امروز : 1402/03/17
بازرسی انواع لیفتراک ها
بازرسی انواع لیفتراک ها

بازرسی انواع لیفتراک ها

لیفتراک چیست؟

با پیشرفت صنعتی، برای انجام دادن بهتر کارها و جا به جا کردن  اجسام بزرگ با وزن سنگین، افراد برای رفع نیاز های خود به دنبال کشف ابزار و وسایلی هستند که که این کار را برایشان راحتر کرده و بازدهی کارشان را افزایش دهد یکی از تجهیزات کاربردی  برای جا به جایی وسایل سنگین استفاده از لیفتراک است. لیفتراک تجهیزی است که دو شاخک در بخش جلوی خود دارد و از آن برای بالا و پایین بردن وسایل و همچنین جا به جایی آن ها استفاده می شود.

لیفتراک در صنعت جایگاه ویژه و  مهمی را در جابجایی اجسام دارد .به همین دلیل باید تحت بازرسی قرار گیرد که بازرسی لیفتراک ها اغلب به شکل روزانه توسط راننده و بصورت دوره ای و سالیانه بوسیله شرکت های معتبر و دارای صلاحیت ،بازرسی میشوند. تمام بازرسی ها براساس چک لیست بازرسی لیفتراک انجام می گیرد.

لازم به ذکر است که بازرسی دوره ای لیفتراک ضروری است بوسیله ی شرکت هایی که از مرکز ملی تائید صلاحیت ایران و سازمان ملی استاندارد ایران برطبق استاندارد ISO 17020 تائید شده اند مورد بازرسی قرار گیرند. بازرسی لیفتراک براساس استاندارد ANSI B56.1 انجام میگیرد که بعد از بازرسی مجوز سلامت لیفتراک صادر میشود .شرکت تایکو تمامی این بازرسی ها را با استاندارد های ذکر شده انجام میدهد .

اهمیت بازرسی لیفتراک

بازرسی لیفتراک و صدور گواهینامه سلامت لیفتراک  از مهمترین مراحل بازرسی فنی محسوب میشود. در این مطلب قصد داریم بصورت کامل الفبای بازرسی لیفتراک را شرح دهیم .در عملیات بازرسی جرثقیل ، یک نکته مهم و کلیدی وجود دارد و آن این است که این کار بوسیله تنها اپراتورهایی که در این زمینه آموزش دیده‌اند و به OSHA تسلط دارند انجام میگیرد.

لازم است تا رانندگان لیفتراک پیش از استفاده از لیفتراک دارای گواهینامه رانندگی ویژه لیفتراک باشند. همچنین راننده لیفتراک علاوه بر گواهینامه رانندگی لیفتراک باید دوره آموزش ایمنی لیفتراک را نیز سپری کند، زیرا بسیاری از اشکالاتی که بوجود می آید به دلیل عدم آگاهی از اصول ایمنی است. بنابراین ایمنی بازرسی و ایمنی کاربری لیفتراک نقش مهم وحیاتی  در هنگام استفاده از لیفتراک دارد.

همانطور که گفته شد لیفتراک وسیله ای است که دارای دکل، شاخک، اتاقک و ملحقات با ظرفیت های مختلفی به منظور حمل و نقل، جابجایی و انبار نمودن بارها کاربرد دارد. به جهت تامین و افزایش سطح ایمنی و حفاظت منابع انسانی و مادی و ایمن سازی محیط کار و ممانعت از پیدایش اتفاقات ناگوار ، گرفتن تاییدیه بازرسی فنی و سالیانه لیفتراک بوسیله  شرکت های معتبر از جمله شرکت تایکو که دارای صلاحیت هستند انجام میگیرد. برای انجام این بازرسی به درخواست مشتری توسط بازرسان فنی شرکت بازرسی صورت میگیرد.

انواع لیفتراک هایی که دریافت تاییدیه سلامت و ایمنی برای صحت عملکرد آنها ضروری است عبارتند از:

1.لیفتراک بنزینی

2.لیفتراک برقی

3. لیفتراک گازوئیلی (دیزلی)

4.لیفتراک گازی

نکات فنی که هنگام تست و بازرسی لیفتراک ها باید توجه کرد به شرح زیر است:

تست و بازرسی گیج ها، کنترل کننده ها، نشانگر سرعت؛

بررسی شاخک ها

وضعیت تایرها

سیستم تیلت و بالابرنده

بررسی زنجیر و کابل ها، ترمز، سیستم سوخت، پمپ و مخزن سوخت و ....

تنها افراد دارای صلاحیت می توانند لیفتراک ها را مورد بازرسی قرار داده و تاییدیه صادر کنند.

چه افرادی دارای صلاحیت برای تست و بازرسی و صدور تاییدیه هستند؟

مشاوران بازرسی فنی  در شرکت تایکو که دارای مجوز تایید صلاحیت در حوزه تخصصی ایمنی بالابرها، جرثقیل ها، پله های برقی و آسانسورهای صنعتی از شورای عالی حفاظت فنی کشور بوده، و می توانند بازرسی لیفتراک را بصورت دوره ای بررسی کنند تا در صورتی که با آیین نامه های تدوین شده مطابقت کند مجوز های مربوطه را صادر میکنند.