امروز : 1403/02/31
شعبه تبریز
شرکت بازرسی کالا در تبریز | خبرگان بین المللی تهران

شرکت بازرسی کالا در تبریز

اینکه شرکت بازرسی کالا چیست و چه کاری در تجارت بین الملل انجام میدهد،موضوعی است که در این مقاله به بحث در مورد آن می پردازیم. شرکت بازرسی کالا در تجارت خارجی با اصطلاح TPI نام برده میشود که مخفف عبارت Third Party Inspection است.TPI در حقیقت به معنی امین خریدار است و به منظور بازرسی، نظارت، کنترل کیفیت، شمارش و اندازه گیری کمی و تایید اصالت و سلامت کالا معمولا به کشور مبدا (کشور فروشنده) مراجعه میکند.

شرکت بازرسی کالا در تبریز به عنوان یکی از شعب شرکت خبرگان بین المللی تهران کارهای مربوط به بازرسی ،نظارت و ارزیابی های لازم برای سلامت کالا را انجام میدهدو به تاجران در این کار کمک میکند.


سورویانس چیست؟

در تجارت خارجی از عبارت سورویانس Surveillance هم بجای TPI یا همان Third Party Inspection برای مفهوم شرکت بازرسی کالا استفاده میکنند. کلمه سورویانس به معنای نظارت و بازرسی است. و به اقداماتی گفته میشود که شرکت بازرسی به منظور پایش پروسه تولید و محصول نهایی انجام میدهد.


لیست شرکتهای بازرسی مورد تایید سازمان ملی استاندارد

باید به این نکته توجه کرد که برای واردات به ایران، حتما باید از شرکت بازرسی ایرانی استفاده شود. سازمان ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی در ایران صلاحیت شرکتهای بازرسی کالا را ارزیابی و تایید میکند.تاجران حتما باید از لیست شرکت های بازرسی کالای تایید صلاحیت شده توسط سازمان استاندارد برای این کار استفاده کنند.

لیست شرکتهای بازرسی مورد تایید سازمان استاندارد همان لیست شرکتهای بازرسی مورد تایید بانک مرکزی، گمرک و سایر سازمانها و نهادهای قانونی کشور است که به آن لیست سورویانس هم گفته میشود.

شرکت بازرسی کالا در تبریز از شرکت های مورد تایید سازمان استاندارد در ایران میباشد و در بین این لیست ذکر شده قرار دارد این شرکت به عنوان نماینده ی شرکت تایکو در تبریز است که کارهای مربوط به بازرسی کالا را انجام میدهد و تاجران را در این کار یاری میکند.


روش انتخاب شرکت بازرسی کالا چگونه است؟

با توجه به اینکه، انتخاب شرکت بازرسی و هزینه بازرسی هر دو بر عهده خریدار است که این کار در اصل به نفع خریدار هم هست. زیرا در صورتی که با فروشنده باشد، امکان این وجود دارد که او بازرس را با رشوه بخرد.

باید آگاه بود که که بازرسی کالا باید توسط شرکت بازرسی، حتما در مبدا انجام شود برای اینکه هم محموله هنوز حرکت نکرده است و هم هزینه ی انجام بازرسی در مبدا ارزانتر است. ولی در صورتی که بازرسی در مقصد انجام شود، علاوه بر اینکه کار اشتباهی است، شرکتهای بازرسی هم هزینه بالاتری را از خریدار دریافت خواهند کرد.

تایکو به عنوان شرکت بازرسی کالا در شهرهای ایران دارای نماینده و شعب است که به انجام کارهای بازرسی در مبدا و مقصد میپردازد. شرکت بازرسی کالا در تبریز یکی از این شعب و نمایندگان است که ارزیابی های مربوط به کالا را در مبدا و مقصد انجام میدهد تا کالایی که به دست خریدار میرسد از نظر کمی و کیفی مورد تایید سازمان استاندارد باشد.


تعیین خط مشی شرکت بازرسی کالا چگونه است؟

تاجران و خریداران باید خط مشی شرکتهای بازرسی را تعیین کنند. به این معنی که باید به شرکت بازرسی کالا بگویند که چه نوع خدمات بازرسی را نیاز دارند. با توجه به اینکه این شرکتها خودشان استانداردهای بازرسی خاصی دارند، ولی در نهایت خریدار باید برای آنها تعیین کند که چه کنترلهایی را انجام دهند.

شرکت بازرسی کالا در تبریز مطابق با خط مشی بازرسی تعیین شده توسط تاجران و خریداران، قراردادی را منعقد میکنند. خریداران ممکن است کنترل های مختلفی مانند بررسی، نظارت، شمارش، بازبینی، آزمون، نمونه برداری، اندازه گیری، کنترل کیفیت و … را از آنها بخواهند.

همچنین امکان دارد از شرکت بازرسی کالا بخواهند تا کنترل و بازرسی از خدمات، تأسیسات و تجهیزات فروشنده به منظور مطابقت آنها با شرایط قرارداد و یا مشخصات توافق شده را نیز انجام گیرد. که بر مبنای همین خط مشی تعیین شده، نوع گواهی بازرسی که توسط شرکتهای بازرسی صادر میشود هم، تعیین میشود.


انواع گواهی های شرکت بازرسی کالا در تبریز

  • گواهی بازرسی چشمی و کمی که IC یا Inspection Certificate نام دارد و شامل شمارش رندومی و تایید اصالت کالا است که ارزیابی ها توسط شرکت بازرسی کالا در تبریز بصورت چشمی انجام میشود.
  • گواهی تطابق با استاندارد ایران که COC یا Certificate Of Compliance نام دارد و مطابق آن شرکت تایکو تبریز به انجام بازرسی برای گواهی تطابق با استاندارد VOC یا Verification Of Conformity در آن میپردازد. در حقیقت خروجی این دستورالعمل در شرکت بازرسی کالا گواهی COC است.
  • گواهی بازرسی کیفی که COI یا Certificate Of Inspection نام دارد و مهمترین گواهی است که توسط شرکت بازرسی کالا در تبریز صادر میشود. در این پروسه، کنترل کیفیت کالا مثلا لپ تاپ، موتور الکتریکی، قطعات روتاری، دستگاه ماموگرافی، پمپ، کمپرسور و … انجام میشود.

شرکت خبرگان بین المللی در تبریز ،در راستای بهره مندی از توانایی متخصصین داخلی و همچنین ارزیابی کنترل و کیفیت کالا ها فعالیت خود را جهت ارایه انواع خدمات (بازرسی) نظیر انواع کالاها ی وارداتی و صادراتی ، انجام میدهد.

شرکت بازرسی کالا در تبریز که نماینده ی این شرکت بزرگ است با اتکا به دانش و تجربه مدیریت و نیز با استفاده از بازرسان مجرب دارای صلاحیت و ظرفیتهای بالقوه، تائیدیه و مجوز در زمینه های مختلف را کسب کرده است و توانسته جایگاه مناسبی را در میان شرکتهای داخل و خارج تثبیت کرده و به عنوان یکی از مجموعه‌های معتبر جهت ارایه خدمات (بازرسی) مطرح شود.

کارکنان این شرکت ،تامین نیازمندیهای مشتریان را وظـیفه حـرفه ای و تخصصی خود می داند و با رعایت اصول و مقررات حاکم در حرفه بازرسی، از حقوق مشتریان خود دفاع می کند.

شرکت تایکو برای توسعه فعالیت ها و امکان خدمات رسانی راحت تر و افزایش رضایت مندی مشتریان و کارفرمایان محترم اقدام به تاسیس شعبه های متعدد داخلی در شهرهای مهم کشور از جمله، تبریز ، قشم ،شیراز،مشهد،بوشهر،اصفهان و... کرده است

تایکو تبریز افتخار دارد تا خدمات (بازرسی) انواع لیفتراک و جرثقیل ها، تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی، مخازن تحت فشار و بالابر (آسانسور برقی) و همچنین کالاهای صادراتی و وارداتی را با تعهد به برآورده کردن الزامات، نیازها و انتظارات مشتریان ارائه دهد.


برای انجام بازرسی کالا ، با توجه به اینکه شرکتهای بازرسی اغلب در حوزه کالاهای خاصی تخصص دارند، بهتر است در زمینه کالای مد نظر خود ابتدا تحقیق کنید و شرکتهای بازرسی متخصص را پیدا کرده و سپس کار را به یک شرکت بازرسی بسپارید. شرکت بازرسی کالا در تبریز با تخصص در کار خود شما را در این امر یاری میکند.