امروز : 1403/02/31
نظارت بر بارگیری و تخلیه در بنادر
نظارت بر بارگیری و تخلیه در بنادر و انبار ها (داخل و خارج از کشور)

نظارت بر بارگیری و تخلیه در بنادر


چگونگی بارگیری و تخلیه کالا

عملیاتی که برای حمل و نقل کالا از مبدا مشخص به مقصد مشخص انجام میگیرد، بارگیری و تخلیه کالا گفته می‌شود. بارگیری و تخلیه در بنادر به وسیله توسط وسایل و ابزار مختلف انجام می‌شود؛ که این کار ابزار و تجهیزات مخصئص به خود را دارد. علاوه بر آن، نیروی انسانی در بارگیری و تخلیه نقش مهمی دارد و متخصصانی در این زمینه هستند که کار را با مهارت و تجربه انجام می‌دهند.

عملیات بارگیری و تخلیه کالا بر اساس نیازهای موجود با وسایل حمل و نقل زمینی، هوایی و دریایی انجام می‌شود. هر یک از این راه ها در تجارت موثر است ولی مهم آن است که بهترین راه حمل و نقل با توجه به نوع کار و شرایط انتخاب شده و انجام شود. اما هدف ما از این مقاله بارگیری و تخلیه کالا در بنادر است که در حمل ونقل دریایی انجام میشود و نطارت های لازم بر آنها را بررسی میکنیم با ما همراه باشید.

حمل نقل دریایی

بیشترین انتقال کالا با حمل و نقل دریایی انجام می‌شود که یک سوم آن کالاهای نفتی، یک سوم کالاهای فله و خشک و مابقی کالاهای غیر فله است. در حمل و نقل دریایی که بوسیله کشتی انجام میشود، عملیات بارگیری و تخلیه کالا دوبار است. ابتدا کالا از انبارها به وسیله کامیون‌ها بارگیری و در بندر‌ها تخلیه می‌شوند و سپس توسط جرثقیل‌های مخصوص در کشتی‌های باربری بارگیری و در نهایت در بندر مقصد تخلیه می‌شود.


قوانین و نکات مهم بارگیری و تخلیه کالا

در بارگیری و تخلیه کالا مقررات متفاوتی وجود دارد که می‌تواند با توجه به نوع وسیله حمل و نقل فرق کند. همچنین نکاتی را باید هنگام بارگیری و تخلیه کالا مراعات شود که کالای مورد نظر بدون هیچ‌گونه صدمه و ایرادی به مقصد برسد. در ادامه به برخی از این قوانین و نکات اشاره می‌کنیم.

 • در عملیات حمل و نقلی، صدور بارنامه الازم و ضروری است. بارنامه شامل اطلاعاتی از مبدا، مقصد، نوع بار و غیره است که حامل را برای حمل و نقل بار مورد نظر تایید می‌کند. در صورت نبودن بارنامه، بارگیری و حمل کالا انجام نمیشود پس می‌توان گفت بارنامه اصلی‌ترین قانون در بارگیری و حمل و نقل است.
 • در بارگیری یک کالا،مقرراتی وجود دارد که برای توزیع بار و رعایت ظرفیت بارگیری ضروری است که با رعایت آن هم سلامت محموله، و هم سلامت و امنیت وسیله نقلیه تضمین میشود.
 • محل بارگیری و تخلیه کالا در مکان هایی از جمله بندر، راه آهن، فرودگاه یا یک انبار می باشد. که این مکان مورد نظر نباید خارج از محدوده جغرافیایی باشدکه در بارنامه ذکر شده است. وکلیه ی شرایط و ضوابط تعیین شده ضروری است که رعایت شود.
 • وسیله نقلیه باید مناسب با محموله مورد نظر انتخاب شود. این وسیله باید ظرفیت مناسب و فضای کافی برای بار داشته باشد. همچنین برای حمل کالا ایمن باشد.
 • ابزار و تجهیزات مورد استفاده برای نگهداری و مهار بار، باید به قدر کافی محکم و مقاوم باشند.

وظایف کارکنان در بارگیری و تخلیه کالا

نیروی انسانی نقش مهمی در نظارت بر بارگیری و تخلیه در بنادر دارند. این وظایف بر عهده شرکت های بازرسی میباشد. شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران با داشتن بازرسان ماهر در تخلیه و بارگیری کشتی نقش بسزایی دارند .

از وظایف بازرسین در بارگیری و تخلیه کالا به شرح زیر است:

 • اطلاع از نوع بار و نحوه بارگیری
 • نظارت و بررسی هنگام بارگیری و تخلیه در بنادر
 • رعایت نکات ایمنی و فراهم کردن امکانات مورد نیاز برای تجهیز بار
 • انجام هماهنگی‌های لازم با حامل و اطلاع رسانی درباره شرایط خاص بار
 • توجه به نیازهای مشتری در هنگام تخلیه و بارگیری کشتی
 • نظارت بر محل توقف و بارگیری کشتی ها
 • اطمینان از سالم بودن در هنگام بارگیری

بازرسین شرکت تایکو با حضور در كليه بنادر كشور در تمامي مراحل حمل كالاهاي وارداتي و صادراتي، نظارت بر بارگيري و تخليه کالا در بنادر را انجام میدهند تا ، صاحبان كالا را در جريانه همه ی مراحل قرار دهند. بازرسان با رعایت استانداردها و دستور العمل هاي تخليه و بارگيري و ارائه راهكارهاي پيشگيرانه از بوجود آمدن خسارت جلوگيري میکنند و اگر در مراحل بارگيري ، تخليه اشکالی وجود داشت در گزارش بازرسی درج میکنند.این خدمت جزئ خدمات بازرسی مواد معدنی می باشد که در شرکت تایکو قابل ارائه می باشد.