امروز : 1402/03/17
بازرسی جرثقیل ای سیار‎
بازرسی جرثقیل ای سیار‎

بازرسی جرثقیل های سیار

امروزه با پیشرفت فناوری میتوان هر چیزی را حتی اگر خیلی بزرگ و سنگین باشد جابه جا کرد این جا به جایی توسط تجهیزی که جرثقیل های سیار نامیده میشود انجام پذیر است . که کارهایی مانند  جابجایی یک جسم بزر گ از یک طبقه به طبقه دیگر، با جرثقیل سیار قاتبل انجام است.جرثقیل هال انواع مختلفی از لحاظ شکل، اندازه و ارتفاع دارندومی توان گفت که جرثقیل های متحرک یا سیار اهمیت بسیار زیادی دارند. از جرثقیل های متحرک برای پروژه های سنگین استفاده می شود. در این مقاله موارد مربوط به بازرسی جرثقیل را بررسی خواهیم کرد .

ابتدا باید بدانیم که منظور از جرثقیل سیار چیست؟

جرثقیل های سیار که نام دیگرش جرثقیل متحرک است وسیله ای اساسی میباشد که بر روی یک موتور متحرک نصب می شوند و توسط قرقره ها و کابل ها کنترل می شوند. طراحی آن ها برای  حمل و نقل است که باعث سهولت در جابه جایی اجسام سنگین میشود.

جرثقیل های متحرک طوری ساخته شده اند که برای منظور بالا بردن و پایین آوردن اجسام و همچنین حرکت افقی آنها، از مجموعه ای از ماشین های ساده استفاده می کنند.

جرثقیل سیار را می توان به آسانی از یک مکان به مکان دیگر انتقال داد ، و به همین علت برای استفاده در شرکت های ساختمانی مقرون به صرفه است. از موارد استفاده از جرثقیل های متحرک،می توان به بلند کردن اجسام سنگین و جابجایی آن ها در فاصله های کوتاه و همچنین کمک به ساخت جرثقیل های برج بزرگتر اشاره کرد.

بازرسی جرثقیل از عملکرد جرثقیل برای این است که بتوان به راحتی  بخش‌های مشکل دار جرثقیل را مشخص‌ کرد تا هنگام استفاده از جرثقیل اشکالی بوجود نیاید و سبب بروز حوادث خطرناک نشود.

در بازرسی فنی پیش از اینکه مراحل بازرسی جرثقیل را شروع کنند، باید اطلاعات کلی از مهارت‌های اپراتور جرثقیل و همچنین گواهی‌های مربوط به جرثقیل داشته باشند . 

همچنین بعد از انجام بازرسی قبل از استفاده کردن باید جرثقیل را در هنگام کار نیز تحت کنترل قرار گیرد .که این عملیات توسط شرکت بازرسی از جمله شرکت خبرگان بین المللی تهران انجام میشود ومیتوان تا حدودی  در مورد ظرفیت باربرداری و محدودیت‌های موجود جرثقیلتوسط بازرسان اطلاع کسب کرد.

بازرسی جرثقیل بر اساس دوره زمانی به دو صورت انجام میشود که عبارتند از:

  1. بازرسی جرثقیل موبایل به صورت مکرر (روزانه یا ماهیانه)
  2. بازرسی جرثقیل موبایل به صورت دوره ای (با فواصل حداکثر دوازده ماهه).

ایمنی جرثقیل سیار

با توجه به آنچه گفته شد ،‌ برای ضمانت  کارکردن ایمن جرثقیل‌ها، این وسایل با دقت بسیار زیاد طراحی، آزمایش و ساخته می شوند. که اگر در شرایط مناسب و درست استفاده شود،‌ عملیات ایمن و مطمئن را برای باربرداری مهیا می‌کند. شرایط ویژه جرثقیل‌ها از نظر جابجایی بارهای سنگین در ارتفاعات بالا، احتمال وقوع حوادث خطر ساز  را به شدت افزایش می‌دهد. بنابراین اگر دستورات ایمنی مربوط به بازرسی جرثقیل انجام قرار نگیرند، به احتمال زیاد باعث بروز حوادث و خسارات مالی و جانی خواهد شد.

برای جلوگیری از بوجود آمدن  این گونه حوادث، باید در انتخاب شرکت بازرسی دقت زیادی کرد تا بتوان از جرثقیل سیار به بهترین و سالم ترین روش استفاده کرد.شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران  مسئول عملیات باربرداری است و باید آگاهی کاملی از کلیه مراحل کار داشته باشد تا تمامی خطرات احتمالی را نیز پیش بینی کند. برنامه ایمنی توسط شرکت باید برای هر عملیات باربرداری تهیه میشود و به اطلاع کلیه عوامل مربوطه و مشتریان ارائه میشود.