گواهینامه های بازرسی کالا

برای مشاوره با ما در تماس باشید.
02174612 __ 02174551101-4

گواهینامه بازرسی کالا یا سورویانس

گواهینامه بازرسی کالا که نام دیگرش گواهی سوریانس است سندی می باشد که توسط یکی از شرکت های بازرسی کننده بین المللی صادرمی شود. در واقع گواهینامه بازرسی کالا به عنوان یک گواهی است که عموما برای بیشتر انواع کالا ها از جمله محصولات و کالا های فاسدشدنی و تجهیزات صنعتی و.... لازم است.

داشتن این گواهی می توان تایید کرد که کالا ها در شرایط مناسب قرار دارد و دارای مشخصات و ویژگی های لازم می باشد. همچنین گواهی بازرسی کالا ،درست بودن حجم اعلام شده کالا ها هنگام خروج از بندر را تایید می کند. شرکت تایکو با انجام بررسی و ارزیابی های لازم در مراحل مختلف و تایید کمیت و کیفیت کالا ها توانایی صدور گواهی بازرسی را دارد.

در تجارت های بین المللی که دو طرف معامله از کشورهای مختلف می باشند و همچنین این که اکثره معاملات کالا از کشور ثالثی بارگیری و حمل می شود، پس خریدار پیش از دریافت کالا نمی تواند از یکی بودن مشخصات کمی و کیفی و سایر خصوصیات کالا با قرارداد فروش اطمینان بدست آورد.

بنابراین با انجام بازرسی قبل از حمل در تجارت بین المللی و تایید ،کالا گواهی بازرسی کالا توسط شرکت تایکو صادر می شود. و خریدار تنها با این سند می تواند مطمئن باشد که کالای تحویل داده شده به متصدی حمل و نقل یا شرکت کننده از لحاظ کمی و کیفی و سایر مشخصات با قرارداد فروش یکسان است.

پس برای اینکه در بازرگانی بین المللی، دو طرف معامله دچار ضررهای مالی و جانی نشوند بهترین راه این است که در تجارت خود از شرکت های بازرسی کمک بگیرند تا از یکی بودن مشخصات کمی و کیفی و سایر خصوصیات کالا با قرارداد فروش اطمینان کسب کنند.

با تایید شدن کالا ها ،گواهی بازرسی کالا را دریافت کنند و با این مدرک سلامت کیفیت و کمیت کالایی که فروشنده برای خریدار ارسال خواهد کرد ،تضمین خواهد شد. بنابراین با توجه به موارد ذکر شده نتیجه می گیریم که گواهی بازرسی کالا یکی از مهمترین مدارک برای خریدارن کالا است و همچنین برای انجام تشریفات گمرکی در مقصد است.

زیرا همواره این احتمال وجود دارد که فروشنده کالا به دلیل سودجویی و یا اشتباه، کالایی از لحاظ کمی، کمتر از کالای خریداری شده و یا از لحاظ کیفی، بی کیفیت تر را صادر کرده و به تعهداتش عمل نکند.پس گواهی بازرسی کالا می تواند احتمال به وجود آمدن هر یک از این موارد را کمتر کند.

با استفاده از خدمات شرکت تایکو، خریدار می‌تواندبا سپردن کارهای بازرسی کالای خود را در زمان تولید، بسته‌بندی، و تحویل کالا به حمل‌کننده و هر مرحله دیگری، به منظور کیفیت کالا به انجام رساند. و بعد از اینکه این بازرسی ها در مراحل مختلف انجام شد، گواهی بازرسی کالا صادره توسط این شرکت بازرسی صادئر می شود. بنابراین در هر مرحله از کار، خریدار یا فروشنده می توانند از خدمات شرکت بازرسی استفاده کرده و و در پایان گواهی بازرسی کالا دریافت کنند.

پس برای اینکه بتوانید کارهای تجارت خود را به درستی انجام دهید بهتر است کارهای بازرسی به شرکت تایکو بسپارید .تا این شرکت با انجام بازرسی و ارزیابی های لازم فکالاها را تایید کرده و گواهی لازم را صادر کند.

گواهی بازرسی کالا در تجارت با چه کشورهایی ضروری است؟

گواهی بازرسی، کالاها را از نظر کمیت و کیفیت، صلاحیت و اصالت تولید کننده و فروشنده، نحوه بارگیری و تخلیه‌، کانتینر و وسایل حمل و نقل، وضعیت بسته بندی، سال ساخت کالا و… با قرارداد تدوین شده بررسی و ارزیابی می‌کند. در صورتی که کالا احتیاج به نمونه گیری داشته باشد، نسبت به نمونه گیری و انجام آزمایش‌های تعیین کیفیت و سلامت محصول اقدام می کند. نتایج به دست آمده از این بررسی‌ها با استانداردهای مشخص مقایسه می‌شود.

قیمت و ارزش کالا در ضرورت انجام بازرسی کالا نقش مهمی را دارد. ولی در تجارت با بسیاری از کشورها به غیر از ارزش مالی کالا، گواهی بازرسی نیز حتما باید تهیه شود. از نظر سازمان تجارت جهانی و کشورهای توسعه یافته، گرفتن گواهی بازرسی کالا برای اطمینان کردن به این کشورها و انجام واردات کالا از آن‌ها ضروری است.

شرکت تایکو با بررسی به موقع از محصولات ، بعد از تایید کیفیت و کمیت کالا ها گواهی بازرسی را برای آنها صادر میکند.و به این وسیله با این گواهی میتوان تجارت را با کشور های دیگر انجام داد.

این گواهی برای بعضی کشور ها ضروری است که لیست این کشورها هر ساله تغییر می‌کند. ولی براساس آخرین نتایج، لیست این کشورها به صورت زیر است: آنگولا، بنگلادش، بنین، بورکینافاسو، بروندی، کامبوج، کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، کومور، جمهوری کنگو، جمهوری دموکراتیک کنگو، ساحل عاج، اکوادور، اتیوپی، گینه، هند، اندونزی، ایران، کنیا، کویت، لیبریا، ماداگاسکار، مالاوی، مالی، موریتانی، مکزیک، موزامبیک، نیجر، سنگال، سیرالئون، توگو و ازبکستان.

پس برای اینکه بتوان با این کشور های نام برده شده در قسمت بالا تجارتی انجام داد بایستی گواهی مطابق با استاندارد های این کشور ها داشت که شرکت تایکو با داشتن آگاهی بعد از انجام بازرسی ، گواهی لازم را صادر می کند.

انواع گواهی بازرسی

گواهی‌ بازرسی در کشور هایی که ضرورت به وجود آن هست شامل چندین مورد است از جمله:

 1. گواهی بازرسی حین ساخت
 2. گواهی بازرسی پیش از حمل
 3. گواهی بازرسی کالا در مقصد

بنابراین هنگامی که ارزش کالای خریداری شده خیلی زیاد است و یا وقتی مشتری حساسیت بالایی دارد ، نیاز به گواهی بازرسی و استاندارد خواهد داشت.زیرا با وجود این گواهی ،مشتری این اطمینان را پیدا خواهد کرد که کالا دقیقا محصول مورد نظر او بوده و از لحاظ کیفی نیز مطابق با خواست خریدار است.

در صورتی که باید گواهی بازرسی به بانک خریدار تسلیم شود، باید نامه درخواستی برای انتقال پول به این مضمون ارائه شود که برای پرداخت کامل پول و انجام تعهدات مالی، باید گواهی ارزیابی و استاندارد ارائه شود.

پس برای اینکه بتوان تجارتی براساس استاندارد های مقرر شده صورت گیرد بهتر است با سپردن کارهای بازرسی کالا به شرکت تایکو این کار را انجام داد که این شرکت با آگاهی از کشور هایی که گواهی بازرسی کالا را ضروری می دانند این گواهی را صادر میکند و مشتریان را در این راه یاری می کنند.

انواع بازرسی برای گواهینامه بازرسی کالا

1.بازرسی حین ساخت

این بازرسی به جهت بیشتر شدن کیفیت و مطمئن شدن از کیفیت تولید و رعایت روش های صحیح براساس استاندارد جهانی، انجام می پذیرد. و مواردی مانند احتمال نواقص کیفی و عدم کارایی را در نظر می گیرند. معمولا ایراداتی در محصولات وجود دارد که فقط با انجام بازرسی در حین ساخت آشکار می شود. از دیگر جنبه های بازرسی حین ساخت مربوط به هنگامی است که تغییری در فرآیند تولید ایجاد شود. این تغییر ممکن است به دلایل مختلف از جمله افزایش ظرفیت تولید، به کارگیری ماشین آلات جدید و غیره صورت گیرد. که بازرس باید دقیقاً اثر تغییرات مزبور را در کیفیت محصول نهایی ردیابی و بررسی کند. بعد از انجام بازرسی حین ساخت بر روی کالا ها و تایید آنها گواهینامه بازرسی کالا مرتبط با آن از طرف شرکت بازرسی صادر می شود.

2. بازرسی پیش از حمل

تنها با استفاده از گواهینامه بازرسی کالا پیش از حمل ،خریدار می تواند مطمئن شود که محموله کالا های تحویلی به شرکت حمل و نقل از لحاظ حجم، تعداد، کیفیت و مشخصات تدوین شده در قرارداد فروش، مطابقت دارد. این بازرسی به طور معمول از بسته های آماده شده برای ارسال صورت می گیرد و همچنین می تواند از زمان بسته بندی شروع شده و در تمام طول پروسه بسته بندی و بارگیری برای حمل به مقصد ادامه یابد. این بازرسی به جهت تایید مطابقت کالا با سفارش خرید، الزامات قراردادی و استانداردی شامل یک یا تعدادی از موارد زیر است:

 • بازرسی كمی و یا كیفی كالا
 • انجام بازرسی وضعیت پکینگ و نشانه گذاری محموله
 • بازرسی كانتینر و سایر وسایل حمل و نقل
 • نظارت بر بارگیری یا تخلیه كالا
 • نمونه گیری
 • آنالیز آزمایشگاهی یا آزمون های مربوطه
برای مشاوره با ما در تماس باشید.
02174612 __ 02174551101-4

3. بازرسی کالا در مبدا

بازرسی کالا در مبدا بایستی پیش از حمل به منظور مطابقت کالا به وسیله ی یکی از شرکت های بازرسی که مورد تائید سازمان استاندارد باشد انجام پذیرد. فعالیت های شرکت بازرسی اهمیت زیادی دارد که بعد از بررسی و بازدید نسبت به صدور گواهی جهت ترخیص کالا اقدام می کند.. شرکت بازرسی با انجام بازرسی کالا در مبدا ،بر روی کالا های مورد مبادله در تجارت بین الملل از لحاظ کمیت (مقدار)، کیفیت و بعضاً ارزش کالا ، و تایید آنها گواهی بازرسی کالا صادر می کند..

4.بازرسی کالا در مقصد

ولی باید توجه کرد که بسیاری از واحد های تولیدی به علت نیاز به زودتر شدن فرآیند واردات و همچنین نیاز خطوط تولید، بدون اینکه بازرسی انجام دهند. کالا را حمل می کنند و به همین دلیل لازم است تا برای این کالا ها پیش از اظهار کالا در گمرکات بازرسی در مقصد توسط شرکت بازرسی انجام شود و گواهینامه بازرسی کالا مربوط به آن توسط این شرکت ها صادر شود.

در بازرسی پیش از حمل کالا کدام موارد بررسی می‌شوند؟

به طور کلی بازرسی‌های پیش از حمل در دو گروه طبقه بندی می شوند که در یکی از آنها مشخصات کیفی کالا مورد بررسی قرار می گیرد، که مطابق آن گواهی بازرسی COI توسط شرکت بازرسی برای آن صادر می‌شود و در گروه دیگر بازرسی، از مشخصات کمی و ظاهری کالا ارزیابی می‌شوند که بر اساس آن گواهی بازرسی IC صادر می‌شود.

در بازرسی کمی و ظاهری بازرسان به شکل تصادفی چند نمونه از کالا را انتخاب می کنند و به این ترتیب مشخصات ظاهری و نوع بسته بندی کالا را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند ، موارد ارزیابی شده با استانداردهای کشور مقصد مطابقت داده می‌شوند و در صورت داشتن این استاندارد ها بازرسان شرکت بازرسی گواهی مربوطه را صادر می‌کنند.این گواهی که برای کمیت صادر می شود همانطور که گفته شد گواهی IC است.

انواع گواهی بازرسی

با انجام بازرسی های مختلف توسط شرکت بازرسی گواهی های گوناگونی صادر می شود که از میان گواهینامه بازرسی کالا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. گواهی بازرسی IC
 2. گواهی بازرسی LC
 3. گواهی بازرسی COI

در ادامه به توضیح هر کدام از این گواهی های ذکر شده خواهیم پرداخت.

گواهی بازرسی IC چیست؟

برای مثال هنگامی که افراد قصد خرید تعداد زیادی از یک کالا را از کشورهای خارجی دارند ولی از کمیت و نوع بسته‌بندی و به صورت کلی ظاهر و تعداد و ... کالای مورد نظر مطلع نیستند، در این شرایط می توانند با شرکت‌های بازرسی بین‌المللی مشورت کنند تا این شرکت ها برای بازرسی کالای مورد نظر آنها به کشور و شرکت مبدا بروند و قبل از ارسال و حمل کالا برای شما، به ارزیابی و بررسی آن اقدام کنند که به این عملیات بازرسی کالا پیش از حمل گفته می‌شود. بنابراین شرکت بازرسی مربوطه بعد از بازرسی کالا پیش از حمل در صورت تایید محصولات ، گواهی IC را صادر می کند . و به این ترتیب تاجران از کمیت کالای مورد نظر خود آسوده خاطر شده و خرید خود را نهایی می کنند تا شرکت مبدا هم کالاها را برای آنها ارسال کند.

آیا اخذ گواهی بازرسی IC اجباری است؟

ممکن است بعضی از افراد و خریداران به سبب آشنایی با شرکت تولید کننده کالا و یا علت های دیگر نیاز به بازرسی کمی و ظاهری کالا پیش از حمل و دریافت گواهی IC نداشته باشند. ولی باید آگاه باشند که اخذ گواهی IC اجباری است. زیرا براساس قوانین وضع شده، هنگام ترخیص کالا از گمرک گواهی ICنیاز است.

به این صورت برای ترخیص کالا از گمرک و همچنین رفع تعهد ارزی بانک مرکزی بایستی مدارکی به بانک ارائه شود که گواهیIC از جمله مهمترین این مدارک است. بنابراین حتی در صورتی که نیاز به بازرسی کالا نباشد ،باید برای دریافت گواهیIC به منظور ارائه به بانک و سپس انجام مراحل اداری ترخیص کالا از گمرک، به شرکت‌های بازرسی مراجعه کرده، تا این شرکت ها با انجام اقدامات لازم و صدور گواهی مذکور عملیات ترخیص کالا از گمرک را برای تاجران آسانتر کنند.

برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:

بازرسی IC

گواهی LC

اعتبار اسنادی یک روش بین المللی در مبادله پول میان خریدار و فروشنده است .در این روش بانک تعهد می دهدتا مبلغی که خریدار به فروشنده بدهکار است را پرداخت کند .این پرداخت هنگامی صورت میگیرد که خریدار کالایی که خریداری کرده است را دریافت کند و بانک تا تمام شدن مراحل این معامله متعهد به پیگیری وضعیت معامله خواهد بود. این اسناد با گواهیLC شناخته می شوند.

از آنجایی که گواهیLC یا اعتبار اسنادی یک روش مدرن و مناسب برای انجام این نوع معاملات است که از سال ۱۹۳۳ توسط اتاق بازرگانی بین المللی ایجاد شده است .که به منظور نیاز مهم بازرگانان برای یک مبادله کم خطر تر و دقیق تر لازم است و به شکل یک قانون مدون و به نام مقررات اعتبارات اسنادی در اختیار بازرگانان و تجار قرار گرفته است.

ه عبارت دیگر می توان گفت منظور از گواهی LC یا همان اعتبار اسنادی یک سند بانکی است که پرداخت نرخ معامله توسط خریدار در موعد مقرر و به همان میزان توسط بانک به بانک مشتری (یا خود مشتری) تضمین می شود. به این صورت که با گواهی LC تعهدی از بانک به خریدار و فروشنده برای تبادل وجه از سوی بانک داده می‌شود. که با توجه به این گواهی بانک متعهد می‌شود که میزان پرداختی خریدار به فروشنده را پس از تحویل کالا، به موقع و با مبلغ صحیح به دست فروشنده خواهد رسید.

بانک گشایش دهنده اعتبار اسنادی همچنین به نمایندگی از خریدار ، نگهدارنده اعتبارات اسنادی است، و تا هنگام دریافت تاییدیه حمل کالای خریداری شده، وجه را پرداخت نخواهد کرد. اعتبارات اسنادی یا گواهی LC بیشتر در معاملات بین المللی برای مطمئن شدن از دریافت مبالغ پرداختی استفاده می شود. این اسناد به علت وجود خطراتی که در معاملات بین المللی وجود دارد که ناشی از بعد مسافت، تفاوت در قوانین کشورهای مختلف طرف معامله، سختی شناخت و همچنین اعتماد به طرف مقابل، به یک جنبه بسیار مهم در تجارت بین المللی تبدیل شده است.

مطابق قواعدی که در مورد اعتبار اسنادی وجود دارد، هر زمان که خریدار به هر علتی توانایی پرداخت مبلغ خرید را نداشته باشد، بانک وظیفه دارد که باقیمانده یا تمام مبلغ خرید را پرداخت کند. پس می توان گفت که این روش ضمانتی برای فروشنده به منظور دریافت بی دردسر و تمام و کمال مبلغ معامله به شمار می رود. در این موارد بانک می تواند از محل تضمین های اخذ شده از درخواست کننده هنگام صدور گواهی اعتبار اسنادی، وجه پرداختی را مطالبه کند.

بنابراین از انعقاد قرارداد در میان خریدار و فروشنده، خریدار به سراغ بانک خود رفته و از او درخواست گشایش گواهی LC می‌ کند. بانک مورد نظر بعد از انجام بررسی‌ های مورد نیاز و گرفتن ضمانت های کافی از خریدار، گواهی LC را برای آن صادر می کند. با توجه به این گواهی بانک گشایش دهنده به فروشنده اعلام می کند که در صورت ارائه اسناد مشخصی به بانک ظرف مهلت معین، بانک موظف به پرداخت مبلغ مندرج در اعتبار است.

اسنادی که برای گرفتن گواهی LC باید به بانک ارائه شوند معمولا اسناد حمل، ارزیابی کمیت ، کیفیت ، گواهی استاندارد و گواهی بازرسی را شامل می شود. بانک در هر شرایطی در صورتی که افراد اسناد لازم را ارائه کنند باید مبلغ را پرداخت کند.

گواهی استاندارد اجباری COI

با توجه به اینکه در هر کشور برای انجام معاملات کالاهای خارجی و یا داخلی استانداردهایی براساس نیازها و امنیت و سلامت در نظر گرفته می شود. در کشور ما نیز استانداردهایی با توجه به نوع کالا از طرف سازمان استاندارد مقرر شده و وجود دارد. بعضی از این استانداردها تدوین و ابلاغ شده اند که همگی بایستی اجرا شوند و به آنها استاندارد اجباری گفته می شود. استاندارد های دیگری هستند که تدوین شده اند ولی هنوز به مرحله ابلاغ نرسیده اند.

در صورتی که شخص حقیقی یا حقوقی بخواهد معاملات بین المللی انجام دهد و به این ترتیب اقدام به واردات کالاهایی به کشور کند .بایستی آن کالاها در ایران استاندارد تدوین شده و ابلاغ شده داشته باشد، که دریافت گواهی COI برای آن کالا ضروری و واجب است. کالاهای گفته شده بدون داشتن گواهی استاندارد اجباری COI نمی توانند از گمرک ترخیص شوند.

برای اینکه بتوان کالاهای شامل استاندارد اجباری از کالاهای دیگر تشخیص داد از روش تشخیص بر اساس HS Code استفاده می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این کد بین المللی می توان به صفحه بازرسی کالا مراجعه کرد. شرکت های بازرسی توانایی تشخیص کالاهایی را که شامل استاندارد اجباری هستند را دارند و در این راستا میتوانند گواهی COI را برای این کالا ها بعد از انجام بررسی های لازم صادر کنند.

افراد به صورت حقیقی و حقوقی برای ورود هر کالایی به کشور به شکل قانونی در ابتدا بایستی ثبت سفارش انجام دهند. ثبت سفارش از طریق سازمان توسعه و تجارت کشور صورت می گیرد. سامانه جامع تجارت در ایران با سایر سازمان های مرتبط با امر واردات مانند بانک مرکزی، اداره امور مالیاتی، گمرک و شرکت های بازرسی همکاری می کند. این همکاری باعث می شود تا فرآیند ترخیص کالا راحت تر انجام شود.

از جمله اطلاعات داخل فرم ثبت سفارش میتوان به HS Code اشاره کرد. که با بررسی هر برگه ثبت سفارش از طریق لیست منتشر شده توسط سازمان استاندارد ایران برای کالاهای مشمول استاندارد اجباری، می توان تشخیص داد که کالا ها به گواهی COI نیاز دارند یا ندارند. اگر افراد خود به تنهایی توانایی تشخیص نیاز کالاهای خود به دریافت گواهی COI را نداشته باشند می توانند از شرکت بازرسی مانند تایکو کمک بگیرند. از مهمترین گواهی های بازرسی که توسط شرکت بازرسی به وا‎‎رد کننده کالا ارائه می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • بازرسی کالا (کیفی و کمی) یا COI (Certificate Of Inspection)
 • انجام بازرسی قبل از حمل یا PSI (Pre Shipment Inspection)
 • بازرسی ظاهری یا VIC (Visual Inspection Certificate)
 • مؤید نامه (CI (Certificate of Letter
 • تعیین ارزش PVC (Peice Value Certificate)
 • رضایت‌مندی مشتری CSC (Customer Satisfaction Certificate)
 • بازرسی ماهوی کالا SIC (Standard Industrial Classification)
 • راه‌اندازی CC (Commissioning Certificate)
 • بسته‌بندی (PL (Packing List
 • گواهی‌های آزمایشگاهی (TR (Test Report
 • انطباق کیفیت کالا VOC (Verification Of Conformity)

شرکت بازرسی بین المللی به انجام خدماتی مانند بازرسی کالا حین ساخت و بازرسی نظارت بر حمل و بارگیری کالا و نظارت بر تخلیه کالا ( استریپ کالا و استافینگ کالا ) می پردازد . این شرکت ها برای حفظ منافع تاجران و واردکنندگان کالا ،به انجام بازرسی تعیین ارزش و تایید پروفرما و بررسی اصالت تولید کننده یا فروشنده نیز می پردازند که این نوع بازرسی برای انجام عملیات اعتباری به صورت گسترده لازم است. بعداز انجام تمامی حدود و دامنه بازرسی سندی با عنوان گواهینامه بازرسی کالا بر روی سربرگ رسمی سازمان بازرسی کننده صادر می شود که این سند نشان می دهد که کمیت، کیفیت، بسته بندی و دیگر مشخصات کالا ی بازرسی شده با مشخصات مندرج در مدارک خرید مطابقت دارد.

برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:

بازرسی COI

مزایای صدور گواهی بازرسی کالا

در تجارت های بین المللی، طرفین معامله ساکن کشورهای مختلف هستند و خریدار نمی‌تواند پیش از دریافت کالا از یکی بودن آن با آنچه که در قرارداد ذکر شده مطمئن شود. بنابراین گواهی بازرسی کالا می‌تواند به تاجران در این زمینه کمک کند. در واقع گواهی بازرسی کالا سندی است که قرار داشتن کالا در شرایط مناسب و داشتن مشخصات و ویژگی‌های مورد نیاز را تایید می‌‌‌‌‌کند.

شرکت تایکو ، از جمله شرکت های معتبر در امر بازرسی کالا در ایران است که مشغول فعالیت میباشد و با صدور گواهی بازرسی کالا به تاجران کمک میکند تا بتوانند با اطمینان تجارت خود را انجام دهند. صدور گواهی بازرسی با استفاده از بازرسی کالا کسب میشود که توسط شرکت تایکو انجام می گیرد و دارای مزیت هایی است که از مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مرور بر گواهی های کنترل کیفی و گزارش های کنترل کیفیت سازنده شامل گواهینامه کالیبراسیون و سایر موارد بازرسی کالا باعث کمتر شدن اختلافات از لحاظ کمی و کیفی کالا بین خریدار و فروشنده می‌شود. برای اینکه اگر کالا مغایرتی با قرارداد داشته باشد، شرکت‌های بازرسی، اسناد لازمه را در اختیار طرفین قرار می‌دهند.

این گواهی هزینه‌های جایگزین و خرابی محصول را برای صادرکننده کمتر می کند. همچنین اعتبار شرکت نیز حفظ می‌شود.

با صدور این گواهینامه فروشنده از سالم بودن کالای خود اطمینان کسب می کند و در صورتی که خریدار خلاف آن را اظهار کند می‌تواند از این گواهینامه به‌نفع خود استفاده کند.

با صدور گواهی بازرسی کالا، بانک گشایش‌کننده اعتبار از شرایط کالا مطمئن می‌شود. شرکت بیمه با مشاهده این گواهی از وضعیت کالا در شروع کار اطمینان کسب می کند. که در این صورت می‌تواند خساراتی که بعدا به کالا وارد شده است را مشخص کند.

با صدور گواهی بازرسی، استانداردهای کالا برای شرکت‌های حمل و نقل مشخص می شود و از آسیب رسیدن به آن جلوگیری می‌کند. با صدور این گواهی ،گمرک از استاندارد بودن کالا ها اطمینان حاصل می کند و آن را با اظهارنامه مقایسه می‌کند.

بنابراین هنگامی که ارزش کالای خریداری شده خیلی زیاد است و یا موقعی که با یک مشتری با حساسیت بالا سر و کار دارید، که امکان دارد از شما گواهی بازرسی و استاندارد بخواهد. که داشتن این گواهی به مشتری این اطمینان را می دهد که کالا دقیقا محصول مورد نظر او بوده و از لحاظ کیفی نیز مطابق با خواست خریدار است. شرکت تایکو ،با صدور گواهی بازرسی به انجام تجارت کارآمد به تاجران کمک می کند.

باید دقت شود که هزینه های اداری و بازرسی به عهده مشتری خواهد بود.و مشتری می تواند با استفاده از بازرسی کالا به وسیله شرکت تایکو و صدور گواهی از مزایای آن برخوردار شود. و این گواهی بازرسی را می توان به خریدار یا بانکی که خریدار از آن اعتبارات اسنادی را در یافت کرده است ارائه داد. پس میتوان گفت: شرکت تایکو با بهره گیری از کارشناسان مجرب و کارکشته با پشتوانه سال ها تجربه، توانمندی ارائه خدمات بازرسی کالا و صدور گواهی را به بازرگانان و تجار، را دارد.

چگونه گواهی استاندارد از شرکت بازرسی کالا تحویل بگیریم؟

در بازرسی کالا ،محصولات را از نظر کمیت و کیفیت، صلاحیت و اصالت تولید کننده و فروشنده، نحوه بارگیری و تخلیه‌، کانتینر و وسایل حمل و نقل، وضعیت بسته بندی، سال ساخت کالا و… با قرارداد منعقد شده بررسی و می‌کنند .

و اگر کالا نیاز به نمونه گیری داشته باشد، نسبت به نمونه گیری و انجام آزمایش‌های تعیین کیفیت و سلامت محصول اقدام میکنند. سپس نتایج به دست آمده از این بررسی‌ها با استانداردهای مشخص مقایسه می‌شود.و در پایان گواهی استاندارد توسط شرکت بازرسی صادر می شود.

شرکت تایکو ، تمامی فعالیت هایی را که برای مشخص کردن کیفیت و کمیت کالا لازم است را انجام می دهد. این شرکت به عنوان یکی از شرکت های بازرسی کننده دارای صلاحیت کامل فنی و علمی می باشد که در عین رازداری و امانت داری، توسط تکنسین ها و بازرسان متخصص خود می تواند ،گزارش دقیق فنی از بازرسی کالا ارائه دهد.

شرکت تایکو ،چگونگی زمان و مکان بازرسی کالا را در اعتبارات اسنادی باید به طور دقیق ثبت کند، زیرا در صورت نبودن این الزامات کالا اجازه ترخیص کالا از گمرک را نخواهد داشت.. از طرف دیگر به جهت بازرسی کالا، تمامی مشخصاتی که در سند سفارش بازرسی کالا ذکر شده باشد از کمیت و کیفیت کالا گرفته تا بسته بندی و موارد دیگر در نظر گرفته می شود و هرگونه تغییرات در زمینه این مشخصات باید بلافاصله به اطلاع شرکت بازرسی کالا برسد.

شرکت تایکو، بازرسی کالا را مطابق حدود بازرسی مشخص شده می تواند در هر موقعیتی مانند محل تولید، بسته بندی ، انبار فروشنده، گمرک یا بندر مبدا و یا بندر مقصد انجام دهد. همچنین لازم است تا تمامی اقدامات لازم به منظور ایمنی بازرس کالا به وسیله فروشنده انجام گیرد و در صورتی که هر گونه خطری وجود داشت بایستی به اطلاع شرکت بازرسی کالا گزارش شود.

 • بستن قرارداد با شرکت بازرسی مورد نظر
 • ارائه اطلاعات مربوط به محصول به صورت کامل به شرکت بازرسی
 • بررسی اسناد تحویل داده شده توسط شرکت بازرسی و تایید آن‌ها به منظور انجام ثبت سفارش
 • اسناد و نمونه وارد شده توسط شرکت بازرسی مورد بررسی قرار می‌گیرد
 • مرحله آخر ترخیص کالا درصورت تایید نهایی شرکت بازرسی

شرکت تایکو به عنوان یکی از شرکت‌های بازرسی کالا با بهره گیری از مکانیزم‌های خاص و با اعمال نظارت و کنترل کمی و کیفی کالای خریداری شده، باعث رفع مشکلات و کاهش اختلافاتی می‌شود که امکان دارد در آینده بین خریدار و فروشنده ایجاد شود .

پس میتوان گفت که بازرسی کالا یکی از بخش¬‌های مهم و اساسی در تجارت خارجی به شمار می رود. شرکت تایکو، با توجه سابقه ی طولانی در امر تجارت و اهمیت موضوع بازرسی در تجارت بین المللی، از معتبرترین شرکت‌های بازرسی ایران محسوب می شود که خدمات بازرسی و صدور گواهی استاندارد را به مشتریان خود ارائه می دهد.

این شرکت با ارائه قیمت مناسب و کیفیت خدمات در بازرسی کالا تاجران را در امر بازرسی کالا و دریافت گواهی استاندارد یاری می کند.

گواهینامه بازرسی کالا برای چه کشورهایی ضروریست

گواهینامه بازرسی کالا چیست؟

گواهینامه بازرسی کالا که نام دیگر آن گواهی سوریانس است سندی می باشد که که بوسیله یکی از شرکت های بازرسی کننده بین المللی صادر می شود. در تجارت بین المللی ،طرفین معامله از کشورهای مختلف هستند.

که در اکثر معاملات کالا هم بایستی از کشور ثالثی بارگیری و حمل می شود، بنابراین خریدار قبل از رسیدن کالا نمی تواند از یکسان بودن مشخصات کمی و کیفی و سایر خصوصیات کالا با قرارداد فروش مطمئن شود.پس با گواهینامه بازرسی کالا این تاییدیه را کسب می کند.

بنابراین گواهینامه بازرسی کالا به عنوان یک گواهی است که در حقیقت برای قرار داشتن کالا ها در شرایط مناسب و داشتن مشخصات و ویژگی های مورد نیاز آن ها را، تایید می کند. همچنین با این سند تایید می شود که حجم اعلامی کالاها هنگام خروج از بندر درست است.

عد از جنگ جهانی دوم برای اینکه به این نیاز تجارت بین المللی پاسخ داده شود و همچنین مشکلات حل شده و به رشد تجارت بین المللی و ایجاد اطمینان بیشتر به طرفین معامله کمک شود، شرکت های بازرسی بین المللی تشکیل شده اند. که از طریق صدور این سند می توانند اطمینان بدهند که، کالا ی تحویلی به متصدی حمل و نقل از لحاظ کمی و کیفی و سایر مشخصات با قرارداد فروش منطبق است.شرکت تایکو به عنوان یکی از شرکت های بازرسی به تاجران در این زمینه کمک می کند.

گواهی بازرسی در کدام کشورها برای تجارت ضروری است؟

ارزش کالا در ضرورت انجام بازرسی بسیار موثر است. بنابراین از نظر سازمان تجارت جهانی و بعضی کشورها، اخذ گواهی بازرسی کالا به جهت اطمینان کشور واردکننده امر ضروری است. پس در هنگام تجارت با بسیاری از کشورها، بدون توجه به ارزش کالا،بایستی گواهی بازرسی کالا فراهم شود.

لیست این کشورها همیشه یکسان نیست و به طور سالانه متغییر می باشد. آخرین فهرستی که برای کشور های ضروری از طرف سازمان تجارت جهانی ارائه شده به ترتیب زیر است:

آنگولا، بنگلادش، بنین، بورکینافاسو، بروندی، کامبوج، کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، کومور، جمهوری کنگو، جمهوری دموکراتیک کنگو، ساحل عاج، اکوادور، اتیوپی، گینه، هند، اندونزی، ایران، کنیا، کویت، لیبریا، ماداگاسکار، مالاوی، مالی، موریتانی، مکزیک، موزامبیک، نیجر، سنگال، سیرالئون، توگو و ازبکستان.

گواهی بازرسی در این کشور های ذکر شده ضروری است و شرکت تایکو هنگام انجام بازرسی کالا از اسامی این کشورها مطلع می باشد.ّ

وظایف شرکت بازرسی

 • بررسی صلاحیت صادرکننده کالا
 • تطبیق کیفیت کالای سفارش داده شده و کالای تحویل گرفته شده
 • بررسی کمیت و میزان کالای سفارش داده شده
 • بررسی سال ساخت کالا
 • تأیید محل تولید کالا
 • بررسی و تأیید نحوه بسته‌بندی کالا
 • تأیید وسیله حمل‌ونقل کالا

از آنجایی که اهمیت بازرسی کالا در تجارت بین‌الملل، به صورت دغدغه برای تاجران تبدیل شده است. مواردی مانند مطمئن نبودن تجار به پایبندی کشور مبدأ به تعهدات خود در زمینه کمیت و کیفیت کالای مورد معامله و یکسان بودن آن با استانداردهای جهانی، به یکی از چالش‌های اصلی در معاملات بین‌المللی تبدیل است. بنابراین با انجام بازرسی کالا این مسائل از بین می رود، که باعث می شود تا اطمینان تاجران بدست آید.

بنابراین کمیته جهانی استاندارد (ایزو) برای سهولت فرآیند بازرسی کالا، دستورالعمل‌هایی را در این زمینه مقرر و تدوین کرده است. شرکت تایکو توسط بازرسین متخصص خود بازرسی کالا ، را انجام می دهد و گواهینامه بازرسی محموله‌ مورد معامله را صادر می‌کند و آن را به خریدار و یا بانکی که از جانب خریدار انتخاب شده است ارائه می‌دهد. پس از آن نامه‌ای به جهت انجام تعهدات مالی به خریدار ارسال می‌شود. که بر طبق صحت اسناد ارائه شده، خریدار موظف است تا نسبت به پرداخت وجه اقدام کند.

برای مشاوره با ما در تماس باشید.
02174612 __ 02174551101-4
برای مشاوره با ما در تماس باشید.
02174612 __ 02174551101-4