امروز : 1403/03/30
بازرسی آسانسور های بدون موتورخانه
بازرسی آسانسور های بدون موتورخانه (Machine room less) و ارائه گواهینامه ایمنی آسانسور و پل

بازرسی آسانسور های بدون موتور خانه

آسانسورهای بدون موتور خانه که نام دیگرشان آسانسور های روملس است .آسانسورهایی هستند که جای مستقلی برای قرار گرفتن موتور و تابلو فرمان ندارند طوری میباشد که موتور داخل چاله زیر سقف و تابلو در کنار بالاترین توقف قرار میگیرد. این نوع آسانسور ها بیشتر در ساختمانهایی که ارتفاع کم دارند و یا میخواهند آسانسور در پشت بام هم توقف کند  اجرا میشود. بعد از نصب یا هنگام نصب باید بازرسی های فنی بر روی آسانسور ها صورت گیرد که در ادامه به نحوه ی این بازرسی ها خواهیم پرداخت.

دو مورد ، محل نصب در ها یا دریچه ها و فضای بالای موتور در آسانسورهای بدون موتورخانه مورد توجه است و باید بیشتر بررسی شود .که در هنگام نصب باید دقت زیادی کرد .

 استاندارد آسانسورهای بدون موتورخانه MRL

۱. در آسانسور های بدون موتور خانه یک دریچه برای خروج اضطراری در بالاترین قسمت چاله آسانسور جهت ورود و خروج و همچنین یک دریچه جهت دسترسی به موتور در مواقع تعمیرات در نظر گرفته میشود و درست میشودکه از مسائل مهم استاندارد آسانسور به شمار میرود .

۲. به علت نداشتن اتاقک در آسانسورهای بدون موتورخانه ،تابلو فرمان در کناربالاترین ایستگاه قرار میگیرد. محل قرارگرفتن تابلو فرمان باید به شکلی باشد که دسترسی و دید به چاله و موتور به صورت کامل و راحت فراهم شود.

۳. استاندارد های مقررکه در آسانسورهای موتورخانه دار وجود دارد مثل مسیرهای دسترسی، فضاهای کاری و درب ها و دریچه های ایمنی در آسانسورها بدون موتور خانه  نیز صادق است.

۴. حالت اضطراری در آسانسورها  بدون موتور خانه برای بیرون آوردن کسانی که در آسانسور گیر کرده اند به دو شکل برقی و دستی انجام میشود. درحالت دستی اهرم ترمز موتور که در فضای تابلو فرمان و سه فاز نصب میشود و از طریق یک سیم بکسل به پشت موتور نصب میشود تا این امکان را فراهم کند تا آسانسور بال حرکت آرام در نزدیکترین طبقه توقف کند. در حالت برقی باز شدن فک ترمز موتور و همچنین حرکت موتور از طریق باطری هایی که در تابلو فرمان وجود دارد انجام میشود.

۵. آسانسورهای mrl دارای تجهیزات با کیفیت و مطلوب در شرکتهای دنیا هستند. این آسانسور ها با داشتن قطعات خوب و کیفیت نصب عالی میتوان  بالاترین سطح امنیت و حرکتی با کیفیت  ارائه کند.

شرکت بازرسی تایکو ارزیابی های لازم برای آسانسور mrl  را انجام میدهند و بر طبق دستورالعمل های استاندارد گواهی نصب آسانسور و استفاده از این تجهیزات داده میشود.

 

از آشکار ترین و بهترین مزایای استفاده از آسانسور بدون موتور خانه صرفه جویی در فضا ، است. چون آسانسور موتورخانه ندارد به این معنی است که ساخت آن ساده تر و همچنین برجستگی  روی سقف  ساختمان کمتر است . که همه یاینها  به معنای فرآیند نصب آسانتر ، کارهای ساختمانی کمتر و فضای ذخیره شده بیشتر است و  قیمت آسانسوربدون موتور خانه در بعضی از مارک های بنام  کمتر از آسانسورهای دارای موتورخانه  با همان مشخصات فنی ( موتور گیرلس و … ) است .

بنابراین با نصب آسانسورهای MRL  میتوان در فضا ( موتورخانه ) صرفه جویی کرد با طراحی و اجرای این نوع آسانسورها با توجه به رعایت حداقل های ایمنی مطابق استاندارد های ملی و جهانی ، نیازمند دانش و مهارت طراحی بالاتری است و عدم طراحی و اجرای درست می تواند باعث بوجود آمدن مشکل و خطر شود.

بازرسی های فنی انجام شده بر روی این تجهیزات باعث میشود که با اطمینان کافی بتوان از آنها استفاده کرد ولی برای اطمینان بیشتر بهتر است از شرکت های بازرسی معتبر مانند تایکو کمک گرفت و ارزیابی های دقیق را به انجام رسانید .

این بازرسی جز بازرسی اسانسور وبالابر می باشد.