امروز : 1401/07/06
بازرسی غیر مخرب جوش

بازرسی و انجام آزمون های غیرمخرب (NOT Inspection)

واحد بازرسی فنی شرکت تایکو، از بدو تاسیس و آغاز فعالیت خود، در کنار سایر خدمات بازرسی، به ارائه خدمات در روشهای متداول آزمونهای غیر مخرب در صنایع مختلف از جمله صنایع هواپیمائی، نفت، گاز، پتروشیمی، و سازه و ساختمان پرداخته است. تایکو تلاش دارد تا با ارانه مجموعه کاملی از آزمونهای غیرمخرب، پاسخگوی نیاز صنعت کشور باشد.

یکی از مهمترین اولویتهای ما برای دستیابی به این هدف، به روزآوری مستمر تجهیزات و دانش فنی متخصصان است. آزمونهایی که توسط تیم فنی اجرا میشوند، عبارت است از:

 • آزمون چشمی (Visual Test, VT)
 • آزمون فراصوتی (Ultrasonic Test, UT )
 • آزمون ذرات مغناطیسی (Magnetic Particle Test, MT )
 • آزمون مایعات نافذ (Liquid Penetrant Test, PT )
 • آزمون پرتونگاری (Radiographic Test, RT )
 • آزمون جریان گردابی (Eddy Current Test, ET )
 • ضخامت سنجی فلزات برای خطوط لوله و ظروف تحت فشار (Thickness test)
 • سختی سنجی (Hardness Test)
 • ضخامت سنجی پوشش ها (Coating gauge)

بازرسی یکی از مراحل بسیار مهم در هر صنعتی است. که اساسی ترین هدف بازرسی بوجود آوردن اعتماد از تولید کالای با کیفیت و نظارت بر تولید است. عمل بازرسی به سبب کشف اشکال ها و ایرادها و جدا کردن محصولات سالم از خراب ها انجام می شود .اهمیت بازرسی به گونه ای زیاد است که در کلیه مراحل تولید قطعه و حتی بعد از تولید هم بازرسی باید به شکل منظم و دوره ای انجام شود.

روش های آزمون مواد به دو دسته آزمون های مخرب و آزمون های غیر مخرب تقسیم می شوند. روش هایی که برای آزمون مخرب انجام می شود ،هم مثل آزمون های غیر مخرب اهمیت زیادی دارد.

در این مقاله همه ی موارد در خصوص بازرسی و انجام آزمون های مخرب بررسی و گرد آوری شده برای شاخت و آگاهی از آنها با ما همراه شوید .شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران با انجام بازرسی و انجام آزمون های مخرب یکی از شرکت های بازرسی است که تمامی عملیاتشان را بر طبق استاندارد های لازم انجام می دهد .


آزمون مخرب چیست؟

در بازرسی و انجام آزمون های مخرب، قطعه ای صدمه دیده و یا خراب می شود. یعنی آن قطعه که آسیب دیده قابلیت استفاده مجدد را ندارد. در واقع هنگام آزمون مخرب تغییری در ابعاد یا ترکیب شیمیایی قطعه رخ داده است که نمی توان دوباره از آن استفاده کرد.

در صنعت های مختلف، آزمون مخرب هنگامی انجام می شود که یک قطعه به مقدار زیاد تولید می شود و از بین رفتن تعداد کمی از نمونه ها مشکلی ایجاد نکند. البته در بعضی کارهای مهندسی زلزله یا طراحی خودرو، ممکن است نمونه های گران قیمت هم به خاطر مطمئن شدن از کارکرد دیگر سایر نمونه های تولیدی، در آزمون مخرب مورد تست قرار میگیرد که هر اندازه هم از نظر اقتصادی ضرر ببیند لازم و ضروری است تا قطعه ی تولیدی سالم به دست مشتری برسد.

یکی ازکارهای اصلی بازرسی در تولید، جدا کردن کالای ایراد دار از کالا های سالم و برگرداندن آن است.

برای اینکه که بازرسی در کلیه قسمت ها و مرحله های کارلازم است بنابراین اگر در بازرسی های اولیه نمونه های ایراد دار، مشخص نشده وبسته بندی کنند،امکان دارد در بازرسی بعد از حمل و نقل نمونه های معیوب پس فرستاده می شود.

هر کدام از آزمون های مخرب و یا غیرمخرب در جایگاه خود کاربردهای مخصوص به خود را دارند.

در بازرسی و کنترل کیفیت نهایی کالا ها و اتصالات فلزی مثل پیچ و مهره و قطعات دارای جوش، ارزش اصلی و استحکام آنها با بازرسی و آزمون های مخرب معلوم می شود.

بعضی وقتها امکان دارد در روند تعمیر و نگهداری هم به بازرسی و انجام آزمون های مخرب هم نیاز باشد.


انواع آزمون های مخرب عبارت است از

 • آزمون کشش
 • تست فشار
 • تست خمش
 • آزمایش ضربه
 • تست خستگی
 • متالوگرافی
 • تست مخرب سختی سنجی

هر کدام از این آزمون ها مراحلی دارد که در ادامه به توصیف آن ها خواهیم پرداخت .آزمون های مخرب توسط بازرسان و تکنسین های شرکت های بازرسی مانند تایکو انجام می شود که این بازرسان در کار خود متخصص هستند و با کار خود کیفیت کالا ها را مورد بازرسی قرار داده و گواهی استاندارد را ارایه میدهند.

بنا به آنچه گفته شد در آزمون های مخرب قطعه غیر قابل استفاده می شود ولی اطلاعاتی ارزشمند به ما می دهد . شبیه سازی شرایط کارکرد قطعه هم در گذشته و هم در آینده از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. بنابراین شاخت آزمون های مخرب برای هر صنعتگر و دانشجویی ضروری است. در آینده هر یک از آزمون ها و تست های گفته شده در این مقاله را به صورت کلی توصیف خواهیم کرد.

در عملیات جوشکاری از مهمترین و ضروری ترین کار ها که مورد نیاز است بازرسی و کنترل کیفیت جوش،میباشد.با اجرای درست این عملیات میتوان از کیفیت ساخت و دوام سازه های جوشکاری شده مطمئن شد.

ولی از آنجایی که در بیشتر  موارد، اشکالات ایجاد شده در سطح و یا درون قطعات و نواحی اتصال به راحتی مشخص و شناسایی نمیشوند. در این مواقع ، باید از انجام تست های غیرمخرب استفاده کرد که مطمئن ترین روش میباشند. بنابراین در این مقاله تلاش میکنیم  تا با هر آنچه باید در مورد تست های غیرمخرب جوشکاری و بازرسی غیر مخرب جوش بدانید را در اختیار قرار   دهیم.

 

تست‌های غیرمخرب جوش کلیه اقداماتی است که برای شناسایی ایراد های ایجاد شده در منطقه جوش، منطقه متاثر از حرارت و فلز پایه انجام میشود. که درحین این آزمون‌ها هیچ آسیبی به قطعه وارد نمیشود، و و با تشخیص عیب ها  می‌توانیم کنترل بسیار خوبی بر حفظ کیفیت اجزای جوش داشته باشیم.

با انجام درست فرآیند بازرسی‌های‌ غیر مخرب جوش میتوانیم تا اندازه زیاد از ایجاد حادثه های ناگوار جلوگیری کنیم و گام موثری در جهت کاهش هزینه‌ها و حصول اطمینان از سلامت قطعات برداریم.

 در عملیات جوشکاری کمترین ناپیوستگی در خال جوش، اطراف یا فلز پایه را عیب جوش نامیده میشود که انواع مختلفی دارد. تمام عیوب جوشکاری با استفاده از آزمون های مخرب یا غیر مخرب جوشکاری شناسایی میشوند. هر بازرس جوش باید به خوبی از تمام عیوب جوش را آگاهی داشته باشد تا بتواند با استفاده از راههای متفاوت کیفیت جوش را ارزیابی کند. یکی از انواع تست جوش که در ادامه بیشتر به شرح آن خواهیم پرداخت ،تست غیر مخرب و بازرسی آن است.

تست غیر مخرب چیست ؟

انواع آزمایش های غیر مخرب جوش که در برنامه کنترل کیفیت قرار گرفته میشود و از آن به منظور تأیید جوش استفاده می‌شود. به عبارتی دیگر می‌توان گفت:با انجام انواع تست غیر مخرب ndt می‌توان کیفیت جوش را  بدون آسیب‌رسانی و تخریب جوش بازرسی کرد. تست غیر مخرب جوش NDT قادر به شناسایی و اندازه و محل قرار گیری عیب می باشد و با بازرسی میتوان در مورد تائید یا عدم تائید جوش اطمینان کافی به دست آورد.

عیوب احتمالی مانند ترک، حفره ،خوردگی و.... در قطعات جوشکاری شده به وجود می آید که میتوان با بازرسی های درست از ایجاد خطرات جدی تر جلوگیری کرد.

 برای تشخیص دقیق عیوب قطعات و اتصالات جوش،  استفاده از یک روش کافی نیست و باید مجموعه ای از راه کار ها انجام شود.همچنین ممکن است  گاهی اوقات، فقط بازرسی غیر مخرب جوش به تنهایی پاسخگو نباشد که در این صورت باید از روش های بازرسی مخرب نیز استفاده شود .

شرکت بازرسی خبرگان بین المللی تهران با توجه به استاندارد تست های غیر مخرب جوش ،بررسی و ارزیابی های مورد نیاز را انجام میدهد تا هر چه بیشتر کیفیت و کمیت محصول را تضمین کرده و از ایجاد حوادث ناگوار جلوگیری کند.

هر یک از مراحل آزمایش غیر مخرب که در بالا گفته شد به توضیحاتی نیاز دارد که در ادامه بیشتر شرح خواهیم داد.


 
بازرسی چشمی (VT)

یکی از ساده ترین  راه‌ها برای تشخیص عیب هایی مانند مانند ترک‌ها، تخلخل‌ها و ...از قطعات جوشکاری انجام میشود،بازرسی چشمی  است. با انجام این بازرسی امکان دارد همان ابتدا  بسیاری از معایب قطعات جوشکاری شناسلیی شود و دیگر انجام تست‌های پیچیده لازم نباشد. برای این‌ که به خوبی ایراد های سطوح جوشکاری شده مشاهده شود، سطح را باید کاملا تمیز کرد و علاوه بر آن برای تشخیص و مشاهده بهتر میتوان از یک ذره‌بین، آینه و یا بروسکوپ استفاده کرد.

آزمون ذرات مغناطیسی (MT)

برای شناسایی عیوب سطحی و ایراد های داخلی در قطعات فرومغناطیس از آزمون ذرات مغناطیسی که روشی بسیار حساس در بازرسی غیر مخرب جوش است ،استفاده میکنند. در این روش ابتدا با اعمال میدان خارجی، قطعه تحت آزمایش مغناطیسی شده و در نهایت با پاشش ذرات مغناطیسی بر روی سطح، عیوب سطحی و زیر سطحی شناسایی می شوند. ناپیوستگی‌هایی که در جهت عمود بر میدان مغناطیسی نمونه قرار می‌گیرند، یک میدان نشتی قوی ایجاد می کنند که در اثر آن، ذرات مغناطیسی در آن ناحیه تجمع می کنند. به این صورت می توان اندازه و مکان عیب را در قطعه را تشخیص داد.

آزمون چشمی (Visual Test, VT )
بازرسی غیر مخرب جوش

آزمون چشمی (Visual Test, VT )

مشاهده »
آزمون فراصوتی (Ultrasonic Test, UT)
بازرسی غیر مخرب جوش

آزمون فراصوتی (Ultrasonic Test, UT)

مشاهده »
آزمون ذرات مغناطیسی (Magnetic Particle Test, MT)
بازرسی غیر مخرب جوش

آزمون ذرات مغناطیسی (Magnetic Particle Test, MT)

مشاهده »
آزمون مایعات نافذ (Liquid Penetrant Test, PT )
بازرسی غیر مخرب جوش

آزمون مایعات نافذ (Liquid Penetrant Test, PT )

مشاهده »
آزمون پرتونگاری (Radiographic Test, RT )
بازرسی غیر مخرب جوش

آزمون پرتونگاری (Radiographic Test, RT )

مشاهده »
آزمون جریان گردابی (Eddy Current Test, ET )
بازرسی غیر مخرب جوش

آزمون جریان گردابی (Eddy Current Test, ET )

مشاهده »
ضخامت سنجی پوشش ها (Coating gauge)
بازرسی غیر مخرب جوش

ضخامت سنجی پوشش ها (Coating gauge)

مشاهده »