امروز : 1402/12/15
آزمون جریان گردابی (Eddy Current Test, ET )
آزمون جریان گردابی (Eddy Current Test, ET )

آزمون جریان گردابی

 

آزمون جریان گردابی  یا ET نوعی بازرسی غیر مخرب جوش است که  طرفدار زیادی دارد و برای کنترل کیفیت قطعات رسانا استفاده میشود. آزمون جریان گردابی  یک روش الکترومغناطیسی است که از لحاظ دقت و سرعت عمل، آزمون بسیار مناسبی برای شناسایی عیوب و ناهمگنی های سطحی و زیر سطحی به شمار میرود. این آزمون به این سبب که وجود لایه های نازک رنگ، روغن و چربی روی سطوح قطعه مانعی برای تست ایجاد نمی کند، در صنعت امروزه در حال افزایش است.

در این مقاله به بررسی کامل آزمون جریان گردابی و کلیه موارد آن خواهیم پرداخت.

شرکت بازرسی تایکو در بررسی تست غیر مخرب جوش از این روش استفاده میکند.

آزمون جریان گردابی چیست؟

روشی که با استفاده از اصول اولیه القای الکترومغناطیس و به کارگیری آن برای شناسایی خواص ساختاری و متالورژیکی قطعات صنعتی رسانا است آزمون جریان گردابی یا تست ET نامیده میشود. که این آزمایش با نام روش بازرسی با سرعت بالا یاد می شود که در صورت نیاز قطعاتی بزرگ را با این روش، در زمانی کم می توان بازرسی کرد.

هنگامیکه يك كويل با جريان متناوب در نزديكي سطح فلز قرار مي‌گيرد، در اثر القاي الكترومغناطيس، جريانهاي گردابي در قطعه ايجاد مي‌شوند. جهت و شدت جريانهاي گردابي القا شده در قطعه كار، كويل را تحت تأثير قرار مي‌دهد. در صورتيكه كويل مطابق با يك استاندارد معين كاليبره شده باشد، با آزمون جریان گردابی، میتوان بسیاری  از عیوب قطعه را شناسایی کرد.

آزمون جریان گردابی ، يك روش NDTبازرسی غیر مخرب جوش است که  با قابليتهاي متنوع انجام میگیرد. با استفاده از اين روش میتوان اندازه‌گيري ضخامت ورقهاي نازك، هدايت الكتريكي، قابليت نفوذ مغناطيسي، سختي و شرايط عمليات حرارتي قطعه تحت آزمايش،انجام میگیرد.

علاوه بر این در روش جریان گردابی امكان اندازه گيري ضخامت پوشش‌هاي غيرفلزي روي سطوح فلزي نيز وجود دارد.

در روش آزمون جريانهاي گردابي، ناپيوستگي‌هاي زيرسطحي از قبيل ترك، ”Seam“ و ”Lap“ و ناخالصي‌ها، قابل شناسایی است.

تجهيزات لازم در روش ET، شامل يك دستگاه الكترونيكي به همراه يك صفحه نمايش (CRT) و يك كويل جستجوگر است. كويل جستجوگر ممكن است به صورت مسطح جهت ارزيابي سطوح باشد و يا بصورت استوانه اي شكل، قطعات را احاطه نمايد. همچنین اين كويل امکان دارد به صورت يك سيم‌پيچ جهت ارزيابي به داخل تيوبها فرستاده شود.

شكل، جنس و ابعاد بلوك‌هاي كاليبراسيون به اطلاعات مورد نظر وابسته است. برای مثال در مقوله ضخامت سنجي، بلوك‌هاي كاليبراسيون با جنس مشابه قطعه تحت آزمايش و ابعاد و اندازه‌هاي معين و دقيق لازم است و جهت تعيين مشخصات عمليات حرارتي به بلوك كاليبراسيون با جنس مشابه و تاريخچه عمليات حرارتي معين، نياز مي‌باشد.

آزمون جریان گردابی  معمولا برای تشخیص ایراد های سطحی در بازرسی غیر مخرب جوش، تولیدات نیمه تمام مانند لوله ها، انواع پروفیل ها، میله ها، شمش های داغ ریخته گری مداوم، مفتول های داغ در حین فرآیند شکل دهی گرم با دمای بالا (حدود ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد) و محصولات نهایی مانند غلتک ها، پین ها و ارزیابی خوردگی سازه ها و سطوح مخفی بال هواپبماها و بدنه کشتی ها و مخازن استفاده میشود. در هر مورد از کاربردها از تاثیر یکی از عوامل موثر بر جریان گردابی استفاده می شود و تاثیر عوامل دیگر تا حد امکان حذف می شود.

شرکت بازرسی خبرگان تهران در تست غیر مخرب جوش از آزمون جریان گردابی بهره میگیرد و با انجام این آزمون در زمان کم ایراد های قطعات را شناسایی میکند و اقدامات لازم را انجام میدهد و در ادامه بیشتر به تفسیر این آزمون خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.