امروز : 1403/05/02
بازرسی معیار ومصرف انرژی

بازرسی انرژی

امروزه انرژی در زندگی اقتصادی جوامع، نقش مهم و اساسی دارد به این معنا که اگر انرژی به اندازه ی کافی و به موقع در دسترس باشد توسعه اقتصادی نیز رونق خواهد یافت. در گذشته همواره رقابت های بزرگی در کل جهان بر سر تأمین انرژی وجود داشت زیرا امنیت ملی و پیشرفت صنعتی تا حد زیادی به وجود منابع انرژی بستگی داشت. بنابراین بازرسی انرژی یکی از بازرسی های مهم در کشور ما می باشد.

کشور عزیز ایران از نظر دارا بودن منابع انرژی و ذخایر انرژی یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است. این منابع در ایران با قیمت هایی کمتر از کشور های دیگر و به راحتی در اختیار مصرف کننده قرار میگیرد. اما متاسفانه میزان مصرف وهدر دادن انرژی نسبت به کشور های صنعتی و استانداردهای جهانی بیشتر است و وضعیت مصرف انرژی در کشور ما با بازدهی انرژی در جهان متفاوت است.

در صنایع تولیدی هدر دادن انرژی و بازدهی نامناسب انرژی باعث افزایش هزینه های تولید شده و بیشتر شدن قیمت محصولات می شود و بازار رقابتی در کشور کمتر میشود.

شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران با آموزش بازرسان فنی خود تحقیقات گسترده ای با استاندارد های مصرف انرژی انجام می دهد و گواهینامه تائید صلاحیت برای بازرسی معیار و مصرف انرژی را میدهد.

از انجایی که می دانیم يکی از اساسی ترین و مهم ترین مشکلات در صنايع توليدی، ميزان مصرف انرژی بالا است که باعث آسیب اقتصادی و آلودگی محیط زیست است.بنابراین سازمان ملي استاندارد ايران با توجه به قانون اصلاح الگوی مصرف وبرنامه توسعه، مجری استانداردهاي معيار مصرف انرژی تجهيزات و فرآيندهای انرژی بردر صنايع است. که مجوز لازم را به شرکت هاي بازرسی عرضه کرده تا با اندازه گيری ميزان مصرف انرژی در کارخانجات، باعث صرفه جويی در مصرف انرژی می شود.

، يكي از مهم‌ترین کارهای هر کشور تالیف استانداردهای معيار مصرف انرژي است که با ایجاد چهار چوب مناسب و تعیین الزامات قانونی برای بهبود عملکرد انرژی در واحدهای صنعتی و ساختمانی می باشد. بدینگونه زمینه‌سازی لازم برای انجام پیش‌بینی‌های مربوط به تقاضا و برنامه ريزي توليد انرژي می‌باشد.

از ضرورت های هر کشور پیدا کردن منابع جدید , شناخت روش های مصرف درست و به اندازه و همچنین بررسی داشته ها ی تجدید پذیر ذخایر انرژی، به حساب می آید .که این موارد به عهده شرکت های بازرسی معیار مصرف انرژی میباشد.

با مطالعه ی موضوع انرژی , چگونگی مصرف و تامین آن در ایران به این نتیجه میرسیم که 20 تا 30 % از منابع انرژی اتلاف می شود.پس تامین انرژی های ارزانتر , پاک تر و تجدید پذیر ضامن آینده ی بهتر و سالم تری برای فرزندان و کشور ماست.

مجموعه کارهایی که جهت شناسایی چگونگی اندازه و موقعیت‌های مصرف انرژی است که در یک فعالیت یا فرایند انجام میگیرد و در طی آن فرصت‌هاو امکانات صرفه‌جویی انرژی مشخص میشود و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ممیزی انرژی یک مرحله از برنامهٔ مدیریت انرژی است. ممیزی انرژی روشی مناسب برای شناسایی و انتخاب فرصت‌های صرفه‌جویی انرژی در سازمان است. ممیزی انرژی موقیت هایی که خسارات در آن به وجود می آید را شناسایی میکند و عملیات هایی برای رفع این خسارات انجام میدهد.


ضرورت تعیین معیار مصرف انرژی:

امروزه افزايش زیاد هزينه انرژي در دنيا و کمبود منابع فسيلي و بیشتر شدن مصرف سالانه انواع انرژي در ايران و حذف يارانه ¬های مربوطه در اغلب صنايع،باعث شده است که مديريت مصرف انرژي و افزایش بهره وري انرژي به يك ضرورت مبدل شود.

به این علت، نظارت و مديريت مصرف انرژي در هر صنعت نیاز به معيارها و شاخص هاي مناسب است ، بنابراین سازمان ملي استاندارد ايران برطبق قانون ”اصلاح الگوي مصرف انرژي“، استانداردهای معیار مصرف، عمل می کند تا سيستم های خود را بر اساس معيارها و مشخصات با استانداردهای تدوین شده اجرا کنند..

سيستم های خود را بر اساس معيارها و مشخصات با استانداردهای تدوین شده اجرا کنند..


صدور گواهی معیار مصرف انرژی:

در راستای رعایت استانداردهای معیار مصرف، سازمان ملی استاندارد ایران همه ساله بازرسی و تعیین معیار را به شرکت های بازرسی معتبر واگذار می نماید.

بر همین اساس شرکت بازرسی مانند شرکت تایکو که یکی از شرکت های دارای مجوز بازرسی از مرکز ملی تائید صلاحیت ایران می باشد مکلف است جهت بازرسی و حصول اطمینان از برقراری الزامات استاندارد معیار مصرف به انجام بازرسی از آن واحد اقدام کرده و گزارش بازرسی مربوطه را بطور سالیانه به سازمان ملی استاندارد ایران ارسال میکند تا آن سازمان در صورت درست بودن گزارش بازرسی با الزامات استاندارد، مجوز معیار مصرف انرژی را برای واحد تولیدی صادرمیکند..


ممیزی انرژی در بخش صنعت

ممیزی انرژی در بخش صنعت بهینه سازی مصرف انرژی و بالا بردن سطح کیفی مصرف انرژی در یک بخش صنعتی، باتوجه به مشخص بودن میزان انرژی لازم برای تولید کالا در طراحی، با کمتر شدن خسارات آغاز و سپس با بهتر کردن فرآیند، مدیریت انرژی، افزایش راندمان تجهیزات با بوجود آوردن تغییر تا تعویض تجهیز، افزایش بازیابی حرارتی و بازیافت جریان‌های جرمی هدررفته و ... ادامه می‌یابد.

اولین کار در شروع برای دست یافتن به حالت بهینه مصرف در یک واحد صنعتی، ممیزی انرژی است. ممیزی انرژی در یک واحد صنعتی عنوانی کلی است که با توجه به نوع خدماتی که در آن ارائه می‌شود می‌تواند مفاهیم گوناگونی را داشته باشد، ولی به طور کلی به مجموعه کارهایی که در یک واحد صنعتی انجام میشود تا وضعیت کمی و کیفی مصرف انرژی شناسایی شود و راه هایی را برای پیشرفت کار ارائه شود با ممیزی انرژی توسط بازرسان شرکت بازرسی انجام میگیرد.

اهداف مورد نظر از ممیزی انرژی، در بازرسی انرژی به شرح زیر است:

  • شناسایی اندازه و چگونگی مصرف انرژی و تعیین ضرایب شدت مصرف انرژی (معاینه سیستم)
  • ارائه راهکارهایی جهت کمتر شدن مصرف و شدت مصرف انرژی (درمان سیستم)
  • تدوین فعالیت‌های گروه انرژی واحد جهت بررسی و کنترل وضعیت مصرف انرژی (مراقبت سیستم

بنابراین برای رسیدن به این اهداف این اهداف در هر واحد صنعتی با توجه به شرایط گوناگون، برنامه‌ریزی و مطالعات مخصوصی باید انجام گیرد زیرا باید شناخت کاملی از آن داشت. شناخت کافی ممیز انرژی از فرآیند و نحوه تولید کالا و اطلاع از نقاط کلیدی و پرمصرف طی تولید آن سبب میشود تا ممیز بتواند مطابق این اطلاعات زودتر، بهتر و کاملتر به اهداف تعیین شده دست یابد.شرکت بازرسی تایکو با بازرسی مصرف انرژی توسط بازرسان ماهر در تمامی فرآیند ها اقداماتی را انجام میدهند که از هدر رفتن انرژی جلوگیری شود.

به علاوه با معین کردن شرایط مصرف و با انجام فعالیت‌های میدانی و حضور در بخش و انجام اندازه‌گیری‌های لازم کسب میشود که اجرای درست آن‌ها ملزم به برنامه‌ریزی دقیق و اجرای برنامه در شرایط کوتاه و مناسب زمانی وشناخت کامل از توانایی‌های دستگاه‌های مختلف اندازه‌گیری دارد.

تشخیص و تعیین میزان اثربخشی فرصت‌های صرفه‌جویی انرژی نیز نیازمند شناسایی کامل شرایط فرآیند، درک صحیح از شرایط و پتانسیل‌های موجود و تعیین اثرات متقابل تغییرات پیشنهادی در شرایط کاری دارد.

انجام بازرسي انرژي در واحدهاي صنعتي برای اطمينان از رعايت الزامات قانوني مطابق با الزامات مورد نظر در استاندارد بين‌المللي سيستم مديريت انرژي مورد نياز مي باشد .که این بازرسی توسط شرکت های بازرسی انرژی و معیار مصرف انجام میشود که این شرکت ها باید از شرکت های بازرسی معتبر با استاندارد های بین المللی باشد که شرکت خبرگان بین المللی تهران یکی از آنها است و تمام عملیات خود ر ا مطابق با صرفه جویی مصرف انرژی در نظر میگیرند.

هیچ خدمتی وجود ندارد.