امروز : 1403/03/30
آزمون پرتونگاری (Radiographic Test, RT )
آزمون پرتونگاری (Radiographic Test, RT )

آزمون پرتونگاری

 

 

یکی از روش های پر کاربرد در  بازرسی جوش غیر مخرب ،بهره گیری از آزمون پرتونگاری  می‌باشد. که در این روش از پرتوهای ایکس و گاما برای تشخیص ایرادات درون قطعه استفاده می‌شود.در این مقاله به بررسی آزمون پرتو نگاری و تمام موارد مربوط به آن خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

آزمون پرتونگاری چیست؟

به استفاده از امواج گاما و ایکس، که قابلیت نفوذ در بسیاری از مواد را دارند، آزمون پرتونگاری گفته میشود که برای بررسی مواد و تشخیص عیوب محصولات مخصوصا در تست مخرب جوش استفاده میشود. در این روش اشعه ایکس یا رادیواکتیو به قطعه مورد نظر تابیده میشود که بعد از عبور از قطعه بر روی فیلم منعکس می‌شود. و با این ترتیب عیوب قطعه بر روی فیلم ظاهر میشود و میتوان اقدامات لازم را انجام داد. ولی به دلیل وجود ضخامت و مشخصه‌های داخلی که در قطعه است  نقاطی در فیلم تاریکتر یا روشن‌تر دیده می شوند.

پرتوهای ایکس و گاما موجود در آزمون پرتونگاری طول موج‌های بسیار کوتاه دارد و به همین علت با انرژی بسیار زیادی قادر است تا به درون قطعه نفوذ کند. این پرتوها هنگام عبور از هر محیطی ضعیف میشود و همچنین قسمتی از آن نیز جذب محیط میشود. ضعیف شدن پرتو های این آزمون تحت تاثیر عواملی مانند چگالی و ساختار محیط و همچنین نوع، شدت و انرژی فوتون پرتو خواهد بود.

آزمون پرتونگاری براساس تغییر ضریب جذب و تغییر در اندازه اشعه عبوری از قسمت‌های سالم و معیوب قطعه است. در صورت وجود هر نوع عیبی  که دارای چگالی متفاوتی با قطعه است باعث میشود که میزان اشعه عبوری از قطعه کاهش یا افزایش یابد.

شرکت بازرسی تایکو هنگام بررسی بر طبق آزمون پرتونگاری توسط کارشناسان حرفه ای، با استفاده از فیلم پرتونگاری ثبت شده و پس از ظهور فیلم می‌تواند به تفسیر عیوب مربوط به قطعه بپردازد. فیلم پرتونگاری پس از ظهور بر اثر دریافت اشعه سیاه می‌شود و قسمت‌هایی که اشعه بیشتری دریافت کرده تیره‌تر و قسمت‌هایی که اشعه کمتری دریافت کرده روشن‌تر خواهد شد.بر اساس تیرگی و روشنی عیوب شناسایی میشود.

به این صورت که عیوب هایی مانند دانه‌های اکسیدی که چگالی بالاتری از قطعه دارند، دارای ضریب جذب بالاتری هستند و شدت اشعه عبوری را کاهش می‌دهند، در نتیجه این نقاط اثر روشن تری بر روی فیلم می‌گذارند یا بالعکس عیوبی مانند حفره و مک گازی که دارای چگالی کمتری هستند اثر تیره تری بر روی فیلم می‌گذارند.

بنابراین با تفسیر دقیق فیلم توسط کارشناسانی که آشنایی کامل با عملیات انجام شده بر روی قطعه دارند می‌توان در باره ی عیوب احتمالی موجود در درون قطعه اظهار نظر کرد ؛ اما امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی صنعت پرتونگاری در بازرسی فنی صنایع با استفاده از دانش‌های الکترونیک و کامپیوتر برای دیجیتال کردن فرایند آزمون پرتونگاری گام های موثری برداشته است.طوری که پرتونگاری دیجیتال (DR) جایگاه خود را پس از شناخت برتری این تکنولوژی نسبت به تکنولوژی عکسبرداری در بازار بازرسی جوش و تست‌های غیر مخرب جوش توسط متخصصان بدست آورده‌است.

بازرسی آزمون پرتونگاری RT که مخفف کلمه انگلیسی Radiographic Testing است یکی از روش های بازرسی غیر مخرب NDT است.

آزمون پرتونگاریRT به دلیل وجود مزایایی که بعداً به تفسیر آن خواهیم پرداخت  یک روش کارآمد بازرسی غیر مخرب در بازرسی جوش ، بازرسی قطعات ریخته گری شده  و …. است.

شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران از جمله شرکت های معتبر در بازرسی فنی است که با وجود تکنسین های ماهر و باتجربه که آشنا بر بررسی آزمون پرتونگاری است میتواند ارزیابی های لازم را بر طبق استاندارد های بین المللی انجام دهد و عیوب قطعات را شناسایی کند.