امروز : 1402/03/17
بازرسی ایزوتانک ها
بازرسی ایزوتانک ها قبل و بعد از عملیات (حصول اطمینان از مناسب بودن جهت بارگیری از لحاظ تمی

بازرسی ایزو تانکها

در بازرسی فنی یکی از مهمترین شاخه های ارزیابی بازرسی ایزوتانک ها و نظارت و کنترل بر عملکرد آنها میباشد که شرکت تایکو توسط تکنسین های مجرب این وظیفه ی مهم را انجام میدهد.

اما قبل از اینکه در مورد نظارت و ارزیابی ایزو تانک ها توضیح داده شود باید بدانیم ایزو تانک چیست و چه کاربردهایی در بازرسی نفت و گاز و پتروشیمی دارد .

ایزوتانک چیست؟


ایزوتانک  نوعی تانکر کانتینری از جنس فولاد است که برای حمل محصولات مایع فله  استفاده میشود . ایزوتانک از یک قاب کانتینری 20 فوت تشکیل شده است که یک تانکر درون قاب قرار گرفته است.
ایزوتانک ها انواع مختلفی در بازار دارند که  هر یک برای هدف خاصی ایجاد شده است. برای حمل تمام مایعات خطرناک و غیرخطرناک شامل گازهای مایع، مواد قابل اشتعال، مواد خورنده، مواد شیمیایی و سمی از ایزوتانک استفاده میکنند.

پس باید هنگام حمل این مواد گفته شده در بالا باید بازرسی هایی از طرف شرکت های بازرسی کالا صورت گیرد تا بتوان بدون ایجاد حوادث و خطرات حمل با ایزوتانک ها را انجام داد.

چه موادی با کانتینر ایزوتانک ها حمل می شوند؟


از جمله موادی که با کانتینر ایزوتانک ها حمل می شوند عبارتند از:
•    آب
•    انواع مواد غذایی ( مانند نوشیدنی های الکلی ، شیر تغلیظ شده ، آب میوه ها و غیره )
•    ملاس ( شیره ای عسل مانند که از چغندر و نیشکر و غیره به دست می آید)
•    روغن ها و مواد نفتی
•    مواد شیمیایی ( نظیر حلال ها)
•    مواد سوختی
•    سموم
•    اسید ها
•    گاز ها 
نوع کانتینر ایزوتانک با توجه به مایع و گاز داخل آن متفاوت میباشد.چون نمیتوان همه یاین مواد گفته شده را در یک نوع کانتینر حمل کرد و باید شرایط آن محیا باشد تا خرابی و موردی بوجود نیاید.مثلا کانتینری که برای مواد غذایی استفاده می شوند را نمی توان برای حمل مواد شیمیایی استفاده کرد و حتی در مواردی کانتینر های مواد غذایی مخصوص تنها منحصر به همان محصول بوده و مواد غذایی دیگر را نمی توان با آنها حمل کرد. پس در بازرسی ایزوتانک ها باید شرایط داخل کانتینر که حمل مواد با آن انجام خواهد گرفت بررسی میشود و تمامی نکات ایمنی در نظر گرفته میشود تا اگر شزایط استاندارد های مقرر را داشت اجازه حمل مواد داده شود شرکت بازرسی کالا خبرگان تهران این عملیات را انجام میدهند و در صورت تاییدشرایط توسط بازرسان مجرب اجازه حمل مواد داده میشود در غیر اینصورت حمل مواد صورت نخواهد گرفت.

همانطور که میدانید در صنعت پتروشیمی مواد مایع و گاز وجود دارد که هر کدام به زریقی قابل حمل میباشند که به شرح زیر است.

حمل مایعات به ۳ صورت قابل انجام میشود .

حمل با بشکه و ارسال با کانتینر و کشتی کانتینر بر

حمل بصورت فله و با کشتی مخزن دار فله بر

حمل با ایزو تانک و کشتی کانتینر بر

حمل گاز به ۲ صورت انجام میشود

با ایزو تانک و کشتی کانتینر بر

بصورت فله و با کشتی مخزن دار فله بر

ارسال بار فله با کشتی مخزن دار دارای شرایط خاصی است و در حجم زیاد انجام میگیرد و باید حتما در بندر مقصد و مبدا امکانات لازم برای بارگیری ، تخلیه و انبار کردن بار فله مایع وجود داشته باشد ولی همه بنادر این امکانات را ندارند .پس بهتر است حمل و نقل بار مایعات و گاز به آسانترین و ارزانترین روش یعنی به صورت حملا ایزوتانک انجام شود.

شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران خدمات خود را در زمینه بازرسی حمل و نقل مواد شیمیایی توسط ایزوتانک کانتینر در ایران انجام میدهد وباعث میشود تا حمل ونقلی  منظم، ایمن و سریع برای  مایعات پتروشیمی بوسیله ایزوتانک کانتینر می باشد.