گواهینامه COI

گواهی COIچیست؟

به طور کلی بازرسی کالا همانطور که گفته شد بسیاری از واحد های تولیدی به دلیل سریع شدن فرآیند واردات و نیاز خطوط تولید ، بدون انجام بازرسی کالا را حمل می کنند .

ولی قبل از اظهار کالا در گمرکات نسبت به انجام بازرسی در مقصد اقدام می کنند. پس تاجران می توانند با استفاده از شرکت بازرسی و کارشناسان متخصص و داشتن شعبات در کلیه استانهای ایران ، به انجام بازرسی کالا در مقصد و صدور گواهینامه COI اقدام کنند.

به همان شکلی که برای ارسال کالا بایستی بررسی های لازم انجام و گواهی مبنی بر تأیید کالاها صادر شود، برای دریافت کالا های فرستاده شده هم بایستی بازرسی های لازم انجام شود و گواهی بازرسی در مقصد COI صادر می شود.

همانگونه که مطلع هستید ،شرکت های زیادی هستند که تمایل دارند بدون انجام بازرسی های لازم محصولات خود را ترخیص کنند.دلیل آن اغلب سرعت بخشیدن به روند کسب و کار بیان می شود.ولی بهتر است بدانید وجود گواهی بازرسی کالا برای تمام شرکت ها مهم است ودر آینده تجارت آن ها تأثیرگذار خواهد بود. به همین دلیل نیز باید مراحلی سپری شود تا تاییدیه ای مبنی بر بازرسی کامل محصولات در مقصد را دریافت کرد.که این تاییدیه گواهی COI نام دارد.

در کشور ایران از گواهی استاندارد COI برای کنترل کیفیت کالاهای وارداتی استفاده می شود. مشخصات کیفی کالا باید طبق استاندارد های ملی ایران باشد و درصورتی که استاندارد ملی برای آن کالا تدوین نشده باشد بایستی با استاندارد های بین المللی که مورد قبول سازمان ملی استاندارد ایران باشد باید بررسی شود ، این گواهی را گواهی استاندارد یا COI می نامند.

ما در این مقاله میخواهیم در مورد گواهی بازرسی استاندارد( COI ) صحبت کنیم و توضیحات لازم را ارایه دهیم. گواهی بازرسی استاندارداز دیگر خدمات ارائه شده توسط شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران میباشد.

شرکت تایکو با استفاده از کارشناسان با تجربه و حرفه ای با پشتوانه سال ها تجربه، تواناییه ارائه خدمات زیر را به بازرگانان، تجار، واردکنندگان و صادرکنندگان دارد:

 • ارائه استاندارد کالاهای وارداتی و صادراتی
 • ارائه مشاوره بازرگانی تخصصی پیش از انجام ثبت سفارش کالا در زمینه ضوابط فنی و استانداردهای الزامی مورد نیاز برای واردات و صادرات
 • ارائه مشاوره به منظور تعیین استاندارد مربوط به کالاها
 • اخذ تاییدیه های مورد نیاز بانک یا سازمان ملی استاندارد یا سایر ارگان ها و سازمان ها جهت تایید کیفیت و کمیت کالا جهت ترخیص کالا از گمرکات کشور
 • انجام کلیه مراحل دریافت تاییدیه استاندارد کالاهای صادراتی و وارداتی از جمله خدمات بازرسی در مبدا و بازرسی در توسط سازمان ملی استاندارد ایران

گواهی COIدر مبدا چیست؟

به صورت کلی بازرسی کالا با دو دامنه کاری صورت می گیرد که شامل بازرسی های کمی و بازرسی های کمی و کیفی است.

در بازرسی های کمی به بررسی و کنترل مقدار و یا تعداد و مشخصات ظاهری کالا پرداخته می شود اما در بازرسی کمی و کیفی، علاوه بر مقدار و کمیت کالا، کیفیت آن مطابق الزامات استاندارد و یا نیازمندی های کارفرما مورد ارزیابی قرار می گیرد.

امروزه انجام این بازرسی ها یکی از وظایف شرکت های بازرسی کالا می باشد که افراد می توانند برای سهولت کارهای خود از این شرکت ها استفاده کنند.تایکو به عنوان شرکت بازرسی ,بعد از انجام این ارزیابی و بررسی ها اقدام به صدور گواهی مورد نیاز می کند. از جمله مهمترین گواهی ها در بازرسی کالا، گواهینامه COI که در این مقاله به توضیح بیشتر در مورد این گواهی خواهیم پرداخت . پس با ماهمراه باشید.

گواهینامه بازرسی کالا

گواهینامه بازرسی کالا یک نوع سند است که از طرف یکی از شرکت های بازرسی کننده بین المللی صادر می شود. در تجارت های بین المللی به این دلیل که طرفین معامله در کشورهای مختلف ساکن هستند. و در اغلب تجارت ها، کالا هم از کشور سومی بارگیری و حمل می شود، بنابراین خریدار قبل از رسیدن کالا به دستش نمی تواند از مطابقت مشخصات کمی و کیفی و خصوصیات دیگر کالا با قرارداد فروش مطمئن شود. پس به همین منظور بهتر است تاجران از شرکت بازرسی کمک بگیرند تا بتوانند از یکسان بودن کالا های خود با آنچه در قرارداد عقد شده اطمینان کسب کنند. ای شرکت بعد از انجام بازرسی کالا، گواهی مربوطه را صادر می کند. بازرسی کالا انواع مختلفی دارد که مطابق آن گواهی های لازم صادر می شود که انواع آن به ترتیب زیراست:

انواع گواهی بازرسی کالا

1 بازرسی حین ساخت
2 گواهی بازرسی پیش از حمل (PSI)
3 گواهی بازرسی کالا در مبدا (COI)
4 بازرسی کالا در مقصد
5 بازرسی در ارتباط با واردات کالا
6 بازرسی در ارتباط با صادرات کالا
7 بازرسی کالای داخلی
7 بازرسی در ارتباط با خریدهای داخلی
7 بازرسی برای حصول اطمینان از کیفیت، کمیت، بسته بندی و بارگیری کالا در مبدا
برای مشاوره با ما در تماس باشید.
02174612 __ 02174551101-4

چگونگی دریافت گواهی بازرسی COI

گواهی بازرسی COI پس از انجام بازرسی کمی و کیفی به یک کالا داده می شود. همانانطور که گفته شد این گواهی برای کالاهای استاندارد اجباری در ایران لازم است.

در گواهینامهCOI (یا گواهی مقصد) بایستی نمونه کالای مربوطه در آزمایشگاه های مورد تایید سازمان استاندارد آزمایش می شود که اگر کلیه الزامات استانداردهای مشخص شده کشور را داشته باشد، گواهینامهCOI به کالا ارائه می شود. شرکت بازرسی ،این گواهی بازرسی را می تواند در مبدا یا مقصد صادر کند.

در میان کالاهای وارداتی، تمامی کالاها مشمول استاندارد اجباری نمی شوند. بعضی کالاها تنها مشمول آزمون و برخی مشمول تاریخ انقضا هستند که به سبب این است که کالاهایی که وارد کشور می شوند دارای اهمیت یکسانی نیستند. به عنوان مثال بعضی از کالاها به علت اهمیت سلامتی و ایمنی مانند غذا و دارو و وسایل آتش زا به ارزیابی و بازرسی بیشتر نیاز دارند.

در این راستا به منظور دریافت گواهینامه COI ،بعد از موافقت شرکت بازرسی و شرکت واردکننده در خصوص نوع کار و هزینه های مربوطه، لازم است تا قراردادی را به صورت کتبی در خصوص صدور گواهینامه COI منعقد کنند.

در قرارداد گواهینامه COI ،کلیه وظایف بازرس و کارفرما با جزییات کامل نوشته می شود. علاوه بر این نوع و میزان نمونه برداری از کالا، محل آن، زمان آن و سایر موارد باید با تمام جزییات نوشته می شود تا از مشکلات احتمالی که درآینده ایجاد می شود جلوگیری شود.

وظیفه ی شرکت بازرسی این است که براساس مواردی که در قراردادی که میان طرفین معامله تدوین شده نسبت به نمونه برداری و ارسال نمونه ها به آزمایشگاه اقدام کند. بعداز انعقاد قرارداد و صدور اجازه کارفرما، بایستی محلی برای انجام ارزیابی و بررسی کالا به شرکت بازرسی اعلام شود. این محل می‌ تواند شرکت تولیدی، انبار کالا و یا اداره گمرک کشور مبدا باشد.

آیا دریافت گواهی COI مبدا بهتر است؟

برخی از کالاهای وارداتی برای اخذ گواهینامه COI به انجام آزمایش نیاز دارند. این قبیل کالاها بایستی پس از نمونه برداری توسط شرکت بازرسی به آزمایشگاه فرستاده شوند. که در صورت دریافت نتیجه مطلوب می توانند گواهینامه COI را اخذ کنند. بعضی وقت ها به علت وجود نداشتن آزمایشگاه کالای مربوطه در داخل کشور، بهتر است انجام این آزمون ها در کشور مبدا صورت پذیرد. و به این ترتیب می توان از دارا بودن کلیه الزامات در استاندارد کالای مورد نظر اطمینان به دست آورد.

پس اگر افراد از شرایط استاندارد بودن کالا و همچنین از وجود آزمایشگاهی که بتواند آزمون های مورد نیاز را انجام دهد اطمینان داشته باشند می توانند کالا را وارد کشور کرده و سپس در کشور خود مورد آزمایشات لازم قرار دهند و به این طریق گواهینامه COI را دریافت کنند.

با توجه به آنچه که قبلا گفته شد دریافت گواهینامهCOI یا گواهی بازرسی (استاندارد اجباری) برای کالاهای استاندارد اجباری وارداتی یک الزام و ضرورت محسوب می شود. که در صورت نداشتن آن ترخیص کالا از گمرک انجام نمی شود. زمان بازرسی برای دریافت گواهینامه COI در مبدا یا مقصد بنا به تصمیم و اختیار واردکننده توسط شرکت بازرسی انجام می گیرد.

معمولا با توجه به مقررات موجود در هر کشور و یا طولانی شدن روند آزمون ها در داخل کشورو به تبعیت از آن افزایش هزینه دموراژ در گمرکات، وارد کنندگان تمایل دارد تا این مراحل در کشور مبدا انجام شود و پس از حمل و تحویل کالا به انبار گمرک، با ارائه گواهینامهCOI در مبدا به سهولت و به سرعت کالای خود را ترخیص کند. با توجه به این که در مورد این موضوع تصمیم به عهده واردکننده است، ولی او می تواند از تجربه شرکت بازرسی تایکو در این زمینه بهره مند شود و برای مشاوره با کارشناسان با تجربه تایکو در زمینه گواهینامه COI با این شرکت تماس بگیرد.

گواهی بازرسی استاندارد چیست؟

گواهی بازرسی کالا یک گواهی است که معمولا برای واردات کالاهایی مانند محصولات گوشتی، کالاهای فاسدشدنی و تجهیزات صنعتی و مصرفی که مشمول استاندارد اجباری باشد الزامی است. گواهی بازرسی استاندارد کالا قرار داشتن کالاها در شرایط مناسب ، مشخصات و ویژگی های مورد نظر استاندارد مربوطه آن ها را تایید می کند.

گواهی های بازرسی کالا دو نوع دارند:

 1. گواهی بازرسی کالا قبل از حمل
 2. گواهی بازرسی کالا در مقصد

باید توجه کرد که صدور گواهی استاندارد مقصد منوط به مجوز اداره استاندارد مستقر در محل کالا جهت بازرسی و نمونه برداری و صدور گواهی بازرسی میباشد که با نام نامه احدی در بین فعالان این بخش معروف است

چه وقت به گواهی بازرسی COIنیاز داریم؟

هنگامی که تعرفه کالای خریداری شده در لیست تعرفه کالا های مشمول استاندارد اجباری که هر سه ماه یک بار به روز شده و در سایت سازمان ملی استاندارد قرار میگیرد ، بایستی تهیه شود . بازرسی کالا در شرکت تایکو با خدمات کامل زیر نظر بازرسان مجرب انجام میگیرد.

یا در صورتی مشتری بر کیفیت کالای خریداری شده خود حساس باشد میتواند طبق مستندات مذاکرات تجاری خود با خریدار که در آن استاندارد کالا مشخص شده ، کالا را در محل تولید ، قبل از بارگیری توسط شرکت بازرسی تایکو بازرسی نموده و با نمونه برداری درست و حرفه ای اقدام به بررسی کیفیت کالا نموده و قبل از تسویه حساب با فروشنده از کیفیت کالای خریداری شده اش مطمعن گردد .

ما در شرکت بازرسی تایکو شرایط تجارت کارآمد و بدون ریسک را برای مشتریان خود به ارمغان میاوریم . شرکت تایکو برای دادن اطمینان خاطر به مشتریان خود ایجاد شده تا به عنوان بازوی اجرایی و چشم بینا ، حافظ سرمایه های مادی و معنوی شما باشد .

گواهی بازرسی استاندارد چیست؟

COI مخفف Certificate Of Inspection است. این بازرسی همه ی عملیات شرکت‌های بازرسی در راستای تعیین کیفیت و کمیت کالا را شامل میشود. برای شرکت‌های بازرسی‌کننده کالا داشتن صلاحیت فنی و علمی و صدور گواهینامهCOI ضروری و لازم است.

همچنین شرکت بازرسی باید اطلاعات تکمیلی در خصوص بازرسی در مبدا را ارائه دهد.برای این کار باید نیروی انسانی ماهر جهت بازرسی در مبدا را داشته باشد. بر فرض مثال شما از تاجری در خارج از کشور آهن با وزن و مشخصات خاصی خریداری کرده‌اید. برای‌این‌که در آینده درمورد کیفیت و میزان آن بامشکل روبرو نشوید باید صدور گواهی بازرسی کالا در مبدا داشته باشید. بنابراین با شرکت‌های فعال در زمینه بازرسی کالا همکاری میکنید و کار خود را به این شرکت ها می سپارید تا شرکت بازرسی بین المللی پیش از بارگیری، کالا را از نظر کیفیت و کمیت بررسی کند.که مناسب ترین نقطه برای بازرسی کالا همان بازرسی در مبدا است.

تاجر باید از حدود بازرسی مطلع بوده و موافقت خود را اعلام کند. در خلاف این صورت شرکت بازرسی‌کننده هیچ‌نوع مسئولیتی برعهده ندارد . بازرسی کالا می‌تواند در محل تولید، بسته‌بندی، انبار فروشنده، گمرک یا بندر مبدا، در گمرک یا بندر مقصد انجام شود.

کارهایی برای امنیت کالا بوسیله فروشنده در مبدا انجام می‌شود تا اگر خطری دیده شد باید شرکت بازرسی‌کننده مطلع شود. کلیه مدارک و اسناد مدنظر خریدار برای بازرسی، باید حداقل دو هفته قبل در اختیار شرکت ‌بازرسی‌کننده قرار بگیرد.تا بعد از انجام عملیات لازم گواهی استاندارد COI توسط شرکت بازرسی صادر شود. شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران بعد انجام بازرسی و تایید صحت و سلامت کالا از هر لحاظ بر طبق مقررات بوده است گواهینامه COI را صادر میکند.

اگر حساسیتی در چگونگی بسته‌بندی کالا وجود داشته باشد باید در قرارداد گفته شود. که اگر گفته نشود، شرکت بازرسی‌کننده براساس استانداردهای مدنظر فروشنده بازرسی کالا در مبدا را انجام می‌دهد. به این دلیل که شرکت بازرسی کالا یک شرکت مستقل است، چنانچه حکم قانونی وجود نداشته باشد هیچ کدام از افراد خریدار، فروشنده، بانک و یا هر شخص حقیقی و حقوقی دیگری این اجازه راندارد تا شرکت بازرسی‌کننده را وادار به صدور یا لغو گواهی بازرسی کالا در مبدا کند.

وظیفه شرکت بازرسی‌کننده تایکو ، بازرسی کالا به صورت دقیق است. تا اگر مشکلی به وجود آمد باید طرفین معامله با مذاکره آن را حل کنند. در غیر این صورت ادامه کار از طریق مراجع قانونی انجام می شود. بازرسی کالا در مبدا یکی از بازرسی‌های مرسوم است.

شرکت‌های بازرسی کالا با خواسته ی کشور مقصد، کالای وارداتی را قبل از حمل بررسی می کنند. همچنین برای اینکه منافع تاجران و واردکنندگان حفظ شود، شرکت‌های بازرسی کالا در مبدا بازرسی تعیین ارزش، تایید پروفرما و بررسی اصیل بودن فروشنده را هم انجام می‌دهند.

دریافت گواهی Coi بازرسی کالا چه مزایایی دارد؟

با توجه به تمامی اطلاعات ذکر شده میدانید که وقتی به یک حوزه تجارت وارد میشویدباید ریسک و خطر بالایی که دارد هم در نظر داشته باشیدیا به عبارت دیگر هر تجارت بزرگ خطرات بزرگی هم دارد . به همین علت، دریافت گواهی COI آینده شرکت شما را تضمین میکند تا مانع از پیدایش مشکلات برای خرید و فروش محصولات می شود.

علاوه بر این وقتی که با شرکت های دیگر قراردادهای تجاری می بندید ، یعنی به شخص مقابل خود اعتماد می کنید بنابراین برای آن که مانع از سوء استفاده شرکت های دیگر شوید ، دریافت گواهی بازرسی بهترین گزینه است.پس به شرکت بازرسی کالا مطمئن از جمله شرکت بازرسی تایکو نیاز دارید.

زیرا تمامی مراحل از ارسال و دریافت محصولات زیر نظر کارشناسان شرکت بازرسی است و جای هیچ نگرانی برای سوء استفاده شرکای شما وجود نخواهد داشت.با گرفتن گواهی بازرسی COI از شرکت بازرسی بین المللی کار شما راحتر میشود و تجارتی بدون نگرانی خواهید داشت.

روش های اخذ گواهی استاندارد

بازرسی کالا و تطبیق آن مطابق الزامات استاندارد بین المللی صورت می گیرد که هم پیش از ارسال در مبدأ و هم پس از ارسال در مقصد قابل دریافت است. در ادامه، به روش اخذ مجوز گواهی استاندارد اشاره خواهیم کرد.

گواهی استاندارد COI

هنگامی که کالایی عرضه می‌شود، داشتن تضمین و کیفیت برای آن محصول یکی از مهمترین وظایف ارائه‌دهنده است. پس افرادی که اقدام به خرید یک محصول می‌کنند در صورتی که در قبال این محصول ضمانتی را دریافت کنندبه طور حتم با اطمینان بیشتری آن را تهیه خواهند کرد.

استاندارد یکی از این برچسب‌ها است که به کالا داده می‌شود. اخذ گواهی استاندارد هم، مهم‌ترین وظیفه‌ای است که ارائه‌دهنده کالا ،بایستی آن را دریافت کند. پس می توان گفت کیفیت بالای یک محصول در گرو وجود استاندارد است.

اخذ گواهی استاندارد در ایران هم، چنین است. نوع استاندارد می‌تواند متفاوت باشد و معیارهای خاصی را به خود اختصاص دهد. برای نمونه، علاوه بر اینکه می‌تواند در یک کشور اجرا شود توانایی اجرا میان چند کشور هم‌پیمان را نیز دارد. استاندارد ایزو و IEC به‌عنوان استانداردهای جهانی می‌باشند که در تمام دنیا پذیرفته شده‌اند.

باید توجه کرد که استانداردهای هر کشور مخصوص به همان کشور است. برای مثال، استاندارد تخصیص داده شده به کالا در ایران امکان دارد با استانداردهای موجود در کشورهای همسایه و یا خارجی متفاوت باشد.

مراحل اخذ پروانه استاندارد

برای اخذ گواهی استاندارد ایران لازم است تا مراحل مهم و ضروری سپری شود. کامل کردن فرم‌های مختص به این عملیات، اولین و مهم‌ترین قدم به منظور دریافت نشان استاندارد است. این فرم‌ها از طرف سازمان ملی استاندارد ایران به متقاضیان داده می‌شود. دریافت اطلاعات عمومی فردی و تخصصی در ارتباط با محصولات با بهره گیری از این فرم‌ها ممکن است.

در مرحله بعدی، کالای مربوطه برای بررسی بیشتر توسط کارشناسان بایستی از طریق تولید کننده آماده تحویل شود. بعد از آن، مجوزهای لازم مانند اعلانیه ثبت شرکت که در روزنامه رسمی منتشر شده است هم، به این سازمان داده می‌شود. علاوه بر این، اصل پروانه کسب با مجوزهای مربوطه و در نهایت، تحویل مدارک قانونی دارای کد از وزارت نیز، باید مورد توجه قرار داده شود.

پس از اینکه تمام مدارک از سوی متقاضی ارائه شد، سازمان ملی استاندارد نیز، بایستی فرم‌ها و مستندات خود را جمع‌آوری کرده و نسبت به تایید کیفیت محصولات اقدام کند. این مستندات به‌جهت کنترل در آینده است. بررسی استاندارد ایزو 9001 نیز، در این بخش می‌تواند کمک‌کننده باشد.

نحوه گرفتن استاندارد برای محصول

علاوه بر ارائه تمام این مدرک‌ها، در صورتی که شرکت درخواست‌دهنده آزمایشگاه تخصصی برای بررسی و آزمودن محصولات خود داشته باشد، برای اخذ گواهی استاندارد ایران، مدارک آزمایشگاه نیز، باید به سازمان ملی استاندارد ارائه شود. تایید تمام اسناد و مدارک جمع شده از سوی سازمان استاندارد به چند نکته اساسی وابسته است.

رسیدگی به تمام نارضایتی‌های مردم، فرم نظارت و کنترل محصولات در جهت کیفیت، به ثبت رساندن نتیجه‌های آزمایش کالا و نظرخواهی از مصرف‌کنندگان از جمله مستندات سازمان استاندارد است. پس از کنترل تمام مراحل ذکر شده در پاراگراف قبلی و به‌دست آوردن تاییدیه‌های لازم، محصول برای بررسی بیشتر سنجیده خواهد شد.

نوع سنجش هم با ارسال نمونه‌ای از آن به آزمایشگاهِ متعلق به سازمان استاندارد ملی خواهد بود. در مرحله بعدی با توجه به تایید کیفیت نمونه ارسالی به آزمایشگاه، پروانه استاندارد به درخواست دهنده اعطا خواهد شد. پس به این ترتیب می توان گفت، فرم درخواست که از طرف مدیر عامل تکمیل و امضا شده است به‌عنوان اولین مدرک قابل ارائه است. وارد کردن شماره تلفن مدیرعامل در قسمت‌های تخصیص داده شده در سامانه یکپارچه نظارت، لازم و ضروری است.

اصل کارت ملی و شناسنامه مدیر عامل، آگهی ثبت نشان تجاری متعلق به تولید کننده، اصل پرسشنامه اختصاصی و مرتبط و در نهایت، فیش واریزی از عملیات اجباری برای اخذ استاندارد ایران است. بنابراین یکی از مهم ترین نکاتی که قبل از دریافت گواهی استاندارد در ایران بایستی به آن دقت کرد، مراحلی مربوط به اخذ گواهی استاندارد که باید سپری شود.

ولی باید به این نکته مهم توجه کرد که دریافت علامت استاندارد کار آسانی نیست و سختی و دشواری های خاص خود را دارد. یعنی افراد برای دریافت آن باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارند که این کار برای مردم عادی دشوار است.

به همین جهت به افراد توصیه می شود که دریافت گواهی استاندارد را به عهده کسی بگذارند که تخصص و تجربه کافی را در این زمینه دارد، تا به این وسیله اطمینان کسب کنند که مراحل به درستی پیگیری می شود و علاوه بر این دیگر نیازی به صرف زمان و هزینه هنگام پیگیری مراحل مختلف را نخواهند داشت.

شرکت بازرسی تایکو از جمله شرکت هایی است که افراد می توانند برای سهولت کارهای خود هنگام دریافت گواهی استاندارد از آن ها کمک بگیرند و به این طریق از درستی انجام مراحل آن مطمئن شوند. ولی به طور کلی مراحلی را که افراد باید در هنگام دریافت گواهی استاندارد پشت سر بگذارند به ترتیب زیر است:

 • در ابتدا افراد بایستی دقت کنند که واحد تولیدی آنها مجوزهای لازم برای تولید محصول و کالای مورد نظر را اخذ کنند. لازم به ذکر است که این مجوزها متناسب با هر کالایی با دیگری تفاوت هایی دارد و نمی توان به طور کامل لیست آن را ارائه داد.
 • افراد باید امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای تولید محصول مورد نظر خود را فراهم کنند، زیرا این مورد در هنگام اخذ استاندارد دارای اهمیت زیادی است.
 • سپس متقاضی دریافت گواهی استاندارد باید به این سازمان مراجعه کند و از فرم های تکمیل شده یک کپی به مسئول مربوطه تحویل داده، در این حالت مجوز موقتی برای تولید آن کالا به شخص داده می شود.
 • در این مرحله افراد بایستی خصوصیات کالای مورد نظر خود را هم از سازمان استاندارد دریافت کند. به عنوان مثال اگر بسته بندی مواد غذایی را انجام می دهد، برای آن که بتواند این علامت را داشته باید چه ویژگی هایی را در محصولات خود اعمال کند.
 • سپس باید خط کنترل کیفیت در تولیدی را برای کارشناس سازمان استاندارد شرح داد.
 • اگر واحد تولیدی افراد برند یا نام تجاری خاصی را برای خود انتخاب کرده است، باید گواهی ثبت آن را هم به سازمان استاندارد تحویل داد.
 • در تولیدی افراد باید آزمایشگاهی برای کنترل و نظارت کیفیت محصولات وجود داشته باشد، مدارکی را به سازمان استاندارد ارائه دهند که از وجود این آزمایشگاه و البته نحوه صحیح کارکرد آن مطمئن شوند.
 • سپس افراد باید نظام نامه سازمان استاندارد را تکمیل کنند. تکمیل این نظام نامه خیلی مهم است و به افراد پیشنهاد می دهیم که حتما از یک کارشناس متخصص برای این کار کمک بگیرند.
 • در پایان بایستی یک نمونه از محصول تولیدی خود را به سازمان استاندارد کشور ارائه دهد، تا کارشناس های مربوطه هم آن را بررسی کنند و کیفیت ان را تائید کنند.

به این ترتیب می توان با پشت سر گذاشتن مراحل ذکر شده گواهی استاندارد را دریافت کرد و به این طریق افراد خواهند توانست بر روی کالاهای تولیدی خود از آن علامت معروف استفاده کرده و با توجه به اعتبار این علامت خاص مشتری های بیشتری را به سوی کسب و کار خود جذب کنند.

با توجه به مراحل ذکر شده می توان چنین استنباط کرد که سپری کردن این مراحل کار هر کسی نیست و همه ی افراد توانایی آن را نخواهند داشت پس بهترین روش این است که از شرکت بازرسی و کارشناسان با تجربه این شرکت کمک بگیرند تا بتوانند مراحل اخذ گواهی استاندارد را به درستی و راحتی و در زمان کمتر و صرف هزینه کم به پایان برسانند .

گواهی COI بازرسی کالا در مقصد چیست؟

توجه به اینکه امروزه در تجارت های بین المللی، طرفین معامله در کشورهای مختلف ساکن هستند و به همین دلیل خریدار قادر نیست قبل از دریافت کالا از یکی بودن آن با آنچه که در قرارداد نوشته شده مطمئن شود. بنابراین در این راستا تاجران بایستی گواهی بازرسی کالا را دریافت کنند .و به وسیله آن بتوانند تجارت خود را به درستی تمام کنند.

در واقع گواهی بازرسی کالا به عنوان سندی است که قرار داشتن کالا را در شرایط مناسب و همچنین داشتن مشخصات و ویژگی‌های مورد نیاز را تایید می‌‌‌‌‌کند. پس هنگامی که صاحب کالا از کیفیت کالای وارداتی خود اطمینان دارد ، با قبول مسئولیت، نسبت به انجام بازرسی مذکور در مقصد، اقدام می کند.بعد از انجام بازرسی گفته شده و تایید کالا گواهی COI بازرسی در مقصد برای آن صادر می شود.

مراحل دریافت تاییدیه برای گواهی COI چگونه است؟

به منظور گرفتن گواهی COI بازرسی کالا در مقصد در ابتدا بایستی بازرسان مربوطه انطباق محصولات را با کالاهای از قبل مشخص شده ارزیابی کنند.این ارزیابی توسط چندین کارشناس و به صورت دقیق انجام می شود که جای هیچ شک و شبهه ای باقی نماند.

بعد از آن ،بازرسی شرکت بازرسی مدارکی را که در ارتباط با کالاهای تولید شده است از کارفرما تحویل می گیرند.این مدارک شامل اسناد خرید هستند که برای نوشته شدن در گواهی COI لازم خواهند بود. سپس کلیه مدارک و کالاها توسط متخصصان بررسی می شود.اگر چنانچه هر یک از مراحل دچار نواقصی باشد، مشکلات به صورت مندرج به کارفرما تحویل داده می شود.

به ای ترتیب کارفرما موظف است تا پیش از ارسال کالاهای خود از مبدا تمامی کسری ها را تکمیل کرده و به بازرسان تحویل دهد.هنگامی که بازرسان مدارک، تعداد و مشخصات کالاها را تأیید کردند، نوبت به معین کردن یک بازرس ارشد می رسد.

بازرس تعیین شده بایستی به مکان کارخانه شخصی که قصد فروش محصولات را دارد، مراجعه کند و هماهنگی های لازم را برای ارسال کالاها انجام دهد.این اطلاعات با عنوان گزارشی کامل فراهم و به بازرسان تحویل داده می شود.

کلیه موارد کسب شده در کنار اطلاعات قبلی قرار می گیرند و ارزیابی های لازم صورت می گیرد.در صورتی که کالاهای در حال ارسال مطابق با تولیدات فروشنده نباشد، دوباره به منظور تعیین تکلیف نواقص به کارفرما ارسال می شوند.اما در صورت مطابقت آنها گواهی بازرسی کالا یا COI با موفقیت صادر خواهد شد.

شرکت بازرسی تایکو ، به عنوان یکی از شرکت های معتبر در امر بازرسی کالا در ایران مشغول فعالیت میباشد و توانایی صدور گواهی بازرسی کالا به تاجران را دارد و با این کار کمک میکند تا تاجران بتوانند با اطمینان تجارت خود را انجام دهند.

صدور گواهی COI بازرسی کالا در مقصد هم با استفاده از بازرسی کالا به دست می آید که یکی ازوظایف مهم شرکت تایکو محسوب می شود و دارای مزیت هایی است که در ادامه به ای موارد اشاره می کنیم:

مزایای گواهی بازرسی کالا

 • بازرسی کالا باعث کاهش اختلافات از لحاظ کمی و کیفی کالا بین خریدار و فروشنده می‌شود. برای اینکه اگر کالا مغایرتی با قرارداد داشته باشد، شرکت‌های بازرسی، اسناد لازمه را در اختیار طرفین قرار می‌دهند.
 • این گواهی هزینه‌های جایگزین و خرابی محصول را برای صادرکننده کمتر می کند. همچنین اعتبار شرکت نیز حفظ می‌شود.
 • با صدور گواهی بازرسی از ورود کالای نامرغوب و بی‌کیفیت به کشور واردکننده جلوگیری می‌شود.
 • با صدور این گواهینامه فروشنده از سالم بودن کالای خود اطمینان کسب می کند و در صورتی که خریدار خلاف آن را اظهار کند می‌تواند از این گواهینامه به‌نفع خود استفاده کند.
 • با صدور گواهی بازرسی کالا، بانک گشایش‌کننده اعتبار از شرایط کالا مطمئن می‌شود.
 • شرکت بیمه با مشاهده این گواهی از وضعیت کالا در شروع کار اطمینان کسب می کند. که در این صورت می‌تواند خساراتی که بعدا به کالا وارد شده است را مشخص کند.
 • با صدور گواهی بازرسی، استانداردهای کالا برای شرکت‌های حمل و نقل مشخص می شود و از آسیب رسیدن به آن جلوگیری می‌کند.
 • با صدور این گواهی ،گمرک از استاندارد بودن کالا ها اطمینان حاصل می کند و آن را با اظهارنامه مقایسه می‌کند.

پس به این دلیل که در تجارت های بین المللی، دو طرف معامله دچار ضررهای مالی و جانی نشوند بایستی در تجارت خود از شرکت های بازرسی استفاده کنند تا از یکی بودن مشخصات کمی و کیفی و سایر خصوصیات کالا با قرارداد فروش مطمئن شوند.

و با تایید شدن کالا ها ،گواهی بازرسی کالا را دریافت کنند .این مدرک ضمانتی برای سلامت کیفیت و کمیت کالایی که فروشنده برای خریدار ارسال می کند ،خواهد بود. بنابراین با توجه به موارد ذکر شده باید توجه کرد که گواهی بازرسی کالا یکی از مهمترین مدارک برای خریدارن کالا است و همچنین برای انجام تشریفات گمرکی در مقصد است.

برای اینکه همیشه این احتمال وجود دارد که فروشنده کالا به علت سودجویی و یا اشتباه، کالایی از لحاظ کمی، کمتر از کالای خریداری شده و یا از لحاظ کیفی، بی کیفیت تر را صادر کرده و به تعهداتش عمل نکند.پس گواهی بازرسی کالا می تواند احتمال به وجود آمدن هر یک از این موارد را کمتر کند.

با بهره گیری از خدمات شرکت تایکو، خریدار می‌تواند با سپردن کارهای بازرسی کالای خود را در زمان تولید، بسته‌بندی، و تحویل کالا به حمل‌کننده و هر مرحله دیگری، به منظور کیفیت کالا به انجام رساند. این بازرسی ها در مراحل مختلف انجام شد، گواهی بازرسی کالا توسط این شرکت بازرسی صادر می شود.

بنابراین برای دریافت گواهی COI بازرسی کالا در مقصد، خریدار یا فروشنده می توانند از خدمات شرکت بازرسی مانند تایکو استفاده کند .

پس برای اینکه بتوانید کارهای تجارت خود را به درستی انجام دهید بهتر است کارهای بازرسی به شرکت تایکو بسپارید .تا این شرکت با انجام بازرسی و ارزیابی های لازم کالاها را تایید کرده و گواهی لازم را صادر کند.

دریافت گواهی COI بازرسی کالا چه مزایایی دارد؟

از آنجایی که ورود به حوزه تجارت ،ریسک و خطر بالایی دارد.به این سبب دریافت گواهی COI بازرسی کالا تضمینی برای آینده شرکت ها محسوب می شود که مانع از به وجود آمدن مشکلات در خرید و فروش محصولات می شود. علاوه بر این هنگامی که تاجران اقدام به عقد قراردادهای تجاری با سایر شرکت ها می کنند،با این کار به شخص مقابل خود اعتماد می کنند.

پس به منظور اینکه بتوان از سوء استفاده شرکت های دیگر جلوگیری کرد، بهترین کار این است که گواهی بازرسی برای محصولات را دریافت کرد . یکی از مهمترین گواهی ها ،گواهیCOI بازرسی کالا است که دریافت این گواهی دارای مزیت هایی است که در ادامه این مزایا را بررسی می کنیم.

به دلیل اینکه در عملیاتی که برای دریافت گواهی COI بازرسی کالا انجام می گیرد تمامی مراحل از ارسال و دریافت محصولات تحت نظر کارشناسان گمرک صورت می پذیرد پس جای هیچ نگرانی برای تاجران وجود نخواهد داشت.بنابراین در این راه باید از شرکت بازرسی متخصص از جمله شرکت بازرسی تایکو نیاز است.

با توجه به این موضوع که در تجارت های بین المللی، طرفین معامله ساکن کشورهای مختلف هستند و خریدار نمی‌تواند پیش از دریافت کالا از یکی بودن آن با آنچه که در قرارداد قید شده اطمینان کسب کنند.

بنابراین دریافت گواهی COIبازرسی کالا می‌تواند به تاجران در این زمینه کمک کند. در حقیقت گواهی COIبازرسی کالا به عنوان مدرکی است که با دریافت آن افراد می توانند از قرار داشتن کالا در شرایط مناسب و داشتن مشخصات و ویژگی‌های مورد نیاز مطمئن شوند و این گواهی یک نوع تاییدیه برای کالاها محسوب می شود.

شرکت بازرسی تایکو ، یکی از شرکت های معتبر برای صدور گواهی COI بازرسی کالا است که در این زمینه فعالیت می کند و تاجران می توانند با دریافت این گواهی از سوی این شرکت با اطمینان تجارت خود را انجام دهند.

پس میتوان گفت که اختلافات بین المللی در میان فروشنده و خریدار، به منظور کنترل کیفی و کمی کالا توسط شرکت‌های بازرسی کالا کمتر خواهد شد. این شرکت‌ها در صورت بروز مشکل، مدارک کافی برای استناد بر وضعیت کالا قبل از حمل در اختیار طرفین می‌گذارند.

دریافت گواهی COIبازرسی کالا مزیت هایی برای طرفین معامله و شرکت بیمه دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1 دریافت گواهی COI بازرسی کالا توسط شرکت بازرسی باعث کم شدن هزینه‌های جایگزینی و کاهش خرابی محصول برای صادر کننده می‌شود و از لطمه خوردن اعتبار شرکت محافظت می‌کند.
2 برای جلوگیری از ورود کالای بی کیفیت و نامرغوب به بازار کشور وارد کننده، و مطمئن شدن از سلامت کالای وارداتی دریافت گواهی COI بازرسی کالا امر ضروری است.
3 صادرکننده با ارائه گواهی COI بازرسی کالا، سالم بودن کالا را به خریدار ثابت می‌کند و در صورت بروز هرگونه اختلاف، از این گواهی به نفع خود استفاده می‌کند.
4 با دریافت گواهی COI بازرسی کالا، صادر کننده می‌تواند بانک صادرکننده (بانک گشایش کننده اعتبار) را در مورد درستی کمی و کیفی کالا متقاعد ‌کند و بانک از شرایط کالا اطمینان کسب کنند.
5 با توجه به گواهی COIبازرسی کالا، بانک معامله کننده (بانک وارد کننده) می‎‌تواند از بی‌عیب و نقص بودن کالای صادراتی اطمینان کسب کند.
6 شرکت بیمه با داشتن گواهی COI بازرسی از وضعیت کالا در زمان شروع بیمه مطلع شده و مشخص می‌کند که چه خساراتی بعد از شروع بیمه اتفاق افتاده است.
7 با دریافت گواهی COI بازرسی کالا شرکت‌‎های حمل و نقل، از استانداردهای حمل کالا و نوع کالا مطلع شده و از خسارت دیدن کالا جلوگیری می‌کند.
8 با استناد بر گواهی COI بازرسی کالا، گمرک نیز از استاندارد بودن کالا اطمینان کسب کرده و مقایسه کالا با اظهارنامه را انجام می‌دهد.

گواهینامه COI چیست؟

در حال حاضر محصولات بسیاری در کارخانجات و شرکت های مختلف تولید می شوند. که این محصولات پیش از ورود به بازار لازم است تا تحت کنترل و بازرسی کالا قرار گیرند.

به منظور نظارت و ارزیابی کالا ها امروزه، شرکت بازرسی به وجود آمده اند که با برخورداری از بازرسان متخصص در این زمینه ،محصولات تولیدشده را به صورت مختلف بازرسی می کنند.

یکی از انواع بازرسی ، بازرسی COI است که کالا توسط شرکت بازرسی در مبدا و مقصد ارزیابی می شود. پس جهت دریافت گواهینامه بازرسی COI انجام این نوع بازرسی لازم و ضروری است.

بنابراین برای دریافت این نوع گواهی ،بایستی بازرسی کالا پیش از ارسال به شرکت مقصد به دقت بررسی شود تا به این طریق از کیفیت مناسب کالا آگاهی لازم را به دست آورد.باید توجه داشت که مواردی که به جهت دریافت تاییدیه گواهینامه COI بررسی می شوند، بر طبق استانداردهای کشور مشخص می شود.

بنابراین میتوان چنین گفت که به طور کلی یکی از سخت‌ترین نوع بازرسی کالا، بازرسی کیفی کالا به منظور زمانی که شرکت بازرسی گواهی مربوط به تأیید کیفیت را صادر کرد، بعد از آن وقت بررسی مقدار و حجم محصولات می رسد. گواهی COIبازرسی کالا است. و در صورتی که این نوع بازرسی در مبدا باشد سختی های آن بیشتر می‌شود.

در امور تجاری یکی از پر اهمیت ترین کارها دریافت گواهی بازرسی است. گواهینامه بازرسی COI یکی از این انواع گواهی ها محسوب می شود. برای دریافت این گواهی بهتر است تا از شرکت بازرسی کمک گرفت. تا این شرکت بعد از انجام بازرسی کالا و تایید محصولات گواهی مورد نیاز را صادر کند.

شرکت بازرسی تایکو ،یکی از شرکت های معتبر و دارای صلاحیت به منظور دریافت گواهینامه COI محسوب می شود. که تاجران می توانند برای اخذ آن به این شرکت مراجعه کنند.

تعریف گواهینامه بازرسی COI

گواهینامه COI سندی جهت استاندارد است که براساس آن شرکت بازرسی، از انطباق کالای وارداتی با استانداردها، ضوابط یا مشخصات فنی مربوطه، به سبب بررسی اسناد، بازدید از محموله، نمونه برداری و نتایج آزمون گواهی می کند.

جهت دریافت گواهینامه COI ، مورد نیاز است تا بازرسی کیفی COI برای کالاهایی انجام می شود که به ترتیب زیر است:

 1. کالاها و محصولاتی که از سوی سازمان استاندارد ایران دارای استاندارد اجباری هستند.
 2. کالاهایی که در لیست کالاهای مشمول استاندارد اجباری قرار نگرفته اند ولی خریدار با اختیار خود، درخواست بازرسی کیفی COI را به شرکت بازرسی می دهند.

معمولا لیست و فهرست کالاهایی که دارای استاندارد اجباری باشند به صورت مداوم در سایت سازمان استاندارد ایران و همینطور تمام گمرکات قرار گرفته و به روز می شود.در حقیقت کالاهایی که استاندارد اجباری COI را شامل هستند برطبق مصوبات شورای عالی استاندارد، هیات وزیران و قانون ارتقا کیفی معین می شود.

بنابراین دریافت گواهینامه COI به عنوان یک ضمانت برای آینده شرکت خریدار کالا به شمار می رود و به این طریق می توان اعتماد کافی در مورد کیفیت کالا را برای مشتری ایجاد کرد.

مراحل دریافت گواهینامه COI به چه شکلی است؟

برای دریافت گواهینامه بازرسی COI در آغاز لازم است تا بازرسان شرکت بازرسی اقدام به بررسی و ارزیابی محصولات می کنند تا بتوانند محصولات را با کالاهای از پیش تعیین شده مطابقت دهند.

این نوع بازرسی کالا بایستی از سوی چندین کارشناس و به صورت دقیق انجام شود تا هیچ مورد و اشکالی ایجاد نشود.پس از آن بازرس ها مدارکی را که با کالاهای تولید شده ارتباط دارد را از کارفرما تحویل می گیرند.این مدارک شامل اسناد خرید هستند که برای درج در گواهینامه بازرسی COI مورد نیاز خواهند بود.پس از آن تمامی مدارک و کالاها لازم است تا توسط متخصصان ارزیابی شود.

بنابراین در صورتی که در هر کدام از این مراحل نواقصی و مشکلی مشاهده شود، این مشکلات به شکل مدارکی تدوین شده به کارفرما ارائه می شود.کارفرما وظیفه دارد تا پیش از ارسال کالاهای خود از مبدا تمامی کسری ها را تکمیل و تحویل بازرسان دهد.

زمانی که بازرسان شرکت بازرسی مدارک، تعداد و مشخصات کالاها را تأیید کردند،بعد از آن یک بازرسی ارشد معین می شود که لازم است تا به مکان کارخانه شخصی که قصد فروش محصولات را دارد، مراجعه کند و هماهنگی های لازم را برای ارسال کالاها انجام دهد.این اطلاعات تحت عنوان گزارشی کامل تهیه شده و به بازرسان تحویل داده می شود.

تمام موارد به دست آمده از طرف بازرسان شرکت بازرسی در کنار اطلاعات قبلی قرار می گیرند و ارزیابی های لازم انجام می شود.اگر چنانچه کالاهای در حال ارسال با تولیدات فروشنده مطابقت نکنند، دوباره به منظور جهت مشخص شدن تکلیف نواقص به کارفرما فرستاده می شوند. بعد از انجام کلیه مراحل گفته شده توسط شرکت بازرسی و تایید محصولات ،گواهینامه COI برای آنها صادر می شود.

دریافت گواهی بازرسی کالا چه مزایایی دارد؟

از آنجایی که ورود به حوزه تجارت خطرات و ریسک زیادی دارد.به همین منظور دریافت گواهینامه COI میتواند آینده شرکت مورد نظر را تضمین کند و به این ترتیب سبب جلوگیری از ایجاد مشکلات برای خرید و فروش محصولات می شود.

علاوه بر این در صورتی که افراد قصد داشته باشند تا قراردادهای تجاری با شرکت های دیگر عقد کنند،و به طرف مقابل خود اعتماد کنند.بنابراین جهت جلوگیری از سوء استفاده شرکت های دیگر ، دریافت گواهینامه COI بهترین کار است. زیرا تمامی مراحل از ارسال و دریافت محصولات زیر نظر کارشناسان گمرک است و جای هیچ نگرانی برای سوء استفاده افراد وجود نخواهد داشت. برای گرفتن این گواهی ضروری است تا از شرکت بازرسی معتبر و متخصص در این زمینه کمک گرفت تا آشنا به مراحل بازرسی و صدور گواهی مورد نیاز باشد.

هدف از بازرسی و گواهینامه COI چیست؟

کنترل کیفیت کالاهای مشمول استاندارد اجباری و غیر اجباری به منظور حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان داخلی و جلوگیری از ورود کالاهای بی کیفیت از اصلی ترین هدف های در بازرسی کالا از کیفیت و استاندارد محصولات و دریافت گواهینامه COI است.

باید دقت کرد که کالاهایی که از نظر ایمنی و بهداشتی دارای اهمیت زیاد از سوی مردم باشند، بایستی بر طبق قوانین سازمان استاندارد ایران از لحاظ کیفیت COI توسط شرکت بازرسی مورد ارزیابی قرار گیرند.

در تولیدات کالاها و تجهیزات صنعتی وارداتی هم بازرسی کالا و دریافت گواهینامه COI دارای اهمیت زیادی است که در صورت عدم این نوع بازرسی ، کالای مورد نظر اجازه ورود به کشور را نخواهد داشت.

شرکت بازرسی ،بازرسیCOI را میتواند از مرحله ساخت کالا و مواد اولیه آن یا هنگام رسیدن به مقصد انجام دهد و سپس گواهینامه COI را برای کالا ها صادر کند.

ما در اینجا شرکت بازرسی تایکو را پیشنهاد می کنیم که در زمینه بازرسی و صدور گواهی تخصص لازم را دارد و از بازرسان متخصص و کار بلد در این زمینه استفاده می کند تا بتواند به تاجران در این امر یاری کند.

در امور تجاری یکی از مهمترین کارها گرفتن گواهی بازرسی است. گواهینامه COI به عنوان یکی از این انواع گواهی ها محسوب می شود. برای اخذ این گواهی بهتر است تا از شرکت بازرسی استفاده شود. تا این شرکت بعد از انجام بازرسی کالا و تایید محصولات گواهی مورد نیاز را ارائه دهد.

شرکت بازرسی تایکو ،یکی از شرکت های معتبر و دارای صلاحیت جهت صدور گواهینامه COI به شمار می رود. که تاجران می توانند به منظور دریافت آن به این شرکت مراجعه کنند.

گواهینامه بازرسی کالا به عنوان سندی است که از طرف شرکت بازرسی بین المللی صادر می شود. به دلیل ای که در تجارت های بین المللی طرفین معامله در کشورهای مختلف ساکن هستند.

و در اغلب تجارت ها، کالا هم از کشور سومی بارگیری و حمل می شود، بنابراین برای اینکه خریدار قبل از رسیدن کالا به دستش از یکسان بودن مشخصات کمی و کیفی و خصوصیات دیگر کالا با قرارداد فروش بتواند مطمئن شود.بهتر است تا گواهینامه بازرسی را دریافت کند.

بنابراین تاجران می توانند با استفاده از شرکت بازرسی از مطابقت کالا های خود با آنچه در قرارداد ذکر شده اطمینا کسب کنند. این شرکت پس از انجام بازرسی کالا، گواهی مورد نظر را صادر می کند.

بازرسی کالا انواع مختلفی دارد که مطابق آن گواهی های مورد نیاز صادر می شود که انواع گواهی بازرسی به ترتیب زیراست:

انواع گواهی بازرسی

1 بازرسی حین ساخت
2 گواهی بازرسی پیش از حمل (PSI)
3 گواهی بازرسی کالا در مبدا (COI)
4 بازرسی کالا در مقصد
5 بازرسی در ارتباط با واردات کالا
6 بازرسی در ارتباط با صادرات کالا
7 بازرسی کالای داخلی
8 بازرسی در ارتباط با خریدهای داخلی
9 بازرسی برای حصول اطمینان از کیفیت، کمیت، بسته بندی و بارگیری کالا در مبدا

گواهینامه COI سندی جهت استاندارد است که برطبق آن شرکت بازرسی، از مطابقت کالای وارداتی با استانداردها، ضوابط یا مشخصات فنی مربوطه، به سبب بررسی اسناد، بازدید از محموله، نمونه برداری و نتایج آزمون گواهی می کند. به منظور گرفتن گواهینامه بازرسی COI در قدم اول لازم است تا بازرسان شرکت بازرسی اقدام به بررسی و ارزیابی محصولات کنند تا بتوانند محصولات را با کالاهای از پیش مشخص شده مطابقت دهند.

این نوع بازرسی کالا بایستی از طرف چند کارشناس و به شکل دقیق انجام شود تا هیچ مشکلی بوجود نیاید.پس از آن بازرس ها مدارکی را که با کالاهای تولید شده ارتباط دارد را از کارفرما تحویل می گیرند.این مدارک شامل اسناد خرید هستند که برای درج در گواهینامه COI مورد نیاز خواهند بود.پس از آن تمامی مدارک و کالاها باید بوسیله متخصصان بررسی شود.

هدف از بازرسی و گواهینامه COI چیست؟

کنترل کیفیت کالاهای مشمول استاندارد اجباری و غیر اجباری جهت حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان داخلی و ممانعت از ورود کالاهای بی کیفیت از مهمترین اهداف بازرسی کالا از کیفیت و استاندارد محصولات و دریافت گواهینامه COI است.

با توجه به اینکه کالاهایی که از نظر ایمنی و بهداشتی دارای اهمیت زیاد از طرف مردم هستند، مورد نیاز است تا بر اساس مقررات سازمان استاندارد ایران از لحاظ کیفیت COI توسط شرکت بازرسی مورد ارزیابی و بررسی واقع شوند.

در تولیدات کالاها و تجهیزات صنعتی وارداتی هم بازرسی کالا و دریافت گواهینامه COI دارای اهمیت زیادی است که در صورت عدم این نوع بازرسی ، کالای مورد نظر اجازه ورود به کشور را نخواهد داشت. شرکت بازرسی ،بازرسیCOI را میتواند از مرحله ساخت کالا و مواد اولیه آن یا هنگام رسیدن به مقصد انجام دهد و سپس گواهینامه COI را برای کالا ها صادر کند.

ما در اینجا شرکت بازرسی تایکو را توصیه می کنیم که در زمینه بازرسی و صدور گواهی دارای تخصص است و از بازرسان متخصص و با تجربه در این زمینه استفاده می کند تا بتواند تاجران را در این راه یاری کند.


مزیت های دریافت گواهینامه COI

باید توجه داشت که وارد شدن به حوزه تجارت دارای خطرات و ریسک زیادی است.به همین دلیل گرفتن گواهینامه COI سبب می شود تا آینده شرکت مورد نظر تضمین شود و به این ترتیب مانع از بوجود آمدن مشکلات در هنگام خرید و فروش محصولات می شود.

همچنین افراد هنگام عقد قراردادهای تجاری با شرکت های دیگر ،به طرف مقابل خود اعتماد می کنند.پس برای جلوگیری از سوء استفاده شرکت های دیگر ، گرفتن گواهینامه COI بهترین انتخاب است. زیرا تمامی مراحل از ارسال و دریافت محصولات زیر نظر کارشناسان گمرک است و جای هیچ نگرانی برای سوء استفاده افراد وجود نخواهد داشت.

به منظور دریافت این گواهی ضروری است تا از شرکت بازرسی معتبر و متخصص در این زمینه استفاده کرد تا آشنا به مراحل بازرسی و صدور گواهی مورد نیاز باشد.

آیا دریافت گواهی COI مبدا بهتر است؟

همانطور که گفته شد برخی از کالاهای وارداتی برای گرفتن گواهینامه COI نیاز به انجام آزمایش دارند. این نوع کالاها باید بعد از نمونه برداری از طرف شرکت بازرسی به آزمایشگاه فرستاده شوند. که در صورت گرفتن نتیجه مطلوب ، می توانند گواهینامه COI را دریافت کنند.

گاهی اوقات به علت وجود نداشتن آزمایشگاه کالای مربوطه در داخل کشور، بهترین راه این است که انجام این آزمون ها در کشور مبدا صورت گیرد. و به این روش از دارا بودن کلیه الزامات در استاندارد کالای مورد نظر اطمیان کسب کرد.

بنابراین اگر افراد از شرایط استاندارد بودن کالا و نیز از وجود آزمایشگاهی که بتواند آزمون های لازم را انجام دهد ،اطمینان به دست آوردند. به این ترتیب می توانند کالا را وارد کشور کرده و سپس در کشور خود مورد آزمایشات لازم قرار دهند و به این طریق گواهینامه COI را دریافت کنند.

با توجه به این که گرفتن گواهینامهCOI یا گواهی بازرسی (استاندارد اجباری) برای کالاهای استاندارد اجباری وارداتی یک امر مهم و ضروری محسوب می شود. که در صورت عدم دریافت آن ،کالا توانایی ترخیص از گمرک را نخواهد داشت. هنگام بازرسی برای گرفتن گواهینامه COI در مبدا یا مقصد با توجه به تصمیم و اختیار واردکننده ،توسط شرکت بازرسی انجام می گیرد.

معمولا با توجه به مقررات موجود در هر کشور و یا طولانی شدن روند آزمون ها در داخل کشورو به تبعیت از آن افزایش هزینه دموراژ در گمرکات، وارد کنندگان تمایل دارد تا این مراحل در کشور مبدا انجام شود و پس از حمل و تحویل کالا به انبار گمرک، با ارائه گواهینامهCOI در مبدا به آسانی و در زمان سریعتر کالای خود را ترخیص کند.

از آنجایی که در مورد این موضوع تصمیم به عهده واردکننده است، بنابراین او می تواند از تجربه شرکت بازرسی تایکو در این زمینه استفاده کند و برای مشاوره با کارشناسان با تجربه تایکو در زمینه گواهینامه COI با این شرکت در ارتباط باشد.

روند دریافت گواهی COI

گواهینامه بازرسی کالا سندی است که توسط شرکت بازرسی بین المللی صادر می شود. با توجه به این که در تجارت های بین المللی طرفین معامله ساکن کشورهای مختلف هستند. و در اغلب تجارت ها، کالا هم از کشور سومی بارگیری و حمل می شود، به همین جهت خریدار قبل از رسیدن کالا به دستش نمی تواند از یکسان بودن مشخصات کمی و کیفی و خصوصیات دیگر کالا با قرارداد فروش اطمینان کسب کند.

وظايف و مسؤوليت خريدار در بازرسى کالا

پس بهترین راه این است که تاجران از شرکت بازرسی کمک بگیرند تا بتوانند از مطابقت کالا های خود با آنچه در قرارداد ذکر شده مطمئن شوند. این شرکت پس از انجام بازرسی کالا، گواهی مورد نظر را صادر می کند.

گواهینامه COI یکی از مهمترین گواهی هاست که هنگام انجام تجارت های بین المللی لازم است و از طرف شرکت بازرسی صادر می شود. اما برای دریافت این گواهی مراحلی وجود دارد که این شرکت ها با آگاهی کامل آن را سپری می کنند.

روند دریافت گواهی بازرسی به شرح زیر است:

از درخواست اولیه تا دریافت گواهینامه:

 • درخواست متقاضی و تکمیل فرم اولیه
 • تشکیل کمیته تخصصی در خصوص احراز صلاحیت ورود به سیستم درخواستی و ارسال پیش فاکتور
 • عقد قرارداد، ارسال مدارک و مستندات مربوطه، واریز پیش پرداخت
 • آماده سازی و تکمیل طرح سیستم و اعلام زمان بازرسی
 • اعزام بارزس به محل، ارزیابی اولیه مدارک، مستندات و مشاهدات
 • بازرسی ثانویه و بررسی و مستندات بازرسی
 • در صورت انطباق و تائید صلاحیت، صدور گواهینامه

مراحـل صـدور گواهینــامـهCOI :

کنترل

اولین کار در فرآیند بازرسی برای دریافت گواهی COI ،کنترل مدارک و مستندات پروژه مورد درخواست است.

کنترل، اقدامی است سيستماتيک و نظام‌مند به جهت تعيين استانداردهاي عملکرد، براي هدف های برنامه‌ريزي شده، طراحي سيستم باز خور نمودن اطلاعات، مقايسه عملکرد حقیقی با استانداردهاي از قبل مشخص شده، تعیین اين که آيا انحرافاتي وجود دارد.

يا خیر و مشخص کردن اندازه اهميت آن ها و نيز انجام دادن اقدامات اصلاحي براي کسب اطمينان از اين که همه منابع پروژه به روش هایی بسيار مؤثر و با حداکثر کارآيي ممکن، در جهت رسیدن به اهداف مورد نظر استفاده شده است. شرکت بازرسی این اقدام را به منظور به دست آوردن اطمينان از درست بودن اقدامات و فعاليت‌هاي جاري پروژه در جهت اهداف پيش بيني شده و منطبق با اقدامات برنامه ريزي شده، انجام می‌دهد.

بازرسی

ارزیابی ﻣﺤﺼﻮل، ﻓﺮآﻳﻨﺪ، ﺧﺪﻣﺖ، ﻧﺼﺐ ﻳﺎ ﻃﺮاﺣﻲ آن ﻫﺎ و ﺗﻌﻴﻴﻦمطابقت ﺑﺎ اﺳﺘﺎﻧﺪارد ﻫﺎي ﻣﺮبوطه ﻳـﺎ ﺳـﺎﻳﺮ ﻣﺪارك ﻗﺎﻧﻮﻧﻲ و یا مقررات ﻣﻌﻴﻦ ﺑﺮ ﭘﺎﻳﻪ اﻇﻬﺎرﻧﻈﺮ تخصصی یا ﻗﻀﺎوت ﺣﺮﻓﻪ‌اي می‌باشد.

سامانه‌های کنترل مواد غذایی، مواد خام، فرآوری و توزیع که شامل آزمون‌های محصول در حین تولید و محصول نهایی با هدف تصدیق انطباق آن‌ها با استانداردهای مربوط هستند این امر را پوشش می دهند. برای مواد غذایی ارگانیک، بازرسی شامل بررسی سامانه‌های تولید و فرآوری است.

آنالیز

بازرسان پس از نمونه‌برداری ، “فرم ارسال نمونه و درخواست آزمایش” را تکمیل و همراه نمونه‌‌های مورد بازرسی (مربوط به پروژه مورد نظر) به واحد آزمایشگاه (داری گواهینامه معتبر 17065 ISO/IEC) ارسال می‌نمایند.

ارزیابی

ارزيابي به تجزيه و تحليل بازده و هزينه پروژه پس از اجراي آن مي پردازد. این مرحله در پايان پروژه انجام می‌پذيرد و هدف آن تعيين علل موفقيت يا عدم موفقيت و نیز ثبت انطباق و عدم انطباق‌های پروژه خواهد بود. این مرحله همانند مرحله‌ی کنترل می‌باشد با این تفاوت که در این مرحله، نتایج بازرسی و آنالیز‌ها بررسی شده و در صورت عدم انطباق دستور رفع آن‎ها صادر و ابلاغ می‌گردد. پس از ارزیابی دوباره و رفع قطعی‌آن‌ها در صورت انطباق تمامی موارد، پرونده تکمیلی به مرحله‌ی صدور گواهینامه ارجاع می‌گردد.

تصمیم‌گیری و صدور گواهینامه:

مرحله تصمیم‌گیری انتخاب راه حل برتر از ميان راه حل هاي موجود می‌باشد. در مرحله تصمیم‌گیری نتایج بدست آمده از مراحل کنترل، بازرسی، آنالیز و ارزیابی را به طور کامل بررسی و تجزیه و تحلیل و در نهایت تصمیم‌گیری و نتایج نهایی را ثبت می‌نمایند.

پس از تصمیم‌گیری، در صورت ارائه تائید نهایی از کارشناسان مربوطه، پرونده به مرحله صدور گواهینامه ارجاع داده می‌گردد. مرحله صدور گواهینامه آخرین مرحله از فرآیند بازرسی می‌باشد که در این مرحله مدیر صدور گواهینامه پس از بررسی نهایی پروژه، گواهینامه را طبق دستورالعمل و اصول خاصی صادر و در ابتدا به صورت نسخه الکترونیکی ارسال و سپس گواهینامه اصلی صادر و به متقاضی تحویل می‌گردد.

همان طور که برای ارسال کالا باید بررسی های لازم انجام و گواهی مبنی بر تأیید کالاها صادر شود، این امر برای دریافت مرسولات نیز صادق است.شرکت های بسیاری دیده می شوند که تمایل دارند بدون انجام بازرسی های لازم محصولات خود را ترخیص کنند.

علت این موضوع اغلب سرعت بخشیدن به روند کسب و کار بیان می شود.اما بهتر است بدانید وجود گواهی بازرسی کالا برای تمام شرکت ها مهم است ودر آینده تجارت آن ها تأثیرگذار خواهد بود.بدین منظور نیز بایستی مراحلی طی شود که تاییدیه ای مبنی بر بازرسی کامل محصولات را دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز جهت بازرسی استاندارد (COI)

باید توجه کرد که برای گرفتن گواهی بازرسی COI بایستی مراحلی سپری شود که کلیه این مراحل لازم است تا زیر نظر کارفرما و تولید کننده کالا و با اجازه آنها صورت گیرد.

بنابراین پس از صدور اجازه ،کارفرما بایستی مکانی را به منظور بازرسی به شرکت بازرسی مشخص و اعلام کند که این محل می‌تواند شرکت تولیدی، انبار کالا و یا اداره گمرک کشور مبدا باشد. از سویی به جهت انجام بازرسی کیفی، کالا لازم است تا از لحاظ مواد تشکیل دهنده و ... هم مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته شود که برای انجام این کار به آزمایشگاه های مجهز و افراد متخصص نیاز است.

پس بهتر است برای انجام کارهای ذکر شده از شرکت های بازرسی متخصص و کار بلد کمک گرفت تا بتوان بازرسی استانداری را انجام داد و گواهی مورد نظر را دریافت کرد.

بنابراین می توان گفت که به صورت کلی یکی از دشوارترین انواع بازرسی‌کالا، بازرسی استاندارد کیفی کالا جهت صدور گواهی COI است که در صورتی که از نوع بازرسی در مبدا باشد سختی های آن بیشتر می‌شود. به همین سبب افراد برای انتخاب شرکت بازرسی بایستی از شرکت‌های متعهد، با تجربه و مجهز بهره مند شوندکه قدرت انجام این کار را با تمام سختی ها دارد و در سریعترین زمان گواهی COI را صادر کنند.

از آنجایی که کالاهای دارای استاندارد اجباری کالاهایی هستند که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با سلامتی انسان‌ها در ارتباط می باشند به همین سبب دریافت گواهی COI برای آنها اجباری است یعنی افراد برای ترخیص چنین کالاهایی از گمرک بایستی حتما گواهی COI داشته باشند.

دریافت این گواهی به نفع افراد می باشد زیرا در این صورت آنها از کیفیت و سلامت کالاها اطمینان به دست می آورند و این باعث می‌شود با خیالی راحت کالای خریداری شده را به بازار عرضه کنند و دولت هم از کالای آنها حمایت می کند که تمام این عوامل باعث افزایش تقاضای خرید و در نتیجه کسب سود بیشتر می‌شود.

اما باید توجه کرد که جهت بازرسی استاندارد و دریافت گواهی COI مدارکی مورد نیاز است که این مدارک به شرح زیر است:

 • درخواست کتبی خریدار کالا به منظور بازرسی و انعقاد قرارداد
 • کپی اعتبار اسنادی یا برات وصولی و اصلاحیه های بعدی آن (در صورت وجود)
 • کپی پروفرما و اصلاحیه های آن (در صورت وجود) (Performa Invoice)
 • کپی لیست بسته بندی (Packing List)
 • کپی فاکتور (Invoice)
 • شماره استاندارد ملی یا بین المللی و شماره تعرفه
 • کپی گواهی مبدا
 • ارائه اظهارنامه مبنی بر تایید انطباق کالا با استاندارد یا ضوابط فنی توسط تولید کننده یا عرضه کننده کالا مرتبط با کالای موضوع فاکتور یا SD,MD – L/C
 • اصل تست ریپورت TR)) که آزمون در آزمایشگاه مورد تائید صورت پذیرفته است.

سازمان ملی استاندارد ایران ، مواردی را به کلیه بازرگانان و واحدهای تولیدی توصیه می‌کند تا متناسب با زمینه فعالیت خود و نوع کالای وارداتی نسبت به انتخاب صحیح یکی از روش‌های زیر اقدام کرده و از طولانی شدن زمان ارزیابی انطباق کالا با استاندارد جلوگیری شود که به شرح زیر است:

واردکنندگان می‌توانند با ارایه گواهی بازرسی کالا از مبدا در کمترین زمان ممکن کالای خود را بدون نمونه برداری وآزمون از گمرک ترخیص کنند. به منظور کنترل عملکرد شرکت‌های بازرسی صادرکننده، گواهی به شکل تصادفی و همزمان با صدور مجوز ترخیص از برخی محموله‌ها ،نمونه برداری به عمل می‌آید.

هنگامی که ارزش کالای خریداری شده خیلی زیاد است و یا زمانی که افراد با یک مشتری دارای حساسیت بالایی است رو به رو می شوند، که امکان دارد که از آنها گواهی بازرسی و استاندارد بخواهد. این گواهی به مشتری این اطمینان را می دهد که کالا به طور دقیق محصول مورد نظر او بوده و از لحاظ کیفی هم بر طبق خواست خریدار است.

در صورتی مشتری بر دریافت این گواهی اصرار داشته باشد، افراد می توانند با کمک گرفتن از شرکت بازرسی مانند تایکو، این کار را برای مشتری انجام دهند. باید دقت کرد که که هزینه های اداری و بازرسی به عهده مشتری خواهد بود. مشتری می تواند در صورتی که موسسه ارزیابی خاصی را برای ارزیابی کالاهایش مد نظر دارد آن را پیشنهاد کند.

گواهی بازرسی را می توان به خریدار یا بانکی که خریدار از آن اعتبارات اسنادی را دریافت کرده است ارائه داد. در صورتی که گواهی بازرسی به بانک خریدار تسلیم شود، باید نامه درخواستی برای انتقال پول به این مضمون ارائه شود که برای پرداخت کامل پول و انجام تعهدات مالی، باید گواهی ارزیابی و استاندارد ارائه شود.

نکته مهمی که شما به هنگام انتخاب شرکت بازرسی برای انجام بازرسی در مبدا و صدور گواهی COI باید به آن دقت داشته باشید این است که شرکت گفته شده بایستی حتما تحت نظر سازمان استاندارد باشد و از همه مهمتر اینکه یک شرکت بین‌المللی با شعبات مختلف در اقصی نقاط جهان باشد.

پس از عقد قرارداد با شرکت بازرسی بین المللی ایشان برای صدور گواهینامه بازرسی کالا در مبدا مراحل زیر را طی می‌کنند:

 • ارسال بازرسان خود به شرکت مورد نظر شما
 • انتخاب کالا به صورت رندوم و بازرسی کیفی آن
 • تحویل مدارک از کارفرما و بررسی آنها
 • انطباق تمام مدارک و کالای انتخاب شده با استانداردهای جهانی و یا استانداردهای کشور مبدا و مقصد
 • در صورت وجود نقص به کارفرما اطلاع می‌دهند تا آن را رفع کند
 • بازرسی مجدد پس از رفع نواقص
 • تکمیل گزارش بازرسی کالا در مبدا
 • صدور گواهی بازرسی COI

بنابراین توصیه می شود تا تاجران از شرکت بازرسی کمک بگیرند تا بتوانند از مطابقت کالا های خود با آنچه در قرارداد ذکر شده مطمئن شوند. این شرکت پس از انجام بازرسی کالا، گواهی مورد نظر را صادر می کند.

گواهینامه COI یکی از مهمترین گواهی هاست که هنگام انجام تجارت های بین المللی لازم است و از طرف شرکت بازرسی صادر می شود. اما برای دریافت این گواهی مراحلی وجود دارد که این شرکت ها با آگاهی کامل آن را سپری می کنند.

شرکت بازرسی وظیفه دارد تا براساس مواردی که در قراردادی که میان طرفین معامله نوشته شده ،نمونه برداری و ارسال نمونه ها به آزمایشگاه را انجام دهند. پس از عقد قرارداد و صدور اجازه کارفرما، لازم است تا محلی برای انجام بررسی کالا به شرکت بازرسی اعلام شود. این محل می‌ تواند شرکت تولیدی، انبار کالا و یا اداره گمرک کشور مبدا باشد.

نتیجه گیری

به طور میانگین روزانه کالا های بسیاری از شرکت های تولید کننده برای شرکت های مقصد فرستاده می شوند.

در این زمینه لازم است محصولات در هنگام خروج از شرکت و ترخیص از گمرک مورد بازرسی قرار گیرند. تاآینده کاری شما با اعتبار بیشتری همراه باشد.

در این مقاله به بیان توضیحات مهمی درباره گواهی COI پرداخته شد.

این گواهی پس از انجام مراحل قانونی و بررسی های لازم توسط کارشناسان مربوطه به کارفرما ارائه میشود. البته بعضب افراد هستند که صرفا به جهت سریع شدن کارهای ترخیص یا ارسال کالاهای خود از گرفتن گواهی بازرسی چشم پوشی می کنند. این اشخاص در آینده خسارات زیادی می بینند؛ زیرا اگر آسیبی به محصول آن ها برسد یا در فروش محصول مشکل بوجود آید ، کلیه ی ضرر و زیان را خودشان باید بپردازند.

برای مشاوره با ما در تماس باشید.
02174612 __ 02174551101-4