امروز : 1403/02/31
بازرسی مخازن تحت فشار

بازرسی مخازن تحت فشار و دیگ های بخار (Pressure Vessel and Boiler Inspection)

مخازن تحت فشار و دیگهای بخار در صنایع مختلفی از جمله نفت، گاز و پتروشیمی مورد بهره برداری قرار میگیرند. این تجهیزات نقش مهمی را در فرآیندهای مختلف ایفا میکنند. تیم بازرسی فنی تایکو وظیفه انجام خدمات بازرسی مورد نیاز از ابتدای فرآیند تولید تا نصب و بهره برداری را برعهده دارد. تایکو با به کارگیری بازرسان خبره و با تجربه، انواع بازرسی های مورد نیاز در این زمینه را انجام می دهد، و میزان انطباق با استانداردهای مرتبط را مشخص مینماید. عناوین خدماتی که واحد بازرسی فنی مخازن تحت فشار و دیگهای بخار شرکت تایکو ارائه میکند عبارت است از :

 • بازرسی در حین ساخت بویلرهای فایرتیوب آب گرم، آب داغ و بخار بر اساس استاندارد ملی 4231 ISIRI
 • بازرسی در حین ساخت بویلرهای فایرتیوب آب گرم، آب داغ و بخار بر اساس استاندارد ملی 7911 ISIRI
 • بازرسی ادواری بویلرهای فایرتیوب آب گرم، آب داغ و بخار بر اساس استاندارد ملی 4231 ISIRI
 • بازرسی ادواری بویلرهای فایرتیوب آب گرم، آب داغ و بخار بر اساس استاندارد ملی 7911 ISIRI
 • بازرسی در حین ساخت مخازن تحت فشار بر اساس استاندارد ASME SEC VIII Div I

در این مقاله فرآیند بازرسی دیگ بخار بر طبق استاندارد ملی ایران به طور کامل و مفصل و با تمامی جزییات بیان شده است. بازرسی هنگام ساخت یکی از اصلی ترین مرحله از بازرسی دیگ بخار است که مدت زمان زیادی را موقع ساخت محصول برای بازرسی اختصاص داده میشود. در ادامه مقاله با مراحل مختلف این بازرسی دیگ بخار و مخازن تحت فشار آشنا خواهیم شد.


بازرسی دیگ بخار مطابق استاندارد ملی ایران

بازرسان مخازن تحت فشار دیگ بخار باید کسانی باشند که به واسطه سازمان های بازرسی معتبر در کشور تایید و استخدام شده و آموزش می ‏یابند.

وظیفه ی اصلی بازرس دیگ بخار این است که با بازرسی درست و بی ایراد و گواهی دادن دیگ های تحت مقررات این استاندارداست ولی مورد مهم این است که بازرس باید مستقل از سازنده و خریدار باشد یعنی اینکه با هیچ طرفی نباشد و در استخدام هیچکدام از آنها نباشد, فقط در مواردی که دیگ بخار از طرف سازمان های دولتی و یا تحت تکفل خریداری می‏ شوند. واحدهای بازرسی شرکت های بازرسی مانند بازرسی خبرگان بین المللی تهران به رسمیت شناخته شده است که این سازمان ها می‏ توانند کلیه بازرسی های مقرر شده در استاندارد را انجام دهند .


بازرسی در جریان ساخت دیگ بخار

هر دیگ بخار در مدت زمان ساخت باید توسط بازرسین رسمی و یا گواهی شده از طرف شرکت بازرسی معتبر, مورد بازرسی قرار گیرد. برای مطمئن شدن از اینکه مواد, ساخت و آزمایش‏ ها از هر لحاظ با استاندارد های نوشته شده هم خوانی داشته باشد. بنابراین بازرسی‏ های کافی باید انجام گیرند .

شرکت های بازرسی معتبر مانند شرکت تایکو حق دارد که خواهان شواهدی دال بر انطباق طرح با این استاندارد باشد.

شرکت بازرسی باید به کارهای سازنده دیگ بخار هنگامی که کار در حال انجام است, دسترسی داشته و باید در بازرسی از مراحل ساخت و در رد کردن هر قسمتی که با این استاندارد متفاوت است آزاد باشد.

شرکت بازرسی دیگ بخار و مخازن تحت فشار باید قبل از شروع ساخت دیگ بخار , سازنده را از مراحلی از ساخت که در آنها آزمایشات مخصوص مواد انجام می شود, مطلع کند و سازنده باید شرکت بازرسی را از اینکه این مراحل چه وقتی فرا میرسد , آگاه کند , ولی این کار نباید از انجام آزمایشات که توسط بازرسان شرکت بازرسی دیگ بخار انجام می شود, جلوگیری کند.

بازرسی دیگ بخار برای مطمئن شدن از امنیت دیگ بخار انجام می شود ، در فرآیند بازرسی دیگ بخار ، بازرسی دیگ بخارباید توسط چک لیست مربوط به بازرسی دیگ بخار انجام شود . در بازرسی دیگ بخار باید به انجام دقیق تست هیدرواستاتیک توجه مخصوصی داشت . در ادامه فرآیند این بازرسی ضخامت سنجی با استفاده از دستگاه ضخامت سنج اولتراسونیک انجام می شود .

مدت زمان لازم برای این بازرسی تقریبا ۴ الی ۵ ساعت است که در این مدت بازرسان تمامی آزمایش ها و بررسی های مربوطه را انجام می دهند.

در صنعت معمولا از دیگ های فایر تیوب (لوله آتشی) استفاده می شود.

بازرسان شرکت بازرسی دیگ بخار و مخازن تحت فشار ، تست دیگ بخار ، دیگ آبگرم و دیگ روغن داغ به صورت سالیانه انجام میدهند .

در ادامه بازرسی دیگ بخار لازم است تا وضعیت سوپاپ اطمینان، لول کنترل و پرشرسوئیچ و سنسور مشعل بررسی شود.

بازرسین شرکت تایکو با سالیان تجربه در زمینه بازرسی دیگ بخار آماده ارائه خدمات بازرسی و نگهداری و تعمیرات دیگ های بخار می باشند.

دیگ بخار دستگاهی برای تبدیل آب به بخار است. دیگ بخار دارای کوره‌ای است که در آن سوخت (گاز، گازوییل و مانند آنها) بوسیله مشعل سوزانده می‌شود. سطوح انتقال حرارت به آب، همان جداره کوره، لوله‌های داخل دیگ بخار و شبکه جلو و عقب هستند. در بالای دیگ بخار قسمتی وجود دارد که می‌توان بخار تولید شده را در آن جمع آوری کرد.


استاندارد بازرسی دیگ بخار

بازرسی هنگام درست کردن دیگ بخار و دیگ آب ‌داغ، مطابق قوانین سازمان ملی استاندارد دارای استانداردهای ۴۲۳۱ و ۷۹۱۱ است. استاندارد ملی دیگ بخار منشعب از استانداردهای بین‌المللی دیگ بخار و مخازن تحت فشار است.که در طول سالیان دراز و به سبب احتیاج صنعت، استانداردهای نوین نیز ترجمه شده است و در دستور کار قرار گرفته است.


بازرسی دیگ بخار چرا لازم و ضروری است؟

بر طبق ماده ۹ از بخش ۴ آیین نامه حفاظتی مولد های بخار و دیگ‌های آب‌گرم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مولد بخار باید از داخل و خارج توسط بازرسان حرفه ای که از مقام صلاحیت‌دار اجازه دارند به ترتیب زیر بازرسی می شوند:

 • هنگام ساخت
 • پس از نصب و قبل از راه اندازی
 • هنگام هر تعمیرات اساسی و تجدید ساختمان مولد بخار
 • در فواصل کمتر از یک سال به صورت مداوم

بعد از کامل شدن فرآیند بازرسی دیگ بخار اگر مشخص شد که در طول و یا بعد از آزمایش هیدرولیکی به تعمیراتی نیاز است باید تعمیرات و هر گونه عملیات دیگ بخار را انجام داد و دوباره عین روش گفته شده در بالا تحت آزمایش فشار قرار داد و چنانچه مشکلی نداشت مجوز لازم صادر شود.

بازرسی در حین ساخت بویلرهای فایرتیوب آب گرم، آب داغ و بخار بر اساس استاندارد ملی 4231 IS
بازرسی مخازن تحت فشار

بازرسی در حین ساخت استاندارد ملی 4231

مشاهده »
بازرسی در حین ساخت بویلرهای فایرتیوب آب گرم، آب داغ و بخار بر اساس استاندارد ملی 7911 IS
بازرسی مخازن تحت فشار

بازرسی در حین ساخت استاندارد ملی 7911 IS

مشاهده »
بازرسی ادواری بویلرهای فایرتیوب آب گرم، آب داغ و بخار بر اساس استاندارد ملی 4231 ISIRI
بازرسی مخازن تحت فشار

بازرسی ادواری استاندارد ملی 4231 ISIRI

مشاهده »
بازرسی ادواری بویلرهای فایرتیوب آب گرم، آب داغ و بخار بر اساس استاندارد ملی 7911 ISIRI
بازرسی مخازن تحت فشار

بازرسی ادواری استاندارد ملی 7911 ISIRI

مشاهده »
بازرسی در حین ساخت مخازن تحت فشار بر اساس استاندارد    ASME SEC VIII Div I
بازرسی مخازن تحت فشار

بازرسی در حین ساخت ASME SEC VIII Div I

مشاهده »