امروز : 1402/03/17
بازرسی جرثقیل سقفی‎
بازرسی جرثقیل سقفی‎

بازرسی جرثقیل سقفی

یکی از وظایف و اقدامات مهم در بازرسی فنی ،بازرسی جرثقیل سقفی است که از موارد لازم برای هرصنعتی می باشد، از انواع جرثقیل ها ی پرکاربرد در صنعت جرثقیل سقفی است، بنابراین درست اجرا کردن بازرسی جرثقیل سقفی یکی از امور مهم در ایمن کردن محیط صنعتی استشرکت بازرسی تایکو به عنوان یکی از شرکتهای بازرسی فعال در زمینه  بازرسی جرثقیل سقفی می باشدکه با بهره گرفتن از بازرسان با تجربه و کاربلد در حوزه بازرسی جرثقیل ، خدمات  عمده ای را در زمینه بازرسی جرثقیل سقفی و بازرسی دیگر انواع جرثقیل ارائه می دهد .

مهمترین عوامل مورد نیاز برای بازرسی جرثقیل سقفی مسلط بودن به استانداردهای مربوطه و همچنین مهارت و تجربه در امر بازرسی است. در این مقاله ابتدا انواع جرثقیل سقفی و استانداردهای مرتبط را معرفی میکنیم  سپس روش‌های بازرسی هر هر کدام را توضیح خواهیم داد.

همانطور که گفتیم یکی پر کاربرد ترین انواع جرثقیل در محیط های صنعتی و کارخانه‌ها جرثقیل سقفی یا همان جرثقیل‌های پل دار است . ساختار  جرثقیل‌های سقفی به این صورت است که از دو ریل حرکت طولی موازی در طرفین و پل یا دیرک که در این فضا قرار دارد تشکیل شده است. قسمت بالابری و کالسکه و وینچ جرثقیل در فضای این پل حرکت میکند. اگر پل در یک یا دو طرف روی پایه‌هایی قرار گیرد، جرثقیل از نوع نیم دروازه‌ای خواهد بود.

جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی از وسایل حمل و نقل و جابه جایی کالا های سنگین در سوله ها و کارخانه ها میباشد که به عنوان یکی از پرکاربرد ترین وسیله ها برای جابجایی شناخته شده است. بازرسی جرثقیل سقفی باید بر طبق استاندارد ANSI/ASME B30 به صورت روزانه، ماهیانه و سالیانه صورت گیرد . چنانچه از جرثقیل سقفی برای جابجایی مواد استفاده می کنید، باید برنامه نگهداری پیشگیرانه بر اساس توصیه های تولید کننده جرثقیل داشته و اجرا کنید.

برنامه نگهداری باید به شکل عملیاتی برای  بازرسی ایمنی جرثقیل به صورت منظم انجام شود. تا اگر در صورت شناسایی شرایط غیر امن و خرابی در جرثقیل ، باید قبل از اینکه این جرثقیل استفاده شود، مورد بررسی و تعمیر قرار گرفته و خطرات احتمالی کاهش را کاهش داد.

استانداردهای بین المللی جرثقیل سقفی

برای جرثقیل سقفی استاندارد مختلفی در جهان وجود دارد. که هر کدام از این استانداردها بوسیله کشور یا سازمان خاصی تدوین شده و مورد استفاده قرار می گیرد.مهم ترین استانداردهایی که  ASME B30 در ایران استفاده میشود  عبارتند از:

  1. استاندارد BS466
  2. استاندارد FEM
  3. استاندارد ASME B30.2

اهمیت بازرسی جرثقیل سقفی

به علت کاربردهای زیاد امروزه تقریبا همه ی واحدهای صنعتی از جرثقیل سقفی استفاده می کنند.

جرثقیل های صنعتی با توجه به نوع استفاده به کلاس کاری سنگین و سبک تقسیم می شوند.

هر جرثقیل از قسمت های مختلف تشکیل شده است که در صورت ایجاد هرگونه ایراد یا اشکالی در یکی از قطعات می تواند باعثبروز   یک حادثه بزرگ و خطر آفرین  شود.

بنابراین دقیقا به همین دلیل بازرسی جرثقیل سقفی به یک امر بسیار ضروری در صنعت تبدیل شده است. که از موارد ضروری و مهم در بازرسی فنی محسوب میشود.

پس با انجام  بازرسی های دوره ای علاوه بر  اینکه طول عمر جرثقیل افزایش می یابد بلکه میتوان هزینه های تعمیرات را تا حد زیادی کاهش داد. که لازمه اطمینان از  این کار استفاده از شرکت بازرسی معتبر و همچنین بازرس مجرب است .

شرکت تایکو با داشتن تکنسین های مجرب در امور بازرسی جرثقیل سقفی ،تمامی عملیات مربوطه را با دقت انجام میدهد تا جرثقیل ها ی بدون ایراد در اختیار استفاده کنندگان قرار گیرد و از بروز حادثه های خطرناک جلوگیری شود .