امروز : 1402/03/17
ضخامت سنجی فلزات
ضخامت سنجی فلزات برای خطوط لوله و ظروف تحت فشار (Thickness test)

ضخامت سنجی فلزات

 

با پیشرفت شدن دنیای صنعتی و لزوم بازرسی از آنها استفاده از تجهیزاتی لازم و ضروری است. شناسایی و تشخیص دقیق ضخامت فلزات برای اجسام به وسیله ضخامت سنج Digital Ultrasonic Thickness Gauge metal انجام می گیرد که از مهمترین موارد در زمینه کنترل کیفیت و بازرسی غیر مخرب جوش به شمار می رود.در این مقاله قصد داریم ضخامت سنجی فلزات را بررسی کنیم پس با ما همراه باشید.

برای اینکه قطعات با کیفیت تولید شود بین تولید کنندگان رقابت سختی از لحاظ کیفیت قطعات و داشتن بالاترین رتبه  ایجاد شده است .در صورت وجود هر نوع  عیب در ضخامت فلزات ممکن است باعث خوردگی ، زنگ زدگی و از بین رفتن قطعه شود به همین سبب لازم است تا از ضخامت سنج های دقیق و کاربردی جهت اندازه گیری ضخامت فلزات استفاده کرد.

شرکت بازرسیخبرگان تهران با انجام بررسی دقیق ضخامت سنجی فلزات را انجام میدهند و از لحاظ کیفیت  ارزیابی میکنند در این عملیات از ضخامت سنج فلزات بهره میگیرند.

اندازه گیری ضخامت فلزات بوسیله ی ضخامت سنج فلز به دو روش القای مغناطیسی و جریان گردابی انجام می گیرد که در بازرسی جوش و تست غیر مخرب جوش مورد استفاده قرار میگیرد . هر کدام از روش ها دارای مزایایی هستند و در موارد مختلفی کاربرد دارندکه در ادامه به تفسیر آنها خواهیم پرداخت.

 اندازه گیری ضخامت فلز به روش القای مغناطيسي بوسیله دستگاه ضخامت سنج در اندازه گيري پوشش هاي اعمالي بر روی سطح به صورت مايع و يا پودری کاربرد دارد. همچنین روش القای مغناطيسي برروی زيرآیندهای آهني و فولادی كه آبكاری كروم٬ روی٬ كادميوم و فسفاته شده ، ضخامت سنج ورق ، ضخامت سنج رنگ و پوشش و ضخامت سنج چوب  نیز كارايي دارد.

در روش اندازه گیری ضخامت فلزات با جریان گردابی مزایایی وجود دارد که کاربران و مهندسین صنایع مختلف را به این روش جذب میکند. از مزایای این روش می توان به هزینه کمتر ضخامت سنج ، راحت بودن عملکرد ضخامت سنج و دقت بیشتر ضخامت سنج اشاره کرد. روش اندازه گیری ضخامت فلزات با جریان گردابی کاربردهایی نظیر اندازه گیری ضخامت آلومينيوم و فولاد و آلومينيوم آنودايز دارد. علاوه بر این برای اندازه گیری ضخامت فلزات مثل ضخامت سنجی آهن ، ضخامت سنجی فولاد ، ضخامت سنجی آلومنیوم ، ضخامت سنجی روی ، ضخامت سنجی مس ، ضخامت سنجی لوله های کولر گازی و ... استفاده می شود. برخی عواملیوجو دارد که  بر دقت در سنجش ضخامت فلزات اثر میگذارد بنابراین باید آنها را رعایت کرد مثلا  انحناء سطح (شكل قطعه) ٬ زبری سطح ٬ ضخامت سطح ٬ نفوذ پذيری مغناطيسی و رسانایی سطح که در صورت رعایت نکردن میزان نمایش داده شده در دستگاه ضخامت سنج درست و حقیقی نخواهد بود .

دستگاه ضخامت سنج فلزات عیب‌یابی با تمامی امکانات را انجام میدهد. در صنایع مختلف پس از شروع عملیات ، با گذشت زمان بیشتر تجهیزات مانند(کوره ها، خطوط لوله، مخازن و ...) دچار سایش، فرسایش، خوردگی در جداره‌ها می‌شوند یا هنگام کار به علت تنش‌های احتمالی، ضربه های وارده و ... در قطعات فلزی عیوب و ناپیوستگی‌هایی مانند ترک و ... به وجود می آید.

بنابراین شناسایی این عیوب و محاسبه موقعیت، شکل و ابعاد آن‌ها و کنترل کاهش ضخامت جداره‌ها جزو دغدغه‌های اصلی بازرسین فنی می‌باشد.که با استفاده از ضخامت سنج فلزات با سرعت و دقت بالا می‌تواند با اطمینان پذیری نتایج لازم را در اختیار بازرسین و مدیران صنایع بگذارد.

شرکت بازرسی کالا تایکو توسط بازرسین ماهر و با تجربه ارزیابی های لازم را انجام میدهد و عیوب و ایرادات را شناسایی میکنند و در جهت رفع آنها اقدامات لازم را انجام میدهند.