امروز : 1403/02/31
بازرسی ریسک

بازرسی ریسک

به طور کلی می‌توان گفت که ۹۰٪ خطرات در فرایندهای نفت، گاز و پتروشیمی بوده و ۱۰٪ ریسک ها در تجهیزات آن‌ها نهفته است از این رو شناسایی دقیق این ریسک ها برای مدیران و کسانی که در شغل هایی فعالیت دارند که با این مواد سرو کار دارند ،از اهمیت زیادی برخوردار است.

در این مقاله به مطالعه و بررسی بازرسی ریسک و شرح آن می پردازیم حالا ابتدا برویم و ببینیم که بازرسی ریسک به چه معنی و مفهومی است.

اولین قدم برای شناسایی تجهیزات پرخطر،انجام فعالیت‌های درست، بازرسی ریسک است. پس اگر در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی فعالیت میکنید برای کاهش خطر و ایمنی بیشتر میتوانید از بازرسی ریسک کمک بگیرید تا با اطمینان کامل فعالیت های خود را انجام دهید.

شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران یکی از شرکت هایی است که بازرسی ریسک را با بازرسان حرفه ای و کارکشته در این زمینه انجام میدهد .

بازرسی ریسک یعنی طرح بازرسی بر اساس آگاهی از خطر شکست است.به این گونه که ریسک را تجزیه و تحلیل میکنند و بررسی های لازم را انجام میدهند تا هر گونه مشکلی را در آن پیدا کنند و ازخطرات آن جلوگیری کنند.


در بازرسی ریسک معمولا این خطرات شناسایی میشود:

 • نوع آسیبی که ممکن است وجود داشته باشد
 • جایی که چنین آسیبی ممکن است رخ دهد
 • سرعتی که ممکن است چنین آسیبی در آن ایجاد شود
 • جایی که خرابی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. باعث ایجاد خطر می شد .

کارخانجات و شغل هایی که در معرض خطر با مکانیسم‌های آسیب بالا که ممکن است با خرابی زیاد سازه،همراه باشد.با بهره گیری از یک طرح بازرسی ریسک مناسب، و اطمینان از تکنیک‌های بازرسی ریسک بهترین شرایط فراهم میکنند.

بازرسی مبتنی بر ریسک ممکن است در هر بخش صنعتی اعمال شود، اما بیشترین علاقه از سوی بخش‌های نیرو و پتروشیمی بوده است .شرکت تایکو به عنوان سازمان بازرسی یکی از معتبر ترین شرکت های بازرسی در زمینه ریسک میباشد.


بازرسی مبتنی بر ریسک چیست؟

یک روش بازرسی بر اساس عوامل خطر نقص عملکرد تجهیزات است.

بازرسی ریسک یک نوع رویکرد پیشگیرانه است که به جای واکنش به شکست، بر پیش بینی و اجتناب از مسائل احتمالی متمرکز میشوند به عبارت دیگر به این صورت که با بازرسی ریسک میتوانیم مشکلات را شناسایی کرد و قبل از شکست در یک موضوع از آن جلوگیری می کنند .

هدف کلی کاهش تعداد خرابی های مهم با بهینه سازی فعالیت های تعمیر و نگهداری تجهیزات پرخطر و صرفه جویی در منابع در دارایی های کم خطر است.

در اولین قدم از بازرسی ریسک، بازرسان باید اطلاعات مربوط به تجهیزات و ماشین آلات سازمان را جمع آوری کنند.

آنها باید روی جنبه‌هایی مثل نوع آسیب‌های احتمالی، نرخ فرکانس خطا یا محل وقوع نقص تمرکز کنند.


مزایای بازرسی مبتنی بر ریسک چیست؟

 • بهبود مدیریت ریسک با ارزیابی منظم تحلیل ریسک و کاهش آن
 • به حداقل رساندن زمان خرابی با جلوگیری از خرابی های حیاتی
 • صرفه جویی در هزینه با استقرار یک طرح بازرسی کارآمدتر و کاهش قطعی های برنامه ریزی نشده
 • بهینه سازی منابع نیروی کار با حذف بازرسی های غیر ضروری

بازرسی ریسک در موارد زیر بیشتر کاربرد دارد :

 • بازرسی مرتبط باناوگان حمل و نقل هوایی
 • پالایشگاه ها
 • پتروشیمی ها
 • نیروگاه ها
 • واحد های فرایند شیمیایی
 • واحد های ساخت تاسیسات مرتبط با استخراج و انتقال نفت و میعانات نفتی و گاز

همانطور که قبلا هم گفته شد مفهوم ریسک به این صورت است که یعنی مواردی که باعث ایجاد یک حادثه خطرناک و ناگوار میشود و تمامی اثرات ناشی از این اتفاق نیز شامل ریسک است. همچنین این بازرسی جز بازرسی فنی می باشد.

بازرسی ریسک : به این معنی است که انواع اندازه گیری های کمی و کیفی و همچنین شناسایی خطراتی که در اتفاقات انجام میگیرد و اندیشیدن راه چاره برای کاهش و یا از بین بردن ریسک ها توسط بازرسان ریسک شرکت های بازرسی انجام میشود.

گروه بازرسان شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران با دارا بودن قابلیت اطمینان و تحلیل ریسک ،خطرات ناشی از فعالیت ها را شناسایی میکند و خطرات آن را کاهش داده و از اتفاقات بدتر جلوگیری میکنند.

مولفه های بازرسی ریسک به صورت متنوع تدوین شده اند که در آن تمامی ابعاد بازرسی بحث شده است که در ادامه توضیحات بیشتری خواهیم داد.

در صنایع مختلف ،بازرسی ریسک را به منظور کمتر شدن ریسک انجام میدهند که اقداماتی که حین بازرسی انجام میشود به شرح زیر است:

پیشگیری از وقوع خطر و کنترل اتفاقات و همچنین کمتر کردن عوارض ناشی از این ریسک ها انجام میشود تا از بوجود آمدن حوادث ناگوار مالی و جانی را کاهش دهند.بنابراین بازرسی بر مبنای ریسک در صناع نفت وگاز و پتروشیمی سبب افزایش و بهبود کارکرد وسایل و تجهیزات در این صنایع است.

خطرات به چند دسته تقسیم میشوند که قبل از انجام بازرسی ریسک باید اطلاعاتی از این خطرات و طبقه بندی آنها داشته باشیم در زیر به تعدادی از آنها اشاره شده است :

 • خطرات محیط کار :مانند افتادن از بلندی یا سقوط اجسام از ارتفاع که باعث آسیب به افراد میشود.
 • خطرات برق:مثل عایق نبودن سیم و کابل ها یا خراب بودن فیوز ها و... که باعث از بین رفتن منابع میشود.
 • خطرات حمل و نقل :مثل سقوط کالا از جرثقیل یا سوختگی افراد در حمل و نقل های شیمیایی ،انواع تصادفات ماشین ها و افراد که این رسک ها هم باعث آسیب به نیروی انسانی و همچنین از بین رفتن منابع می شود.

شرکت بازرسی تایکو با داشتن بازرسانی که قابلیت اطمینان دارندضمن انجام بازرسی از تمامی منابع و تجهیزات ،نگهداری و تعمیرات مبنی بر ریسک را انجام می دهد تا از هدر رفتن منابع و انواع ریسک و خطر که نیروی انسانی را تهدید میکند جلوگیری کرده و یا حداقل کاهش دهد.

عواملی که باعث ایجاد ریسک میشوند به چهار دسته فیزیکی(صدا ،دماو...) ،شیمیایی(گرد و غبار و گازهاو..)، بیولوژی(ویروس ها ،باکتری ها و...) و آرگونومیک (وضعیت نا مطلوب بدنی ،خطای انسانی ، ابزار نامناسب و ...) تقسیم میشود .

بنابراین بازرسی ریسک اقداماتی نظیر کمتر کردن احتمال وقوع حادثه و محدودكردن وسعت و طول زمان يك اتفاق خطرناک و كاهش اثرات آنها بر علیه این قبیل خطرات است.

شرکت بازرسی مبتنی بر ریسک، برطبق بررسی ریسک، روش‌های بازرسی مناسب و فواصل زمانی درست انجام این روش‌ها را پیشنهاد می‌دهد.که بدون استفاده از بازرسی بر مبنای ریسک و با استفاده از روش‌های سنتی بازرسی ممکن نیست.

در صورت انجام صحیح عملیات خوردگی که مهم‌ترین ابزار آن روش بازرسی مبتنی بر ریسک (RBI) است، می‌توان ضمن اینکه افزایش معنی‌دار در قابلیت اطمینان،از تجهیزات و منابع را زیاد کرد همچنین میتوان در هزینه‌های نگهداری و تعمیرات تجهیزات نیز صرفه‌جویی کرد .

بنابراین با همکاری با شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران که بازرسی ریسک هم یکی از وظایف این شرکت است تا حدودی از خطرات وارده بر تجهیزات خود را کاهش دهید.

بازرسی ریسک برای اینکه به نیاز صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در زمینه انواع ریسک ها پاسخ دهد به وجود آمده است که با اولویت بندی تجهیزات برطبق اندازه ریسک ها انجام میگیرد.

به عبارت دیگر بازرسی بر مبنای ریسک یک راه جدید در بازرسی است که با بررسی ریسک انجام میشود و با این کار در برنامه ریزی، توجیه وتوضیح نتایج حاصل از بازرسی، آزمایش و پایش استفاده میشود. این روش بر خلاف راه هایی که در گذشته برای بازرسی انجام میشد، فاصله زمانی ثابتی ندارد . بلکه برای هر دستگاه، فاصله زمانی و روش بازرسی مشخصی تعیین می شود.

با استفاده از بازرسی بر مبنای ریسک، علاوه بر اینکه میتوان از تکرار بازرسی جلوگیری کرد ، همچنین میتوان عملیات بازرسی را بر روی دستگاههایی انجام داد که دارای ریسک بیشتری هستند .

بازرسی ریسک مطابق با هدف ها و مقرراتی است که توسط مراجع مختلف تدوین شده اند و همچنین سازمانی برای اولویت بندی و تمرکز بازرسی است که بر روی تجهیزاتی عملیاتش را انجام میدهد که بیشترین تاثیر را بر روی امنیت و اطمینان پذیری یک مجتمع نفت، گاز و پتروشیمی دارد.

این بازرسی به طور کلی به عنوان یک ابزار کلیدی در افزایش و بهتر شدن امنیت صنعتی، بازدهی و رقابت پذیری بکار میرود.

شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران به عنوان یکی از بهترین شرکت های بازرسی ریسک شناخته شده در کشور است که کلیه عملیات خود را در جهت بهبود ایمنی بازدهی بالا انجام میدهدو گواهی های خود را با قابلیت اطمینان و تحلیل ریسک ارائه میدهد.


مراحلی که در اجرای بازرسی ریسک RBIانجام میشود

 • تهیه خط¬ مشی RBI در شرکت مربوطه
 • تهیه، جمع ¬آوری و ثبت اطلاعات تجهیزات
 • طراحی مدارهای خوردگی
 • بررسی پیامد وقوع خرابی¬ها
 • بررسی احتمال وقوع خرابی¬ها
 • بررسی ریسک و تعیین درجه بحرانی دستگاه¬ها
 • برنامه ¬ریزی بازرسی فنی (Increased consistency in inspection

بعد از مشخص کردن اندازه ریسک هر کدام از تجهیزات ،برنامه بازرسی که شامل فواصل بازرسی، محدوده بازرسی و روش بازرسی است تعیین میشود. که نگهداری و تعمیرات براساس قابلیت اطمینان انجام میگیرد. فواصل بازرسی معمولا مطابق با اندازه ریسک، محدوده بازرسی بر اساس پیامد وقوع خرابی و روش بازرسی با احتمال وقوع خرابی تعیین میشود و کارشناس rbi بر طبق مقررات عملیات خود را انجام داده و گزارش های به دست آمده را تدوین میکند. و از بوجود آمدن ریسک های بیشتر جلوگیری میکند.

در بازرسی ریسک یکی از مهمترین هدف ها این است که، آسیب های مکانیکی، هزینه و اتلاف مواد را کاهش دهند می باشد.

مزایای بازرسی بر مبنای ریسک

 1. بیشتر کردن امنیت و قابلیت اطمینان پذیری تجهیزات
 2. اولویت بندی بازرسی فنی تجهیزات
 3. کاهش توقف های برنامه ریزی شده و نشده
 4. بررسی اثر بخشی بازرسی
 5. بیشتر کردن فواصل بازرسی
 6. افزایش سازگاری برنامه های بازرسی
 7. شناسایی پتانسیل های خرابی و شکست
 8. شناسایی اقدامات مؤثر بر خوردگی
 9. کمتر شدن هزینه های بازرسی، تعمیرات و نگهداری مبتنی بر ریسک

هنگام بازرسی ریسک، بر طبق اندازه ریسک های بدست آمده، تجهیزات اولویت بندی می شوند و برای هر کدام برنامه بازرسی مشخصی در نظر گرفته میشود. در این برنامه، بازه های زمانی معینی برای بازرسی تجهیزات تعریف نمی شود، بلکه برای هر قطعه، بازه زمانی و روش جداگانه ای جهت بازرسی مشخص می شود. که با انجام این عملیات می توان از انجام بازرسی های تکراری جلوگیری کرد و همچنین بازرسی بر روی تجهیزاتی با ریسک بالاتر متمرکز شد.


روش های ارزیابی ریسک

بازرسی ریسک در سطوح متفاوتی انجام می شود.که تفاوت عمده این روش ها در کمیت و کیفیت داده های ورودی و نتایج خروجی است.

روش های متداول بازرسی ریسک طبق استاندارد های بین المللی به صورت 1.روش کیفی 2.روش کمی 3. روش نیمه کمی است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

هیچ خدمتی وجود ندارد.