امروز : 1402/03/17
آزمون فراصوتی (Ultrasonic Test, UT)
آزمون فراصوتی (Ultrasonic Test, UT)

آزمون فراصوتی (Ultrasonic Test, UT )

 

آزمون فراصوتی که به آن UT  هم می‌گویند، یکی از بازرسی غیر مخرب جوش یا NDT است كه در ارزیابی انواع قطعات مخصوصا برای آزمون جوش قطعاتِ جوشكاری‌شده کاربرد زیاد دارد.

در این مقاله به بررسی آزمون فرا صوتی که از مراحل بازرسی جوش است و تمامی موارد وابسته به آن خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

از آزمون فراصوتی برای شناسایی ایراد های داخلی مواد، قطعات و سازه‌ها استفاده می‌شود که با آن آن می‌توان عیوبی مانند ترک، عیوب انقباضی، حفره، پوسته‌شدگی‌، خلل و فرج‌ و تركیدگی  را شناسایی کرد.

آزمون فراصوتی در تمام صنایع بزرگ و برای بازرسی فنی از قطعات ریخته‌گری، اتصالات جوش و موارد مختلف استفاده می‌شود.

یکی از روش های بسیار دقیق بازرسی غیر مخرب جوش (NDT)آزمایش فراصوتی یا تست التراسونیک UT است. که در در آزمون فراصوتی یاUT امواج صوتی با فرکانس بالا (در محدوده مگاهرتز) به داخل نمونه ی مورد بازرسی وارد می شوند تا عیوب داخلی تشخیص داده و خواص مواد بررسی شود. امواج صوتی با کم کردن مقداری از انرژی خود در داخل مواد حرکت می کنند و در فصل مشترک ها و مرزها منعکس می شوند.

از محدودیت‌های آزمون فرا صوتی این است كه برای كار با آن باید تخصص و مهارت بالایی ، چه در انجام دادن آزمون بر روی سازه‌ها و چه در تفسیر و خواندن اطلاعات دریافتی توسط این آزمون داشته باشید.

در آزمون فرا صوتی برای بازرسی جوش ، قطعات بسیار كوچك و نازك و گاها ناهموار است و به راحتی نمیتوان مورد بررسی قرار داد و اگر ناپیوستگی و عیب كوچك و بسیار نزدیك به سطح باشد، ممكن است تشخیص داده نشود.

بازرسی جوش UT شامل ارزیابی باریکه های منعکس شده برای شناسایی عیوب و تعیین موقعیت آنها و همچنین ارزیابی های کمی، ردیابی و تحلیل می شود. که امروزه آزمون فرا صوتی به دلیل قدرت نفوذ بالای امواج فراصوتی، حساسیت بالای تجهیزات مربوط به آن، همچنین هزینه های نسبتا پایین و سرعت عمل مناسب در کنترل کیفیت محصولات فرآیندهای تولید مانند کشش، نورد، فورجینگ، اکستروژن و جوشکاری کاربرد گسترده ای دارد.

آزمون فراصوتی  از  روش های متداول بازرسی غیر مخرب NDT است که به سبب کاربرد زیاد ، جایگاه ویژه ایی در بین سایر تست های غیر مخرب دارد .

تست التراسونیک UT مبتنی بر امواج فراصوت است این امواج که بوسیله مبدل تولید می شوند از محدوده شنوایی ما خارج است ، این امواج که توسط مبدل تولید می شوند به درون قطعه فرستاده می شوند و سپس منعکس می شوند و بدین صورت می توان عیوب سطحی و زیر سطحی درون قطعه را شناسایی کرد.

آزمون فرا صوتی یا تست التراسونیک UT چیست؟

در تست التراسونیک UT، امواج فراصوتی با دامنه بین ۵ تا ۲۵ مگاهرتز، بوسیله  یک مولد صوتی به قطعه مورد آزمایش وارد میشود. وقتی که که این امواج به ناپیوستگی ها و ایراد های سطحی و زیر سطحی قطعه برخورد کرده و  منعکس می شوند. این بازتاب ها توسط مولد صوتی دریافت شده  و به پالس های الکتریکی تبدیل و در صفحه نمایش به صورت یک سیگنال ظاهر میشود. بنابراین اپراتور با بررسی این سیگنال ها می تواند به اطلاعات مختلفی از قبیل مکان، عمق، ابعاد و نوع عیب پی ببرد. این آزمون در بازرسی جوش و تست غیر مخرب جوش کاربرد زیادی دارد .زیرا با استفاده از آن تمامی عیب های سطحی و غیر سطحی تا حد زیادی شناسایی میشود شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران با انجام این عملیات توسط تکنسین های ماهر قابلیت اطمینان را به شما میدهد .