دریافت مجوز برای واردات کالا باید پروفرما و یا همان پیش فاکتور را داشته باشد.همچنین تاجران برای بستن قراردادهای صادراتی در مزایدات از آن استفاده می کنند.

هر چند برای صدور پیش فاکتور ، به دریافت مجوز احتاج نیست؛ بلکه فقط نیاز است اقدامات اولیه ای که فروشنده در خصوص نحوه پرداخت در نظر گرفته را به خریدار ابلاغ کند و خریدار شرایط مورد نظر خود را در خصوص نحوه انجام معامله و قوانین داخلی کشور خود اعلام کند تا فروشنده مطابق با قوانین هر دو کشور و شرایط طرفین معامله این سند را تنظیم کرده و به طور قانونی به ثبت رساند.

وظیفه شرکت های بازرسی کالا جهت اطمینان دادن به خریداران است تا قبل از عملیاتی شدن قرارداد و اختصاص ارز، ارزش پروفرما و یا قیمت کالای مزبور را بررسی و بازرسی کنند و در صورت تایید، شرکت های خریدار با آسودگی بیشتر میتوانند قرارداد های خود را ببندندو کالای خود را وارد کنند.

بازرسی اصالت فروشنده

شرکت بازرسی در بازرسی اصالت فروشنده، وظیفه تأیید هویت و ماهیت فروشنده و بررسی توانایی های او در انجام تعهدات دارد. بازرگانان و تجار به دلیل ضرورت و لزوم قوانین بانک مرکزی به طرف استفاده از این نوع بازرسی ها پیش می روند. بازرسی اصالت فروشنده و بازرسی قیمت و ارزش پروفرما همزمان با هم به وسیله ی شرکت بازرسی انجام می شود و گواهی بازرسی هر دو همزمان صادر می شود. پس از صدور گواهی بازرسی، خریدار آن را به بانک یا موسسه مالی مورد نظر تحویل می دهد و با اطمینان خاطر می تواند سراغ عقد قرارداد با شرکت های فروشنده برود.

تا اینجا به انواع سطوح بازرسی پرداختیم که برای کالاهای وارداتی و صادراتی انجام می شود.برای گرفتن اطلاعات بیشتر درباره روند بازرسی کالا و دریافت گواهی های مربوط کلیک کنید. ما در شرکت بازرسی تایکو تمامی انواع بازرسی را توسط بازرسان با تجربه انجام داده و گواهی های لازم را صادر میکنیم تا تاجران بتوانند کالای خود را وارد یا صادر کنند.

بازرسی کارخانه و تامین کننده

مدیران و فروشندگان بیشتر کارخانه ها با قرار دادن امکان بازرسی از کارخانه ها کمک میکنند تا افراد بتوانند از هر محصولی که بخواهند ،بازرسی کرده و از کمیت و کیفیت تولید اطمینان کسب کنند.

بسیاری از افراد فرصت برای بازرسی کارخانه ندارند ولی این کار به عنوان عملیاتی برای ارزیابی محصولات و بهتر شدن روابط با یک تأمین کننده محسوب میشود. بازرسی کارخانه می تواند باعث شود تا کیفیت محصول بهتر تأخیر در تولید کمتر شود. پس افرادی که قادر به این کار نیستند بهتر است کارهای بازرسی کالا را به شرکت تایکو بسپارند .

این شرکت با استفاده از بازرسان متخصص و با تجربه در این حوزه به محل کارخانه ها اعزام میشوند و در آنجا به بررسی و ارزیابی محصولات میپردازند تا کیفیت و کمیت محصولات را تایید کنند.

پس میتوان گفت بازدید از کارخانه یک فرصت ارزشمند برای افراد است تا کارخانه را ارزیابی کنند. مراحل بازدید از کارخانه عبارت است از :

 • سازمان کارخانه
 • ظرفیت کارخانه: هیئت برنامه ریزی تولید
 • کنترل گواهینامه ثبت کالا و اعتبار آن، کنترل مبدأ ساخت کالا و سایر موارد مورد نیاز
 • شرایط کارخانه و دستورالعمل ها
 • تجهیزات تولید در کارخانه
 • انبار و موجودی مواد
 • شرایط کارخانه و دستورالعمل ها
 • نمونه های تولید

بعد از انجام بازرسی کالا در کارخانه ،گزارش بازدید داده میشود ،تا بصیرت بیشتری به دست آورده شود. با ارسال یک متخصص کنترل کیفیت از طرف شرکت تایکو به کارخانه میتواند مزایای زیادی به دست آورد یعنی با این کار اطمینان بیشتر از کیفیت محصولات کسب میشود.

این نوع بازدید اغلب به عنوان ممیزی تأیید تأمین کننده یا ممیزی کیفیت شناخته می شود. بازرسان معمولاً بررسی ها را با توجه به یک چک لیست را بر اساس استانداردهای بین المللی است انجام میدهد.

بازرسان شرکت تایکو می توانند از تخصص صنعت خود برای ارزیابی عینی یک تامین کننده استفاده کنند و اینگونه بتوانند محصولات را از هر لحاظی تایید کنند.

با توجه به اینکه کنترل کیفیت ، تخصصی بسیاری از خریداران نیست ،ولی میتوانند از شرکت های بازرسی کالا استفاده کنند که در این زمینه تخصص دارند .این شرکت ها با انجام ارزیابی های لازم به وسیله افراد متخصص ،گزارش بازدید از تأمین کننده را ارائه می دهند ، و به این ترتیب کار را برای این افراد آسان می کنند.

شرکت تایکو به انجام ارزیابی کنترل های طراحی ، کنترل های خرید و کنترل های تولید با رعایت استانداردهای ISO 9001و همچنین ارزیابی روش های کنترل کیفیت محصول ورودی ، حین و نهایی و استفاده از نمونه گیری پذیرش میپردازد و به این ترتیب به افراد کمک میکند تا بتوانند با کاهش زمان و هزینه حمل و نقل ، روند بررسی نمونه را سریع تر به انجام رسانند و از درست بودن کالا های مورد نظر اطمینان حاصل کنند.

پس شما می توانید با سپردن کارهای بازرسی کالا به شرکت تایکو ،یک بازرس را برای مشاهده روند کار خود همراه کنید. بنابراین اگر قصد بازدید دارید ، ولی در مورد توانایی خود در بازرسی تأمین کننده ، اطمینان ندارید ، استفاده از شرکت بازرسی کالا گزینه خوبی است..

با سپردن کارهای خود به شرکت تایکو در هنگام بازدید از کارخانه ، زنجیره تأمین شما در برابر بوجود آمدن اختلالات احتمالی کمتر میشود.

بازرسی کالاهای نهایی

با توجه به این موضوع که بازرسی کالا دارای انواع مختلفی است که هریک به این منظور انجام می شوند که کالایی با کیفیت و سلامت به دست خریداران برسد. پس میتوان گفت که شرکت های بازرسی بیشترین نقش را در این کار دارند و این نقش مهم به این دلیل است که هر تجارتی بایستی با توجه به مفاد قرارداد مشخص شده که در بین دو طرف معامله انجام گیرد.

بنابراین تاجر باید برای انجام تجارتی بدون مشکل و دردسر خاص، محصولی سالم و با توجه به قرارداد میان او با خریدار یا فروشنده تحویل دهد. که در این بین شرکت های بازرسی با بررسی های دقیق کالا این امر را برای تاجران آسان تر می کنند. شرکت تایکو از جمله شرکت های بازرسی کالا در کشور ایران دارای شعب در بیشتر شهر های کشور است .این شرکت با داشتن متخصصان بازرسی به تاجران در کار بازرسی کالا کمک میکند تا کالایی مرغوب و با کیفیت را معامله کنند و در دسترس عموم قرار دهند.

بازرسی کالا دارای مراحل مختلفی است که قدم به قدم انجام میشود. پس از اینکه ۸۰٪ کار انجام گرفت، نوبت به بازرسی کالاهای نهایی در کارخانه میرسد که باید این مرحله انجام شود. هدف از بازرسی کالاهای نهایی (یا بازرسی قبل از حمل و نقل) بررسی بصری مشخصات محصول، مقدار محصول، ابعاد محصول، نیاز بسته بندی و مارک های حمل و نقل است. در طی این بازرسی، می توان هر نوع آزمایش در محل را انجام داد ، یا می توان نمونه ها را جمع آوری کرد تا به طور مستقل آزمایش شود. اگر مشکلی شناسایی شد، می توان قبل از حمل کالا این مشکلات را با کارخانه برطرف کرد. شرکت تایکو با اعزام افراد متخصص به محل یا کارخانه ها به انجام این نوع بازرسی کالا اقدام میکند.

خدمات بازرسی نهایی و کالای خریداری شده

این نوع بازرسي برای کالای خریداری شده و یا صرفاً بازرسی نهایی پبعد از تولید مطابق مدارک و درخواست ارسال شده از طرف کارفرما انجام میگیرد که شامل مرور مدارك كنترل ­کيفي ، آزمایش عملکرد ، کیفیت ظاهری مناسب ، گزارش آزمايش​هاي انجام شده از طرف سازنـده ، ويا شرکت های بازرسی معتبر مي باشد .شرکت تایکو از حمله این موسسات معتبر است.

بازرسی کالای نهایی که توسط شرکت تایکو انجام میشود به شرح زیر است:


 • مرور بر گواهی های کنترل کیفی و گزارش های کنترل کیفیت سازنده شامل گواهینامه کالیبراسیون و سایر موارد
 • مرور گواهی های صادر شده از موسسات معتبر و مورد تایید
 • مرور گزارش نتایج آزمایش های نهایی کارایی و عملکرد
 • بازرسی ظاهری ابعادی ، رنگ و پوشش و مطابقت با سفارش خرید
 • کنترل کمیت کالا در تطابق با سفارش کارفرما
 • بازرسی بسته بندی و علامت گذاری
 • تهیه گزارش بازرسی و ارائه به کارفرما
 • صدور گواهینامه تایید و مجوز حمل کالا

پس اگر قصد انجام بازرسی کالا دارید پیشنهاد میکنیم در این کار از شرکت تایکو کمک بگیرید و کارهای بازرسی کالا را با اطمینان خاطر به این شرکت بسپارید .این شرکت با انجام بررسی های لازم بر روی محصولات در بازرسی نهایی به تاجران کمک میکند تا از مرغوبیت کالای خود مطمئن شوند.

بازرسی بارگیری کانتینر

بازرسی بارگیری کانتینر ضمانت می کند که کارکنان فنی کل فرآیند بارگیری را زیر نظر دارند. بازرسان بررسی می کنند که سفارش شما پیش از ارسال ،کامل و ایمن و سالم در کانتینر بارگیری شوند. این آخرین فرصت برای تأیید یکی بودن با الزامات شما از نظر کمیت، و بسته بندی است.

کانتینر یکی از تجهیزات انتقال کالا و محصولات است که برای حمل و نقل در جهان استفاده میشود،این تجهیز جایی امن و محکم ،با اسکلت فلزی است که در اندازه های استاندارد جهانی تولید میشود که برای بارگیری اجناس و کالاهای مختلف و انتقال این محصولات به نقاط مختلف جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

کانتینرها را میتوان مانند گاوصندوق های بزرگی تصور کرد که هر چیزی که در داخل آن قرار گیرد میتوان از ایمنی آن کالا مطمئن شد و با اطمینان آن را جابه جا کرد.

پس لازم است تا برای اطمینان از سلامت کانتینر ها و بارگیری این تجهیزات باید تحت بازرسی قرار گیرند . شرکت تایکو به عنوان شرکت بازرسی کالا خدمات زیر را در زمینه نظارت و بررسی بارگیری کانتینر ارائه می دهد:

 • کنترل های تولید کانتینر
 • کنترل پروژه های کانتینر و محاسبات قدرت
 • بررسی استانداردهای تولید کانتینر
 • نظارت بر تست های نمونه اولیه
 • کنترل های خسارت ظروف
 • تست نوع کانتینر
 • ظروف پس از تعمیر بررسی می کنند
 • کنترل جوشکاری ظروف
 • کنترل تمیز کردن ظروف
 • آزمایشات و پذیرش کانتینر از طرف مشتری

پس با توجه به این موضوع که کانتینرها در حمل و نقل کالاهای تجارت بین الملل جایگاه مهمی را دارند . و بسته به شرایط حمل و نقل ، ویژگی های کالاهای حمل شده و وسایل حمل و نقل ، بسیاری از کالا های مختلف تجاری ، از مبلمان گرفته تا ماشین آلات ، از محصولات نساجی گرفته تا مواد غذایی که امکان دارد حین حمل و نقل، خراب شوند ، پس به همین دلیل بهتر است با کانتینر ( ظروف بارگیری ) حمل شوند.

بنابراین با افزایش تجارت در جهان ، نیاز به ظروف نیز بیشتر میشود و در همین راستا ، تولید کانتینر روز به روز در حال افزایش است. به همین علت بایستی کانتینرها براساس استانداردهای بین المللی تولید شده تحت بازرسی و ارزیابی قرار گیرند و این موضوع از آنجایی که اهمیت زیادی دارد لازم است تا توسط شرکت های بازرسی مستقل و بی طرف کنترل شوند.شرکت تایکو از جمله این شرکت ها است که بازرسی های لازم را انجام میدهد و با تعیین مناسب بودن ظروف برای حمل کالاهای تجاری برای حمل و نقل برای شرکت ها و شرکت های بیمه ای که حمل و نقل را انجام می دهند و این خدمات را ارائه میدهد..

بازرسی کالا به وسیله این شرکت بر روی کانتینر ها انجام میگیرد که ، و ظروف باید به صورت منظم ، از طراحی تا تولید ، حتی به شرط استفاده مورد ارزیابی قرار میگیرد. پس به همین علت کار زیادی بر عهده شرکت های بازرسی است که در سطح بین المللی مشغول فعالیت هستند.

بنابراین در بازرسی کالا کانتینر آزمون ایمنی را پشت سر میگذارد و باید مطابق با استانداردهای توصیف شده که توسط موسسات بین المللی تدوین میشود و با این مقررات ،کانتینر ایمن ، باید مشخصات اعلام شده را داشته باشد. تمامی این عملیات به وسیله ی شرکت تایکو انجام میشود که این شرکت توسط بازرسان و تکنسیین های ماهر توانایی ارزیابی این تجهیزات را دارد که با توجه به استاندارد های مقرر آنها را کنترل و نظارت کرده وایمنی آنها را با تایید میرساند.

بازرسی تولید زودهنگام

سیستم تولید زودهنگام ، در حقیقت برنامه ای سریع‌ برای بوجود آورن کمترین تسهیلات پیش از احداث تسهیلات بلند مدت و پرهزینه‌تر است .که این روش برای تولید زودهنگام مواد مختلف مانند مواد نفتی و غیره در کوتاه‌ترین زمان ممکن نصب و راه اندازی شده است.

سیستم تولید زودهنگام در واقع یک تسهیلات تولیدی در کمترین زمان است که به عنوان واحد جانشین در تاسیسات تولید دائمی هم ایده آل است. بازرسی کالا در هنگام تولید زود هنگام در تجارت ها خیلی مهم است به صورتی که دغدغه ای برای بازرگانان محسوب می شود.

بعضی از بازرگانان درمورد پایبندی کشور مبدا به تعهداتش در خصوص کیفیت و کمیت کالا، مطابقت محصول با استانداردهای جهانی برای صادر کننده، کسب اطمینان از کیفیت کالای خریداری شده برای وارد کننده و عدم اطمینان به طرف مقابل در هنگام انجام معاملات بین الملل،شک دارند به همین دلیل به یکی از چالش‌های اصلی تجارت تبدیل شده است

با انجام بازرسی کالا همه موارد ذکر شده تحت پوشش قرار می گیرد که باعث می شود تا اعتماد و امنیت تاجران جلب شود. شرکت تایکو با انجام بازرسی های لازم ، در تمامی مراحل از جمله تولید زود هنگام ، کیفیت کالا ها را تایید کرده و باعث اطمینان خاطر تاجران دو طرف معامله می شود.

کمیته جهانی استاندارد (ایزو)، برای آسان شدن بازرسی کالا، دستورالعمل‌هایی را مقرر و تدوین کرده است که در زمینه بازرسی کالا، مرجع کشورهای مختلف جهان شده است. بعد از انجام بازرسی کالا ، گواهینامه بازرسی کالا به خریدار و یا بانکی که خریدار از آن اعتبارات اسنادی را گرفته است؛ ارائه می‌دهد.

پس از اینکه گواهی بازرسی اخذ شد، نامه درخواستی برای انتقال پول و انجام تعهدات مالی از سوی فروشنده به خریدار فرستاده می‌شود. بنابراین با توجه به صحت اسناد ارائه شده، خریدار موظف به پرداخت وجه به فروشنده خواهد بود.

در سراسر دنیا شرکت‌های بسیاری تشکیل شده اند که خدمات بازرسی کالا را ارائه می‌دهند. شرکت تایکو از جمله این شرکت ها در ایران است که این شرکت‌ برای اطمینان بازرگانان از ارزش واقعی کالای خریداری شده، بررسی اصالت تولید کننده، بازرسی تخلیه و بارگیری و … مشغول فعالیت هستند.

شرکت‌های تایکو، با بهره گیری از مکانیزم‌های خاص و با اعمال نظارت و کنترل کمی و کیفی کالای خریداری شده، باعث رفع مشکلات و کمتر شدن اختلافاتی می‌شوند که امکان دارد در آینده بین خریدار و فروشنده ایجاد شود.

پس لازم است گفته شود بازرسی کالا ، به عنوان یکی از بخش‌های مهم و اساسی در تجارت خارجی به شمار می رود. شرکت تایکو، با توجه به حجم و سابقه بالای خود در امر تجارت و اهمیت موضوع بازرسی کالا در بازرگانی بین المللی، از معتبرترین شرکت‌های بازرسی است که خدماتی را به مشتریان خود ارائه می دهد.

همچنین ارائه همزمان قیمت مناسب و کیفیت خدمات در بازرسی کالا از اولویت‌های این شرکت است.

وظایف خریدار در بازرسی کالا

خريدار

از جمله مهم‌ترين افرادی که با استفاده از گواهى بازرسى کالا سود می برند و متنفع می شوند خریدار است که این افراد از طریق دریافت گواهی از انطباق کالاى مورد سفارش خود با کالاى حمل شده اطمينان حاصل مى‌کند و يا در صورت ایجادخسارت مى‌تواند در گرفتن غرامت از شرکت‌هاى بيمه به عنوان مدرک مثبت استفاده کند.

وظايف و مسؤوليت خريدار در بازرسى کالا

خريدار در متن قراردادی که با شرکت بازرسی کالا منعقد میکند ،با توجه به شرايط و مقرراتی استاندارد بایستی نوع و مشخصات کمى و کيفى کالا يا خدمات مورد معامله را دقيقاً مشخص کند.

پس وظیفه ی خريدار این است که در هنگام خريد کالا يا خدمات مشمول مقررات استاندارد اجباري، مشخصات کيفى کالا يا خدمات را مطابق استاندارد ملى مربوطه در قرارداد خريد و اعتبار اسنادى تعيين کند و همچنین در صورتی که کالا يا خدمات مورد خريد شامل تبصره ۲ ماده ۶ قوانين و مقررات مؤسسه باشد، مشخصات کيفى کالا يا خدمات را براساس استاندارد تعيين شده از سوى مؤسسه سفارش کند.

از آنجایی که خريدار بايستی حدود و روش بازرسى از کالا يا خدمات خريدارى شده را در قرارداد خريد و اعتبار اسنادى مشخص کند. این حدود و نحوه بازرسى لازم است تا به تائيد و توافق فروشنده هم برسد. همچنین نحوه بازرسى آنها بايد طبق دستوالعمل مؤسسه در قرارداد خريد و اعتبار اسنادى ذکر شود.

یکی از وظایف خریدار این است که بعد از تعيين و انتخاب شرکت بازرسی کالا ،مراتب را به فروشنده اعلام و در قرارداد خريد و اعتبار اسنادى ذکر کند.

از دیگر وظایف خريدار این است که پس از انعقاد قرارداد خريد و يا گشايش اعتبار اسنادى کليه اسناد و مدارک لازم برای بازرسى که شامل :قرارداد خريد، اعتبار اسنادى پروفرما و مشخصات فنى و غيره است را ظرف مدت لازم و کافى در اختیار شرکت بازرسی کننده قرار دهد.

همچنین خريدار موظف است تا براساس قرارداد يا توافق انجام شده هزينه کارمزد خدمات بازرسى کالا را مستقيماً و يا از طريق فروشنده و يا بانک به شرکت بازرسی کننده پرداخت کند.

در صورتى‌که شرکت بازرسی کننده از انجام يا از ادامه خدماتى که دستور کار آن را داشته و يا در مورد آن موافقت شده است منع شود، خريدار موظف است تا پرداخت‌هاى 1 . هزينه‌هاى واقعى شرکت به جهت توقف کار2. بخشى از حق‌الزحمه مورد توافق، را انجام دهد.

علاوه بر این از دیگر وظایف خريدار در هنگام بازرسی کالا این است که مجوزهاى لازم را به منظور انجام مطلوب امور بازرسى برحسب نياز از فروشنده اخذ و مراتب را به شرکت بازرسی کننده ، اطلاع داده و يا صراحتاً در قرارداد خريد و اعتبار اسنادى ذکر کند. پس در صورتی که به بازرسی کالا نیاز دارید می توانید از شرکت تایکو کمک بگیرید و کارهای خود را به این شرکت بسپارید.

از وظایف خریدار کالا این است که، شرکت بازرسی و حمل و نقل را انتخاب کند و در صورتی که دارای شناخت کافی از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات در کشور مبدا نباشد. به کمک رایزنان بازرگانی در سفارت این کار را انجام می‌دهد.

خریدار وظیفه دارد حداقل در مدت زمان ۲ هفته پیش از انجام بازرسی، بروشور و اسناد و مشخصات کالای ذکر شده در قرارداد را به شرکت بازرسی کالا تحویل دهد. زمان و مکان انجام بازرسی در اعتبارات اسنادی (LC) به صوت دقیق و مشخص بیان می شود.

علاوه بر این در صورتی که کالای مورد نظر به بسته بندی خاصی نیاز داشته باشد لازم است تا به صورت دقیق بیان شود در خلاف این صورت استانداردهای بازرسی کالا مبنای انجام بسته بندی قرار خواهد گرفت.

به دلیل اهمیت بازرسی کالا در تجارت بین المللی خریدار با انتخاب شرکت بازرسی ،ارزیابی از محصولات را مطابق استاندارد های مقرر به انجام می رساند و بعد از آن گواهی لازم را از سوی ای شرکت برای تایید محصولات دریافت می کند.

وظایف شرکت‌های بازرسی کالا

شرکت‌های بازرسی کالا در ایران

امروزه برای اینکه از ورود کالاهای نامرغوب به داخل کشور، و خروج کالاهای بی‌کیفیت از کشور جلوگیری شود و همچنین به منظور افزایش کیفی تولیدات داخلی ، موسسه استاندارد ایران اقدام به تدوین مقررات و قوانینی سخت‌گیرانه کرده که رعایت آن‌ها اجباری است.

قبلا اخذ گواهی استاندارد فقط توسط این موسسه ممکن بود. ولی جدیدا این موسسه با همکاری شرکت‌های بازرسی کالا ، صدور گواهی‌نامه‌ استاندارد را به این شرکت‌ها واگذار کرده است. تایکو از جمله این شرکت ها است که با موسسه استاندارد ایران همکاری میکند و گواهی های لازم را صادر میکند.

نقش شرکت‌های بازرسی کالا در تجارت بین‌المللی

به علت اهمیت بازرسی کالا و تخصصی شدن آن شرکت‌های بازرسی کالای زیادی در سطح جهان تشکیل شده است.

از وظایف مهم یک شرکت بازرسی کالا، بررسی و کنترل کالای موردنظر و همچنین درستی انجام معامله است. با توجه به اینکه بازرسی کالا از راه های مختلف و در مراحل گوناگون قابل انجام است، بازرسان این شرکت‌ها برطبق توافقی که بین خریدار و فروشنده منعقد می شود ،به کنترل و نظارت بر روند ساخت، یا بررسی نهایی محموله و اسناد فنی تولید قبل از بارگیری و یا آزمایش و نمونه‌برداری از کالا جهت انطباق محصول با متن قرارداد و صدور گواهی‌نامه‌های لازم می‌پردازند.

از آنجایی که بازرسی کالا در تجارت بین الملل اهمیت زیادی پیدا کرده است، شرکت هایی تشکیل شده اند که این خدمات را ارائه می دهند. شرکت بازرسی کالا بایستی کلیه مواردی که در توافق نامه نوشته شده را در میان فروشنده و خریدار را برای ارزیابی مدارک فنی قبل از بارگیری ، بررسی کیفیت ، کنترل نهایی و ارزیابی اصالت فروشنده یا سازنده و صدور گواهی پوشش دهند.

پس باید دقت کرد که بازرسی کالا به منظور واردات و حتی صادرات کالا بسیار دارای اهمیت است، به طوری که دغدغه ای برای بازرگانان محسوب می شود.

زیرا به دلیل اینکه برخی بازرگانان درمورد پای بندی کشور مبدا به تعهداتش در خصوص کیفیت و کمیت کالا تردید دارند، برای اینکه بتوانند مطابقت محصول با استانداردهای جهانی را بدست آورند، و همچنین اطمینان از کیفیت کالای خریداری شده برای وارد کننده کسب کنند به فرآیند بازرسی کالا نیاز دارند تابه این طریق باعث کسب اعتماد و امنیت خاطر بازرگانان شوند.

بنابراین به منظور آسانتر شدن بازرسی کالا، کمیته جهانی استاندارد (ایزو)، دستورالعمل‌هایی را تدوین کرده که در زمینه بازرسی کالا، مرجع کشورهای مختلف جهان شده است.

مهم‌ترین وظایف شرکت‌های بازرسی کالا

از وظایف مهم یک شرکت بازرسی کالا، بررسی و کنترل کالای موردنظر و همچنین درستی انجام معامله است. با توجه به اینکه بازرسی کالا از راه های مختلف و در مراحل گوناگون قابل انجام است، بازرسان این شرکت‌ها برطبق توافقی که بین خریدار و فروشنده منعقد می شود ،به کنترل و نظارت بر روند ساخت، یا بررسی نهایی محموله و اسناد فنی تولید قبل از بارگیری و یا آزمایش و نمونه‌برداری از کالا جهت انطباق محصول با متن قرارداد و صدور گواهی‌نامه‌های لازم می‌پردازند.

 • بررسی صلاحیت و توانایی‌های کیفی صادرکننده (فروشنده کالا)
 • بررسی کالا جهت تطابق کیفیت آن با سفارش صورت گرفته
 • ارزیابی کمیت کالا و تائید میزان سفارش شده
 • بررسی سال ساخت کالا و اطمینان از نو یا مستعمل‌ بودن آن
 • تائید محل تولید یا کشور سازنده کالا
 • بررسی نحوه بسته‌بندی و تائید آن
 • تائید وسیله حمل

انواع بازرسی‌ها و ارزیابی انطباقی شرکت‌های بازرسی کالا

شرکت‌های بازرسی کالا پس از توافق با طرف قرارداد،براساس درخواست مشتری به کنترل و ارزیابی کالای موردنظر می‌پردازند که این کار از وظایف این شرکت ها محسوب می شود. این بازرسی‌ها معمولا به یکی از ۳ روش زیر انجام می‌گیرد:

 • بررسی صلاحیت و توانایی‌های کیفی صادرکننده (فروشنده کالا)
 • بررسی کالا جهت تطابق کیفیت آن با سفارش صورت گرفته
 • ارزیابی کمیت کالا و تائید میزان سفارش شده
 • بررسی سال ساخت کالا و اطمینان از نو یا مستعمل‌ بودن آن
 • تائید محل تولید یا کشور سازنده کالا
 • بررسی نحوه بسته‌بندی و تائید آن
 • تائید وسیله حمل

علاوه بر این با توجه به زمان بازرسی و این‌که در چه مرحله‌ای ارزیابی انجام شود، بازرسی کالا را می‌توان به ۵ نوع زیر طبقه بندی کرد:

 1. بازرسی قبل از حمل
 2. بازرسی در حین تولید
 3. بازرسی در مقصد
 4. بازرسی داخلی
 5. انطباق با استاندارد

تایکو با توجه به انواع بازرسی های ذکر شده قادر به ارزیابی و کنترل کالاها است و به افرادی که به انجام بازرسی کالا نیاز دارند با داشتن بازرسان متخصص کمک می کند.

انواع گواهی‌‌نامه‌های صادره توسط شرکت‌های بازرسی کالا

شرکت‌های بازرسی کالا مانند تایکو بعد از انجام بررسی و ارزیابی کالا و مطابقت آن با خواسته‌های مشتری اقدام به صدور گواهی‌نامه و تائیدیه‌های گوناگون میکنند که این امر نیز از دیگر مسئولیت ها و وظایف این شرکت ها است .

مهم‌ترین گواهی هایی که توسط شرکت تایکو صادر می شود عبارت‌اند از:

 1. گواهی بازرسی کالا (کیفی و کمی)
 2. گواهی بازرسی قبل از حمل
 3. گواهی بازرسی ظاهری
 4. گواهی مؤید نامه
 5. گواهی تعیین ارزش
 6. گواهی رضایت‌مندی مشتری
 7. گواهی بازرسی ماهوی کالا
 8. گواهی راه‌اندازی
 9. گواهی بسته‌بندی
 10. گواهی‌های آزمایشگاهی
 11. گواهی انطباق کیفیت کالا

در صورتی که تاجران به اخذ این گواهی های ذکر شده نیاز داشته باشند می توانند از شرکت تایکو کمک بگیرند و این شرکت با انجام ارزیابی و بررسی های و مطابقت کالاها با استانداردهای مورد نظر،گواهی های مربوطه و لازم را صادر می کند.

مناسب ترین نقطه برای بازرسی کالا

در فرآیند بازرسی کالا ،انتخاب مناسب ترین نقطه بازرسی از بین مراحل رایج بازرسی (بازرسی در مبدا یا بازرسی در مقصد) یکی از پراهمیت ترین مراحل است که وابسته به نوع بار، شرایط خریدار و فروشنده می باشد.

خریدار یا شرکت بازرسی کالا به نمایندگی از خریدار که با درخواست او در بازرسی محصولات حضور دارد ،مطابق نوع بار، هزینه بازرسی، هزینه آزمایش و صدور گواهی و مدت زمان انجام این مراحل، مکان بازرسی را انتخاب می کندکه همه ی موارد گفته شده در انتخاب مکان بازرسی موثر هستند.

در ابتدا و اولین قدم باید آگاه بود که کدام کالاها مشمول استاندارد اجباری هستند. بازرسی کالا در مبدا و مقصد از نظر کیفی و ماهوی خیلی با هم فرق ندارند. اگر چنانچه کالایی در لیست استاندارد اجباری در ایران قرار گیرد، لازم است تا در آزمایشگاه های مورد تایید سازمان استاندارد بررسی وآزمایش شود.

در بعضی موارد انجام این آزمایش ها در داخل کشور ممکن نیست، ویا اینکه روند طولانی ای دارند. از طرف دیگر امکان دارد که نتیجه هایی که از آزمایش های انجام شده در داخل بدست می آید،مورد رضایت شرکت وارد کننده و یا سازمان استاندارد نبوده و واردکننده مجبور شود کالا را بازگرداند و سبب ایجادخسارات و ضرر و زیان شود.

بنابراین برای اینکه از ایجاد این احتمالات و خطرات ممانعت شود، بهترین راه و زمان در بازرسی کالا ، برای این گروه از محصولات این است که بازرسی در مبدا انجام گیرد.

در صورتی که کالای وارداتی در لیست استاندارد اجباری در ایران نباشد وشرکت خریدار یا وارد کننده اطمینان کافی از فروشنده کالا داشته باشد، پس در این هنگام برای کمتر شدن هزینه و زمان، می توان بازرسی کالا را در مقصد را انتخاب کرده و انجام داد. علاوه بر این در صورتی که کالای وارداتی مشمول استاندارد اجباری بوده و انجام تست های مربوطه در آزمایشگاه های معتبر داخلی سازمان استاندارد ممکن و فراهم باشد بهتر است بازرسی در مقصد انجام شود.

بعد از انجام بازرسی کالا در محل مورد تایید شرکت بازرسی که با تشخیص آنها صورت میگیرد . از سوی این شرکت پس از تایید کالا گواهی های لازم بایستی صادر شود تا بدینوسیله تاجران بتوانند کالا را در اختیار مصرف کننده قرار دهند.

در صورتی که کالاها براساس گروه بندی موسسه ملی استاندارد، مشمول استاندارد اجباری باشند که بایستی کیفیت شان مطابق با استانداردهای اعلام شده این سازمان در کشور مقصد باشد؛ شرکت بازرسی کالا، بعد از بررسی ها و ارزیابی های لازم و کامل گواهی COI (certificate of inspection) را صادر می کند. همچنین اگر بازرسی بر اساس تعداد محصولات و کمیت آنها باشد؛ گواهی IC از طرف شرکت بازرسی صادر می شود.

تایکو به عنوان یکی از به نام ترین و معتبرترین شرکت های بازرسی در ایران است که با استفاده از افراد با تجربه و متخصص در این زمینه توانایی این را دارد که مناسب ترین مکان برای بازرسی کالا را تشخیص داده و آن را به انجام رساند و بعد از پایان گواهی مربوطه را صادر کند.

پس اگر از جمله افرادی هستید که به بازرسی کالا نیاز دارید پیشنهاد می کنیم تا از این شرکت کمک بگیرید و کارهای خود را در این زمینه به این شرکت بسپارید.

برای مشاوره با ما در تماس باشید.
02174612 __ 02174551101-4

گواهینامه بازرسی کالا چیست؟

گواهینامه بازرسی کالا گواهی و سندی است که بوسیله یکی از شرکت های بازرسی کننده بین المللی صادر می شود. به دلیل اینکه در تجارت های بین المللی طرفین معاملات از کشورهای مختلف هستند و در بیشتر معاملات ،کالا از کشور سومی بارگیری و حمل می شود، به این ترتیب خریدار قبل از رسیدن کالا نمی تواند از یکسان بودن مشخصات کمی و کیفی و خصوصیات دیگر کالا براساس قرارداد فروش اطمینان کسب کند.

گواهینامه بازرسی کالا مدرکی است که معمولا برای واردات کالاهای مانند محصولات گوشتی، کالا های فاسدشدنی و تجهیزات صنعتی لازم است. شرکت بازرسی کالا با صدور این گواهی ،تایید می کند که کالا ها در شرایط مناسب قرار داشته و دارای مشخصات و ویژگی های مورد نیاز است. علاوه بر این تایید می کند که حجم اعلامی کالاها هنگام خروج از بندر درست می باشد.

برای رفع نیاز ها و رشد تجارت جهانی و همچنین بوجود آمدن اطمینان تاجران بعد از جنگ جهانی دوم ، شرکت های بازرسی بین المللی بوجود آمدند.که در کنار بانaک ها، شرکت های بیمه و شرکت های حمل و نقل فعالیت می کنند. و توانایی صدور انواع گواهینامه بازرسی کالا را دارند.

بازرسی کالاها، بخشی مهم در تجارت خارجی

با توجه به آنچه ذکر شد بازرسی کالا از مسائل مهمی که برای خریداران و واردکنندگان کالا از خارج از کشور دارای اهمیت زیادی است که به دلیل عدم اطمینان به طرف مقابل در هنگام انجام معاملات بین المللی و خرید کالاانجام می شود.

گاهی اوقات امکان دارد تاجر در مورد پایبندی کشور مبدا به تعهداتش در مورد کیفیت و کمیت کالا تردید مطمئن نباشد. در این مواقع یکی از ابزارهایی که می‌تواند کمک ویژه ای به خریدارکالا کند و باعث بوجود آمدن اعتماد و امنیت خاطر او شود ، فرآیند بازرسی کالاهاست که در این فرآیند کالای سفارش داده شده پیش از اینکه به کشور مقصد منتقل شود، مورد بررسی و کنترل قرار می گیرد.

به این ترتیب شرکت ‌های بازرسی کالاها با بهره گیری از مکانیزم‌های خاص و با انجام نظارت و کنترل کمی و کیفی کالای خریداری شده، باعث برطرف شدن مشکلات و کمتر شدن اختلافاتی می شوند که امکان دارد در آینده میان خریدار و فروشنده بوجود آید. بنابراین با اطمینان می توان گفت بازرسی کالاها یکی از بخش ‌های مهم و اساسی در تجارت بین المللی محسوب می شود.

بازرسی کالاها امکان دارد که یک بازرسی بصری باشد یا شامل فناوری‌های سنجش پیشرفته مانند تست مافوق انجام گیرد که با حضور فیزیکی مستقیم یا از راه دور و یا به صورت خودکار مانند بازرسی خودکار نوری صورت می پذیرد.

بایستی آگاه بود که برای بازرسی کالاها از روش ‌های غیر مخرب استفاده می شود تا به کالا آسیبی وارد نشود. در مراحل بازرسی هم ، از استانداردهای جامع و مورد قبول همه کشورها بهره می گیرند که وظیفه تدوین این استانداردها بر عهدۀ کمیته جهانی استاندارد یا همان (ایزو) است که بیشتر کشورهای جهان عضو آن هستند.

در تجارت بین‌المللی کشور مقصد، کالا قبل از واردات به بازرسی نیاز دارد. به همین منظور وارد کننده از شرکت بازرسی درخواست می کند تا عملیات های لازم در این زمینه را انجام دهد. بازرس با بررسی و اندازه گیری کالا گزارش می‌دهد که کالاهایی که حمل می‌شوند و به کشور منتقل می شود با اسناد مربوطه ای که از قبل ارائه شده مطابق هستند

شرکت بازرسی با استفاده از یک بازرس امین و متعهد وظیفه دارد تا، مدارک فنی ساخت و کیفیت کالا را کنترل کرده و با محصول نهایی مطابقت دهد، زیرا در اکثر موارد مراحل ساخت و آزمون‌های مرتبط، از قبل انجام شده و بازرس در آن حضور نداشته است و کالا ها مورد بازرسی قرار نگرفته‌اند. بنابراین باید گفت بازرسی از کالا در این صورت بسیار حساس و سخت تر خواهد بود.

وظایف شرکت های بازرسی کالا

بازرسی کالا، به معنای تمامی فعالیت‌هایی است که شرکت بازرسی کننده به منظور مشخص کردن کیفیت و کمیت کالا انجام می‌دهد. در این حالت ضرورت دارد که شرکت بازرسی کالا دارای صلاحیت کامل فنی و علمی بوده و بتواند در عین رازداری و امانتداری، با استفاده از نیروی انسانی متخصص و با تجربه خود گزارش دقیق فنی از بازرسی کالا ارائه دهد.

نحوه زمان و مکان بازرسی کالا در اعتبارات اسنادی بایستی به طور دقیق ذکر شود، زیرا چنانچه این الزامات نباشد کالا اجازه ترخیص از گمرک را نخواهد داشت به همین جهت مابین مشتری و سازمان بازرسی کننده سندی در خصوص موضوع بازرسی منعقد خواهد شد که شامل سفارش و کارمزد بازرسی، نحوه پرداخت آن و نوع تسهیلات و تعهدات طرفین می‌باشد.

از طرف دیگر برای بررسی کالا، تمامی مشخصاتی که در سند سفارش بازرسی کالا مطرح شده است از کمیت و کیفیت کالا گرفته تا بسته بندی و موارد دیگر در نظر گرفته می شود و هرگونه تغییرات در زمینه این مشخصات بایستی بلافاصله بوسیله شرکت‌های ترخیص به اطلاع شرکت های بازرسی کالا برسد.

باید گفته شود که خریدار لازم است تا فروشنده را از حدود تعیین شده بازرسی و یا سازنده کالا مطلع کند و فروشنده هم موافقت خود را به منظور انجام امور بازرسی قبول کند. در غیر اینصورت شرکت بازرسی هیچ مسئولیتی را عهده دار نخواهد بود.

از آنجایی که شرکت بازرسی کالا اهمیت زیادی در انجام بازرسی ها و ارزیابی محصولات از سوی تاجران دارد پس بایستی در انتخاب آن دقت زیادی به عمل آورد. پس شرکت بازرسی کننده، بازرسی کالا را بر طبق حدود بازرسی مشخص شده می‌تواند در هر موقعیتی مانند محل تولید، بسته‌بندی، انبار فروشنده، گمرک یا بندر مبدا یا بندر مقصد انجام دهد.

مدت زمان تحویل تمام اسناد و مدارک مد نظر خریدار مانند بروشور، نقشه، مشخصات فنی و غیره به شرکت بازرسی کننده کالا حداقل دو هفته قبل از بازرسی کالا می‌باشد. در صورتی که مدارک نام برده شده در زمان معین به وسیله خریدار یا نماینده آن به شرکت بازرسی کننده کالا تحویل داده نشود، این مدارک ملاک انجام بازرسی قرار نگرفته و بنابراین شرکت بازرسی مسئولیتی در برابر آن نخواهد داشت.

همچنین در صورتی که نوع بسته‌بندی حساس باشد لازم است تا مشخصات و ویژگی‌های دقیق بسته‌بندی مطابق با آن چیزی باشد که مد نظر خریدار بوده و در مدارک خرید عنوان شده است. در خلاف این صورت استانداردها و عرف جاری سازنده یا فروشنده ملاک انجام بازرسی کالا خواهد بود.

بعد از صادر شدن گواهینامه بازرسی کالا، در صورتی که نحوه دیگری در اعتبار اسنادی یا قرارداد خرید تعیین نشده باشد این گواهینامه به ذینفع اعتبار اسنادی تحویل داده می شود.

شرکت بازرسی کالا موظف است تا تمامی امور بازرسی کالا را با دقت و مهارت لازم انجام دهند و در صورت بوجود مدن هرگونه اختلاف، هر دو طرف بایستی با استفاده از مذاکره نسبت به حل و فصل اختلاف ایجاد شده، اقدام کنند. در صورتی که با گفتگو مشکل حل نشود، مراجع قانونی در کشور باید به این اختلاف رسیدگی کنند.

بنابراین به اندازه زیادی در هنگام انتخاب شرکت بازرسی دقت کرد تا بتوان مناسب ترین شرکت را برای این کار برگزید تا امور بازرسی را مهارت و تخصص به انجام رساند زیرا انتخاب شرکت بازرسی از با اهمیت ترین موضوعات برای تاجران به شمار می رود.

از آنجایی که شرکت بازرسی کننده کالا مستقل می باشد پس خریدار، فروشنده، بانک یا هر شخص حقیقی و حقوقی دیگر به جز با داشتن حکم قانونی نمی‌تواند شرکت بازرسی کننده کالا را نسبت به صدور گواهینامه منع یا مجبور کند.

به صورت کلی برای دریافت گواهینامه استاندارد دو روش وجود دارد:

در روش اول واردکننده کالا بایستی برای گرفتن گواهینامه استاندارد (COC) قبل از حمل و یا رسیدن کالا به مقصد باید کلیه اسناد مورد نیاز نظیر اظهارنامه عرضه‌کننده، اظهارنامه تولید‌کننده، تائیدیه انطباق، گواهی بازرسی کالا COI، گواهی‌های آزمایشگاهی TR، پروفرما، اوراق ثبت سفارش و اعتبار اسنادی را به موسسه استاندارد ارائه دهد.

ولی روش دوم مربوط به بعد از رسیدن کالا به گمرک است. که در این روش کارشناسان استاندارد یا گمرک از کالای وارداتی نمونه‌برداری کرده و به یکی از آزمایشگاه‌های مورد تایید موسسه استاندارد ارسال می‌کنند و در صورت انطباق برای آن‌ها COC صادر خواهد شد.

به آن دسته از کالاهای وارداتی که نیازمند استاندارد اجباری هستند پس از بازرسی بر اساس روش‌های سازمان استاندارد، گواهی COI ارائه خواهد شد.

علاوه بر این از رایج‌ترین روش های بازرسی کالا، PSI یا همان بازرسی قبل از حمل کالا است. در این روش شرکت های بازرسی کالا کشور مقصد را وارد عمل می‌کنند و این کشور کالاهای وارداتی را قبل از حمل مورد بازرسی قرار می‌دهد. فهرست شرکت‌های مورد تایید برای بازرسی کالاهای وارد شده توسط سازمان استاندارد ارائه شده و به طور مداوم نیز به روزرسانی می شود.

خریدار فقط توسط این گواهی است که می‌تواند از انطباق سایر مشخصات کمی و کیفی کالا با قرارداد فروش اطمینان کسب کند. بازرسی در این روش امکان دارد از شروع بسته بندی کالا و حین آن تا موقع بارگیری کالا برای انتقال به مقصد ادامه داشته باشد.

از گواهی های بازرسی دیگری که توسط شرکت های بازرسی کالا به وا‎‎ردکننده ارائه می‌شود می‌توان به گواهی بازرسی ظاهری (VIC)، گواهی تعیین ارزش (PVC)، گواهی رضایت‌مندی مشتری (CSC)، گواهی بسته بندی (PL)، گواهی آزمایشگاهی (TR) اشاره کرد.

به جهت حفظ منافع تاجران و واردکنندگان کالا بازرسی تعیین ارزش و تایید پروفرما و بررسی اصالت تولید کننده یا فروشنده نیز مورد نیاز است که این نوع بازرسی توسط شرکت بازرسی کالا برای انجام عملیات اعتباری در حجم گسترده صورت می‌گیرد.

پس از انجام کلیه حدود و دامنه بازرسی مدرکی با عنوان گواهینامه بازرسی بر روی سربرگ رسمی سازمان بازرسی کننده صادر می‌شود که این سند نشان‌دهنده انطباق کمیت، کیفیت، بسته‌بندی و دیگر مشخصات کالای بازرسی شده با مشخصات مندرج در مدارک خرید است.

بنابراین بهترین راه برای انجام ارزیابی محصولات و مطمئن شدن تاجران از کیفیت محصولات ،کمک گرفتن از شرکت بازرسی است.