امروز : 1403/02/31
حصول اطمینان از کارکرد میترینگ
حصول اطمینان از کارکرد میترینگ

حصول اطمینان از کارکرد میترنگ

منظور از سیستم میترینگ چیست؟

به روش های اندازه‌گیری حجم یا جرم سیالات (گاز، مایع و یا حالت دو فازی) در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی سیستم میترینگ میگویند. سیستم‌میترینگاز دو گروه  تشکیل شده که عبارتند از دینامیکی و استاتیکی  .  برای اندازه‌گیری کمیت سیالاتی که در حالت سکون هستند،از اندازه‌گیری استاتیکی استفاده میشود. و همچنین برای اندازه‌گیری این کمیت در حالتی که سیال ساکن نبوده و در حال حرکت است از اندازه‌گیری نوع دینامیکی استفاده میشود. با توجه داشت که دقت اندازه‌گیری، امنیت، قابلیت اطمینان، تکرار پذیری از مهم‌ترین مواردی هست که باید هنگام اندازه‌گیری کمیت سیال رعایت شود.

ما در این مقاله به میخواهیم به اطمینان از کارکرد میترینگ در صنعت نفت و گازپتروشیمی می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید تا بدانید در بازرسی فنی گونه از کارکرد میترینگ اطمینان حاصل کنیم و شرکت بازرسی کالا خبرگان تهران چه اموری را برای این کار انجام میدهد.

سیستم‌های میترینگ در صنعت نفت و گاز

معمولا در ارزیابی و اندازه گیری حجمی نفت و گاز، در بین هر چیزی که اندازه‌گیری شده و هر آنچه که فروخته می‌شود تفاوت وجود دارد. بنابراین با انجام طرح ملی میترینگ، صادرات و تحویل نفت خام و میعانات گازی بایستی سیستم‌های اندازه‌گیری دقیق داشته باشند و به عبارتی صنعت نفت به ذره‌بینی مطمئن و تجهیز شده تبدیل میشود.

بنابراین در بازرسی نفت و گاز و پتروشیمی ،به استفاده از دستگاه‌های میترینگ با دارای دقت زیادی است،  اهمیت زیادی دارد.تاشرکت های بازرسی با این ارزیابی حصول اطمینان از کارکرد میترینگ کسب کنند ، تا از احتمال ایجاد  خسارت مالی جلوگیری شود.

در بازرسی فنی با استفاده از فلوکامپیوترهای صنعتی که مخصوص برای سیستم‌های میترینگ ساخته شده‌اند،  و مهم‌ترین نقش را در اندازه گیری دقیق  و حصول اطمینان از کار کرد میترنگ یا همان اندازه گیری جریان عبوری سیال در خطوط لوله را به عهده دارند. مشاهده و ثبت گزارش اندازه گیری نیز به صورت لحظه ای و و آنی بوسیله سیستم کنترل مرکزی میترینگ انجام می شود. سیستم‌های میترینگ از قسمت های مختلف با ویژگی‌های گوناگون بوجود آمده است که هر محصول و فرآیند، متناسب با سیستم میترینگ با تکنولوژی مناسب به کار گرفته می‌شود.

شرکت بازرسی کالا خبرگان تهران با ارزیابی دقیق از سیستم میترینگ ،باید از سلامت آن اطمینان حاصل کند تا بتواند از بروز خسارات جلوگیری کند.

سیستم‌های میترینگ از دو دسته کلی تشکیل شده اند که به شرح زیر است:

تخصیصی Allocation و تجاری  Custody.  

دسته اول معمولا در واحدهای بالا در صنعت نفت و گاز، پالایشگاه‌های نفت و صنایع پتروشیمی کاربرد دارد. دسته دوم اغلب در خطوط لوله مبادله نفت و گاز، سوپر تانکرها و پایانه‌های شناور صادرات نفت و گاز استفاده میشود.

نقش اصلی و مهم در  بازرسی فنی، اطمینان از پایداری تولید در کنار ایمنی تجهیزات است، به صورتی که بازرسی فنی بایستی  از انجام  کار اشتباه، که دارای اشکال و عیب است و یا با استاندارد ها متفاوت باشد جلوگیری شود.

دربرخی  از موارد واحدهای فنی امکان دارد  این احساس را داشته باشند که بازرسی روند فعالیت آنان را آرام کرده  و زمان را طولانی می‌کند. در حالی‌که مهمترین علتی که تولید را به خطر می‌اندازد، توقف‌های ناخواسته و اضطراری است. که منجر  به هدر رفتن زمان، انرژی و هزینه‌ی زیاد می‌شود. احتمالا در مواردی بازرسی در ظاهر، زمان عملیات را بیشتر کند، ولی با حصول اطمینان، خطر توقف‌های ناخواسته و اضطراری را کمتر میکند.

درحین تولید کالا ای، مدت زمان توقف برای بازرسی، بسیار کوتاه‌تر از توقف‌های ناخواسته است. شاید در زمانی بازرسی درخواست توقف موقت تولید را داشته باشد، اما در پس آن رعایت نکات ایمنی وجود دارد. برای مثال در سازه ای که احتمال بروز سانحه فردی در آن وجود دارد، پافشاری واحد بازرسی برای حصول اطمینان از رعایت نکات ایمنی می باشد تا از حوادث جانی جلوگیری شود.

شرکت بازرسی خبرگان تهران در بازرسی نفت و گاز و پتروشیمی ضروری است تا از کارکرد میترینگ و سلامت آن اطمینان کافی به دست آورد.