امروز : 1401/09/06
بازرسی و گواهی استاندارد COI
✔️بازرسی و صدور گواهی استاندارد(COI) | تایکو

بازرسی و صدور گواهی استاندارد COI

در کشور ایران از گواهی استاندارد COI برای کنترل کیفیت کالاهای وارداتی استفاده می شود.

مشخصات کیفی کالا باید طبق استاندارد های ملی ایران باشد و درصورتی که استاندارد ملی برای آن کالا تدوین نشده باشد بایستی با استاندارد های بین المللی که مورد قبول سازمان ملی استاندارد ایران باشد باید بررسی شود ، این گواهی را گواهی استاندارد یا COI می نامند.

ما در این مقاله میخواهیم در مورد گواهی بازرسی استاندارد( COI ) صحبت کنیم و توضیحات لازم را ارایه دهیم.

گواهی بازرسی استاندارداز دیگر خدمات ارائه شده توسط شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران میباشد.

شرکت تایکو با استفاده از کارشناسان با تجربه و حرفه ای با پشتوانه سال ها تجربه، تواناییه ارائه خدمات زیر را به بازرگانان، تجار، واردکنندگان و صادرکنندگان دارد:

  • ارائه استاندارد کالاهای وارداتی و صادراتی
  • ارائه مشاوره بازرگانی تخصصی پیش از انجام ثبت سفارش کالا در زمینه ضوابط فنی و استانداردهای الزامی مورد نیاز برای واردات و صادرات
  • ارائه مشاوره به منظور تعیین استاندارد مربوط به کالاها
  • اخذ تاییدیه های مورد نیاز بانک یا سازمان ملی استاندارد یا سایر ارگان ها و سازمان ها جهت تایید کیفیت و کمیت کالا جهت ترخیص کالا از گمرکات کشور
  • انجام کلیه مراحل دریافت تاییدیه استاندارد کالاهای صادراتی و وارداتی از جمله خدمات بازرسی در مبدا و بازرسی در توسط سازمان ملی استاندارد ایران

گواهی بازرسی استاندارد چیست؟

گواهی بازرسی کالا یک گواهی است که معمولا برای واردات کالاهایی مانند محصولات گوشتی، کالاهای فاسدشدنی و تجهیزات صنعتی و مصرفی که مشمول استاندارد اجباری باشد الزامی است.

گواهی بازرسی استاندارد کالا قرار داشتن کالاها در شرایط مناسب ، مشخصات و ویژگی های مورد نظر استاندارد مربوطه آن ها را تایید می کند.

گواهی های بازرسی کالا دو نوع دارند:

  • 1 - گواهی بازرسی کالا قبل از حمل
  • 2 - گواهی بازرسی کالا در مقصد

باید توجه کرد که صدور گواهی استاندارد مقصد منوط به مجوز اداره استاندارد مستقر در محل کالا جهت بازرسی و نمونه برداری و صدور گواهی بازرسی میباشد که با نام نامه احدی در بین فعالان این بخش معروف است


چه وقت به گواهی بازرسی COIنیاز داریم؟

هنگامی که تعرفه کالای خریداری شده در لیست تعرفه کالا های مشمول استاندارد اجباری که هر سه ماه یک بار به روز شده و در سایت سازمان ملی استاندارد قرار میگیرد ، بایستی تهیه شود .

بازرسی کالا در شرکت تایکو با خدمات کامل زیر نظر بازرسان مجرب انجام میگیرد.

یا در صورتی مشتری بر کیفیت کالای خریداری شده خود حساس باشد میتواند طبق مستندات مذاکرات تجاری خود با خریدار که در آن استاندارد کالا مشخص شده ، کالا را در محل تولید ، قبل از بارگیری توسط شرکت بازرسی تایکو بازرسی نموده و با نمونه برداری درست و حرفه ای اقدام به بررسی کیفیت کالا نموده و قبل از تسویه حساب با فروشنده از کیفیت کالای خریداری شده اش مطمعن گردد .

ما در شرکت بازرسی تایکو شرایط تجارت کارآمد و بدون ریسک را برای مشتریان خود به ارمغان میاوریم .

شرکت تایکو برای دادن اطمینان خاطر به مشتریان خود ایجاد شده تا به عنوان بازوی اجرایی و چشم بینا ، حافظ سرمایه های مادی و معنوی شما باشد .


گواهی بازرسی استاندارد چیست؟

COI مخفف Certificate Of Inspection است. این بازرسی همه ی عملیات شرکت‌های بازرسی در راستای تعیین کیفیت و کمیت کالا را شامل میشود. برای شرکت‌های بازرسی‌کننده کالا داشتن صلاحیت فنی و علمی و صدور گواهینامهCOI ضروری و لازم است.

همچنین شرکت بازرسی باید اطلاعات تکمیلی در خصوص بازرسی در مبدا را ارائه دهد.برای این کار باید نیروی انسانی ماهر جهت بازرسی در مبدا را داشته باشد.

بر فرض مثال شما از تاجری در خارج از کشور آهن با وزن و مشخصات خاصی خریداری کرده‌اید. برای‌این‌که در آینده درمورد کیفیت و میزان آن بامشکل روبرو نشوید باید صدور گواهی بازرسی کالا در مبدا داشته باشید. بنابراین با شرکت‌های فعال در زمینه بازرسی کالا همکاری میکنید و کار خود را به این شرکت ها می سپارید تا شرکت بازرسی بین المللی پیش از بارگیری، کالا را از نظر کیفیت و کمیت بررسی کند.که مناسب ترین نقطه برای بازرسی کالا همان بازرسی در مبدا است.

تاجر باید از حدود بازرسی مطلع بوده و موافقت خود را اعلام کند. در خلاف این صورت شرکت بازرسی‌کننده هیچ‌نوع مسئولیتی برعهده ندارد . بازرسی کالا می‌تواند در محل تولید، بسته‌بندی، انبار فروشنده، گمرک یا بندر مبدا، در گمرک یا بندر مقصد انجام شود.

کارهایی برای امنیت کالا بوسیله فروشنده در مبدا انجام می‌شود تا اگر خطری دیده شد باید شرکت بازرسی‌کننده مطلع شود. کلیه مدارک و اسناد مدنظر خریدار برای بازرسی، باید حداقل دو هفته قبل در اختیار شرکت ‌بازرسی‌کننده قرار بگیرد.تا بعد از انجام عملیات لازم گواهی استاندارد COI توسط شرکت بازرسی صادر شود.شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران بعد انجام بازرسی و تایید صحت و سلامت کالا از هر لحاظ بر طبق مقررات بوده است گواهینامه COI را صادر میکند.

اگر حساسیتی در چگونگی بسته‌بندی کالا وجود داشته باشد باید در قرارداد گفته شود. که اگر گفته نشود، شرکت بازرسی‌کننده براساس استانداردهای مدنظر فروشنده بازرسی کالا در مبدا را انجام می‌دهد. به این دلیل که شرکت بازرسی کالا یک شرکت مستقل است، چنانچه حکم قانونی وجود نداشته باشد هیچ کدام از افراد خریدار، فروشنده، بانک و یا هر شخص حقیقی و حقوقی دیگری این اجازه راندارد تا شرکت بازرسی‌کننده را وادار به صدور یا لغو گواهی بازرسی کالا در مبدا کند.

وظیفه شرکت بازرسی‌کننده تایکو ، بازرسی کالا به صورت دقیق است. تا اگر مشکلی به وجود آمد باید طرفین معامله با مذاکره آن را حل کنند. در غیر این صورت ادامه کار از طریق مراجع قانونی انجام می شود. بازرسی کالا در مبدا یکی از بازرسی‌های مرسوم است.

شرکت‌های بازرسی کالا با خواسته ی کشور مقصد، کالای وارداتی را قبل از حمل بررسی می کنند. همچنین برای اینکه منافع تاجران و واردکنندگان حفظ شود، شرکت‌های بازرسی کالا در مبدا بازرسی تعیین ارزش، تایید پروفرما و بررسی اصیل بودن فروشنده را هم انجام می‌دهند.


دریافت گواهی بازرسی کالا چه مزایایی دارد؟

با توجه به تمامی اطلاعات ذکر شده میدانید که وقتی به یک حوزه تجارت وارد میشویدباید ریسک و خطر بالایی که دارد هم در نظر داشته باشیدیا به عبارت دیگر هر تجارت بزرگ خطرات بزرگی هم دارد .

به همین علت، دریافت گواهی COI آینده شرکت شما را تضمین میکند تا مانع از پیدایش مشکلات برای خرید و فروش محصولات می شود.

علاوه بر این وقتی که با شرکت های دیگر قراردادهای تجاری می بندید ، یعنی به شخص مقابل خود اعتماد می کنید

بنابراین برای آن که مانع از سوء استفاده شرکت های دیگر شوید ، دریافت گواهی بازرسی بهترین گزینه است.پس به شرکت بازرسی کالا مطمئن از جمله شرکت بازرسی تایکو نیاز دارید.

زیرا تمامی مراحل از ارسال و دریافت محصولات زیر نظر کارشناسان شرکت بازرسی است و جای هیچ نگرانی برای سوء استفاده شرکای شما وجود نخواهد داشت.با گرفتن گواهی بازرسی COI از شرکت بازرسی بین المللی کار شما راحتر میشود و تجارتی بدون نگرانی خواهید داشت.


نتیجه گیری

به طور میانگین روزانه کالا های بسیاری از شرکت های تولید کننده برای شرکت های مقصد فرستاده می شوند.

در این زمینه لازم است محصولات در هنگام خروج از شرکت و ترخیص از گمرک مورد بازرسی قرار گیرند. تاآینده کاری شما با اعتبار بیشتری همراه باشد.

در این مقاله به بیان توضیحات مهمی درباره گواهی COI پرداخته شد.

این گواهی پس از انجام مراحل قانونی و بررسی های لازم توسط کارشناسان مربوطه به کارفرما ارائه میشود. البته بعضب افراد هستند که صرفا به جهت سریع شدن کارهای ترخیص یا ارسال کالاهای خود از گرفتن گواهی بازرسی چشم پوشی می کنند. این اشخاص در آینده خسارات زیادی می بینند؛ زیرا اگر آسیبی به محصول آن ها برسد یا در فروش محصول مشکل بوجود آید ، کلیه ی ضرر و زیان را خودشان باید بپردازند.

جهت مشاوره واخذ اطلاعات لازم با شماره های زیر تماس حاصل فرمائید.

📞 02174612

☎️ 02174551101-4

برچسب ها