امروز : 1402/03/17
بازرسی در حین ساخت ASME SEC VIII Div I
بازرسی در حین ساخت مخازن تحت فشار بر اساس استاندارد       ASME SEC VIII Div  I

بازرسی در حین ساخت ASME SECVIII DIV 1

فعالیتهای بازرسی شرکت تایکو، برپایه ی اهداف و محل انجام آنها به گروههای زیر تقسیم می شوند:

بازرسی فنی ساخت

این نوع بازرسی در حین ساخت یا بعد از ساخت و در کارخانه تولید برروی وسایل و تجهیزات انجام می شود که هدف از انجام آن اطمینان از مطابقت دستگاه با استاندارد ساخت مورد نظر است.

بازرسی فنی قبل از نصب 

در این نوع بازرسی ،آزمونهایی که پیش از نصب دستگاه و در محل نصب یا انبار پروژه برروی دستگاه انجام می گیرد و هدف از انجام آنها اطمینان از سلامت دستگاه مورد نظر است.

در این مقاله قصد داریم به بررسی بازرسی در حین ساخت  ASME SECVIII DIV 1 بپردازیم.

استاندارد ASME که مخفف کلمـــه انگلیســی American Society of Mechanical Engineers،است و به معنای انجمن مهندسان مکانیک آمریکا می‌باشدزیرا این استاندارد در سال ۱۸۸۰ میلادی در کشور آمریکا برای اولین بار در جهت ایجاد یک کار روشمند و قابل اعتماد برای ساخت مخازن تحت فشار و دیگ‌های بخار تاسیس شده است.

ASME در حقیقت یک استاندارد نیست بلکـــه یک سازمانی است که تخصص در تدوین و انتشار استاندارد‌های مهندسی را دارد این سازمان تا الان تقریبا۶۰۰ استاندارد و آیین‌نامه را تألیف کرده است، که شامل استاندارد‌هایی در زمینه دیگ‌های بخار و مخازن تحت فشار، آسانسور‌ها، جرثقیل‌ها، پایپنگ‌ها، خصوصیات مواد، بازرسی تجهیزات نیروگاهی و هسته‌ایی و ….. می‌باشد. شرکت های بازرسی در هر نقطه از جهان هنگام انجام بازرسی فنی از این استاندارد و آیین نامه ها پیروی میکنند .

استاندارد ASME SEC VIII

استاندارد ASME SEC VIII، یک استاندارد کامل و کلی برای طراحی و ساخت مخازن تحت فشار (Pressure Vessel Design) است. این استاندارد دارای ۳ بخش با نام‌های DIV ۳، DIV۲، DIV۱ می‌باشند که هم دارای قسمت‌های مشترک و هم قسمت‌های متفاوت می‌باشند که معمولاً برای طراحی مخازن از بخش یک و دو بیشتر از بخش ۳ استفاده می‌شود که در ادامه به تفاوت‌های آن‌ها اشاره خواهیــــم کرد.در بازرسی نفت و گاز پتروشیمی از بازرسی در حین ساخت بهره میگیرند و تمامی عیوب مربوط به تجهیزات را حین ساخت شناسایی میکنند و برای رفع آن اقدامات لازم را انجام میدهند.

شرکت تایکو  ارزیابی های خود را بر طبق  استاندارد ASME SEC VIII انجام میدهدکه از این طریق اطلاعات مهم و پر کاربردی ر ا در خصوص ساخت مخازن تحت فشار با انواع جنس‌های مختلف مانندانواع فولاد، چدن، فلزات غیر آهنی را به دست می آورد و همچنین اطلاعات موجود در این استاندارد که اطلاعات لازم برای ساخت مخازن تحت فشار با روش‌های مانند جوشکاری، لحیم کاری و فوجینگ (آهنگری) است ارائـــه میدهد.

بازرسی حین ساخت به بررسی  و ارزیابی کالا در هنگام فرآیند تولید از اول تا پایان آن گفته میشود که برای افزایش‌ کیفیت کالا ی تولیدی و مطمئن شدن  از بهره گیری از روش‌های منظم بر اساس قوانین  و مطابق با استانداردهای جهانی در فرآیند تولید، انجام می گیرد. از آنجا که عوامل متعددی مانند، مواد اولیه ، فرآیندهای تولیدی، ماشین آلات، نیروی انسانی و فرآیندهای کنترلی در کیفیت محصول تولید شده موثر هستند، بنابراین تنها راه ردیابی تمامی ویژگی‌های کیفی و فنی یک محصول انجام بازرسی و نظارت در مراحل تولید آن می‌باشد.

که این بازرسی باید توسط شرکت های بازرسی معتبر از جمله شرکت تایکو صورت گیرد زیرا تمام فعالیت های این شرکت مطابق با استاندارد های لازم است و میتوان در بازرسی نفت . گاز و پتروشیمی به این شرکت اطمینان کرد و عملیات بازرسی را به آن سپرد.