امروز : 1401/09/06
بازرسی کالا در (واردات+صادرات)
بازرسی کالا در (✔️واردات ✔️ صادرات) | تایکو

بازرسی کالا

به طور کلی بازرسی کالا یعنی تمام عملیات بازرسی، نمونه‌برداری، آزمایش، اندازه‌گیری و دیگر عملیاتی که توسط شرکت بازرسی کننده برای تعیین کمیت و کیفیت محصولات انجام می‌شود .

در تجارت های جهانی یکی از مهمترین نگرانی ها هنگام خرید و فروش، این است که فروشنده بتواند متعهد شود تا کالا مطابق قراداد با همان کیفیت و کمیتی ارسال شود . برای اینکه از هر نوع مشکل و مغایرتی جلوگیری شود شرکت های بازرسی با عنوان شرکت بازرسی کالا وجود دارد که کالا را از هر لحاظ بررسی میکنند.

اولین قدم برای شناسایی تجهیزات پرخطر ،انجام فعالیت‌های درست، بازرسی ریسک است. پس اگر در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی فعالیت میکنید برای کاهش خطر و ایمنی بیشتر میتوانید از بازرسی ریسک کمک بگیرید تا با اطمینان کامل فعالیت های خود را انجام دهید.

در این مقاله انواع بازرسی کالا ،زمان و مکان بازرسی و مرحله ارزیابی ، آمده است با مطالعه آن باشد که مورد توجه قرار گیرد.که در ادامه به توصیف بازرسی قبل از حمل، بازرسی در حین تولید یا ساخت، بازرسی در مبدا، بازرسی در مقصد، بازرسی استاندارد اجباری خواهیم پرداخت.

شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران با تکیه بر توان فنی، نیروهای متخصص و کاربلد و تجربه ی علمی و تحقیقاتی در خصوص تدوین و اجرای استاندارد، آماده ارائه خدمات مشاوره استانداردسازی و بازرسی در زمینه بازرسی کالا (وارداتی و صادراتی)، بازرسی دیگ بخار و مخازن تحت فشار، بازرسی جرثقیل و تجهیزات بالابری، بازرسی آسانسور، بازرسی چاه ارت و سیستم ارتینگ، بازرسی ماشین آلات، بازرسی جوش و تست غیرمخرب (NDT) و بازرسی مخازن کرایوژنیک به متقاضیان گرامی است.

همانطور که قبلا هم گفته شد بازرسی کالا همان کنترل و نظارت بر کالا های وارداتی و صادراتی است که توسط در خواست فروشنده انجام میشود که هنگام خرید توسط تاجران کالای مطابق با دستور العمل های استاندارد ارائه شود و شرکت بازرسی تایکو همه ی این عملیات را انجام می دهد و به عنوان شرکت بازرسی بین المللی شناخته شده است .

طبق گفته های قبل انواع بازرسی کالا که عبارتند از بازرسی قبل از حمل، بازرسی در حین تولید یا ساخت، بازرسی در مبدا، بازرسی در مقصد، بازرسی استاندارد اجباری که تا حدودی به توصیف آنها پرداختیم ولی علاوه بر این بازرسی ها دو نوع بازرسی دیگر وجود دارد که صرفا برای اعتماد خریدار از قیمت کالا و صحت و اصالت فروشنده است که عبارتند از : بازرسی قیمت یا ارزش پروفرما و بازرسی اصالت فروشنده .هر یکی از این انواع بازرسی شرایط خاص خود و مزایایی دارد که در ادامه توضیحات بیشتری ارائه خواهیم داد.


فعالیت شرکت های بازرسی کالا

شرکت های بازرسی کالا بطور مستقل فعالیت میکنند. به این صورت که شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران از جمله یکی از این شرکت ها در این حوزه می باشد. برای اینکه از هرنوع اختلاف میان خریدار و فروشنده بر کالای مبادله شده که ممکن است در هر یک از مراحل ساخت و تولید، پیش از حمل، در مبدا و یا مقصد ایجاد شود ، با درخواست شرکت خریدار نظارت و بازرسی را انجام میدهند.

این بازرسی کالا انواع کالای وارداتی و صادراتی، انواع مواد معدنی و صنعتی، بازرسی های بانکی و همچنین نمونه برداری از واحدهای تولیدی در داخل کشور را شامل میشود.

هر کشوری لیستی از استانداردهای لازم و ضروری برای کالاهای وارداتی دارد. اگر کد شناسایی کالای مذکور در آن لیست باشد باید استاندارد مربوطه در کشور مقصد هم رعایت شود. همچنین آزمایشگاه هایی در کشور وجود دارند که مورد تایید سازمان استاندارد است و وظیفه آنها نمونه گیری و آزمایش کالاها است. نتایج این آزمایشگاه ها مورد استناد شرکت های بازرسی کالا قرار می گیرد. در نهایت کلیه بازرسی ها، گواهی بازرسی کالا بوسیله شرکت های بازرسی داده میشود و امکان ترخیص کالا از گمرک آماده میشود.


بازرسی کالا در تجارت بین‌الملل

یکی از کار های مهم و پر اهمیت برای واردات و صادرات بازرسی کالا است تا اندازه ای که برای تاجران به یک دغدغه تبدیل شده است.

بعضی از بازرگانان درمورد پایبندی کشور مبدا به تعهداتش در خصوص کیفیت و کمیت کالا، مطابقت محصول با استانداردهای جهانی برای صادر کننده، کسب اطمینان از کیفیت کالای خریداری شده برای وارد کننده و عدم اطمینان به طرف مقابل در هنگام انجام معاملات بین¬ الملل، تردید دارند که این ها به یکی از چالش‌های اصلی تجارت تبدیل شده است.پس فرآیند بازرسی کالا همه موارد گفته شده را پوشش داده و باعث کسب اعتماد و امنیت خاطر بازرگانان شده است.

بنابراین برای انجام شدن آسان بازرسی کالا، کمیته جهانی استاندارد (ایزو)، دستورالعمل‌هایی در زمینه بازرسی کالا مقرر کرده است که کشورهای مختلف جهان باید بر طبق آن بازرسی را بر روی کالاها انجام دهند.

بعد از انجام بازرسی کالا در شرکت تجارت بین المللی، سندی به نام گواهی بازرسی کالا صادر و به تاجران اهدا می شود. در تجارت بین المللی، شرکت هایی در کشورهای مختلفی وجود دارند، که به عنوان شرکت های بازرسی کالا شناخته میشوند و کار بازرسی کالا را به خوبی و بطور کامل انجام می دهند و معیارهای کمی و کیفی مرسوله ها را مطابقت می دهند؛

تمامی این کار ها با دریافت هزینه توسط شرکت بازرسی کالا انجام می شود که از جمله این شرکت ها میتوان شرکت خبرگان بین المللی تهران را نام برد که در اعتمادسازی و همچنین پیشبرد بهتر تجارت بین الملل امری حیاتی به شمار میرود.

با انجام بازرسی کالا در مبدا و قبل از شروع حمل و نقل میتوان از بوجود آمدن بسیاری از اختلافات و مشکلات جلوگیری کرد و خرید و فروش مطمئن تری را بین دو طرف تجارت ایجاد کرد. پس تاجر می تواند از بین بسیاری از شرکت های بازرسی کالا در ایران و سایر نقاط جهان، آن شرکتی را انتخاب کند که همکاری و اعتبار بیشتری دارند. و به این ترتیب در هنگام بوجود آمدن هرنوع مشکل، خریدار مدارک و شواهد لازم برای اثبات ادعاهای خود و ارائه به مراجع مربوطه را خواهد داشت.

پس با توجه به توضیحات بالا می توان نتیجه گرفت که بازرسی در تجارت بین الملل یا به اختصار PSI به چه علت تا به این اندازه مهم و تعیین کننده است.

بازرسی کالا ممکن است در زمان و مکان های مختلفی صورت پذیرد، این یعنی شرکت بازرسی می تواند محصولات را پیش از بسته بندی، پس از آن، قبل از ارسال، حین و یا بعد از آن مورد بررسی قرار دهد و مدارک مرتبط با آنها را تنظیم و گزارشات را در اختیار خریدار قرار دهد. شرکت خبرگان بین المللی تهران در انجام بازرسی کالا یکی از شرکت های معتبر در ایران است که در تجارت بین المللی هم به انجام بازرسی اقدام میکند و به تاجران در این راه کمک میکند.

اهمیت بازرسی کالا در تجارت بین الملل

از آنجایی که تاجران ، در رابطه با کیفیت، تعداد و کارایی محصولات خود نگرانی هایی دارند، پس به همین دلیل لازم می دانند که کالا ها را مورد بررسی قرار دهند و سپس تعهدات پرداختی و مالی را انجام دهند. این کار وظیفه شرکت بازرسی کالاست. در تجارت امکان حذف مرحله بازرسی کالا وجود ندارد یعنی نمیتوان بازرسی کالا را نادیده گرفت و این کار در هر شرایطی باید انجام گیرد.

امروزه شرکت های بازرسی زیادی در سراسر دنیا در حال فعالیت هستند که دارای رزومه های متفاوتی هستند؛ ولی همه ی فعالیت های شرکت ها ی مختلف زیر نظر نهادهای مرتبط داخلی و قوانین تعیین شده توسط نهادهای جهانی صورت میگیرد. تمام مراحل بازرسی کالا براساس توافقاتی بین خریدار و فروشنده صورت می پذیرد و کاری بیشتر و یا کمتر از توافقات انجام نمی شود.

شرکت خبرگان بین المللی تهران در تجارت بین المللی به انجام بازرسی کالا توسط کارشناساتن متخصص میپردازد که تمام این فعالیت هلا براساس قوانین بین المللی مقرر صورت میگیرد.

وظایف شرکت‌های بازرسی کالا

شرکت‌های بازرسی کالا از جمله شرکت خبرگان بین المللی تهران وظایف مشخصی دارند. که برخی از مهم‌ترین وظایف این شرکت ها عبارتند از :

 • بررسی توانایی‌های کیفی و صلاحیت صادرکننده کالا
 • بررسی کالا جهت تطابق کیفیت کالای سفارش گرفته و کالای تحویل شده
 • ارزیابی کمیت کالا و تایید میزان کالای سفارش شده
 • بررسی سال ساخت کالا و اطمینان از نو یا مستعمل‌ بودن آن
 • تایید محل تولید کالا یا کشور سازنده آن
 • بررسی نوع و نحوه بسته ‌بندی کالا و تایید آن
 • تایید وسیله حمل و نقل


بازرسی کالا در کنترل کیفیت

بازرسان شرکت های بازرسی همچون شرکت تایکو در موضوع بازرسی کالا ،کیفیت و کمیت کالا را با قوانینی که در استاندارد ها وجود دارند تأیید می کنند.

بازرسی کالا برای جلوگیری از کمتر شدن عمر کالا و همچنین زودتر شدن زمان عرضه به بازار است تا کیفیت کالا افزایش پیدا کند. هنگامی که کالا مشخصات کیفی مطابق پذیرش بازار نداشته باشد، باعث تاخیر در ارسال، مواد هدر رفته و خطر احتمالی محصول شود.به همین علت بازرسی کالا لازمه ی هر تجارتی است .

بازرسی کالا از لحاظ کنترل کیفیت چهار مرحله استکه به محصول، تجربه شما با تامین کننده و سایر عوامل وابسته است که برای رفع نیاز های شما در تجارت گذاشته شده است.در ادامه مراحل بازرسی کالا از نظر کنترل و کیفیت آمده است:

 • بازرسی کالا قبل از تولید
 • بازرسی کالادر طول تولید
 • بازرسی کالا قبل از حمل و نقل
 • بازرسی کالا به صورت قطعه به قطعه
 • بازرسی کالا هنگام بارگیری کانتینر

مزایای بازرسی کنترل کیفیت

بازرسی کالا از لحاظ کنترل کیفیت در مراحل مختلف عملیات تولید می تواند به شما کمک کند تا مطمئن شویدکه نظارت بر کیفیت محصول و انجام الزامات و پشتیبانی از تحویل به موقع است.

انجام روشهای مناسب بازرسی‌های کنترل کیفیت،کمک میکند تا بتوانید کیفیت کالا را برای موارد مورد بازرسی بازرسان قرار دهید:

 • کمتر شدن خطر
 • بهتر شدن کارایی و مطمئن بودن از یکی بودن کالا با الزامات قراردادی یا نظارتی
 • ساختن یک کسب‌وکار قوی‌تر

تا انتظاری که از کالای مصرفی دارید به بهترین شکل میسر شود.

مشتریان خواهان محصولاتی هستند که از نظربهداشتی و امنیت عالی باشد.پس برای آن باید :

 • مطمئن شوید که هر کاری در مرحله تولید به خوبی پیش می رود.
 • کیفیت کالا را بررسی کنید و برای کالاهای خراب پولی هزینه نکنید.
 • دیر کرد در تولید و ارسال را پیش بینی کنید.
 • بودجه کنترل کیفیت خود را کمتر کنید.

چرا بازرسی های کنترل کیفیت مهم هستند؟

انتظارات کیفیت و گستره الزامات ایمنی که باید به آنها دست یابید روز به روز پیچیده تر می شوند. وقتی محصول شما نتواند انتظارات کیفی را در بازار برآورده کند، نتیجه می تواند از دست دادن اراده خوب، محصول و درآمد، مشتریان، تاخیر در ارسال، مواد هدر رفته و خطر بالقوه فراخوان محصول باشد.

HQTS دارای سیستم‌ها، فرآیندها و رویه‌های مناسبی است که به شما کمک می‌کند تا نیازهای خود را برآورده کنید و محصولات با کیفیت را به موقع ارائه دهید.


انواع بازرسی کالا

بازرسی کالا قبل از تولید

قبل از تولیدکالا ، بازرسی کنترل کیفیت از مواد اولیه و اجزاء، نشان می دهد که آیا این مواد با مشخصات موجود مطابقت دارند و به اندازه ی کافی برای تولید در دسترس هستند یا نه؟بازرسی کالا قبل از تولید یک بررسی با فایده است زیرا در آن مشکلات موجود در مواد ویا قطعات مشاهده میشود و در همان ابتدا مشکل را رفع میکنند.

بازرسی کالا در طول تولید

در هنگام تولید ، کالا بازرسی می شوند تا بررسی شود که الزامات و مشخصات کیفی برآورده شده است. این عملیات در مواردی که عیب های زیادی در تولید تکرار میشود مفید است. چون می تواند به شناسایی محل مشکل کمک کرده راه حل هایی برای حل اشکالات و ایراد های تولید ارائه دهد.

بازرسی کالا به صورت قطعه به قطعه (یا بازرسی مرتب سازی)

بازرسی قطعه به قطعه کالا، قبل یا بعد از بسته بندی انجام می شود. برای بررسی ظاهر کلی، عملکرد، ، امنیت و ، یک بازرسی قطعه به قطعه بر روی هر کالا انجام می شود.

بازرسی قبل از حمل

پس از اتمام تولید، بازرسی قبل از حمل و نقل می تواند انجام شود تا بررسی شود که کالای ارسال شده مطابق با نیاز شما ساخته شده است. این رایج ترین سرویسی است که سفارش داده شده است و با تامین کنندگانی که قبلاً با آنها تجربه دارید، به خوبی کار می کند.

بازرسی در حین تولید یا ساخت

بازرسی حین ساخت برای بررسی محصول در حین فرآیند ساخت از ابتدا تا نتیجه آن انجام میشود که به منظور افزایش کیفیت محصول تولیدی و کسب اطمینان از اینکه از روش‌های درست و مطابق با استانداردهای جهانی در فرآیند تولید، استفاده میشود،صورت میپذیرد.

با توجه به اینکه عوامل متعددی از جمله، مواد اولیه ، فرآیندهای تولیدی، ماشین آلات، نیروی انسانی و فرآیندهای کنترلی در کیفیت محصول تولید شده تاثیر میگذارند، بنابراین تنها راه چیدا کردن تمامی ویژگی‌های کیفی و فنی یک محصول انجام بازرسی و نظارت در مراحل تولید آن است.

شرکت خبرگان بین المللی تهران با داشتن متخصصان در زمینه بازرسی کالا ،اقدام به انجام بازرسی در حین ساخت میکند تا کیفیت محصول را از همان ابتدا بررسی کرده و کالا های با کیفیت در اختیار افراد قرار دهد.

در بعضی از محصولات مانند مانند تولیدات لوازم آرایشی، یا مواد غذایی، ماشین آلات و تجهیزات که بازرسی آن پس از تولید امکان ندارد و یا با مشکلات و هزینه های بالا انجام میشود،پس در این مواقع برای اینکه از محصول اطمینان کسب کرد لازم است تا بازرسی حین تولید انجام شود.

بازرسی حین ساخت از همان روش های سنتی بازدید میدانی همراه با چک لیست در حال انجام است.تمامی اطلاعاتی که طی چند روز بازرسی به دست می آید جمع آوری و به شکل یک گزارش نهایی تدوین و منتشر میشود و طی این امر در صورت وجود، عدم تطابق ها شناسایی شده و اقدامات لازم انجام میشود.

پس شرکت‌های بازرسی برای اینکه از مطابق بودن کلیه ی ویژگی‌های یک کالا با الزامات مورد نظر، مطمئن شود .اقدام به انجام بازرسی‌های حین ساخت می‌کند. بنابراین انتخاب شرکت‌های بازرسی به معنی تعیین نماینده‌ای متخصص و قابل اعتماد برای حمایت از منافع تاجران در قراردادهای ملی و بین‌المللی محسوب میشود.

شرکت خبرگان بین المللی تهران به عنوان یکی از معتبر ترین شرکت های بازرسی کالا در ایران مشغول فعالیت است که با داشتن پروانه بازرسی از سازمان ملی استاندارد ایران امکان ارائه انواع خدمات بازرسی را دارا می‌باشد.

بازرسی در مبدا

یکی از روش های بازرسی ،بازرسی کالا در مبدا است. که این کار توسط شرکت بازرسی کالا با درخواست خریدار و کشور مقصد، قبل از حمل کالا انجام میگیرد. بازرسی در مبدا باعث میشود تا منافع واردکننده تامین شود و همچنین می تواند پروفرما و اصالت فروشنده را نیز تایید کند.

شرکت تایکو از جمله شرکت های بازرسی معتبر در ایران هست که به انجام امور بازرسی کالا میپردازد و این شرکت در هنگام انجام کارهای خود از روش های بازرسی در مبدا نیز استفاده میکند.

روش انجام بازرسی کالا در مبدا

از آنجایی که بازرسی در مبدا یکی از کارهای پراهمیت است بایستی شرکت های بازرسی کننده کالا دارای صلاحیت فنی و شایستگی های لازم باشند تا بتوانند از بازرسی کالا گزارش دقیق فنی ارائه دهند. در این روشاز بازرسی کالا، کمیت و کیفیت کالا درست عین آنچه در قرارداد گفته شده توسط کارشناسان مجرب و ماهر شرکت بازرسی کالا مورد بررسی قرار میگیرد تا از بوجود آمدن مشکلات احتمالی جلوگیری شود و همچنین اطمینان خریدار را بدست آورد .

اگر چنانچه خریدار بخواهد، بسته بندی، بارگیری و حمل و نقل کالا هم مورد بازرسی قرار می گیرد.در صورتی که مشخصات مربوط به بسته بندی، شرکت بازرسی کالا،گفته نشود .شرکت بازرسی مربوطه، بازرسی در مبدا را مطابق با استاندارد ها و عرف جاری تولید کننده و یا فروشنده بررسی می کند.

لازم است تا چگونگی زمان و مکان بازرسی کالا در اعتبارات اسنادی به صورت واضح و دقیق ذکر شود، در غیر این صورت، کالا نمی تواند از گمرک ترخیص شود.تمامی مشخصاتی که برای بررسی از لحاظ کمیت و کیفیت و بسته بندی و … مورد نظر است باید در بازرسی کالا در مبدا انجام گیرد و هر گونه تغییرات و موارد انجام نشده بایستی توسط شرکت های ترخیص کالا هر چه سریعتر به اطلاع شرکت بازرسی کالا برسد.

علاوه بر این بعضی کالاها طبق دسته بندی سازمان ملی استاندارد، مشمول استاندارد اجباری می شوند که باید کیفیت شان با استانداردهای اعلام شده این سازمان در کشور مقصد یکی باشد و در صورتی که این بازرسی در مبدا انجام شود؛ شرکت بازرسی کالا، گواهی COI (certificate of inspection) در مبدا را صادر می کند.

شرکت تایکو با ارائه خدمات در راستای بازرسی در مبدا برای کالا ها،به تاجران این اطمینان را میدهد که از کیفیت کالا های خود اطمینان حاصل کنند.

بازرسی در مقصد

بسیاری از تاجران و تولید کننگان کالا به دلیل لزوم برای سریع شدن فرایند واردات و ترخیص کالا و به جهت اینکه کالا به مشتریان و یا واحدهای صنعتی زودتر ارائه شود و برای اینکه خط تولید متوقف نشود، بازرسی در مبدا را انجام نمیدهند و نسبت به حمل کالا مبادرت میکنند .که در این صورت بایستی پیش از اظهار کالا در گمرکات نسبت به انجام بازرسی در مقصد اقدام کنند. شرکت بازرسی تایکو با داشتن شعب و نمایندگی‌های گسترده در تمام استانهای ایران و گمرکات کشوری، امکان انجام بازرسی کالا در مقصد و صدور گواهینامه COI و IC را دارد.

اهمیت بازرسی کالا در مقصد

بازرسی کالا در مقصد بیشتر به منظور تشریفات گمرکی و دستورالعمل های بانکی انجام میشود کهاین کار به جهت اطمینان کسب کردن از موجود بودن کالا به اندازه ی ذکر شده در اسناد تجاری صورت می گیرد.

بنابراین هنگام بازرسی کالا در مقصد با درخواست خریدار، کالا از نظر کمیت (تعداد) و کیفیت (استاندارد) تحت بررسی و ارزیابی قرار میگیرد و سپس گواهی بازرسی در مقصد از سوی شرکت بازرسی از جمله تایکو صادر می شود معمولا بازرسی در مقصد به شکل کمی صورت میپذیرد که گواهی IC برای آن صادر می شود.

مراحل بازرسی کالا در مقصد چیست؟

بازرسی کالا در مقصد ،ارزیابی های توسط شرکت تایکو برای انطباق کالاهای وارداتی پس از ورود به کشور انجام میشود. این کار برای کلیه ی کالاهای موجود در فهرست اجباری بازرسی مقصد ، اعمال می شود.

مراحل بازرسی کالا در مقصد عبارتند از:

 1. .دریافت فرم درخواست برای بازرسی مقصد
 2. ارزیابی فرم درخواست
 3. مشاوره مالی برای جزئیات هزینه های بازرسی مقصد
 4. انجام بازرسی و نمونه برداری
 5. تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی
 6. . صدور مجوز ترخیص
 7. پس در صورتی که نیاز به بازرسی کالا در مقصد داشته باشید پیشنهاد میکنیم از شرکت بازرسی تایکو کمک بگیرید و تمامی امور ارزیابی را به این شرکت بسپارید .

بازرسی استاندارد اجباری

گرفتن مجوز و استاندارد های اجباری یکی از مهمترین مواردی است که همیشه در فرآیند بازرسی کالا وجود دارد. برای اخذ این گواهی‌ها که برای کالا های مختلف متفاوت است، بایستی کالای موردنظر بوسیله ی مؤسسات استاندارد بررسی و آزمایش شده ویا به عبارت دیگر تحت بازرسی قرار گیرد و در صورت تائید مجوز مربوطه صادر میشود. این مراکز کیفیت، کمیت، سیستم، کارایی و دیگر مسائل کالا را بدون جانب‌داری و بر طبق قوانین و اصول استاندارد مورد سنجش و بررسی قرار خواهند داد.

شرکت تایکو از جمله این موسسات میباشد که به بازرسی و ارزیابی کالا های مختلف میپردازد و در صورت تایید کالا از هر لحاظ گواهی استاندارد صادر میکنند.

انواع استاندارد

انواع استاندارد با توجه به اینکه در کشور های مختلف جهان ،قوانین تجارت متفاوت با یکدیگر است، به همین دلیل استانداردهای مختلفی ایجاد شده است. پس در هنگام خرید و فروش تابعیت و ملیت خریدار و فروشنده تعیین کننده نوع مجوزها و استانداردهای لازم است.

به صورت کلی همه استانداردها در بازرسی کالا از 4 بخش تشکیل شده اند

استاندارد ملی

استاندارد ملی در یک کشور تهیه می شود و به منظور حمایت از مصرف کنندگان داخلی، تصویب قوانین مشخص برای تولید و ... مورد استفاده قرار میگیرد.

به عنوان مثال در ایران سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی متولی این امر بوده و استانداردهای ملی ایران با مخفف ایزیری (ISIRI) شناخته می شود. سازمان استاندارد به شکل دوره ای اقدام به کنترل و آزمایش محصولات شرکت هایی که استاندارد دارند می کنند تا از سلامت محصول اطمینان حاصل کنند.شرکت تایکو به عنوان یکی از شرکت های معتبر در زمینه بازرسی کالا ،بررسی و ارزیابی های لازم را بر طبق استاندارد ملی انجام میدهد.

استاندارد منطقه‌ای

این استانداردهای توسط گروهی از کشورها و برای بهتر شدن روابط با سایر کشور ها تهیه می شود، به عنوان نمونه استاندارد مرتبط با اتحادیه اروپا یا استاندارد کشورهای افریقایی

استاندارد بین‌المللی

استاندارد بین المللی با هدف راحت تر کردن ارتباط بین کشورها و مبادلات آنها تشکیل شده است و مورد تایید همه ی کشورهای دنیا است. یکی از بزرگترین نهادهای تدوین استانداردهای بین المللی سازمان ایزو می باشد که از کشورهای مختلف در آن عضو هستند و برای مسائل گوناگون استانداردهای مختلفی را تدوین می کنند.شرکت تایکو در انجام بازرسی کالا از استاندارد بین المللی بهره میگیرد.

استاندارد اینکوترمز به معنای اصطلاحات بین‌المللی بازرگانی است. قواعد و مقررات این استاندارد در زمینه‌های مختلف نظیر هزینه‌های حمل کالا یا بیمه، ترخیص کالا، ریسک و نقطه انتقال ریسک و غیره توسط اتاق بازرگانی بین‌المللی تدوین شده است.

با توجه به اینکه اینکوترمز یک استاندارد بین‌المللی است، مورد قبول افراد کشورهای مختلف است که هنگام خرید و فروش این افراد مطابق این قوانین انجام میدهند. FOB, CIF و C&F از معروف‌ترین اصطلاحات اینکوترمز به شمار می‌آیند.شرکت تایکو هنگامی که کالا ها را تحت ارزیابی قرار میدهد و یا به عبارتی دیگر هنگامی که بازرسی کالا انجام میدهد،از استاندارد اینکوترمز استفاده میکند.

استاندارد اینکوترمز

استاندارد اینکوترمز به معنای اصطلاحات بین‌المللی بازرگانی است. قواعد و مقررات این استاندارد در زمینه‌های مختلف نظیر هزینه‌های حمل کالا یا بیمه، ترخیص کالا، ریسک و نقطه انتقال ریسک و غیره توسط اتاق بازرگانی بین‌المللی تدوین شده است.

با توجه به اینکه اینکوترمز یک استاندارد بین‌المللی است، مورد قبول افراد کشورهای مختلف است که هنگام خرید و فروش این افراد مطابق این قوانین انجام میدهند. FOB, CIF و C&F از معروف‌ترین اصطلاحات اینکوترمز به شمار می‌آیند.شرکت تایکو هنگامی که کالا ها را تحت ارزیابی قرار میدهد و یا به عبارتی دیگر هنگامی که بازرسی کالا انجام میدهد،از استاندارد اینکوترمز استفاده میکند.

مزایای استفاده از استاندارد ها در هنگام بازرسی کالا برای تولید کنندگان عبارتند از:


 • بیشتر شدن سطح تولید
 • صرفه جویی در مصرف مواد، انرژی و نیروی انسانی
 • کمتر شدن تنوع
 • تقلیل ضایعات
 • وسیع شدن و افزایش بازرگانی داخلی و خارجی
 • آسان شدن امور انبار داری
 • تسهیل در حمل و نقل
 • بهتر شدن کیفیت فرآورده

مزایای استفاده از استاندارد ها هنگام بازرسی کالا برای مصرف کنندگان عبارتند از:


 • پرداخت هزینه کمتر
 • مرغوبیت محصول
 • اطمينان خاطر از لحاظ ایمنی و کارایی
 • دسترسی آسان به قطعات و وسایل قابل تعویض
 • بازرسی استاندارد اجباری

با توجه به اینکه مهمترین و پیچیده ترین نوع بازرسی، بازرسی استاندارد اجباری است. در این نوع بازرسی، شرکت تایکو به جانشینی از طرف سازمان استاندارد در محل خروج کالا از دید فروشنده آن را مورد بازرسی و ارزیابی قرار می¬دهد. این بازرسی و آزمون در آزمایشگاه مجاز و تحت نظارت این شرکت بازرس کالا صورت میگیرد. در نتیجه شرکت تایکو بعد از انجام بازرسی ها ،گواهی بازرسی به همراه گزارش آزمون و اظهارنامه تامین کننده صادر میکند و بعد از ارائه به اداره استاندارد گواهینامه انطباق برای کالا صادر میشود.

بازرسی به علت اهمیت زیادی که دارد روز به روز گسترده تر شده ودر کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. این موضوع به اندازه ای مهم است که در اینکوترمز مورد بررسی قرار گرفته و بعنوان یکی از ۱۰ تعهد مهم طرفین مورد تحلیل و ارزیابی قرار می گیرد.

شرکتهای بازرسی همانند تایکو در ابتدای کار فقط به عنوان نماینده خریدار و ایجاد اطمینان از مناسب بودن کیفیت، کمیت و قیمت کالا فعالیت میکردند. ولی هم اکنون این شرکتها الزامات استاندارد اجباری کالاها راهم مورد ارزیابی قرار میدهند و در حقیقت قسمتی از وظایف موسسه استاندارد را که اطمینان از تطابق کالای مورد نظر با استانداردهای مقرر است را هم انجام می دهند.

پس بصورت کاملا ساده میتوان گفت، بازرسی عبارت است از بررسی و کنترل کالا یا ویژگیهای آن که توسط شرکت بازرس و از سوی خریدار صورت میگیرد. از آنجایی که خریداران بیشتر وقتها و به دلایل مختلف قادر به حضور در مبداء نیستند و برای اینکه این کار از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست و حتی اغلب اوقات خریدار قادر به ارزیابی کیفی کالاها نمی باشند. شرکت بازرسی تایکو در حقیقت به عنوان نماینده خریدار وظایف ذکر شده را بر عهده میگیرد و بازرسی کالا با توجه به استاندارد اجباری را با دریافت کارمزد انجام می دهد.

برای اینکه شرکت بازرسی تایکو گواهی‌نامه استاندارد اجباری را صادر کند ، بایستی بررسی‌هایی را به یکی از روش‌های زیر به انجام رساند:

کنترل اظهارنامه، فاکتور، صاحب کالا، وکیل صاحب کالا (ترخیص کالا) متن ارزیابی توسط ارزیاب گمرک و نحوه ارجاع به آزمایشگاه گمرک

کنترل تعهدنامه صاحب کالا، کنترل MD ، کنترل مبدأ ساخت کالا و کنترل استاندارد یا استانداردهای ساخت کالا (حسب مورد)

کنترل گواهینامه ثبت کالا و اعتبار آن، کنترل مبدأ ساخت کالا و سایر موارد مورد نیاز

بررسی اعتبار گواهی بازرسی، انطباق آن با اسناد خرید، کنترل نتیجه آزمون همراه گواهی، کنترل MD همراه گواهی، کنترل مبدأ ساخت کالا و سایر موارد مورد نیاز.

تمامی آزمایش‌ها برای بررسی باید در آزمایشگاه‌های استاندارد شرکت بازرسی کالا، یا آزمایشگاه های موسسه استاندارد انجام بگیرد تا مورد قبول واقع شوند.

در پایان باید گفته شود که اگر در امور تجاری خود نیازمند بازرسی کالا هستید پیشنهاد میکنیم تا از شرکت تایکو کمک بگیرید زیرا بازرسی هایی که توسط این شرکت انجام میشود بر طبق استاندارد های اجباری صورت میگیرد پس با خیال راحت میتوان به بازرسی این شرکت اطمینان کرد.

بازرسی قیمت یا تایید ارزش پروفرما

پروفرما یا پیش فاکتور (proforma invoice) سندی است که بوسیله فروشنده صادر میشود که در آن نام و نشانی فروشنده و خریدار، نوع، مقدار و تعداد کالا، قیمت واحد کالا و قیمت کل، شرایط پرداخت، زمان تحویل کالا، مدت اعتبار پروفرما و مبدا کالا درج شده است. در تولید و واردات بعصی کالا های مخصوص ، لازم است قبل از عملیاتی شدن و اختصاص ارز، ارزش پروفرما مورد بررسی قرار بگیرد. از طریق این پیش فاکتور، افراد از حدود تقریبی قیمت ها مطلع شده و در صورتی که قیمت مورد تایید خریدار باشد، قرارداد بین فروشنده و خریدار منعقد می شود.

این سند در مراحل مختلف واردات کالا مانند ثبت سفارش، گشایش اعتبار اسنادی و ترخیص کالا از گمرک کاربرد زیاد دارد. خریدار کالا برای گرفتن ارز دولتی یا دریافت مجوز برای واردات کالا باید پروفرما و یا همان پیش فاکتور را داشته باشد.همچنین تاجران برای بستن قراردادهای صادراتی در مزایدات از آن استفاده می کنند.

هر چند برای صدور پیش فاکتور ، به دریافت مجوز احتاج نیست؛ بلکه فقط نیاز است اقدامات اولیه ای که فروشنده در خصوص نحوه پرداخت در نظر گرفته را به خریدار ابلاغ کند و خریدار شرایط مورد نظر خود را در خصوص نحوه انجام معامله و قوانین داخلی کشور خود اعلام کند تا فروشنده مطابق با قوانین هر دو کشور و شرایط طرفین معامله این سند را تنظیم کرده و به طور قانونی به ثبت رساند.

وظیفه شرکت های بازرسی کالا جهت اطمینان دادن به خریداران است تا قبل از عملیاتی شدن قرارداد و اختصاص ارز، ارزش پروفرما و یا قیمت کالای مزبور را بررسی و بازرسی کنند و در صورت تایید، شرکت های خریدار با آسودگی بیشتر میتوانند قرارداد های خود را ببندندو کالای خود را وارد کنند.

بازرسی اصالت فروشنده

شرکت بازرسی در بازرسی اصالت فروشنده، وظیفه تأیید هویت و ماهیت فروشنده و بررسی توانایی های او در انجام تعهدات دارد. بازرگانان و تجار به دلیل ضرورت و لزوم قوانین بانک مرکزی به طرف استفاده از این نوع بازرسی ها پیش می روند. بازرسی اصالت فروشنده و بازرسی قیمت و ارزش پروفرما همزمان با هم به وسیله ی شرکت بازرسی انجام می شود و گواهی بازرسی هر دو همزمان صادر می شود. پس از صدور گواهی بازرسی، خریدار آن را به بانک یا موسسه مالی مورد نظر تحویل می دهد و با اطمینان خاطر می تواند سراغ عقد قرارداد با شرکت های فروشنده برود.

تا اینجا به انواع سطوح بازرسی پرداختیم که برای کالاهای وارداتی و صادراتی انجام می شود.برای گرفتن اطلاعات بیشتر درباره روند بازرسی کالا و دریافت گواهی های مربوط کلیک کنید. ما در شرکت بازرسی تایکو تمامی انواع بازرسی را توسط بازرسان با تجربه انجام داده و گواهی های لازم را صادر میکنیم تا تاجران بتوانند کالای خود را وارد یا صادر کنند.

بازرسی کارخانه و تامین کننده

مدیران و فروشندگان بیشتر کارخانه ها با قرار دادن امکان بازرسی از کارخانه ها کمک میکنند تا افراد بتوانند از هر محصولی که بخواهند ،بازرسی کرده و از کمیت و کیفیت تولید اطمینان کسب کنند.

بسیاری از افراد فرصت برای بازرسی کارخانه ندارند ولی این کار به عنوان عملیاتی برای ارزیابی محصولات و بهتر شدن روابط با یک تأمین کننده محسوب میشود. بازرسی کارخانه می تواند باعث شود تا کیفیت محصول بهتر تأخیر در تولید کمتر شود. پس افرادی که قادر به این کار نیستند بهتر است کارهای بازرسی کالا را به شرکت تایکو بسپارند .

این شرکت با استفاده از بازرسان متخصص و با تجربه در این حوزه به محل کارخانه ها اعزام میشوند و در آنجا به بررسی و ارزیابی محصولات میپردازند تا کیفیت و کمیت محصولات را تایید کنند.

پس میتوان گفت بازدید از کارخانه یک فرصت ارزشمند برای افراد است تا کارخانه را ارزیابی کنند. مراحل بازدید از کارخانه عبارت است از :


 • سازمان کارخانه
 • ظرفیت کارخانه: هیئت برنامه ریزی تولید
 • شرایط کارخانه و دستورالعمل ها
 • تجهیزات تولید در کارخانه
 • انبار و موجودی مواد
 • نمونه های تولید

بعد از انجام بازرسی کالا در کارخانه ،گزارش بازدید داده میشود ،تا بصیرت بیشتری به دست آورده شود. با ارسال یک متخصص کنترل کیفیت از طرف شرکت تایکو به کارخانه میتواند مزایای زیادی به دست آورد یعنی با این کار اطمینان بیشتر از کیفیت محصولات کسب میشود.

این نوع بازدید اغلب به عنوان ممیزی تأیید تأمین کننده یا ممیزی کیفیت شناخته می شود. بازرسان معمولاً بررسی ها را با توجه به یک چک لیست را بر اساس استانداردهای بین المللی است انجام میدهد.

بازرسان شرکت تایکو می توانند از تخصص صنعت خود برای ارزیابی عینی یک تامین کننده استفاده کنند و اینگونه بتوانند محصولات را از هر لحاظی تایید کنند.

با توجه به اینکه کنترل کیفیت ، تخصصی بسیاری از خریداران نیست ،ولی میتوانند از شرکت های بازرسی کالا استفاده کنند که در این زمینه تخصص دارند .این شرکت ها با انجام ارزیابی های لازم به وسیله افراد متخصص ،گزارش بازدید از تأمین کننده را ارائه می دهند ، و به این ترتیب کار را برای این افراد آسان می کنند.

شرکت تایکو به انجام ارزیابی کنترل های طراحی ، کنترل های خرید و کنترل های تولید با رعایت استانداردهای ISO 9001و همچنین ارزیابی روش های کنترل کیفیت محصول ورودی ، حین و نهایی و استفاده از نمونه گیری پذیرش میپردازد و به این ترتیب به افراد کمک میکند تا بتوانند با کاهش زمان و هزینه حمل و نقل ، روند بررسی نمونه را سریع تر به انجام رسانند و از درست بودن کالا های مورد نظر اطمینان حاصل کنند.

پس شما می توانید با سپردن کارهای بازرسی کالا به شرکت تایکو ،یک بازرس را برای مشاهده روند کار خود همراه کنید. بنابراین اگر قصد بازدید دارید ، ولی در مورد توانایی خود در بازرسی تأمین کننده ، اطمینان ندارید ، استفاده از شرکت بازرسی کالا گزینه خوبی است..

با سپردن کارهای خود به شرکت تایکو در هنگام بازدید از کارخانه ، زنجیره تأمین شما در برابر بوجود آمدن اختلالات احتمالی کمتر میشود.

بازرسی کالاهای نهایی

با توجه به این موضوع که بازرسی کالا دارای انواع مختلفی است که هریک به این منظور انجام می شوند که کالایی با کیفیت و سلامت به دست خریداران برسد. پس میتوان گفت که شرکت های بازرسی بیشترین نقش را در این کار دارند و این نقش مهم به این دلیل است که هر تجارتی بایستی با توجه به مفاد قرارداد مشخص شده که در بین دو طرف معامله انجام گیرد.

بنابراین تاجر باید برای انجام تجارتی بدون مشکل و دردسر خاص، محصولی سالم و با توجه به قرارداد میان او با خریدار یا فروشنده تحویل دهد. که  در این بین شرکت های بازرسی با بررسی های دقیق کالا این امر را برای تاجران آسان تر می کنند. شرکت تایکو از جمله شرکت های بازرسی کالا در کشور ایران دارای شعب در بیشتر شهر های کشور است .این شرکت با داشتن متخصصان بازرسی به تاجران در کار بازرسی کالا کمک میکند تا کالایی مرغوب و با کیفیت را معامله کنند و در دسترس عموم قرار دهند.

بازرسی کالا دارای مراحل مختلفی است که قدم به قدم انجام میشود. پس از اینکه  ۸۰٪ کار انجام گرفت،  نوبت به بازرسی کالاهای نهایی در کارخانه میرسد که باید این مرحله انجام شود. هدف از بازرسی کالاهای نهایی (یا بازرسی قبل از حمل و نقل) بررسی بصری مشخصات محصول، مقدار محصول، ابعاد محصول، نیاز بسته بندی و مارک های حمل و نقل است. در طی این بازرسی، می توان هر نوع آزمایش در محل را انجام داد ، یا می توان نمونه ها را جمع آوری کرد تا به طور مستقل آزمایش شود. اگر مشکلی شناسایی شد، می توان قبل از حمل کالا این مشکلات را با کارخانه برطرف کرد. شرکت تایکو با اعزام افراد متخصص به محل یا کارخانه ها به انجام این نوع بازرسی کالا اقدام میکند.

خدمات بازرسی نهایی و کالای خریداری شده

این نوع بازرسي برای کالای خریداری شده و یا صرفاً بازرسی نهایی پبعد از تولید مطابق مدارک و درخواست ارسال شده از طرف کارفرما انجام میگیرد که شامل مرور مدارك كنترل ­کيفي ، آزمایش عملکرد ، کیفیت ظاهری مناسب ، گزارش آزمايش​هاي انجام شده از طرف سازنـده ، ويا شرکت های بازرسی معتبر مي باشد .شرکت تایکو از حمله این موسسات معتبر است.

بازرسی کالای نهایی که توسط شرکت تایکو انجا میشود به شرح زیر است:

 1. مرور بر گواهی های کنترل کیفی و گزارش های کنترل کیفیت سازنده شامل گواهینامه کالیبراسیون و سایر موارد
 2. مرور گواهی های صادر شده از موسسات معتبر و مورد تایید
 3. مرور گزارش نتایج آزمایش های نهایی کارایی و عملکرد
 4. بازرسی ظاهری ابعادی ، رنگ و پوشش و مطابقت با سفارش خرید
 5. کنترل کمیت کالا در تطابق با سفارش کارفرما
 6. بازرسی بسته بندی و علامت گذاری
 7. تهیه گزارش بازرسی و ارائه به کارفرما
 8. صدور گواهینامه تایید و مجوز حمل کالا

پس اگر قصد انجام بازرسی کالا دارید پیشنهاد میکنیم در این کار از شرکت تایکو کمک بگیرید و کارهای بازرسی کالا را با اطمینان خاطر به این شرکت بسپارید .این شرکت با انجام بررسی های لازم بر روی محصولات در بازرسی نهایی به تاجران کمک میکند تا از مرغوبیت کالای خود مطمئن شوند.

 

 

بازرسی بارگیری کانتینر

بازرسی بارگیری کانتینر ضمانت می کند که کارکنان فنی کل فرآیند بارگیری را زیر نظر دارند. بازرسان بررسی می کنند که سفارش شما پیش از ارسال ،کامل و ایمن و سالم در کانتینر بارگیری شوند. این آخرین فرصت برای تأیید یکی بودن با الزامات شما از نظر کمیت، و بسته بندی است.

بازرسی بارگیری کانتینر

بازرسی کانتینر

کانتینر یکی از تجهیزات انتقال کالا و محصولات است که برای حمل و نقل  در جهان استفاده میشود،این تجهیز جایی امن و محکم ،با اسکلت فلزی است که در اندازه های استاندارد جهانی تولید میشود که برای بارگیری اجناس و کالاهای مختلف و انتقال این محصولات به نقاط مختلف جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

کانتینرها را میتوان مانند گاوصندوق های بزرگی تصور کرد که هر چیزی که در داخل آن قرار گیرد میتوان از ایمنی آن کالا مطمئن شد و با اطمینان آن را جابه جا کرد.

پس لازم است تا برای اطمینان از سلامت کانتینر ها و بارگیری این تجهیزات باید تحت بازرسی قرار گیرند . شرکت تایکو به عنوان شرکت بازرسی کالا خدمات زیر را در زمینه نظارت  و بررسی بارگیری کانتینر ارائه می دهد:

 1. کنترل های تولید کانتینر
 2. کنترل پروژه های کانتینر و محاسبات قدرت
 3. بررسی استانداردهای تولید کانتینر
 4. نظارت بر تست های نمونه اولیه
 5. کنترل های خسارت ظروف
 6. تست نوع کانتینر
 7. ظروف پس از تعمیر بررسی می کنند
 8. کنترل جوشکاری ظروف
 9. کنترل تمیز کردن ظروف
 10. آزمایشات و پذیرش کانتینر از طرف مشتری

پس با توجه به این موضوع که کانتینرها در حمل و نقل کالاهای تجارت بین الملل جایگاه مهمی را دارند . و بسته به شرایط حمل و نقل ، ویژگی های کالاهای حمل شده و وسایل حمل و نقل ، بسیاری از کالا های مختلف تجاری ، از مبلمان گرفته تا ماشین آلات ، از محصولات نساجی گرفته تا مواد غذایی که امکان دارد حین حمل و نقل، خراب شوند ، پس به همین دلیل بهتر است با کانتینر ( ظروف بارگیری ) حمل شوند.

بنابراین با افزایش تجارت در جهان ، نیاز به ظروف نیز بیشتر میشود و در همین راستا ، تولید کانتینر روز به روز در حال افزایش است. به همین علت بایستی کانتینرها براساس استانداردهای بین المللی تولید شده تحت بازرسی و ارزیابی قرار گیرند و این موضوع از آنجایی که اهمیت زیادی دارد لازم است تا توسط شرکت های بازرسی مستقل و بی طرف کنترل شوند.شرکت تایکو از جمله این شرکت ها است که بازرسی های لازم را انجام میدهد و با تعیین مناسب بودن ظروف برای حمل کالاهای تجاری برای حمل و نقل برای شرکت ها و شرکت های بیمه ای که حمل و نقل را انجام می دهند و این خدمات را ارائه میدهد..

بازرسی کالا به وسیله این شرکت بر روی کانتینر ها انجام میگیرد که ، و ظروف باید به صورت منظم ، از طراحی تا تولید ، حتی به شرط استفاده مورد ارزیابی قرار میگیرد. پس به همین علت کار زیادی بر عهده شرکت های بازرسی  است که در سطح بین المللی مشغول فعالیت هستند.

بنابراین در بازرسی کالا  کانتینر آزمون ایمنی را پشت سر میگذارد و باید مطابق با استانداردهای توصیف شده که توسط موسسات بین المللی تدوین میشود و با این مقررات ،کانتینر ایمن ، باید مشخصات اعلام شده را داشته باشد. تمامی این عملیات به وسیله ی شرکت تایکو انجام میشود که این شرکت توسط بازرسان و تکنسیین های ماهر توانایی ارزیابی این تجهیزات را دارد که با توجه به استاندارد های مقرر آنها را کنترل و نظارت کرده وایمنی آنها را با تایید میرساند.

 

بازرسی تولید زودهنگام

سیستم تولید زودهنگام ، در حقیقت برنامه ای سریع‌ برای بوجود آورن کمترین تسهیلات پیش از احداث تسهیلات بلند مدت و پرهزینه‌تر است .که این روش برای تولید زودهنگام مواد مختلف مانند مواد نفتی و غیره در کوتاه‌ترین زمان ممکن نصب و راه اندازی شده است.

سیستم تولید زودهنگام در واقع یک تسهیلات تولیدی در کمترین زمان است که به عنوان واحد جانشین در تاسیسات تولید دائمی هم ایده آل است.

بازرسی کالا در هنگام تولید زود هنگام در تجارت ها خیلی مهم است به صورتی که دغدغه ای برای بازرگانان محسوب می شود.

بعضی از بازرگانان درمورد پایبندی کشور مبدا به تعهداتش در خصوص کیفیت و کمیت کالا، مطابقت محصول با استانداردهای جهانی برای صادر کننده، کسب اطمینان از کیفیت کالای خریداری شده برای وارد کننده و عدم اطمینان به طرف مقابل در هنگام انجام معاملات بین الملل،شک دارند به همین دلیل به یکی از چالش‌های اصلی تجارت تبدیل شده است

.با انجام بازرسی کالا همه موارد ذکر شده تحت پوشش قرار می گیرد که باعث می شود تا اعتماد و امنیت تاجران جلب شود.

شرکت تایکو با انجام بازرسی های لازم ، در تمامی مراحل از جمله تولید زود هنگام ، کیفیت کالا ها را تایید کرده و باعث اطمینان خاطر تاجران دو طرف معامله می شود.

کمیته جهانی استاندارد (ایزو)، برای آسان شدن بازرسی کالا، دستورالعمل‌هایی را مقرر و تدوین کرده است که در زمینه بازرسی کالا، مرجع کشورهای مختلف جهان شده است.

بعد از انجام بازرسی کالا ، گواهینامه بازرسی کالا به خریدار و یا بانکی که خریدار از آن اعتبارات اسنادی را گرفته است؛ ارائه می‌دهد.

پس از اینکه گواهی بازرسی اخذ شد، نامه درخواستی برای انتقال پول و انجام تعهدات مالی از سوی فروشنده به خریدار فرستاده می‌شود. بنابراین با توجه به صحت اسناد ارائه شده، خریدار موظف به پرداخت وجه به فروشنده خواهد بود. 

در سراسر دنیا شرکت‌های بسیاری تشکیل شده اند که خدمات بازرسی کالا را ارائه می‌دهند. شرکت تایکو از جمله این شرکت ها در ایران است که این شرکت‌ برای اطمینان بازرگانان از ارزش واقعی کالای خریداری شده، بررسی اصالت تولید کننده، بازرسی تخلیه و بارگیری و … مشغول فعالیت هستند.

شرکت‌های تایکو، با بهره گیری از مکانیزم‌های خاص و با اعمال نظارت و کنترل کمی و کیفی کالای خریداری شده، باعث رفع مشکلات و کمتر شدن اختلافاتی می‌شوند که امکان دارد در آینده بین خریدار و فروشنده ایجاد شود.

پس لازم است گفته شود بازرسی کالا ، به عنوان یکی از بخش‌های مهم و اساسی در تجارت خارجی به شمار می رود. شرکت تایکو، با توجه به حجم و سابقه بالای خود در امر تجارت و اهمیت موضوع بازرسی کالا در بازرگانی بین المللی، از معتبرترین شرکت‌های بازرسی است که خدماتی را به مشتریان خود ارائه می دهد.

همچنین ارائه همزمان قیمت مناسب و کیفیت خدمات در بازرسی کالا از اولویت‌های این شرکت است.


گواهینامه بازرسی کالا (Certificate of inspection of goods)

گواهینامه بازرسی کالا که نام دیگرش گواهی سوریانس است سندی می باشد که توسط یکی از شرکت های بازرسی کننده بین المللی صادرمی شود.

در واقع گواهینامه بازرسی کالا به عنوان یک گواهی است که عموما برای بیشتر انواع کالا ها از جمله محصولات و کالا های فاسدشدنی و تجهیزات صنعتی و.... لازم است.

با داشتن این گواهی می توان تایید کرد که کالا ها در شرایط مناسب قرار دارد و دارای مشخصات و ویژگی های لازم می باشد. همچنین گواهی بازرسی کالا ،درست بودن حجم اعلام شده کالا ها هنگام خروج از بندر را تایید می کند.

شرکت تایکو با انجام بررسی و ارزیابی های لازم در مراحل مختلف و تایید کمیت و کیفیت کالا ها توانایی صدور گواهی بازرسی را دارد.

در تجارت های بین المللی که دو طرف معامله از کشورهای مختلف می باشند و همچنین این که اکثره معاملات کالا از کشور ثالثی بارگیری و حمل می شود، پس خریدار پیش از دریافت کالا نمی تواند از یکی بودن مشخصات کمی و کیفی و سایر خصوصیات کالا با قرارداد فروش اطمینان بدست آورد.

بنابراین با انجام بازرسی قبل از حمل در تجارت بین المللی و تایید ،کالا گواهی بازرسی کالا توسط شرکت تایکو صادر می شود. و خریدار تنها با این سند می تواند مطمئن باشد که کالای تحویل داده شده به متصدی حمل و نقل یا شرکت کننده از لحاظ کمی و کیفی و سایر مشخصات با قرارداد فروش یکسان است.

پس برای اینکه در بازرگانی بین المللی، دو طرف معامله دچار ضررهای مالی و جانی نشوند بهترین راه این است که در تجارت خود از شرکت های بازرسی کمک بگیرند تا از یکی بودن مشخصات کمی و کیفی و سایر خصوصیات کالا با قرارداد فروش اطمینان کسب کنند.

با تایید شدن کالا ها ،گواهی بازرسی کالا را دریافت کنند و با این مدرک سلامت کیفیت و کمیت کالایی که فروشنده برای خریدار ارسال خواهد کرد ،تضمین خواهد شد.

بنابراین با توجه به موارد ذکر شده نتیجه می گیریم که گواهی بازرسی کالا یکی از مهمترین مدارک برای خریدارن کالا است و همچنین برای انجام تشریفات گمرکی در مقصد است.

زیرا همواره این احتمال وجود دارد که فروشنده کالا به دلیل سودجویی و یا اشتباه، کالایی از لحاظ کمی، کمتر از کالای خریداری شده و یا از لحاظ کیفی، بی کیفیت تر را صادر کرده و به تعهداتش عمل نکند.پس گواهی بازرسی کالا می تواند احتمال به وجود آمدن هر یک از این موارد را کمتر کند.

با استفاده از خدمات شرکت تایکو، خریدار می‌تواندبا سپردن کارهای بازرسی کالای خود را در زمان تولید، بسته‌بندی، و تحویل کالا به حمل‌کننده و هر مرحله دیگری، به منظور کیفیت کالا به انجام رساند.

و بعد از اینکه این بازرسی ها در مراحل مختلف انجام شد، گواهی بازرسی کالا صادره توسط این شرکت بازرسی صادئر می شود. بنابراین در هر مرحله از کار، خریدار یا فروشنده می توانند از خدمات شرکت بازرسی استفاده کرده و و در پایان گواهی بازرسی کالا دریافت کنند.

پس برای اینکه بتوانید کارهای تجارت خود را به درستی انجام دهید بهتر است کارهای بازرسی به شرکت تایکو بسپارید .تا این شرکت با انجام بازرسی و ارزیابی های لازم فکالاها را تایید کرده و گواهی لازم را صادر کند.

گواهی بازرسی یا سورویانس (Surveyance)

گواهی بازرسی کالا در تجارت با چه کشورهایی ضروری است؟

گواهی بازرسی، کالاها را از نظر کمیت و کیفیت، صلاحیت و اصالت تولید کننده و فروشنده، نحوه بارگیری و تخلیه‌، کانتینر و وسایل حمل و نقل، وضعیت بسته بندی، سال ساخت کالا و… با قرارداد تدوین شده بررسی و ارزیابی می‌کند.

در صورتی که کالا احتیاج به نمونه گیری داشته باشد، نسبت به نمونه گیری و انجام آزمایش‌های تعیین کیفیت و سلامت محصول اقدام می کند. نتایج به دست آمده از این بررسی‌ها با استانداردهای مشخص مقایسه می‌شود.

قیمت و ارزش کالا در ضرورت انجام بازرسی کالا نقش مهمی را دارد. ولی در تجارت با بسیاری از کشورها به غیر از ارزش مالی کالا، گواهی بازرسی نیز حتما باید تهیه شود.

از نظر سازمان تجارت جهانی و کشورهای توسعه یافته، گرفتن گواهی بازرسی کالا برای اطمینان کردن به این کشورها و انجام واردات کالا از آن‌ها ضروری است.

شرکت تایکو با بررسی به موقع از محصولات ، بعد از تایید کیفیت و کمیت کالا ها گواهی بازرسی را برای آنها صادر میکند.و به این وسیله با این گواهی میتوان تجارت را با کشور های دیگر انجام داد.

این گواهی برای بعضی کشور ها ضروری است که لیست این کشورها هر ساله تغییر می‌کند. ولی براساس آخرین نتایج، لیست این کشورها به صورت زیر است:

آنگولا، بنگلادش، بنین، بورکینافاسو، بروندی، کامبوج، کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، کومور، جمهوری کنگو، جمهوری دموکراتیک کنگو، ساحل عاج، اکوادور، اتیوپی، گینه، هند، اندونزی، ایران، کنیا، کویت، لیبریا، ماداگاسکار، مالاوی، مالی، موریتانی، مکزیک، موزامبیک، نیجر، سنگال، سیرالئون، توگو و ازبکستان.

پس برای اینکه بتوان با این کشور های نام برده شده در قسمت بالا تجارتی انجام داد بایستی گواهی مطابق با استاندارد های این کشور ها داشت که شرکت تایکو با داشتن آگاهی بعد از انجام بازرسی ، گواهی لازم را صادر می کند.

انواع گواهی بازرسی

گواهی‌ بازرسی در کشور هایی که ضرورت به وجود آن هست شامل چندین مورد است از جمله:

 1. گواهی بازرسی حین ساخت
 2. گواهی بازرسی پیش از حمل
 3. گواهی بازرسی کالا در مقصد

بنابراین هنگامی که ارزش کالای خریداری شده خیلی زیاد است و یا وقتی مشتری حساسیت بالایی دارد ، نیاز به گواهی بازرسی و استاندارد خواهد داشت.زیرا با وجود این گواهی ،مشتری این اطمینان را پیدا خواهد کرد که کالا دقیقا محصول مورد نظر او بوده و از لحاظ کیفی نیز مطابق با خواست خریدار است.

و اگر مشتری درخواست دریافت این گواهی را داشته باشد، شرکت تایکو این کار را برای مشتری انجام می دهد.

باید دقت شود که هزینه های اداری و بازرسی به عهده مشتری خواهد بود. مشتری می تواند با کمک گرفتن از شرکت تایکو ، ارزیابی های لازم برای کالاهای مورد نظرش به انجام رساند و گواهی را اخذ کند. گواهی بازرسی را می توان به خریدار یا بانکی که خریدار از آن اعتبارات اسنادی را دریافت کرده است ارائه داد.

در صورتی که باید گواهی بازرسی به بانک خریدار تسلیم شود، باید نامه درخواستی برای انتقال پول به این مضمون ارائه شود که برای پرداخت کامل پول و انجام تعهدات مالی، باید گواهی ارزیابی و استاندارد ارائه شود.

پس برای اینکه بتوان تجارتی براساس استاندارد های مقرر شده صورت گیرد بهتر است با سپردن کارهای بازرسی کالا به شرکت تایکو این کار را انجام داد که این شرکت با آگاهی از کشور هایی که گواهی بازرسی کالا را ضروری می دانند این گواهی را صادر میکند و مشتریان را در این راه یاری می کنند.

مزایای صدور گواهی بازرسی کالا

در تجارت های بین المللی، طرفین معامله ساکن کشورهای مختلف هستند و خریدار نمی‌تواند پیش از دریافت کالا از یکی بودن آن با آنچه که در قرارداد ذکر شده مطمئن شود.

بنابراین گواهی بازرسی کالا می‌تواند به تاجران در این زمینه کمک کند. در واقع گواهی بازرسی کالا سندی است که قرار داشتن کالا در شرایط مناسب و داشتن مشخصات و ویژگی‌های مورد نیاز را تایید می‌‌‌‌‌کند.

شرکت تایکو ، از جمله شرکت های معتبر در امر بازرسی کالا در ایران است که مشغول فعالیت میباشد و با صدور گواهی بازرسی کالا به تاجران کمک میکند تا بتوانند با اطمینان تجارت خود را انجام دهند.

صدور گواهی بازرسی با استفاده از بازرسی کالا کسب میشود که توسط شرکت تایکو انجام می گیرد و دارای مزیت هایی است که از مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بازرسی کالا باعث کمتر شدن اختلافات از لحاظ کمی و کیفی کالا بین خریدار و فروشنده می‌شود. برای اینکه اگر کالا مغایرتی با قرارداد داشته باشد، شرکت‌های بازرسی، اسناد لازمه را در اختیار طرفین قرار می‌دهند.
 • این گواهی هزینه‌های جایگزین و خرابی محصول را برای صادرکننده کمتر می کند. همچنین اعتبار شرکت نیز حفظ می‌شود.
 • با صدور گواهی بازرسی از ورود کالای نامرغوب و بی‌کیفیت به کشور واردکننده جلوگیری می‌شود.
 • با صدور این گواهینامه فروشنده از سالم بودن کالای خود اطمینان کسب می کند و در صورتی که خریدار خلاف آن را اظهار کند می‌تواند از این گواهینامه به‌نفع خود استفاده کند.
 • با صدور گواهی بازرسی کالا، بانک گشایش‌کننده اعتبار از شرایط کالا مطمئن می‌شود.
 • شرکت بیمه با مشاهده این گواهی از وضعیت کالا در شروع کار اطمینان کسب می کند. که در این صورت می‌تواند خساراتی که بعدا به کالا وارد شده است را مشخص کند.
 • با صدور گواهی بازرسی، استانداردهای کالا برای شرکت‌های حمل و نقل مشخص می شود و از آسیب رسیدن به آن جلوگیری می‌کند.
 • با صدور این گواهی ،گمرک از استاندارد بودن کالا ها اطمینان حاصل می کند و آن را با اظهارنامه مقایسه می‌کند.

بنابراین هنگامی که ارزش کالای خریداری شده خیلی زیاد است و یا موقعی که با یک مشتری با حساسیت بالا سر و کار دارید، که امکان دارد از شما گواهی بازرسی و استاندارد بخواهد.

که داشتن این گواهی به مشتری این اطمینان را می دهد که کالا دقیقا محصول مورد نظر او بوده و از لحاظ کیفی نیز مطابق با خواست خریدار است. شرکت تایکو ،با صدور گواهی بازرسی به انجام تجارت کارآمد به تاجران کمک می کند.

باید دقت شود که هزینه های اداری و بازرسی به عهده مشتری خواهد بود.و مشتری می تواند با استفاده از بازرسی کالا به وسیله شرکت تایکو و صدور گواهی از مزایای آن برخوردار شود. و این گواهی بازرسی را می توان به خریدار یا بانکی که خریدار از آن اعتبارات اسنادی را در یافت کرده است ارائه داد.

پس میتوان گفت: شرکت تایکو با بهره گیری از کارشناسان مجرب و کارکشته با پشتوانه سال ها تجربه، توانمندی ارائه خدمات بازرسی کالا و صدور گواهی را به بازرگانان و تجار، را دارد.

چگونه گواهی استاندارد از شرکت بازرسی کالا تحویل بگیریم؟

در بازرسی کالا ،محصولات را از نظر کمیت و کیفیت، صلاحیت و اصالت تولید کننده و فروشنده، نحوه بارگیری و تخلیه‌، کانتینر و وسایل حمل و نقل، وضعیت بسته بندی، سال ساخت کالا و… با قرارداد منعقد شده بررسی و می‌کنند .

و اگر کالا نیاز به نمونه گیری داشته باشد، نسبت به نمونه گیری و انجام آزمایش‌های تعیین کیفیت و سلامت محصول اقدام میکنند. سپس نتایج به دست آمده از این بررسی‌ها با استانداردهای مشخص مقایسه می‌شود.و در پایان گواهی استاندارد توسط شرکت بازرسی صادر می شود.

شرکت تایکو ، تمامی فعالیت هایی را که برای مشخص کردن کیفیت و کمیت کالا لازم است را انجام می دهد. این شرکت به عنوان یکی از شرکت های بازرسی کننده دارای صلاحیت کامل فنی و علمی می باشد که در عین رازداری و امانت داری، توسط تکنسین ها و بازرسان متخصص خود می تواند ،گزارش دقیق فنی از بازرسی کالا ارائه دهد.

شرکت تایکو ،چگونگی زمان و مکان بازرسی کالا را در اعتبارات اسنادی باید به طور دقیق ثبت کند، زیرا در صورت نبودن این الزامات کالا اجازه ترخیص کالا از گمرک را نخواهد داشت..

از طرف دیگر به جهت بازرسی کالا، تمامی مشخصاتی که در سند سفارش بازرسی کالا ذکر شده باشد از کمیت و کیفیت کالا گرفته تا بسته بندی و موارد دیگر در نظر گرفته می شود و هرگونه تغییرات در زمینه این مشخصات باید بلافاصله به اطلاع شرکت بازرسی کالا برسد.

شرکت تایکو، بازرسی کالا را مطابق حدود بازرسی مشخص شده می تواند در هر موقعیتی مانند محل تولید، بسته بندی ، انبار فروشنده، گمرک یا بندر مبدا و یا بندر مقصد انجام دهد.

همچنین لازم است تا تمامی اقدامات لازم به منظور ایمنی بازرس کالا به وسیله فروشنده انجام گیرد و در صورتی که هر گونه خطری وجود داشت بایستی به اطلاع شرکت بازرسی کالا گزارش شود.

مراحل دریافت گواهی بازرسی از شرکت تایکو به شرح زیر است:

 1. بستن قرارداد با شرکت بازرسی مورد نظر
 2. ارائه اطلاعات مربوط به محصول به صورت کامل به شرکت بازرسی
 3. بررسی اسناد تحویل داده شده توسط شرکت بازرسی و تایید آن‌ها به منظور انجام ثبت سفارش
 4. اسناد و نمونه وارد شده توسط شرکت بازرسی مورد بررسی قرار می‌گیرد
 5. مرحله آخر ترخیص کالا درصورت تایید نهایی شرکت بازرسی

شرکت تایکو به عنوان یکی از شرکت‌های بازرسی کالا با بهره گیری از مکانیزم‌های خاص و با اعمال نظارت و کنترل کمی و کیفی کالای خریداری شده، باعث رفع مشکلات و کاهش اختلافاتی می‌شود که امکان دارد در آینده بین خریدار و فروشنده ایجاد شود .

پس میتوان گفت که بازرسی کالا یکی از بخش¬‌های مهم و اساسی در تجارت خارجی به شمار می رود.

شرکت تایکو، با توجه سابقه ی طولانی در امر تجارت و اهمیت موضوع بازرسی در تجارت بین المللی، از معتبرترین شرکت‌های بازرسی ایران محسوب می شود که خدمات بازرسی و صدور گواهی استاندارد را به مشتریان خود ارائه می دهد.

این شرکت با ارائه قیمت مناسب و کیفیت خدمات در بازرسی کالا تاجران را در امر بازرسی کالا و دریافت گواهی استاندارد یاری می کند.

گواهینامه بازرسی کالا برای چه کشورهایی ضروریست

گواهینامه بازرسی کالا

گواهینامه بازرسی کالا که نام دیگر آن گواهی سوریانس است سندی می باشد که که بوسیله یکی از شرکت های بازرسی کننده بین المللی صادر می شود. در تجارت بین المللی ،طرفین معامله از کشورهای مختلف هستند.

که در اکثر معاملات کالا هم بایستی از کشور ثالثی بارگیری و حمل می شود، بنابراین خریدار قبل از رسیدن کالا نمی تواند از یکسان بودن مشخصات کمی و کیفی و سایر خصوصیات کالا با قرارداد فروش مطمئن شود.پس با گواهینامه بازرسی کالا این تاییدیه را کسب می کند.

بنابراین گواهینامه بازرسی کالا به عنوان یک گواهی است که در حقیقت برای قرار داشتن کالا ها در شرایط مناسب و داشتن مشخصات و ویژگی های مورد نیاز آن ها را، تایید می کند. همچنین با این سند تایید می شود که حجم اعلامی کالاها هنگام خروج از بندر درست است.

بعد از جنگ جهانی دوم برای اینکه به این نیاز تجارت بین المللی پاسخ داده شود و همچنین مشکلات حل شده و به رشد تجارت بین المللی و ایجاد اطمینان بیشتر به طرفین معامله کمک شود، شرکت های بازرسی بین المللی تشکیل شده اند.

که از طریق صدور این سند می توانند اطمینان بدهند که، کالا ی تحویلی به متصدی حمل و نقل از لحاظ کمی و کیفی و سایر مشخصات با قرارداد فروش منطبق است.شرکت تایکو به عنوان یکی از شرکت های بازرسی به تاجران در این زمینه کمک می کند.

گواهی بازرسی در کدام کشورها برای تجارت ضروری است؟

ارزش کالا در ضرورت انجام بازرسی بسیار موثر است. بنابراین از نظر سازمان تجارت جهانی و بعضی کشورها، اخذ گواهی بازرسی کالا به جهت اطمینان کشور واردکننده امر ضروری است.

پس در هنگام تجارت با بسیاری از کشورها، بدون توجه به ارزش کالا،بایستی گواهی بازرسی کالا فراهم شود. لیست این کشورها همیشه یکسان نیست و به طور سالانه متغییر می باشد. آخرین فهرستی که برای کشور های ضروری از طرف سازمان تجارت جهانی ارائه شده به ترتیب زیر است:

آنگولا، بنگلادش، بنین، بورکینافاسو، بروندی، کامبوج، کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، کومور، جمهوری کنگو، جمهوری دموکراتیک کنگو، ساحل عاج، اکوادور، اتیوپی، گینه، هند، اندونزی، ایران، کنیا، کویت، لیبریا، ماداگاسکار، مالاوی، مالی، موریتانی، مکزیک، موزامبیک، نیجر، سنگال، سیرالئون، توگو و ازبکستان.

گواهی بازرسی در این کشور های ذکر شده ضروری است و شرکت تایکو هنگام انجام بازرسی کالا از اسامی این کشورها مطلع می باشد.ّ

وظایف شرکت بازرسی

 • بررسی صلاحیت صادرکننده کالا
 • تطبیق کیفیت کالای سفارش داده شده و کالای تحویل گرفته شده
 • بررسی کمیت و میزان کالای سفارش داده شده
 • بررسی سال ساخت کالا
 • تأیید محل تولید کالا
 • بررسی و تأیید نحوه بسته‌بندی کالا
 • تأیید وسیله حمل‌ونقل کالا

از آنجایی که اهمیت بازرسی کالا در تجارت بین‌الملل، به صورت دغدغه برای تاجران تبدیل شده است.

مواردی مانند مطمئن نبودن تجار به پایبندی کشور مبدأ به تعهدات خود در زمینه کمیت و کیفیت کالای مورد معامله و یکسان بودن آن با استانداردهای جهانی، به یکی از چالش‌های اصلی در معاملات بین‌المللی تبدیل است. بنابراین با انجام بازرسی کالا این مسائل از بین می رود، که باعث می شود تا اطمینان تاجران بدست آید.

بنابراین کمیته جهانی استاندارد (ایزو) برای سهولت فرآیند بازرسی کالا، دستورالعمل‌هایی را در این زمینه مقرر و تدوین کرده است.

شرکت تایکو توسط بازرسین متخصص خود بازرسی کالا ، را انجام می دهد و گواهینامه بازرسی محموله‌ مورد معامله را صادر می‌کند و آن را به خریدار و یا بانکی که از جانب خریدار انتخاب شده است ارائه می‌دهد.

پس از آن نامه‌ای به جهت انجام تعهدات مالی به خریدار ارسال می‌شود. که بر طبق صحت اسناد ارائه شده، خریدار موظف است تا نسبت به پرداخت وجه اقدام کند.

انواع گواهینامه بازرسی کالا

با توجه به اینکه هر کالایی برای معامله نیاز به بازرسی کالا دارد.

زیرا به سبب اینکه بعضی از ترس‌ها در خریدار و فروشنده که به منظور پایبندی فروشنده به کمیت و کیفیت کالا براساس توافقات انجام شده از بین رود ،و کالا با استانداردهای جهانی مطابقت کند و هریک از طرفین معامله اعتماد کسب کنند بهتر است تا این بازرسی را انجام داده و گواهی لازم را دریافت کنند.

بنابراین بازرسی‌کالا تمامی فرآیندهای گفته شده را پوشش می‌دهد و اطمینان خاطری را برای بازرگانان بوجود می آورد،به همین دلیل کار مهم و ضروری است.

شرکت تایکو از جمله شرکت های بازرسی معتبر در ایران است که با انجام بازرسی و صدور گواهی های لازم تاجران را در این راه یاری میکند و به بازرگانان اطمینان خاطر را برای مطابقت آنها با استاندارد های بین المللی می دهد.

گواهینامه بازرسی کالا

برای تجارت انواع مختلف کالاها صدور گواهینامه بازرسی کالا ، لازم و ضروری است. که در این گواهی کمیت و کیفیت کالا، سال ساخت، بررسی اصالت فروشنده، نحوه بارگیری، بسته‌بندی و… ارزیابی می‌شود. این بررسی ها مطابق آنچه که در قرارداد تدوین شده انجام می شود.

برای اینکه گواهی بازرسی کالا صادر شود ،بایستی شرکت بازرسی کننده برای بررسی و تعیین کیفیت، موظف به انجام نمونه‌گیری و ارزیابی می باشد. کنترل و ارزیابی کالا به یکی از ۳ روش زیر انجام می‌شود:

 1. بازرسی فیزیکی و چشمی
 2. بازرسی فیزیکی و چشمی به همراه بررسی اسناد
 3. بازرسی فیزیکی و چشمی همراه با نمونه‌برداری و آزمایش

شرکت تایکو ، کنترل و ارزیابی ها را براساس موارد ذکر شده در بالا انجام می دهد .

خریدار در فرآیند بازرسی کالا چه وظایفی دارد؟

افرادی که معامله های بین المللی انجام می دهند و یا اینکه محصولی را از خارج از کشور خریداری می‌کند مسئول تعیین شرکت بازرسی و حمل و نقل هستند.

بنابراین برای انجام بازرسی کالا و صدور گواهی نیاز به شرکت بازرسی کننده دارند که تاجر بایستی تمامی اسناد و مدارکی که لازم به بازرسی هستند را حداقل ۲ هفته قبل از بازرسی در اختیار شرکت بازرسی‌کننده قرار دهد.

شرکت تایکو ، با انجام بررسی و کنترل کالا ها گواهی های لازم برای تایید محصولات را صادر میکند و به این طریق تاجران میتوانند از درست بودن کالا ها اطمینان کسب کنند.

انواع گواهی‌‌نامه‌های بازرسی کالا

تمامی کالاها مطابق پیش‌فاکتور و قرارداد توافق شده بوسیله شرکت بازرسی، ارزیابی و کنترل می‌شود. در صورتی که همه چیز براساس توافقات باشد، گواهینامه مربوطه صادر می‌شود. شرکت تایکو ،انواع گواهینامه های بازرسی کالا را صادر می کند که به ترتیب زیر است:

 • گواهی بازرسی کمی و کیفی کالا
 • گواهی بازرسی کالا قبل از بارگیری و حمل
 • گواهی‌ آزمایشگاهی و نمونه برداری کالا
 • گواهی بازرسی ماهیت کالا
 • گواهی مبنی بر رضایت‌ مشتری
 • گواهی بازرسی ظاهری
 • گواهی راه ‌اندازی
 • گواهی انطباق کیفیت کالا با قرارداد

پس برای اینکه تاجران بتوانند برای کالا های خود گواهینامه بازرسی دریافت کنند بهتر است از شرکت تایکو کمک بگیرند. که این شرکت با صدور انواع گواهی کالا های آنها را تایید می کنند.

گواهی بازرسی حین ساخت

گواهی بازرسی پیش از حمل ( Pre-shipment inspection certificate ) (PSI)

گواهی تأييد قيمت (CRF)

گواهی بازرسی کالا در مبدا ( Certificate of origin inspection ) (COI)

گواهی بازرسی کالا در مقصد

گواهی بازرسی کیفی COI چگونه صادر میشود؟

گواهی بازرسی کالا (کیفی)

گواهی بازرسی کالا (کمی)

گواهی بازرسی ظاهری

گواهی مؤید نامه

گواهی تعیین ارزش

گواهی رضایت‌مندی مشتری

گواهی بازرسی ماهوی کالا

گواهی راه اندازی

گواهی بازرسی انطباق

گواهی بسته‌بندی

گواهی‌ نامه‌های آزمایشگاهی


وظایف خریدار در بازرسی کالا


وظایف شرکت‌های بازرسی کالا


مناسب ترین نقطه برای بازرسی کالا


جهت مشاوره واخذ اطلاعات لازم با شماره های زیر تماس حاصل فرمائید.

📞 02174612

☎️ 02174551101-4

برچسب ها