امروز : 1402/03/17
بازرسی‎ جرثقیلهای ‏دروازه ای
بازرسی‎ جرثقیلهای ‏دروازه ای

بازرسی جرثقیل های دروازه ای

 

بازرسی جرثقیل دروازه ای در شرکت بازرسی کالا خبرگان تهران با داشتن  مجوز رسمی تحت نظر مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار انجام میشود که این شرکت با انجام بازرسی فنی آماده ارائه خدمات بازرسی جرثقیل های صنعتی و از جمله جرثقیل های دروازه ای در سطح صنایع تولیدی ، انبارداری ، نفت و گاز ، پتروشیمی و بنادر کشور است.

 

با توجه به اینکه تقریباً در صنایع مختلف  عملیات نقل و انتقال اجسام سنگین لازم است، بنابراین یکی از متداول‌ترین تجهیزاتی  که در این رابطه مورد استفاده قرار میگیرد جرثقیل های دروازه ای است.

استانداردهای بین المللی جرثقیل های دروازه ای عبارتند از :

 1. استاندارد BS466
 2. استاندارد FEM
 3. استاندارد ASME B.30.2

بازرسی دوره ای در  جرثقیل های دروازه ای به صورت زیر انجام میشود :

 1. با درخواست مشتری برای انجام  بازرسی فنی و ایمنی جرثقیل دروازه ای با اعلام تعداد و مشخصات فنی تجهیزات به شرکت های بازرسی معتبر انجام میگیرد.
 2. کارشناسان شرکت بازرسی کننده ، درخواست مشتری را پیگیری میکنند  و با اعلام کردن تعرفه های بازرسی ،هماهنگی های لازم را با مشتری انجام میدهند.
 3. تأیید تعرفه و یا تنظیم قرارداد از طرف مشتری و هماهنگی جهت تعیین تاریخ بازرسی جرثقیل.
 4. کارشناس بازرسی ( مشاور حفاظت فنی و خدمات ایمنی در زمینه جرثقیل ها ) به محل نصب جرثقیل اعزام میشوند و بررسی و ارزیابی های لازم ، بازدید و تست بار بوسیله آنها و تهیه چک لیست های در ارتباط با آنها با بازرسی جرثقیل های دروازه ای انجام میشود .
 5. در صورت وجود نداشتن تفاوت های کلی با آئین نامه جرثقیل ها مصوب وزارت کار کشور ، گواهی سلامت و تأییدیه ایمنی جرثقیل دروازه ای صادر و به کارفرما تحویل داده میشود  و اگر چنانچه در آئین نامه جرثقیل های دروازه ای اشکالی باشد  ، گزارش کتبی و مشاوره فنی و ایمنی به مسئولین مربوطه ارائه میشود.

بازرسی جرثقیل دروازه ای شامل بررسی و آزمایش موارد زیر است:

 1. کنترل و ارزیابی پلاک مشخصات فنی جرثقیل / بررسی SWL
 2. بازرسی و ارزیابی طول دهانه ، طول مسیر حرکت و ارتفاع نصب جرثقیل دروازه ای
 3. نظارت و ارزیابی وضعیت هوک
 4. بررسی وضعیت سیم بکسل و قرقره ها
 5. ارزیابی وضعیت درام
 6. بررسی وضعیت موتور و گیربکس جرثقیل و چک کردن ترمزها
 7. بازرسی وضعیت ریل ها و پل های جرثقیل ( تک پل و یا جف پل ) ، همچنین تست خیز پل با ۱۰۰% بار نامی طبق استاندارد BS466 و استاندارد FEM
 8. بررسی وضعیت سیستم کنترل ، قطع کننده ها ، هشداردهنده ها و سیستم برق جرثقیل دروازه ای
 9. تست بار با ۱۲۵ % بار اسمی طبق استاندارد BS466 و استاندارد FEM

بازرسی هایی که برای جرثقیلهای دروازه ای انجام میشود به صورت ادواری و  سالیانه است که مدت اعتبار گواهی سلامت جرثقیل هم یک سال مهلت دارد.

بازرسی جرثقیل های دروازه ای

شرکت بازرسی کالا خبرگان تهران  براساس الزامات  و مقررات وزارت صنعت،معدن و تجارت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی و به علاوه  الزامات مشخص شده در سیستم های مدیریت از جمله HSE-MS و OHSAS 18001:2007،توانایی بازرسی فنی و صدور گواهی سلامت جرثقیل های دروازه ای را دارا می باشد و میتواند بهترین خدمات را در این موارد ارائه دهد.

بازرسی جرثقیل های دروازه ای از آغاز تا پایان از سه مرحله تشکیل شده است که  :

1. بازرسی فنی حين ساخت
2.
بازرسی فنی حين نصب
3.
بازرسی فنی دوره ای

 در ادامه به توضیح بیشتر موارد گفته شده خواهیم پرداخت.