امروز : 1403/02/31
بازرسی نفت گاز پتروشیمی

بازرسی نفت، گاز و پتروشیمی

بخش بازرسی نفت ، گاز و پتروشیمی شرکت تایکو ، به عنوان یک مشاور و شریک تجاری در کنار کارفرمایان خود می باشد.این بخش با استفاده از بازرسان مجرب خود خدمات متنوعی از قبیل آلج سوروی ، محاسبات سوخت ‎کشی‏ اندازه کیری مخازن کشتی ‎اندازه گیری مخازن ساحلی ، نمونه برداری از مخازن کشتی / مخازن ساحلی / لوله ها و غیره را انجام میدهد.

شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران دارای گواهینامه بازرسی از وزارت نفت، شرکت ملی گاز ایران، سازمان مدیریت وبرنامه‌ریزی کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان ملی استاندارد ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بنادر و دریانوردی و گمرکات کشور می باشد.شرکت تایکو دارای بازرسان آگاه و حرفه ای است که با تجربه وسواد کافی بازرسی نفت ،گاز و پتروشیمی را انجام میدهند و هر گونه اشکال و ایراد جزئی را پیدا کرده و تلاش میکنند مواد مورد نظر با بهترین کیفیت و بدون ایراد در دسترس مشتریان قرار گیرد.

بازرسی کالا به عراق یکی از خدمات مهم شرکت ما می باشد که  تمرکز ویژه ای در این زمینه را شکت تایکو معین کرده است.

ما در این مقاله موارد مربوط به بازرسی نفت و گاز و پتروشیمی را جمع کرده ایم و چگونگی بازرسی و موارد مورد نیاز را تا حدودی توضیح داده ایم تا بتوانیم اطلاعاتی را در اختیار کسانی که نیاز دارند بگذاریم.

پالایشگاه های نفت و گاز در سال های اخیر پیشرفته تر شده اند. برای اطمینان از کیفیت مواد واستانداردها و مقررات، شرکت های بازرسی باید دارای تجربه زیاد، مهارت کافی باشند. بنابراین، صنعت بازرسی نفت و گاز مطابق با استانداردها سختگیرانه عمل می کند. عملیات نفت و گاز شامل حفاری، مهندسی مخازن، سرویس دهی چاه، خدمات تولید، پالایش و حمل و نقل فرآورده های نفتی و بسیاری از عملیات های دیگر است.

مطابقت با استانداردهای صنعت نه تنها چالش برانگیز است، بلکه برای حفظ محیط کار ایمن و محافظت از کارگران در برابر آسیب مهم است. تجهیز کارگران به لباس های محافظ و آموزش مداوم آنها در مورد اقدامات ایمنی ضروری است.

بازرسی نفت وگاز وپتروشیمی زیر مجموعه بازرسی های IC و بازرسی COI می باشد.

بازرسی های منظم نفت و گاز به شرکت ها کمک می کند تا از یکپارچگی سیستم های خود اطمینان حاصل کنند و از مقررات پیروی کنند. ماهیت صنعت نفت و گاز نیازمند اقدامات ایمنی بیشتری برای جلوگیری از آتش سوزی و آسیب به محیط زیست است.

محصولات نفتی و گازی سمی و خطرناک هستند. آنها بسیار قابل اشتعال می باشند و برای افرادی که بخارات این محصولات را استنشاق می کنند و بیشتر با این مواد سرو کار دارند ممکن است مشکلاتی را برای سلامتی ایجادکنند . علاوه بر این، بعضی از محصولات جانبی نفت خام باعث خوردگی فلزات می شوند.

برای کم کردن خطرات و ایمن سازی این مواد ، باید اطمینان حاصل شود که تمام اجزای نفت و گاز به خوبی نگهداری می شوند. اگرچه مراقبت از کل سیستم ممکن است عملی نباشد،اما بازرسی های منظم می تواند به شناسایی نقص ها، نشت ها یا سایر موقعیت های خطرناک کمک کندتا از درست کارکردن تجهیزات اطمینان حاصل شود.بنابراین شرکت های بازرسی نفت ،گاز و پتروشیمی برای این کار به وجود آمده اند.

صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در مقایسه با سایر صنایع، بیشترین تلفات را دارند و همین امر باعث می شود که آنها در برابر صنایع دیگر خطرناک تر باشندبه همین دلیل بازرسی نفت و گاز و پتروشیمی مهم و ضروری است و این کار نسبت به کارهای دیگر پر هزینه است و خطرات بیشتری نیز دارد.


از وظایف واحد بازرسی نفت، گاز و پتروشیمی:­

بعضی از اعمال و وظایف شرکت بازرسی تایکو دربازرسی نفت، گاز و پتروشیمی به صورت زیر می باشد:

 • بازرسی از محصولات نفتی، پتروشیمیایی و شیمیایی
 • بازرسی فنی تانکرها، که جهت حمل محصول بکار گرفته می شوند.
 • خدمات آزمایشگاهی با استفاده از آزمایشگاه های معتبر و همچنین نظارت بر آزمایش
 • تعیین میزان خسارت واردشده به محصولات نفتی و پتروشیمی
 • بازرسی از کشتی های که مواد گازی، مایع و جامد را حمل میکنند.
 • بازرسی از مواد و کالاهای وارداتی در بنادر بارگیری
 • بازرسی و کنترل کمی و کیفی محصولات صادراتی و وارداتی، پتروشیمیایی ، شیمیایی در مراحل بارگیری و صادرات
 • بازرسی حین ساخت و ادواری تانکرهای تحت فشار مخصوص حمل انواع مایعات گازی
 • بازرسی مخازن دوجداره جهت حمل ازت، آرگون واکسیژن
 • بازرسی فنی درحین تعمیرات اساسی برنامه ریزی شده، بازرسی فنی دیگ‌های بخار، برج‌ها، مخازن، ظروف تحت فشار، لوله ها، مبدل های حرارتی، کوره ها، بالابرها و ماشین آلات و دستگاه‌های برق و ابزاردقیق مجتمع های پتروشیمی، پالایشگاه ها
 • بازرسی فنی در صنایع بالادستی نفت و گاز شامل بازرسی دکل های حفاری خشکی، اقلام و تجهیزات و ابزاردر گردش حفاری
 • بازرسی مخازن کشتی و ساحلی قبل و بعد از انجام عملیات ( بارگیری و تخلیه)
 • اندازه گیری حجم / وزن محموله در مخازن ساحلی و کشتی
 • حصول اطمینان از کارکرد میترینگ
 • انجام اندازه گیری میزان سوخت مصرفی کشتی
 • نمونه برداری از انواع محمولات
 • نظارت بر انجام آزمایشات نمونه محمولات
 • بازرسی ایزوتانک ها قبل و بعد از عملیات (حصول اطمینان از مناسب بودن جهت بارگیری از لحاظ تمیزی )
 • صدور گواهی های کمیت و کیفیت معتبر برای انواع محمولات بازرسی شده
 • انجام خدمات بازرسی حین ساخت و نهایی مورد نیاز کارفرما
 • پروژه شیرین سازی برش نفتا پتروشیمی بوعلی سینا
 • بازرسی فنی ، کالا و تجهیزات پروژه احداث خطوط لوله کرین استیل پتروشیمی مبین

شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران تلاش میکند تمامی خواسته های مشتریان را به بهترین شکل ارایه دهد و در ادامه به بررسی وتوضیح بیشتر موارد مربوط به بازرسی نفت و گاز و پتروشیمی خواهیم پرداخت.

بازرسی نفت شرکت خارجی مثل اس جس اس هم میتوانید مراجعه ومطالب مربوطه بیشتری را مورد مطالعه قرار دهید . 


اهمیت بازرسی‌های خط لوله نفت و گاز

برای حمل و نقل نفت و گاز از خطوط لوله انتقال استفاده میکنند. خطوط لوله انتقال به علت مقرون به صرفه بودن، و همچنین کارایی و ایمن بودن مورد استفاده قرار میگیرد. بنابراین، خطوط لوله دارایی ارزشمندی هستند که برای اطمینان از کارکرد مناسب و صحیح نیاز به نگهداری دارند.

برای محافظت از این دارایی‌ها، بازرسی‌های خط لوله جهت جلوگیری از خرابی‌ها بسیار مهم است که در صورت عدم بازرسی درست ممکن است خسارت های زیادی برای محیط زیست و انسان ها ایجاد کند.

به علت این که مقررات خط لوله نفت و گاز مهم و حیاتی است سخت گیری های زیادی در بازرسی نفت و گاز و پتروشیمی انجام میشود بازرسان، بررسی های لازم از خطوط لوله انجام میدهند تا اطمینان حاصل کنند که نشتی و خرابی وجود ندارد. بررسی های منظم توسط شرکت بازرسی نفت و گاز و پتروشیمی باعث میشود تا عمر مفید خطوط لوله افزایش یافته و خطر خرابی را کمتر شود.

مطابق روندهای موجود در صنعت،تقریبا ۶۵ درصد از کل خرابی‌‌های خطوط لوله دریایی و خشکی به سبب خوردگی است. که اگر بازرسی‌های مکرر و دقیق از خط لوله انجام شود، بازرسان شرکت نفت می‌توانند خوردگی، ناهنجاری‌ها و ترک‌های احتمالی را به طور دقیق بررسی، شناسایی و کاهش دهند. در نهایت، بازرسی‌ نفت و گاز از ترکیدگی، باعث میشود که از سوراخ شدن و شکستگی خطوط لوله جلوگیری شود. این، به نوبه خود سبب درست پیش رفتن کار میشود.


به چه دلایلی بازرسی نفت و گاز و پتروشیمی پرخطر و پرهزینه است؟

بازرسی نفت و گاز به صورت منظم به شرکت‌ها کمک می‌کند تا از یکپارچگی سیستم‌های خود اطمینان حاصل کرده و با مقررات مطابقت داشته باشند. به دلیل اهمیت زیاد نفت و گاز برای جلوگیری از آتش سوزی و آسیب رسیدن به محیط زیست،باید بازرسی شرکت نفت با دقت بیشتر برای به افزایش امنیت انجام گیرد.

به دلیل سمی بودن و خطرناک بودن محصولات نفت وگاز باید بررسی های بیشتر انجام گیرد تا از عواقب آن جلوگیری شود. این محصولات بسیار اشتعال‌زا بوده و باعث بوجود آمدن عارضه در سلامتی بعضی افرادی میشود که بخارات را استنشاق می‌کنند. همچنین، بعضی از محصولات جانبی نفت خام باعث از بین رفتن فلزات در اثر ساییدگی می‌شوند.

برای کم کردن خطرات و و بیشتر کردن ایمنی آنها، باید مطمئن باشیم که تمام اجزای تاسیسات نفت و گاز به خوبی حفظ شده‌اند. برای اینکار، انجام بازرسی‌های منظم، به شناسایی نواقص، نشت‌ها یا سایر موقعیت‌های خطرناک کمک می‌کند. که این عملیات توسط شرکت بازرسی نفت و گاز و پتروشیمی انجام میشود که دارای پرسنل ماهر و تحصیلکرده میباشند. شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران این بازرسی ها را انجام میدهد.

بازرسی نفت و گاز و پتروشیمی خیلی گران و پر خطر میباشند.چون این صنایع از صنعت های بسیار پر خطر محسوب میشوند. بنابراین در مقایسه با صنایع دیگر، بیشترین تعداد تلفات جانی و مالی را به خود اختصاص می‌دهند. تقریبا هفت برابر دیگر صنایع خطرناکترند.و این باعث گرانتر شدن بازرسی میشود.


آنچه بازرسی نفت و گاز و پتروشیمی را خطرناک می‌کند به شرح زیر است:

۱- وجود بخارات خطرناک

به غیر از حوادث فیزیکی، خطرات حادثه ساز دیگری مانند دود سمی مخازن نیز وجود دارد. که این دودها میتواند باعث انفجار شوند. و در بازرسی نفت و گاز و پتروشیمی پرسنل بازرسی در هنگام کار با این بخارات سمی سرو کار دارند که باید با رعایت ایمنی های لازم مراقب سلامتی خود نیز باشند.

۲- بازرسان و ایمنی کارگران

بازرسان حین کار باید از وضعیت تجهیزات، نصب، سلامت سازه دیوارها و زمین، مطمئن باشند که ایمن است و امنیت هنگام کار دارند. که در صورت وجود اشکال در ایمنی این تجهیزات جان انسان ها به خطر می افتد.از این‌رو،در بعضی مواقع میتوان از بازرسی‌ با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده کرد تا این مشکل را به راحتی و به طور موثر حل کرد.

۳- آب و هوای نامساعد

بعضی از تاسیسات نفت و گاز مانند خطوط لوله از مناطق دور افتاده عبور می‌کنند. این مناطق بیشتر در معرض خطر هستند به دلیل دوری این مکان ها کار بازرسان و تیم‌های پشتیبانی سخت تر میشود. بازرسی نفت و گاز شامل آزمایش‌های خیلی زیاد است. که تکمیل برخی از آن‌ها ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد. پس اگر تغییرات نامساعد جوی مانند باران شدید یا برف در هنگام روند بازرسی به وجود آید،باعث تاخیر یا اشکال کار میشود.

۴- انفجار یا آتش سوزی در اثر سوعملکرد در تجهیزات بازرسی نفت و گاز

حتی با وجود فناوری‌های جدید مثل هواپیماهای بدون سرنشین، وسایل نقلیه خودمختار، ربات‌ها و سایر موارد، باز هم خطر آتش‌ سوزی در فضاهایی با غلظت بالای گازهای قابل اشتعال وجود دارد. وجود و نشت گازهای قابل اشتعال در تاسیسات یا خطوط لوله می‌تواند موجب ایجاد جرقه‌های کوچک و درنتیجه منجر به آتش سوزی و انفجار شوند. این امر نه تنها برای بازرسان بلکه برای کل شرکت خطرناک است. زیرا می‌تواند کل سیستم را از بین ببرد و منجر به آسیب به تجهیزات، از دست دادن تولید و تلفات شدید شود.

با توجه به گفته ها میتوان نتیجه گرفت بازرسی نفت و گاز و پتروشیمی یک امر خیلی خطرناک است و برای اینکه از کار ایمن بهره مند شویم باید از شرکت های بازرسی مطمئن کمک بگیریم شرکت تایکو از این شرکت ها است.

بازرسی در حین ساخت مخازن تحت فشار بر اساس استاندارد    ASME SEC VIII Div I
بازرسی نفت گاز پتروشیمی

بازرسی در حین ساخت ASME SEC VIII Div I

مشاهده »
حصول اطمینان از کارکرد میترینگ
بازرسی نفت گاز پتروشیمی

حصول اطمینان از کارکرد میترینگ

مشاهده »
انجام اندازه گیری میزان سوخت مصرفی کشتی
بازرسی نفت گاز پتروشیمی

اندازه گیری میزان سوخت مصرفی کشتی

مشاهده »
نمونه برداری از انواع محمولات
بازرسی نفت گاز پتروشیمی

نمونه برداری از انواع محمولات

مشاهده »
نظارت بر انجام آزمایشات نمونه محمولات
بازرسی نفت گاز پتروشیمی

نظارت بر انجام آزمایشات نمونه محمولات

مشاهده »
صدور گواهی های کمیت و کیفیت معتبر برای انواع محمولات بازرسی شده
بازرسی نفت گاز پتروشیمی

صدور گواهی های کمیت و کیفیت

مشاهده »