بازرسی کالا به عراق

گواهی COIچیست؟

کشور ایران از جمله کشورهایی است که در صادرات انواع محصولات به کشورهای خارجی از جمله کشورهای همسایه مانند عراق، ترکیه، افغانستان، پاکستان، امارات، قطر و ...عملکرد خوبی دارد. صادرات به کشور عراق از جمله صادرات مهم برای کشور ایران محسوب می شود . به دلیل شرایط آب و هوای عراق این کشور برای تامین بیشتر نیازهای کشاورزی خود، ناچار به واردات است.بنابراین یک امتیاز مثبت برای صادرات ایران به حساب می آید.

به دلیل شرایط آب و هوای عراق این کشور برای تامین بیشتر نیازهای کشاورزی خود، ناچار به واردات است.بنابراین یک امتیاز مثبت برای صادرات ایران به حساب می آید. کشور ایران با این مزیت میتواند کالاهای تولید خود را به کشور عراق صادر کرده و در تجارت های خود سود کند در صادرات به عراق باید بازرسی هایی بر روی کالاها انجام گیرد تا کالای صادره بی هیچ ایرادی وارد کشور عراق شود برای انجام بازرسی کالا به عراق ،سازمان هایی وجود دارند که ،دارای کارشناسان فوق حرفه ای و باسواد هستند.

قوانین صادرات به عراق

تجارت با کشور عراق تا به حال، سود قابل‌توجهی برای بازرگانان ایرانی به دنبال داشته است، ولی کشور عراق به خاطر داشتن شرایطی مانند فقدان ثبات، وجود درگیری ها و جنگ، تنوع قومی و مذهبی و شرایط خاص جغرافیایی ،باعث بالا رفتن ریسک تجارت شده است. بنابراین احتیاط در همکاری ها را می طلبدو باید در بازرسی کالا به عراق محتاط بوده و با توجه به قوانین صادرات انجام شود برای مثال می توان به نظام سیاسی موجود اشاره کرد که از نوع فدرالی بوده و به استان‌های این کشور وظایف ویژه‌ای می دهد.

این اختیارات ویژه باعث می شود تا قوانین خاص تجاری در برخی از استان های عراق حکم فرما شود و در صورت عدم اطلاع باعث ایجاد خسارت شود.

صادرات کالا به عراق

به صورت کلی صادرات ایران به کشور عراق در چهار دسته کلی تقسیم بندی می شود:

 • واجد شرایط بودن، بسته بندی و بازرسی علامت گذاری
 • محصولات کشاورزی تره بار و خشکبار
 • مصالح ساختمانی
 • انواع وسایل خانگی
 • مواد غذایی

در صادرات این کالا ها به عراق باید بازرسی صورت گیرد که شرکت بازرسی بین المللی خبرگان تهران با مهندسان کارآمد این بازرسی را انجام می دهند و بعد از بازرسی یک مجوزی برای وارد شدن این کالاها به کشور عراق داده می شود که این مجوز با توجه به مقررات کشور عراق نوشته شده و باید مطابق آن عمل شود .

برای مشاوره با ما در تماس باشید.
02174612 __ 02174551101-4

شرایط ارسال کالا و صادرات به عراق

چنانچه در قسمت بالا گفته شد ،برای ارسال کالا به عراق شرایطی باید رعایت گردد که این شرایط به صورت زیر می باشند:

 • کالاهای ارسالی باید برچسب های حاوی نوشته های لاتین و عربی باشند.
 • باید قبل از انجام فرآیند، توافق‌نامه‌هایی بین عراق و ایران منعقد شود.
 • باید وضعیت کالاها از نظر بهداشتی بودن، قاچاقی نبودن کالاها و استاندارد بودن آن ها بررسی شود.

این اعمال که گفته شد ،همان بازرسی کالا به عراق می باشد که توسط بازرسان شرکت تایکو (شرکت بازرسی بین المللی خبرگان تهران) انجام میگردد و در صورت داشتن تمامی موارد خواسته شده میتوان کالا به عراق وارد شود .

مدارک لازم برای صادرات به کشور عراق

در سال های گذشته صادرات به عراق به سهولت و راحتی با کمترین بازرسی و نظارت بر کالاهای وارده انجام می شد ولی امروزه به دلیل اعلام سازمان مرکزی استاندارد و کنترل کیفی کشور عراق دستورالعمل تجاری واردات به این کشور تالیف و گرد آوری شده که باید بر طبق آن اجرا گرددو مدارک لازم برای صادرات به عراق اضافه شده است که کشورهایی که خواهان شراکت تجاری بین المللی با کشور عراق را دارند باید طبق آن عمل کنند.

براساس این ابلاغیه کشورهای صادر کننده و وارد کننده ی کالا به عراق اسناد تجاری را باید به شکل دستورالعمل ، آماده اجرا نمایند تا مورد تایید قرار گیرد. براین اساس به منظوره تطبیق کالای صادراتی به عراق با شرایط فنی که در دستورالعمل درج شده و هم چنین رعایت استانداردهای لازم وارداتی عراق ، مجوز بازرسی فیزیکی از کالاهای وارداتی داده شده و نمونه گیری های لازم انجام خواهد شد.

بعد از پایان بازرسی کالا صادراتی به عراق مجوز منطبق بودن کالا با اظهارنامه صادر میشود و بعد از آن اجازه ورود کالا به عراق داده خواهد شد. مطابق با دستورالعمل های اعلام شده به تاجران و صادر کنندگان ایرانی و دیگر کشور ها ، بایستی تمام مدارک لازم برای صادرات به عراق با حمایت از محصولات و مصرف کنندگان و تولید کنندگان کالا و همچنین بالا بردن سطح بهداشت و سلامت عمومی و همچنین حفظ محیط زیست و اقتصاد کشور عراق منطبق باشد ، زیرا این مسایل در اولویت سیاست تجاری کشور عراق قرار دارد.

تعداد کالا های صادراتی به عراق در حدود 850 قلم کالا است که برای وارد شدن به کشور عراق می بایست تمامی استاندارد های گفته شده و ملزومه را دارا باشد تا مجوز ورود داده شود.

شرایطی که در صادرات کالا به عراق باید رعایت شود به شرح زیر می باشند :

 • 1. برای ارسال کالاها به عراق باید در زمینه های بازاریابی در این کشور به اندازه کافی برنامه ریزی شود، یعنی تا زمانی که از وجود بازار در عراق حاصل پیدا نکنند نباید ارسال کالا انجام گیرد.
 • 2. از دیگر نکات مورد نظر در صادرات به عراق این است که در قیمت گذاری کالاهای ارسالی دقت گردد و باید کالاها ارزان تر از نمونه های آن در عراق باشد.
 • 3. بسته بندی کالاها باید کاملا تخصصی و استاندارد انجام گیرد، چرا که این روش در موفقیت تولیدکنندگان ایرانی در برابر رقبای خارجی آن موثر می باشد.
 • 4. از دیگر نکات مورد نظر در صادرات به این کشور این است که برای این کار باید از سیستم های حمل و نقل مناسب استفاده گردد.

شرکت های تجاری برای اینکه بتوانند کالا های خود را به عراق صادر کنند از سازمان های بازرسی کالا به عراق کمک بگیرند . شرکت تایکو یکی از سازمان های بازرسی بین المللی و کار آرامد می باشد که میتوانید با خیال راحت به آن اعتماد کنید و کالای خود را به آن بسپارید.

نحوه صادرات به عراق

اگر کالاهای وارده محصولاتی با سطح کیفی قابل قبول با دستورالعمل های صادر شده را نداشته باشند ، اجازه ی ورود کالا به بازار عراق داده نمی شود و کالا باز گرداننده میشود .

بنابراین برای ورود کالا به عراق گرفتن مجوز تطبیق کالا با استانداردهای وارداتی عراق یک تاییدیه واجب و اجباری است که برای واردات باید رعایت شود.

صادر کنندگان به کشور عراق علاوه بر مدارک لازم بایستی این مجوز را هم فراهم کنند و هم چنین مراحلی را که در ادامه عنوان خواهد شد را نیز اجرا و رعایت کنند ، تا بتوانند کالاهای خود را به راحتی وارد و تجارت خود را انجام دهند.

مجوز صادرات به عراق

همانطور که گفته شد صادر کنندگان کالا به عراق از این به بعد نمی توانند به راحتی هر نوع کالایی را به این کشور وارد کنند ، زیرا سازمان مرکزی استاندارد و کنترل کیفی عراق ،دستورالعمل های تجاری واردات به این کشور را تدوین کرده است که تاجرانی که خواهان شراکت با کشور عراق باشند ،بایستی بر اساس آن قوانین ،مدارک لازم برای صادرات کالای خود به عراق را داشته باشند و با توجه به دستوالعمل ها و استاندارد های کشور عراق مجوز ورود به این کشور داده می شود.

کشور عراق طبق تصمیم خود برای بازرسی کالاهای وارده ،می بایست کالاهای وارداتی از نظر فنی و کیفی دارای گواهینامه مجوز صادرات به عراق (icoc) را از شرکت بازرسی کننده hqts را دریافت نمایند تا اجازه ورود کالا در عراق را داشته باشند.

در کشور ایران تنها نماینده ی رسمی شرکت شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران (تایکو ) آماده ارایه خدمات بازرسی به تاجران و واحد های تولیدی می باشد .

مراحل صادرات کالا به عراق

پیش از انجام هر کاری برای واردات وصادرات با عراق بایستی تمامی مراحل صادرات کالا به عراق را بدانید و آگاهانه در این مسیر قدم بردارید.ما در این جا سعی میکنیم تا حدودی راهنمایی های لازم را برای کسانی که در صدد تجارتی سالم باشند ارایه دهیم.

مراحل صادرات کالا به عراق به شرح زیر است:

تاجر باید از حدود بازرسی مطلع بوده و موافقت خود را اعلام کند. در خلاف این صورت شرکت بازرسی‌کننده هیچ‌نوع مسئولیتی برعهده ندارد . بازرسی کالا می‌تواند در محل تولید، بسته‌بندی، انبار فروشنده، گمرک یا بندر مبدا، در گمرک یا بندر مقصد انجام شود.

کارهایی برای امنیت کالا بوسیله فروشنده در مبدا انجام می‌شود تا اگر خطری دیده شد باید شرکت بازرسی‌کننده مطلع شود. کلیه مدارک و اسناد مدنظر خریدار برای بازرسی، باید حداقل دو هفته قبل در اختیار شرکت ‌بازرسی‌کننده قرار بگیرد.تا بعد از انجام عملیات لازم گواهی استاندارد COI توسط شرکت بازرسی صادر شود. شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران بعد انجام بازرسی و تایید صحت و سلامت کالا از هر لحاظ بر طبق مقررات بوده است گواهینامه COI را صادر میکند.

 • مرحله نخست پیدا کردن مشتری است : برای اینکه بتوانیم صادراتی انجام دهیم ابتدا باید مشتری داشته باشیم.
 • مرحله دوم اخذ مجوز صادرات از کشور عراق : بعد از پیدا کردن مشتری باید تمامی قوانین لازم برای گرفتن مجوز را رعایت کنیم تا بتوانیم از کشور عراق اجازه ورود کالا بگیریم.
 • مرحله سوم ارزش گذاری کالای صادراتی : به اینگونه که ارزشی به کالا داده شود که بتوانیم کالای مورد نظر را که وارد میکنیم هم سود کنیم هم مشتری بخواهد دوباره از ما خرید کند.
 • مرحله چهارم ارسال یک فیش به نام پیش فاکتور
 • مرحله پنجم بسته بندی کالاهای صادراتی:بسته بندی کالاها باید از نظر کیفی عالی باشد تا کالا ها بدون آسیب به دست مشتری برسد.
 • مرحله ششم گرفتن گواهی بازرسی کالا از شرکت خبرنگاران بین المللی تهران
 • مرحله هفتم ارسال فاکتور صادرات کالا
 • مرحله هشتم بستن تعهدات ارزی:پیمان یا تعهدات ارزی باید برای قیمت مصوب کالاهای صادراتی بسته شود.
 • مرحله نهم بستن قرارداد حمل و نقل و بیمه کالاهای صادراتی.
 • مرحله دهم اظهارنامه گمرکی:که باید از گمرک اظهارنامه گرفته شود.

و در نهایت بعد از انجام تمامی مراحل گفته شده ارسال نهایی کالا به عراق است که کالا باید برای صادرات به شرکت حمل ونقل تحویل داده شود.

ما در این مقاله سعی کردیم تا جایی که ممکن است اطلاعاتی را برای تاجرانی که قصد صادرات به عراق صادرات به عراق را دارند ارایه دهیم تا بتوانند با دانش کافی در این زمینه قدم بردارند و به امید حق موفق شوند .

برای مشاوره با ما در تماس باشید.
02174612 __ 02174551101-4